ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2014 року № 813/2702/14
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Костецький Н.В., розглянуши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Прокурора м.Трускавця в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Старий Відень» про стягнення штрафу в розмірі 3 400,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м.Трускавця в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Старий Відень», в якому просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 3 400,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилались на те, що за результатами проведеної позивачем перевірки 30.09.2013 року винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 3 400,00 грн. за ухилення від виконання припису №03/23-57-73 від 18.04.2013 року. Вказана сума штрафу відповідачем у встановлені законом строки не сплачена, що слугувало підставою для звернення до суду з означеним позовом.
Згідно ухвали суду від 02 квітня 2014 року відкрито скорочене провадження у даній справі. Відповідачу надіслано судом копію ухвали про відкриття скороченого провадження разом із копією позовної заяви з додатками до неї, та запропоновано протягом десяти днів з дня одержання вказаних вище документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову. Проте, поштовий конверт повернено до суду з відміткою органу зв'язку «за закінченням терміну зберігання».
30.05.2014 року на адресу відповідача судом повторно скеровано копію ухвали про відкриття скороченого провадження разом із копією позовної заяви з додатками до неї. Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, направлені судом документи, отримані відповідачем 04 червня 2014 року. З врахуванням того, що від відповідача не надходило заперечення проти позову та заяви про визнання позову, суд вважає за можливе, у відповідності до вимог ч.3 ст.183-2 КАС України, розглядати справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, мотивуючи це наступним.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, відповідно до ст.9 Закону України «Про електроенергетику» та п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року №929 (зі змінами та доповненнями), здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням на суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Відповідно до Законів України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», «Про Державний бюджет України на 2014 рік», до доходів Державного бюджету України зараховувались та зараховуються надходження від штрафних санкцій. Отже, ненадходження коштів до Державного бюджету України спричиняє матеріальну шкоду інтересам Держави.
Енергетика є провідною, стратегічно важливою галуззю народного господарства країни, від сталого функціонування якої залежить національна безпека України, і правопорушення в електроенергетиці є порушенням загальнодержавних інтересів, тому що створює загрозу життю населення, обслуговуючого персоналу та навколишньому середовищу, що зобов'язує прокурора звернутися в інтересах держави та в особі позивача з відповідним позовом до суду.
Судом встановлено, що 18.04.2013 року позивачем проведено позапланову перевірку, за наслідками якої складено акт №03/23-57-73.
18.04.2013 року позивачем видано припис №03/23-57-53 щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства(а.с.11-12).
18.09.2013 року у присутності уповноваженої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Старий Відень» - директора Юрченка Андрія Олександровича була проведена перевірка щодо виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду у Львівській області №03/23-57-73 від 18.04.2013 року про усунення порушень законодавства про електроенергетику. При цьому, перевіркою було встановлено факт ухилення від виконання вищевказаного припису, про що було складено акт перевірки (протокол) №03/23-57-73 від 18.09.2013 року. Примірник акта перевірки був отриманий керівником суб'єкта господарювання.
Так, у зв'язку із ухиленням відповідача від виконання вимог припису №03/23-57-73 від 18.09.2013 року, позивач виніс постанову №66 від 30.09.2013 року, якою наклав на відповідача штраф у розмірі 3 400,00 грн. Постанова була направлена відповідачу поштою та отримана останнім 26.10.2013 року (а.с.13а), що підтверджується відміткою на копії повідомлення про вручення поштового відправлення. Даний штраф необхідно було сплатити до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови.
Відповідно до п.2 Положення порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року за №1312, штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктом 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання встановлено, що накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Відповідно до пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Аналогічні норми містяться і у Законі України «Про електроенергетику» (ст.27) та Законі України «Про теплопостачання» (ст.31).
До матеріалів справи не додано доказів того, що постанова про накладення штрафу від 30.09.2013 року №66 була оскаржена відповідачем в адміністративному або судовому порядку, внаслідок чого штраф за порушення законодавства в сфері електроенергетики відповідач повинен був сплатити протягом 30 днів з дня прийняття постанови.
Однак, матеріали справи свідчать про те, що у встановлений законодавством строк постанова позивача виконана не була.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд, згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приймаючи до уваги те, що відповідачем у порядку статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України не було надано жодного доказу на підтвердження того, що постанова про накладення штрафу винесена з порушенням вимог чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позивач правомірно звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача штрафних санкцій у розмірі 3 400,00 грн. Таким чином, виходячи з вищевикладеного, суб'єктом владних повноважень за порушення вимог законодавства, на відповідача правомірно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.
Відповідно до частини першої статті 138 КАС України, предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та з урахуванням того, що вимогою заявленого позову є стягнення штрафних санкцій, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими законом пов'язує можливість стягнення штрафних санкцій у судовому порядку, встановлення факту їх сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.
Вказане узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду України (постанова від 24.04.2013 року у справі №К/9991/15364/11).
Отже, з урахуванням викладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають до задоволення у повному обсязі.
Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст.4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Старий Відень» (Львівська область, м.Трускавець, вул.Юрія Дрогобича,1; код ЄДРПОУ 34596905) на користь Державного бюджету України (банк отримувача ГУ ДКСУ в Львівській області, МФО 825014, р/р 31115106700018, код ЄДРПОУ 37835447, код платежу 21081100) штраф у розмірі 3 400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Костецький Н.В.