Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/2765/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2014 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Смиковська Л. О.
з секретарем Деменчук О. Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду та просить скасувати постанову головного державного виконавця від 28 травня 2014 року про накладення штрафу в розмірі 680 грн. Свої вимоги мотивує тим, що постанова про накладення штрафу прийнята безпідставно, оскільки 29.01.2014 року до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області надано відповідь, що перерахунок ОСОБА_1 проведено.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, але надав заяву, згідно якої просить справу розглянути у їх відсутність.
Представник відповідача в судове засіданні не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час, дату та місце розгляду справи, про причини неявки не повідомив, про розгляд справи у їх відсутність не клопотав.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду справи, без поважних причин або неповідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ в Житомирській області від 16.01.2014 року було відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа № 617/7740/12 виданого Овруцьким районним судом 29.07.2013 року про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 25% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно (а.с. 7).
Постановою від 28.05.2014 року державний виконавець, керуючись ст. ст. 11, 89 Закону України «Про виконавче провадження», наклав штраф на Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в розмірі 680,00 гривень за невиконання рішення суду (а.с. 4). Підставою для прийняття даної постанови, як вбачається із її змісту є відсутність станом на 28.05.2014 року у відділі інформації щодо виконання рішення суду.
У своєму листі від 29.01.2014 року (а.с.5) на адресу відповідача, позивач повідомив останнього, що ОСОБА_3 проведено перерахунок пенсії згідно рішення Овруцького районного суд з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року у відповідності до ст.ст.39,51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 9492,76 грн.
Вирішуючи спір суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентується Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець розглядає заяви сторін та інших учасників виконавчого провадження та їх клопотання, має право в т.ч. одержувати необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки, іншу інформацію; звертатися до органу, який видав виконавчий документ, за роз'ясненням рішення, порушувати клопотання про встановлення чи зміни порядку і способу виконання, відстрочку та розстрочку виконання рішення; вимагати від службових осіб боржників юридичних осіб відомості та пояснення по фактах невиконання рішень або законних вимог державного виконавця чи інших порушень вимог законодавства про виконавче провадження.
Статтею 11 цього Закону визначено права та обов'язки державного виконавця. Зокрема, державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право накладати стягнення у вигляді штрафу. Відповідно до ст. 89 Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу та призначає новий строк для виконання.
Відповідно до ст. 19 Закону "Про виконавче провадження" державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Відповідно до ч.1 ст.35 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що перешкоджають провадженню виконавчих дій, або у разі несвоєчасного одержання сторонами документів виконавчого провадження, внаслідок чого вони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм цим Законом, державний виконавець може відкласти виконавчі дії за заявою стягувача чи боржника або з власної ініціативи на строк до десяти робочих днів. Про відкладання провадження виконавчих дій державний виконавець виносить відповідну постанову, про що повідомляє сторонам.
Згідно ч. 1 ст. 89 цього ж Закону України, у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, державний виконавець виносить постанову про накладення на боржника юридичну особу штраф у розмірі від сорока до шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк для виконання.
Виходячи з вищевикладеного, для прийняття рішення щодо застосування санкцій, передбачених частиною першою статті 89 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець повинен встановити два факти: по-перше, що судове рішення не виконано, по-друге, що рішення суду не виконано без поважних на то причин.
З матеріалів справи вбачається, що управління Пенсійного фонду України у Житомирській області виконало рішення Овруцького районного суду, на підставі якого було видано виконавчий лист № 617/7740/12 від 29.07.2013 року частково, оскільки, як вбачається із його повідомлення на адресу відповідача, проведено лише перерахунок, в той час як у виконавчому листі зазначено іще й виплату.
Докази про проведення позивачем на виконання рішення суду виплати ОСОБА_2 в матеріалах справи відсутні.
В матеріалах справи відсутні також докази про проведення зі сторони відповідача будь-яких заходів по виконанню рішення суду. Зокрема, відсутні докази, щодо: встановлення ним відсутності поважності причин щодо невиконання рішення суду; вимоги від службових осіб боржників юридичних осіб відомостей та пояснень по фактах невиконання рішень та ін.
В силу ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Будь-яких доказів на підтвердження правомірності свого рішення відповідачем не було надано.
Таким чином, зважаючи на викладене суд вважає, що Державним виконавцем передчасно винесено постанову про накладення штрафу, оскільки ним не в повній мірі вчинено заходи по виконанні рішення суду, а тому його дії є неправомірними, а постанова про накладення штрафу від 28.05.2014 р. ВП № 41486607 підлягає скасуванню.
За таких обставин, позов підлягає до повного задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1,5,11,19,35,89 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 18,71,128,162,163,181 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу задовольнити повністю.
Скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області від 28 травня 2014 року щодо накладення на управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі штрафу у виконавчому провадженні ВП № 41486607.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Особи, які беруть участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні мають право подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Л. О. Смиковська