РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" червня 2014 р. Справа № 906/756/13
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
головуючий суддя Грязнов В.В.
суддя Мельник О.В. , суддя Розізнана І.В.
секретар судового засідання Чекеренда Т.М.,
без участі представників сторін, які в судове засідання не з’явились,
розглянувши апеляційну скаргу Відповідача-Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибні про-мислові технології» на рішення господарського суду Житомирської області від 06.05.2014р. у справі №906/756/13
за позовом Житомирської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибні промислові технології»
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,-
Представнику Позивача роз’яснено права та обов’язки, передбачені ст.ст.22, 28 Господар-ського процесуального кодексу України. Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу стороною заявлено не було. Заяви про відвід суддів не надходило.
Рішенням господарського суду Житомирської області від 06.05.2014р. у справі №906/756/ 13 (суддя Кравець С.Г.) задоволено позовні вимоги Житомирської міської ради (надалі в тексті – Міська рада) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибні промислові технології» (надалі в тексті – Товариство) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.02.2006р.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами дого-вору. Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рі-шенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.(арк. справи 144-148).
Не погоджуючись із рішенням господарського суду Житомирської області від 06.05.2014р., Товариство подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в даній справі та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити повністю.
Скаржник вважає, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим. Зазначає, що згідно ст.20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами нормативної грошової оцін-ки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошо-вої оцінки земель(арк.справи). Звертає увагу, що до позову Житомирської міської ради не додано Витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, орендованої Товариством, а тому вважає, що в матеріалах справи відсутній доказ нормативної грошової оцін-ки земельної ділянки.(арк.справи 154-156).
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 30.05.2014р. у даній справі апеляційну скаргу Товариства прийнято до провадження, справу призначено до слухання.(арк. справи 152).
Явки представників в призначене на 17.06.2014р. судове засідання сторони не забезпечи-ли, хоч про час і місце розгляду скарги були повідомлені у встановленому порядку.(арк.справи 161-162). Проте, така неявка не перешкоджає розгляду справи, оскільки, ухвалою Рівненського апеля-ційного господарського суду у даній справі від 30.05.2014р. присутність представників сторін не визнавалась обов’язковою і колегія суддів вважає за можливе розглянути скаргу по суті за наявних у справі матеріалів.
Розглянувши апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, переві-ривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Рівненський апеляційний господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, Житомирська міська рада-орендодавець та Товариство з обмеженою відповідальністю «Рибні промислові технології»-орендар 03.02.2006р. уклали договір оренди земельної ділянки (надалі в тексті – Договір оренди), згідно п.п. 1, 2 якого – орендодавець на підставі рішення 26 сесії Житомирської міської ради 4 скликання від 29 вересня 2005р. №553 на-дає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1,4648 га (в тому числі під будівлями та спорудами – 0,5154 га, під проходами, проїздами та май-данчиками – 0,9494 га) для промисловості, яка знаходиться за адресою: м.Житомир, вул.П. Син-гаївського,3. Цільове призначення земельної ділянки – для промисловості. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить – 1 750 875 грн. 56 коп. Орендна плата у розмірі 26 261 грн., 38 коп. в рік вноситься орендарем у грошовій формі.(п.п. 3, 5, 11 Договору оренди).
Пунктом 8 Договоруоренди сторони узгодили, що розмір орендної плати щорічно перег-лядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інф-ляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди підписано Міським головою та директором Товариства, скріплено відбит-ками печаток сторін.(арк.справи 14).
Матеріалами справи стверджено, що Міська рада передана, а Товариство прийняло у фак-тичне користування земельну ділянку для промисловості, яка знаходиться за адресою: м.Житомир, вул.П.Сингаївського, 3, що зафіксовано в акті прийому-передачі об’єкта оренди від 03.02.2006р. Земельна ділянка перебуває в користуванні останнього до теперішнього часу.(арк.справи 63).
