Постанова № 39321996, 16.06.2014, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2014
Номер справи
817/1368/14
Номер документу
39321996
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/1368/14

16 червня 2014 року 17год. 55хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Комісаров Ігор Дмитрович,

відповідача: представник Будній Михайло Михайлович,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Державної екологічної інспекції у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Високовольтний союз-РЗВА" про застосування заходів реагування, -ВСТАНОВИВ :

Державна екологічна інспекція у Рівненській області (далі - позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Високовольтний союз - РЗВА» (далі - відповідач) про застосування заходів реагування.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю. В обґрунтування позову зазначив, що при проведенні перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Високовольтний союз - РЗВА» (далі - ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА»), було виявлено порушення правил ведення первинного поточного обліку відходів, зокрема в журналі обліку згідно форми № 1 ВТ не відображені всі операції в сфері поводження з відходами. Крім того, у відповідача відсутній дозвіл на здійснення операцій в сфері поводження з відходами I та II класу небезпеки. Таким чином, підприємство порушило вимоги ч. 4 ст. 33 Закону України «Про відходи», ч. 2 ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». У зв'язку з вищевикладеним, позивач просив суд застосувати заходи реагування у сфері поводження з відходами, шляхом тимчасової заборони виконання робіт (експлуатації), що пов'язані із здійсненням операцій у сфері поводження з відходами I та II класу небезпеки, до моменту виконання необхідних природоохоронних заходів, а саме отримання дозволу в Міністерства охорони навколишнього природного середовища України. З вищенаведених підстав просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача надав суду письмові заперечення на позовну заяву, позов не визнав, вважав його необґрунтованим та безпідставним. В обґрунтування заперечень пояснив суду, що 27.11. 2013 року ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА» подавало до Міністерства екології та природних ресурсів України заяву про видачу дозволу на розміщення відходів на 2014-2016 роки. Згодом товариство усунуло вказані недоліки зазначені Міністерством, проте станом на дату розгляду справи відповідь, за результатами розгляду заяви, не була отримана. Крім того, представник відповідача наголосив, що видавши припис ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА», та встановивши йому строк для усунення порушень - до 01.07. 2014 року , позивач не мав права до закінчення даного строку застосовувати до позивача інші санкції , в тому числі у вигляді звернення до суду з вимогою про заборону виконання товариством робіт, в силу вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». З огляду на це відповідач вважає, що застосовувати заходи реагування у сфері поводження з відходами, шляхом тимчасової заборони виконання робіт, що пов'язані із здійсненням операцій у сфері поводження з відходами I та II класу небезпеки, до моменту виконання необхідних природоохоронних заходів - є протиправним та безпідставним. У зв'язку з наведеним, просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що підставою проведення Державною екологічною інспекцією у Рівненській області позапланової перевірки став лист Управління Служби безпеки України в Рівненській області від 12.02. 2014 року за вих. № 8/372, про отримання інформації щодо порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА» (а.с.22).

На основі даного листа, позивачем було направлено запит від 17.02. 2014 року № 487/03-02/14 до Державної екологічної інспекції України щодо надання згоди на проведення позапланового заходу із здійснення державного нагляду діяльності суб'єкта господарювання (а.с. 23). За результатами розгляду листа від 17.02. 2014 року № 487/03-02/14, Державною екологічною інспекцією України було надано згоду на проведення позапланової перевірки ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА», що підтверджується копією листа Державної екологічної інспекції України від 12.03. 2014 року № 2/3-1042зг (а.с.24).

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу від 28.04. 2014 року № 334 про проведення позапланової перевірки (а.с.14), та направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 28.04. 2014 № 273 (а.с. 15), позивачем у період з 29.04. 2014 року по 06.05. 2014 рік було проведено позапланову перевірку ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА» з дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складено акт (а. с. 6-12) та встановлено наступні порушення:

1. порушення ведення первинного поточного обліку відходів, зокрема в журналі обліку форми № 1 ВТ не відображені всі операції в сфері поводження з відходами;

2. порушення правил поводження з відходами I та II класу небезпеки, а саме відсутній дозвіл на їх розміщення в 2014 року.

У зв'язку з виявленими порушеннями позивачем були складені протоколи про адміністративні правопорушення від 29.04. 2014 року № 3-3, від 29.04. 2014 року № 4-3 (а.с.18, 20) та винесені постанови про накладення адміністративних стягнень від 29.04. 2014 року № 3-3, від 29.04. 2014 року № 4-3 (а.с.19,21). Дані адміністративні стягнення відповідачем були сплачені, відповідно до копій квитанцій (а.с. 16, 17).

На підставі вище зазначеного акту перевірки по відношенню до відповідача був винесений припис від 06.05. 2014 року про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства (а. с. 13), у тому числі щодо:

- розроблення плану організаційно-технічних заходів по усуненню виявлених порушень. Термін виконання 10 днів після отримання акту;

- налагодження ведення первинного поточного обліку відходів згідно чинного законодавства, а саме у формі № 1 ВТ відобразити всі операції в сфері поводження з відходами. Термін виконання до 15.05. 2014 року;

- отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами I та II класу небезпеки. Термін виконання до 01.07. 2014 року. Вказаний припис відповідачем не оскаржувався та, враховуючи пояснення представника відповідача, частково виконується.

