П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 348/630/14-а
13 червня 2014 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючої судді Флоряк Д.В.,
секретаря Буратчук О.В.,
з уч. представника позивача - Грицак Н.В.,
відповідача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Надвірна справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації до ОСОБА_2 про повернення надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 21324,13 грн.,-
В С Т А Н О В И В :
Управління соціального захисту населення Надвірнянської РДА звернулося в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про повернення надмірно виплачених їй коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 21324,13 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідач в 2003 році вперше звернулася до управління соціального захисту населення Надвірнянської РДА із заявою про призначення їй державної допомоги на дитину одиноким матерям. В подальшому з такою ж завою вона звернулася в жовтні 2008 року. ОСОБА_2 була призначена державна допомога на сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, відомості про батька дитини записані за заявою матері згідно з ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України. Заявниця була попереджена про обов'язок своєчасно повідомити про всі обставини, що впливають на виплату допомоги відповідно до положень ст. 22 Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми». В жовтні 2013 року при перевірці особової справи ОСОБА_2 державним соціальним інспектором управління соціального захисту населення Надвірнянської РДА було з'ясовано, що вона з грудня 2008 року отримує пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі по втраті годувальника на дитину ОСОБА_4 Таким чином заявниця отримувала на дитину подвійну виплату державних коштів. Управлінням була припинена виплата допомоги та проведений розрахунок надмірно виплачених коштів, які підлягають відшкодуванню за період з грудня 2008 року по вересень 2013 року. Сума переплати склала 21324,12 грн. Переплачену суму коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідач зобов'язана відшкодовувати управлінню соціального захисту населення, однак на неодноразові звернення і повідомлення в добровільному порядку цього не зробила, в зв'язку з чим управління змушене звернутися з даним позовом до суду.
Представник позивача в судовому засіданні заявлений позов підтримала в повному обсязі з підстав, наведених в позовній заяві, однак зазначила, що управлінням соціального захисту населення Надвірнянської РДА провередено перерахунок надмірно виплачених відповідачу коштів в згідно уточнюючої довідки сума становить 20930,66 грн. Тому вважає доцільним зменшити розмір позовних вимог і просить стягнути з ОСОБА_2 вказану суму переплаченої допомоги на користь Управління соціального захисту населення Надвірнянськї РДА.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні заявлений позов не визнала, суду пояснила, що дійсно отримувала в позивача державну допомогу як одинока мати на утримання сина ОСОБА_4 В липні 2008 року вона зареєструвала шлюб з ОСОБА_5, яки забажав визнати себе батьком дитини, однак оформити батьківство він не встиг, так як в ІНФОРМАЦІЯ_3 помер. З метою встановлення батьківства вона звернулася в суд з відповідною заявою і рішенням Надвірнянського районного суду, яке набрало законної сили в березні 2009 року, встановлено факт батьківства ОСОБА_5 щодо неповнолітнього ОСОБА_4 З вказаним рішенням вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в Надвірнянської районі для призначення пенсії по втраті годувальника. Одночасно вона звернулася і до позивача, повідомивши про те, що їй призначено виплату пенсії по втраті годувальника. Однак в управлінні соціального захисту населення в неї затребували нове свідоцтво про народження дитини, на що вона надала витяг з Державного реєстру акті цивільного стану із зазначенням відомостей про батька відповідно до ст. 135 СК України. Вона постійно повідомляла позивача про виникнення нових обставин, які впливають на виплату їй допомоги як одинокій матері. Проте їй і надалі продовжували безпідставно нараховувати вказану допомогу. Повернути нараховану суму грошової допомоги вона не взмозі, зробити перерахунок в сторону зменшення нарахованих коштів управління відмовляється. Вважає, що її вини в неправомірному отриманні державної допомоги як одинокій матері, немає, позивач зобов'язаний був припинити нарахування такої допомоги по її повідомленню. Окрім того, позивачем пропущено строк звернення з вказаним позовом до суду. В зв'язку з цим вважає нараховану суму виплачених коштів надто великою і просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов є обгрунтований і підлягає до часткового задоволення.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі ст.18-2 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності відповідної довідки державного органу реєстрації актів цивільного стану про підстави внесення до книги реєстрації народжень відомостей про батька (матір) дитини.
Як передбачено ст.22 вищевказаного Закону, одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Згідно п.33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженої постановою КМ України від 27 грудня 2001 р. № 1751, право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Відповідно до п. 46 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Дана виплата припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
На підставі п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Судом встановлено, що з 01.01.2003 року відповідачу ОСОБА_2 вперше управлінням соціального захисту населення Надвірнянської РДА призначено державну допомогу на дитину як одинокій матері на утримання сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. До необхідного пакету документів відповідачем було надано довідку Надвірнянського райвідділу РАЦС, з якої вбачається, що відомості про батька дитини записані за вказівкою матері дитини відповідно до ст. 55 КпШС України ( на даний час ст. 135 СК України) (а.с.8). Повторно з вказаним пакетом документів відповідач звернулася до позивача 21.11.2008 року.
Управлінням праці та соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації згідно розпорядження №420735 від 25.11.2008 року ОСОБА_2 проводилася виплата державної допомоги одинокій матері на сина ОСОБА_4
Також судом встановлено, що згідно довідки управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України з 30.12.2008 року і одержує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" по втраті годувальника на утриманця ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідач ОСОБА_2 не повідомила позивача про отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальна, жодних підтверджуючих доказів з цього приводу вона суду не надала.
Отже, ОСОБА_2 21.11.2008 року, маючи статус одинокої матері, звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації із заявою про призначенні їй державної допомоги на дитину одинокій матері, а вже 30.12.2008 року статусу одинокої матері не мала, проте з 30 грудня 2008 року надалі отримувала таку допомогу.
Посилання ОСОБА_2 на те, що вона повідомляла позивача, що не має статусу одинокої матері, не знайшли свого підтвердження в ході судового засідання. Так, в судовому засіданні було досліджено особову справу отримувача державної допомоги ОСОБА_2 та встановлено, що в ній відсутні будь-які заяви ОСОБА_2 про припинення нарахування їй державної допомоги на дитину як одинокій матері, свідоцтво про народження дитини з відповідними змінами, копія рішення Надвірнянського районного суду від 27.02.2009 року, яким встановлено факт батьківства ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, щодо неповнолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно з довідкою-розрахунком управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 безпідставно була виплачена державна допомога за період з 30.12.2008 року по 30.09.2013 року в сумі 20930,66 грн., які підлягають поверненню на рахунок управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації.
З вказаним позовом позивач звернувся в суд 14.03.2014 року, тобто в межах строку позовної даності, передбаченого ст. 99 КАС України, тому суд відхиляє посилання відповідача про відмову в позові за пропуском строку даності.
Згідно ч.1, ч.3 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Відповідно до п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» при подачі адміністративного позову майнового характеру оплаті підлягає судовий збір в розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Згідно ст.94 КАС України з відповідача підлягає стягненню на користь держави судовий збір у сумі 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 86, 160-163,167 КАС України, Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги - задоволити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_2, жит.АДРЕСА_1) на користь управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (на р/р 3541302500458 код 03193407 МФО 836014 ГДКСУ в Івано-Франківській області) надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 20930,66 грн. (двадцять тисяч дев'ятсот тридцять гривень 66 копійок).
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судові витрати у виді судового збору у розмірі 1827 (одна тисяча вісімсот сім) грн. 00 коп.
В решта позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст.186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Флоряк Д.В.
Повний текст постанови виготовлено 17.06.2014 року.