Матеріали справи свідчать, що рішенням Житомирської міської ради дев’ятнадцятої сесії шостого скликання від 24.01.2013р. №498 «Про затвердження нових розмірів річної орендної пла-ти та приведення у відповідність договорів оренди земельних ділянок несільськогосподарського призначення» затверджено нові розміри нормативної грошової оцінки та орендної плати за вико-ристання земельними ділянками на умовах оренди в м.Житомирі. Пунктом 1 зазначеного рішення затверджено нові розміри грошової оцінки та орендної плати для ТзОВ «Рибні промислові техно-логії» (договір оренди земельної ділянки площею 1,4648 га по вул.П.Сингаївського, 3 від 21.02. 2006р. №040620900092) встановлено (підпункт 1.11):
- нормативна грошова оцінка становить 5 030 779 грн. 71 коп.;
- орендна плата становить 166 015 грн. 73 коп. в рік.(арк.справи 77-78).
Коефіцієнт співвідношення орендної плати до земельного податку при цьому становить 3,300.(арк.справи 77-80).
Пропозиції погодити внесення змін до Договору оренди в частині нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати, підписати і надіслати орендодавцю зміни до договору оренди земельної ділянки для їх подальшої реєстрації, які вбачаються з листа Виконавчого комі-тету Житомирської міської ради №15/1476 від 22.02.2013р. – залишені Відповідачем без відповіді та без задоволення.
Перевіривши дотримання місцевим судом вимог чинного законодавства при ухваленні ос-каржуваного рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга безпідставна і не підлягає за-доволенню, з огляду на наступне:
Предметом даної справи є земельний спір.
Відповідно до ст.ст. 142-145 Конституції України, до матеріальної основи органів місцево-го самоврядування, крім інших об’єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіа-льні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Зазначеній нормі Основного закону кореспондує стаття 12 Земельного кодексу України (на-далі в тексті – ЗК України), яка визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України від 06.10.1998р. «Про оренду землі», відносини, пов’-язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно з ч.1 ст.124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу вико-навчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельни-ми ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої вла-ди або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.(ч.ч. 1, 2 ст.116 ЗК України).
З матеріалів справи вбачається, що 29.09.2005р. з моменту прийняття Позивачем рішення про надання Відповідачу в оренду земельної ділянки площею 1,4648 га між сторонами виникли відносини оренди земель комунальної власності.
Позовні вимоги про внесення змін в частині розміру орендної плати Міська рада обґрунто-вує п.29 Договору оренди, приписами ст.ст. 83, 96, 211 ЗК України та Розрахунком визначення нор-мативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки.
Вирішуючи даний спір, колегія суддів приймає до уваги, що органи місцевого самовряду-вання відповідно до ст.144 Конституції України, в межах повноважень, визначених законом, при-ймають рішення, які є обов’язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 274.1 Податкового кодексу України (надалі в тексті – ПК України) передбачено, що cтавка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у стат-тях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу, при цьому до останніх віднесено: земельні ділянки сільсь-когосподарських угідь (незалежно від місцезнаходження); земельні ділянки, надані на землях лісо-господарського призначення (незалежно від місцезнаходження; земельні ділянки (в межах населе-них пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражнобудівельними, дачно-бу-дівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними бу-динками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського ви-робництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами; земельні ділянки, надані для підприємств про-мисловості, зайняті землями тимчасової консервації (деградовані землі).
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої зе-мельної ділянки.(ст.288 ПК України).
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 01 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезна-ходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на по-точний рік та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 01 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою, зокрема, для інших категорій земель – трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, – 12% нормативної грошової оцінки.
У даному випадку, встановлений Відповідачеві розмір орендної плати не перевищує 3,3% нормативної грошової оцінки.
Як стверджується матеріалами справи, Житомирська міська рада рішенням від 05.09.2007 року №369 затвердила матеріали коригування технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок міста Житомира, а на підставі матеріалів коригування технічної доку-менментації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок міста Житомира, Міська рада своїм рішенням від 21.11.2007р. №456 зокрема, ввела в дію нові розміри плати за землю для юридичних та фізичних осіб суб’єктів підприємницької діяльності та громадян міста з 01.01.2008р.(арк.спра-ви 81).
Пунктом 3 рішення №456 зобов’язано всіх орендарів в період з жовтня по грудень 2007р. зробити перерахунки розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки відповід-но прийнятої нормативної оцінки земель м.Житомира (матеріалів коригування) та привести у від-повідність розмір орендної плати за земельні ділянки згідно з чинним Положення про порядок встановлення розмірів та справляння орендної плати за земельні ділянки в м.Житомирі, які пере-бувають у державній або комунальній власності з послідуючим внесенням змін до діючих дого-ворів оренди.(арк.справи 82).
