Рішення № 3936962, 05.06.2009, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
05.06.2009
Номер справи
12/108-09-2385
Номер документу
3936962
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"05" червня 2009 р.

Справа № 12/108-09-2385


За позовом: прокурора Суворовського району м.Одеси в інтересах Держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області;

до відповідача: відкритого акціонерного товариства "Одеська теплоелектроцентраль";


про стягення 133091,57 грн.;

Суддя Цісельський О.В.


За участю представників сторін:

від прокуратури: Вербовщук С.Г. –посвідчення №279 від 24.07.2008р.

від позивача: Стогнійчук С.О. –довіреність від 15.01.2009р.;          

від відповідача: Худякова С.В. –довіреність від 28.05.2009р.          


                    СУТЬ СПОРУ: прокурор Суворовського району м. Одеси звернувся до господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області з позовною заявою, в якій просить стягнути з відкритого акціонерного товариства "Одеська теплоелектроцентраль" заборгованості в сумі 133091,57 грн.

Представник прокуратури та позивача позов підтримують повністю.

04.06.2009 р. Відповідач надав відзив на позов.

В судовому засіданні 05.06.2009 р. Відповідач позов визнав повністю.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

04.01.1993 року між державним підприємством «Одеська ТЕЦ»та ЗАТ «Комбінат»був укладений договір оренди нежилого приміщення розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, буд. 4/6.

31.01.2005 року між ВАТ «Одеська ТЕЦ»та ЗАТ «Комбінат»була укладена додаткова угода до договору оренди від 04.01.1993 року, у зв'язку з внесенням змін в частині визначення розміру орендної плати.

Згідно наказу № 326 від 16 липня 2001р. Міністерства Палива та Енергетики України на базі державного підприємства «Одеська ТЕЦ»шляхом корпоратизації створене відкрите акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ», до статутного фонду якого надійшла частина майнового комплексу державного підприємства «Одеська ТЕЦ».

Згідно інформації, наданої керівництвом „Одеська ТЕЦ", до статутного фонду ВАТ не ввійшла частина нерухомого майна державного підприємства «Одеська ТЕЦ», яка хоча і є державним майном, але залишилась на балансі ВАТ «Одеська ТЕЦ».

Однією з таких будівель, є житловий будинок за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, буд. 4/6 який не увійшов до статутного фонду ВАТ «Одеська ТЕЦ», але залишився на його шансі.

Після створення ВАТ «Одеська ТЕЦ»шляхом корпоратизації, з 2001 року договір оренди нежилого приміщення розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, буд. 4/6 між державним підприємством «Одеська ТЕЦ»та ЗАТ «Комбінат»від 04.01.1993 року діяв без будь-яких змін згідно діючому на той час законодавству.

В обґрунтування своїх вимог прокуратура посилається на ст. 287 Господарського Кодексу України згідно до якої Орендодавцем щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке є державною власністю є Фонд державного майна України та його регіональні відділення, а також на ст. 5 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" відповідно до якої орендодавцями щодо окремого індивідуально визначеного майна та нерухомого майна, загальна площа яких перевищує 200 кв.м. можуть виступати підприємства, з дозволу Фонду державного майна України, його регіональних відділень та представництв.

Ст. 11 наведеного Закону передбачає проведення оцінки об'єкта оренди за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Проте, як зазначає прокуратура, в порушення вказаних вимог Договори були укладені неналежним орендодавцем без погодження органу управління, уповноваженого управляти цим майном орендна плата встановлена за домовленістю сторін.

Згідно п. 17 Постанови Кабінету Міністрів України № 786 „Про методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна" від 04.10.1995 р., у разі коли орендодавцем майна є Фонд державного майна України, його регіональне відділення чи представництво, орендна плата спрямовується: за нерухоме майно державних підприємств, організацій - 70 відсотків орендної плати до державного бюджету, 30 відсотків - державному підприємству, організації на балансі яких перебуває це майно.

