Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"18" червня 2014 р. № 820/9405/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М.,
за участі секретаря - Браварець К.В.,
за участі : представника позивача - Горделкової С.М . (довіреність №03-102/511 від 13.05.14р.),
представника відповідача - Литвинчука Р.О. (довіреність б/н від 02.06.2014р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Технік-Центр" про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Технік-Центр" ( юридична адреса: 61022, м.Харків, вул. Клочківська, 592, код ЄДРПОУ 36626569, МФО 322948, р\р 26008301100131 у ПАТ "Банк Форум» на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., к.16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: р\р 31219230700003, МФО 851011, код одержувача: 37999654, УДКСУ у Дзержинському районі м.Харкова) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 5602,92 гри. та пені в сумі 1060,19 грн.
В обґрунтування позову зазначивши, що статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено обов'язок для підприємств, установ, організацій у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова численність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Позивач зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Технік-Центр" не повідомляло щомісяця центр зайнятості та протягом 2012 року відповідачем не виконано норматив зі створення робочого місця та працевлаштування інвалідів. Згідно з розрахунком сума адміністративно - господарських санкцій та пеня відповідачем не сплачена і складає 6663,11 грн. У судовому засіданні представник позивача просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні просив суд відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що він не знав про необхідність подання звітності центр зайнятості щомісяця та ним було працевлаштовано 1 інваліда.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників позивача та відповідача, встановив наступне.
Судом встановлено, що на адресу позивача 27.02.14 року надійшов лист від Територіальної державної інспекції з питань праці у Харківській області №01-19/1585 , яким повідомлено позивача, що відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "Технік-Центр" проведено перевірку , в ході якої виявлено , що норматив робочих місць для інвалідів не виконувався відповідачем.
Суд зазначає, що позивач звернувся з позовом в межах строку звернення до суду, оскільки дізнався про порушення відповідачем вимог законодавств саме після отримання 27.02.14 року листа від Територіальної державної інспекції з питань праці у Харківській області з актом перевірки, а з позовною заявою позивач звернувся до суду 20.05.14 р.
Відповідно до ч.4 п. 4 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06.04.11 р. №386/2011 Державна інспекція з питань праці України відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд та контроль за дотриманням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі громадськими організаціями інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, законодавства про зайнятість та працевлаштування інвалідів у частині:
- реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів;
- подання звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів;
- виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.
Позивач листом №03-63/378 від 04.04.14 року просив Товариство з обмеженою відповідальністю "Технік-Центр" надати документи для проведення звірки даних, оскільки позивачем отримано інформацію від Територіальної державної інспекції з питань праці у Харківській області про порушення відповідачем у 2012 році ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Відповідачем надано відповідь з документами у відповідь на лист №03-63/378 від 04.04.14 року, що не заперечується сторонами у справі під час судового засідання.
Листом №03-85/485 від 06.05.14р. повідомлено відповідачу , що за результатами звірки Харківським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів встановлено, що ТОВ "Технік - центр" наказом від 19.12.12р. прийнято на посаду 1 особу , якій встановлено інвалідність, що не відповідає даним звіту , отже відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів та ним не сплачено адміністративно - господарські санкції за 2012 рік та пеню за порушення термінів сплати.
Судом встановлено, що 04.01.13 року ТОВ "Технік - центр" подано "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2012 рік за формою № 10-ПІ (а.с.7) до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників складу підприємства у 2012 році становила 12 осіб. При цьому у звіті зазначено, що середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників фактично працюючих на підприємстві складає - 1 особа, а також кількість інвалідів -штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 1 особа.
Відповідно до ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.
Після самостійного розрахунку кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою вищевказаної статті, здійснюється та забезпечується працевлаштування інвалідів.
З поданого відповідачем звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік вбачається, що середньооблікова кількість штатних працівників відповідача склала 12 , та відповідачем зазначено кількість інвалідів - штатних працівників, фактично працюючих - 1 особа.
Позивач під час судового засідання повідомив, що з документів , наданих до звірки, вбачається, що у 2012 році відповідачем працевлаштовано 1 особу , якій встановлено інвалідність з 19.12.12 року, тобто зазначена особа працювала у відповідача у 2012 році лише 13 днів., зазначене також виявлено під час перевірки Територіальної державної інспекції з питань праці у Харківській області .
На вимогу суду жодних наказів про працевлаштування відповідачем осіб, яким встановлено інвалідність протягом 2012 року до суду не надано та судом під час судових засідань не виявлено.
Представником відповідача надано письмові пояснення двох осіб - ОСОБА_3 та ОСОБА_4, в яких повідомлено, що працюють у відповідача з 19.12.12р. та з 01.04.14 року.
Таким чином, доказів того, що у відповідача працювала 1 особа , якій встановлено інвалідність протягом 12 місяців 2012 року до суду не надано.
З листа Харківського міського центру зайнятості від 06.06.2014 року №ХМЦЗ-03-16215 встановлено, що ТОВ "Технік - центр" не подано жодного звіту (з січня по грудень 2012 року) про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів ( Форми З-ПН ) та протягом 2012 року на даному підприємстві інвалідів за направленням працевлаштовано не було .
Судом встановлено, що центром зайнятості інваліди для працевлаштування на підприємство відповідача не направлялись, оскільки відповідач не звітував про наявність робочих місць для працевлаштування інвалідів .
В ст. 18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 року № 803-ХІІ, підприємства, установи, організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів. Порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Наказом Державного комітету статистики № 420 від 19.12.2005 року затверджена форма статистичної звітності № 3-ПН „Звіт про наявність вакансій", яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості.
Суд зазначає, що жодного звіту до центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування відповідач не подав, доказів того, що у відповідача протягом цілого 2012 року працювала особи, яким встановлено інвалідність судом не виявлено, отже відповідачем не виконано обов"язок щодо створення робочих місць відповідно до нормативів встановлених ст. 18,19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та належного інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві у 2012 року.
Таким чином, Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" покладає на підприємство обов'язок створити (пристосувати), атестувати належним чином робочі місця для працевлаштування інвалідів та повідомити про це органи, перелічені в ч. 1 ст. 18 зазначеного закону, і ті, в свою чергу, зобов'язані направити підприємству на працевлаштування інвалідів.
Судом встановлено, що відповідачем у 2012 році не вжито заходів зі створення робочих місць для інвалідів та не повідомлено органи працевлаштування про створення відповідних робочих місць у 2012 року, що унеможливило направлення цими органами до підприємства відповідача інвалідів для працевлаштування у 2012 року.
Згідно зі ст. 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України , що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 цього Закону.
Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2012 році, становить 5602,92 грн. та пеня у розмірі 1060,19 грн .
До теперішнього часу відповідачем не сплачено адміністративно-господарські санкції та пеню на загальну суму 6663,11 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Технік-Центр" про стягнення заборгованості -задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Технік-Центр" ( юридична адреса: 61022, м.Харків, вул. Клочківська, 592, код ЄДРПОУ 36626569, МФО 322948, р\р 26008301100131 у ПАТ "Банк Форум») на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., к.16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: р\р 31219230700003, МФО 851011, код одержувача: 37999654, УДКСУ у Дзержинському районі м.Харкова) суму санкцій та пені на загальну суму 6663,11 грн. (шість тисяч шістсот шістдесят три гривні одинадцять копійок), з якої адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів в сумі 5602,92 грн. (п"ять тисяч шістсот дві гривні 92 коп.) та пеня в сумі 1060,19 грн. (тисяча шістдесят гривень 19 коп.).
Постанова може бути оскаржена.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 23 червня 2014 року.
Суддя Шляхова О.М.