Пунктом 5 вказаного рішення зобов’язано орендарів надати матеріали коригування грошо-вої оцінки земельних ділянок м.Житомира для КП «Житомирський міський центр земельних від-носин» для використання в роботі.
Враховуючи, що п.271.2 ст.271 ПК України передбачено офіційне оприлюднення рішення ради щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок до 15 липня року, що передує бюд-жетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період) – рішенням Міської ради від 24.01.2013р. №498 «Про затвердження нових роз-мірів річної орендної плати та приведення у відповідність договорів оренди земельних ділянок не-сільськогосподарського призначення» (п.3) доручено Управлінню регулювання земельних відно-син Житомирської міської ради, управлінню по зв’язках з громадськістю Житомирської міської ради та комунальному підприємству «Інформаційно-видавничий центр Житомирської міської ра-ди» проінформувати орендарів щодо прийнятого рішення.
Колегія суддів відхиляє як безпідставні твердження Скаржника, що відсутність в матеріа-лах справи Витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки орендованої Товарис-твом земельної ділянки – перешкоджає дослідженню судом правильності розрахунку суми норма-тивної грошової оцінки, позаяк цей Витяг був предметом дослідження у справі №906/865/13.
Так, матеріали справи свідчать, що провадження у даній справі місцевий господарський суд зупиняв до вирішення пов’язаної з нею справи №906/865/13, порушеної за позовом Товарист-ва до Міської ради про визнання недійсним рішення Житомирської міської ради від 24.01.2013р. №498 «Про затвердження нових розмірів річної орендної плати та приведення у відповідність до-говорів оренди земельних ділянок несільськогосподарського призначення» в частині підпункту 1.11 пункту 1 щодо затвердження нового розміру нормативно-грошової оцінки орендованої Това-риством за договором оренди від 21.02.2006р. №040620900092 земельної ділянки площею 1,4648 га по вул. П.Сингаївського, 3 у м.Житомир, у сумі 5 030 779,71грн., нового розміру орендної плати у сумі 166 015,73 грн. за рік та коефіцієнту співвідношення орендної плати до земельного податку. (арк.справи 108-111).
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 17.12.2013р. у справі №906/ 865/13, яка залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 25.02.2014р. апеляційну скаргу Житомирської міської ради задоволено, рішення господарського суду Житомир-ської області від 05.09.2013р. про задоволення позову скасовано, натомість прийнято нове рішення про відмову в позові.(арк.справи 112-115, 116-117).
Колегія судді завуважує, що вирішуючи справу №906/865/13 Рівненський апеляційний гос-подарський суд встановив, що доказом оприлюднення у встановленому законодавством порядку рішень Житомирської міської ради від 05.09.2007р. №369 та від 21.11.2007р. №456 є факт опублі-кування Міською радою повідомлення про зазначені рішення у друкованих засобах масової інфор-мації відповідних органів державної влади – газеті «Місто», у яких повністю висвітлено рішення ради, яке підлягає неодноразовому застосуванню серед невизначеного кола осіб, а саме щодо зат-вердження матеріалів коригування технічної документації з нормативної грошової оцінки земе-льних ділянок міста Житомира та введення в дію у період жовтень-грудень 2007 року відкориго-ваної грошової оцінки зе-мельних ділянок міста Житомира.(арк.справи 83, 84).
Крім того, у постанові від 17.12.2013р. Рівненський апеляційний господарський суд вста-новив, що рішення Житомирської міської ради від 05.09.2007р. №369 «Про затвердження матері-алів коригування технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок міста Житомира» оскаржувалося в судовому порядку прокурором Корольовського району м.Житомира і постановою Корольовського районного суду м.Житомира від 21.07.2009р. у справі №2 «а»-27 2009 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2010р. – в задоволенні позову відмовлено. Адміністративним судом підтверджено правомірність дій Жито-мирської міської ради по введенню в дію скоригованої грошової оцінки земельних ділянок згідно з рішенням від 05.09.2007р. №369. Оспорюване рішення Житомирської міської ради 19 сесії 6 скли-кання від 24.01.2013р. №498 «Про затвердження нових розмірів річної орендної плати та приведен-ня у відповідність договорів оренди земельних ділянок несільськогосподарського призначення» не має ознак регуляторного акту, оскільки підлягає застосуванню серед визначеного кола осіб, а тому офіційне оприлюднення не вимагається. Про зазначене рішення Товариство повідомлене листом Виконавчого комітету від 22.02.2013р. №15/1476.(арк.справи 112-115).