Проте в порушення вказаної вимоги відрахування 70% орендної плати до державного бюджету підприємством ВАТ «Одеська ТЕЦ»не проводились. За вказаними фактами прокуратурою Суворовського району м. Одеси порушено кримінальну справу відносно посадових осіб ВАТ «Одеська ТЕЦ»за ознаками злочину, передбаченого ст. 365 ч. З КК України.

Під час проведення досудового слідства по вказаній справі слідчим призначено проведення судового-бухгалтерської експертизи.

Згідно висновків експерта № 7/499/1 від 10.02.2009 р. ЗАТ «Комбінат»в період з 01.02.2005 р. по 01.04.2008 р. перераховано на розрахунковий рахунок ВАТ „Одеська ТЕЦ" за оренду приміщення 133091,57 грн. Сума орендної плати, яка повинна була врахованою ВАТ „Одеська ТЕЦ" до РВ ФДМУ в Одеській області або до державного бюджету складає 133091,57 грн.

Як вважає прокуратура, факт укладання посадовими особами ВАТ „Одеська ТЕЦ" договорів оренди приміщення, що знаходилось на балансі підприємства, але перебувало у державній власності створює обов'язок перераховувати 70% коштів, отриманих від оренди до РВ ФДМУ в Одеській області або до державного бюджету. Невиконання цього обов'язку призвело до утворення заборгованості в сумі 133091,57 грн.

          Доказів, спростовуючих викладене, Відповідачем під час розгляду справи до господарського суду представлено не було.                    

          Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, проаналізувавши норми чинного законодавства суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав:

Відповідно до ст. 287 Господарського Кодексу України орендодавцями щодо державного та комунального майна є Фонд державного майна України, його регіональні відділення - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке є державною власністю, а також іншого майна у випадках, передбачених законом.

Згідно до ст. 5 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" орендодавцями щодо окремого індивідуально визначеного майна та нерухомого майна, загальна площа яких перевищує 200 кв.м. можуть виступати підприємства, з дозволу Фонду державного майна України, його регіональних відділень та представництв.

Згідно п. 17 Постанови Кабінету Міністрів України № 786 „Про методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна" від 04.10.1995 р., у разі коли орендодавцем майна є Фонд державного майна України, його регіональне відділення чи представництво, орендна плата спрямовується: за нерухоме майно державних підприємств, організацій - 70 відсотків орендної плати до державного бюджету, 30 відсотків - державному підприємству, організації на балансі яких перебуває це майно.

Статтею 11 Цивільного кодексу України регламентовано підстави виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що і передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; у випадках, встановлених цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з органів державної влади, органів влади АРК або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог ст.ст.32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

З огляду на вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Прокурора Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області в частині стягнення заборгованості у розмірі 133091,57 грн. підтвердженими матеріалами справи, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу сплатити згідно зі ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України.


Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2. Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Одеська теплоелектроцентраль" (65003, м. Одеса, вул. Церковна, буд. 29, ідент. код 05471158) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області (65125, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15) заборгованість в сумі 133091 ( сто тридцять три тисячі дев’яносто одна) грн.57 коп.

3. Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Одеська теплоелектроцентраль" (65003, м. Одеса, вул. Церковна, буд. 29, ідент. код 05471158) на користь Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, р/р31114095700008, Банк одержувача –ГУДКУ в Одеській області, МФО –828011, одержувач –ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ - 23213460) витрати по сплаті державного мита у сумі 1330 (одна тисяча триста тридцять) грн. 91 коп.

4. Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Одеська теплоелектроцентраль" (65003, м. Одеса, вул. Церковна, буд. 29, ідент. код 05471158) на користь бюджету (р/р 31217259700008 отримувач ГУДКУ в Одеській області код ЄДРПОУ 23213460 банк-ГУДКУ в Одеській області МФО 828011 код платежу 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на суму 118 (сто вісімнадцять) грн.



Рішення господарського суду набирає чинності в порядку ст.85 ГПК України.

Наказ видати в порядку ст.116 ГПК України.

Рішення підписане 10.06.2009 р.




Суддя Цісельський О.В.