Справа № 209/1215/14-а
Провадження № 2-а/209/84/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2014 року Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Байбари Г.А.,
при секретарі Паляниця Г.В.,
розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська, про визнання неправомірною відмову у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська з адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату від 25.02.2014 р. № 2/885;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату від 25.02.2014 р. № 2/885 з урахуванням зазначених в ній сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації;
- стягнути з відповідача одним платежем заборгованість пенсійних виплат, що накопичуються з 01.03.2013 р. до дня винесення судом рішення;
- стягнути з відповідача витрати, пов'язані з розглядом справи.
В обґрунтування позову зазначила, що 01 березня 2013 року їй була призначена пенсія по інвалідності (ІІ група від загального захворювання) як державному службовцю відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Вказує на те, що 25.02.2014 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 25.02.2014 р. № 2/885 з урахуванням сум матеріальної допомоги та сум індексації заробітної плати. Листом від 04.03.2014 року № Б-26/7 «Про правильність нарахування пенсії» Відповідачем у перерахунку пенсії Позивачу було відмовлено з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», не надано оновлену довідку із включенням матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, посилаючись на постанову КМУ від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якою матеріальну допомогу не віднесено до інших надбавок. Рекомендовано звернутися до суду. Дії Відповідача вважає неправомірними та такими, що суперечать діючому законодавству. Вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та суми індексації входять до системи оплати праці державного службовця та на них були фактично нараховані та сплачені страхові внески, вони повинні враховуватись в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії, зокрема і пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно ст. 183-2 КАС України, справа розглянута судом в порядку скороченого провадження.
Відповідач надав суду заперечення проти позову, відповідно до яких позов не визнав.
Вивчивши позовну заяву та додані до неї матеріали, заперечення на позов, дослідивши письмові докази у справі, суд встановив, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок роботи на державній сумі згідно Закону України «Про державну службу» з 06.03.2013 року (з 01.03.2013 отримувала пенсію по інвалідності ІІ групи загального захворювання згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Загальний стаж роботи ОСОБА_1 склав 32 роки 9 місяців 22 дні, з них на посаді державного службовця та службовця в ОМС - 15 років 9 місяців 3 дні.
25.02.2014 року ОСОБА_1 надала Управлінню Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області уточнюючу довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" від 25.02.2014 р. № 2/885, отриману з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної у місті Дніпродзержинську ради, та просила здійснити перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.
Листом відповідача від 04.03.2014 року № Б-26/7 ОСОБА_1 була повідомлена про відсутність законних підстав для проведення перерахунку пенсії за довідкою про її заробітну плату урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, з посиланням на те, що виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та допомогу на вирішення соціально-побутових питань не передбачена Постановою КМУ від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", як складова зарплати державного службовця. В разі не згоди з рішенням органу Пенсійного фонду, позивачу було роз'яснено право звернутися до суду.
В запереченнях на позов Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська просить відмовити в задоволення позову ОСОБА_1, зазначаючи, що здійснення перерахунку її пенсії станом на 01.03.2014 року з урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, не базується на нормах закону, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії" та від 23.04.2003 року № 581 "Про внесенні змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865" встановлено, що при призначенні пенсії до заробітку для обчислення пенсії не включаються матеріальна допомога, бо вона є разовою, а не складовою частиною зарплати і, ці постанови не передбачають включення до довідки для перерахунку пенсії розміру виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань. Статтею 65 Закону України "Про пенсії забезпечення", якою встановлено загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії, не передбачено включення до нього матеріальної допомоги на оздоровлення, та для вирішення соціально-побутових питань; що з 01.07.2003 року обчислення пенсії проводиться за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнодержавного пенсійного страхування.
Але суд не може погодитися з такими твердженнями відповідача, виходячи з наступного.
Згідно змісту ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ч. 6 зазначеної вище статті).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" до структури заробітної плати входить: основна заробітна плата та додаткова заробітна плата, а аткож заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст.33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 37-23XII (Закону України "Про державну службу"), передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно частини першої ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування'' - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
За змістом наведених вище правових норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд вважає, що відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату, виданої 25 лютого 2014 року Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної у місті Дніпродзержинську ради, з урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська діяло всупереч вимогам чинного законодавства.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідки, виданої державним органом за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що підставою для перерахунку пенсії є подання до УПФУ заяви та довідки про заробітну плату, яка видається за останнім місцем роботи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 25.02.2014 року звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області з заявою про перерахунок її пенсії, надавши при цьому довідку про заробітну плату від 25.02.2014 р. № 2/885, отриману з УПтСЗН Баглійської районної у м. Дніпродзержинську ради.
З огляду на викладене вище, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню, а її пенсія має бути перерахована, на підставі зазначеної вище довідки, з урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань і сум індексації, починаючи з 01.03.2014 року.
Відповідно ч.1 ст. 94 КАС України, суд присуджує позивачці здійснені судові витрати у справі з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 11, 70, 71, 86, 94, 158-163 КАСУ України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська, про визнання неправомірною відмову у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок пенсії.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату виданої 25 лютого 2014 року Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної у місті Дніпродзержинську ради, з урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань і сум індексації.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату від 25.02.2014 р. № 2/ Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної у місті Дніпродзержинську ради, з урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань і сум індексації, починаючи з 01 березня 2014 року.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73,08 грн. сплаченого нею судового збору.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку; строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було поданою. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Г.А. Байбара