Згідно з ч.2 ст.35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Таким чином, судами при вирішенні справи №906/865/13 було досліджено докази, що під-тверджують правомірність зміни рішенням Житомирської міської ради від 24.01.2013р. №498 роз-міру нормативної грошової оцінки та орендної плати за використання спірної земельної ділянки.
Колегія суддів, при цьому зауважує, що рішення Житомирської міської ради від 24.01.2013 року №498 не встановлює нових розмірів нормативно-грошової оцінки землі, а на підставі, зокре-ма Витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки орендованої Товариством земе-льної ділянки та розрахунків КП «Житомирський міський центр земельних відносин» – відкориго-вує її вартість та розмір орендної плати за її користування відповідно до вимог законодавства, які набрали чинності вже після укладення договору оренди.
Зазначене рішення оприлюднено 11.02.2013р. на офіційному сайті Міської ради і є чинним на момент перегляду рішення у даній справі.(арк.справи 98, 120).
Органи місцевого самоврядування, відповідно до ст.144 Конституції України, в межах пов-новажень, визначених законом, приймають рішення, які є обов’язковими до виконання на відпо-відній території.
Як уже зазначалось, листом від 22.02.2013р. №15/1476 Міська рада повідомила Відповіда-ча про встановлення розміру річної орендної плати за користування земельною ділянкою та надіс-лала йому проект змін до Договору оренди земельної ділянки з пропозицією у двотижневий термін направити на адресу Житомирської міської ради підписані зміни до Договору оренди земельної ді-лянки для їх подальшої реєстрації.(арк.справи 12, 17, 75, 76).
Судом першої інстанції з підстав ст.ст. ч.1 ст.632, ст.651, 653, 654, ч.2 ст.759, ч.3 ст.762 ЦК України ч.1 ст.15 Закону України «Про оренду землі», ст.18 Закону України «Про оцінку земель» вірно встановлено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін, а у даному випадку застосовуються ціни/ставки, які встановлюються органами місцевого самоврядування, нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх ці-льового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Крім того, місцевим судом враховано, що відповідно до п.29 Договору оренди, недосягнення згоди щодо зміни розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки землі зумовлює розгляд спору в судовому порядку.
Таким чином, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ці-ною.
Відповідно до ст.30 Закону України «Про оренду землі», зміна умов договору оренди зем-лі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно ч.2 ст.651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випад-ках, встановлених договором або законом.
З мотивів, викладених вище, колегія суддів дійшла висновку, що оскільки орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною – законодавча зміна граничного роз-міру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами догово-ру (постанова Верховного Суду України від 06.12.2010р. у справі №2-1/10068-2008). За умови чин-ності на момент вирішення спору рішення Житомирської міської ради №498 від 24.01.2013р., коле-гія суддів повністю погоджується з висновком суду першої інстанції, що розмір орендної плати за землю підлягає зміні.
Відповідно до ч.3 ст.653 ЦК України, у разі зміни або розірвання договору зобов’язання змі-нюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змі-нюється або розривається у судовому порядку, зобов’язання змінюється або припиняється з мо-менту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому проце-сі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З огляду на викладене, доводи Скаржника, зазначені в апеляційній скарзі, апеляційним су-дом не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст.104 Господарського процесуаль-ного кодексу України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення, тому суд апеляційної інс-танції вважає рішення місцевого господарського суду є таким, що прийняте у відповідності до норм матеріального та процесуального права і його належить залишити без змін, а апеляційну скаргу – без задоволення.
Керуючись, ст.ст. 33, 34, 35, 43, 46, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Рівненський апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибні промислові тех-нології» на рішення господарського суду Житомирської області від 06.05.2014р. у справі №906/ 756/13 – залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції – без змін.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційно-му порядку згідно з Розділом ХІІ-1 Господарського процесуального кодексу України.
3. Справу №906/756/13 повернути до господарського суду Житомирської області.
Головуючий суддя Грязнов В.В.
Суддя Мельник О.В.
Суддя Розізнана І.В.