Разом з тим, суду слід зазначити, що 27.11. 2013 року вих. 262 супровідним листом відповідачем було надіслано заяву до Міністерства екології та природних ресурсів України про видачу дозволу на розміщення відходів на 2014-2016 року та погодження ліміту на утворення та розміщення відходів на 2014-2016 роки. До заяви долучалися відповідні документи (а.с. 32,33).

Листом від 26.12. 2013 року № 406/07/ЄВ-13 Міністерство екології та природних ресурсів України вказало ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА» на недоліки оформлення деяких документів (а.с. 34). Листом від 13.01. 2014 року № 262-1 відповідачем було надіслано документ із виправленими недоліками (а.с. 35). Згодом, ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА» надсилало листи від 12.02. 2014 року № 11-0/27, від 03.04. 2014 року № 262-10, в яких просило повідомити про результат розгляду заяви про одержання дозволу на розміщення відходів (а.с. 37,39).

Що стосується позовної вимоги про застосування заходів реагування до ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА», шляхом тимчасової заборони виконання робіт (експлуатації), що пов'язані із здійсненням операцій у сфері поводження з відходами I та II класу небезпеки, до моменту виконання необхідних природоохоронних заходів, а саме до отримання дозволу в Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, то суду слід зазначити наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає, Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон України № 877).

Згідно із ст. 1 Закону України № 877, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 6 Закону України № 877 підставами для здійснення позапланових заходів є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Оскільки даний позаплановий захід було проведено позивачем за зверненням Управління Служби безпеки України в Рівненській області та згідно погодження Державної екологічної інспекції України, то Державною екологічною інспекцією у Рівненській області було дотримано вимоги чинного законодавства щодо підстав та порядку проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю).

Разом з тим, як встановлено в судовому засіданні, ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА» України були надані документи Міністерству екології та природних ресурсів України, для отримання необхідного дозволу на розміщення відходів на 2014-2016 роки, однак на момент розгляду справи - дозволу отримано не було.

Твердження відповідача, що у відповідності до Постанови КМУ № 77 від 27.01. 2010 року «Деякі питання застосування принципу мовчазної згоди» (далі - Постанова № 77 від 27.01. 2010 року) в разі ненадання у визначений законом строк суб'єкту господарювання документа дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі суб'єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без одержання документа дозвільного характеру через 10 робочих днів з дня закінчення строку, встановленого для видачі документа дозвільного характеру або прийняття рішення про відмову в його видачі, на підставі копії опису прийнятих документів з відміткою про дату їх прийняття, відхиляється судом з огляду на наступне.

Так, на думку відповідача, в силу вимог норм даної постанови ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА» через 10 днів після закінчення десятиденного строку для отримання дозволу на розміщення відходів, тобто з 16.02. 2014 року, набуло право здійснювати операції у сфері поводження із відходами.

Разом з тим, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» від 09.04. 2014 року № 1193-VII (далі - Закон України від 09.04. 2014 року № 1193), яким було внесено зміни до Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про відходи» та до Водного кодексу України.

Пунктом 3 Перехідних положень цього Закону доручено Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом підготувати та подати до Верховної Ради України проекти законів, забезпечити приведення нормативно-правових актів органів виконавчої влади у відповідність із цим Законом.

На підставі пункту «а» ч.1 ст. 32 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 року № 187/98-ВР (далі - Закон України від 05.03.1998 року № 187/98), з урахуванням внесених змін відповідно до Закону України від 09.04. 2014 року № 1193, з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється провадити будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від місцевих органів виконавчої влади дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відповідно до вимог цього Закону.

Отже, з аналізу даних положень слідує, що норми закріпленні в Постанові № 77 від 27.01. 2010 року суперечать положенням Закону України від 05.03. 1998 року № 187/98, тобто підзаконний акт суперечить нормам Закону України. Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам Закону, то з урахуванням принципу законності, застосуванню підлягають норми Закону України від 05.03. 1998 року № 187/98.

Згідно із пункту «к» ст. 21 Закон України від 05.03.1998 року № 187/98 до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами належить видача дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами терміном на три роки.

В силу вимог ч. 1 ст. 33 цього Закону, зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

Відповідно до ч. 4 ст. 33 Закон України від 05.03.1998 року № 187/98, зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.

Згідно із ч. 1, 2 ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06. 1991 року № 1264-XII (далі - Закони України від 25.06.1991 року № 1264) суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

Здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Таким чином, з аналізу вищезазначених норм слідує, що видача дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами віднесено до компетенції місцевих органів виконавчої влади. Надавання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами повинно здійснюватися згідно з вимогами відповідних Порядків, після затвердження їх Кабінетом Міністрів України.

Таким чином посилання позивача на необхідність отримання дозволу у Міністерства охорони навколишнього природного середовища України є необґрунтованим.

Отже, дана позовна вимога підлягає до часткового задоволення, оскільки отримання дозволу у Міністерства охорони навколишнього природного середовища України суперечить нормам Закон України від 05.03.1998 року № 187/98 та Закону України від 25.06.1991 року № 1264, де зазначено, що видача дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами віднесено до компетенції місцевих органів виконавчої влади, а не до компетенції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

Крім того, у прохальній частині позовної заяви позивач просить застосувати заходи реагування до ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА», шляхом тимчасової заборони виконання робіт (експлуатації), що пов'язані із здійсненням операцій у сфері поводження з відходами I та II класу небезпеки, до моменту виконання необхідних природоохоронних заходів, а саме до отримання дозволу в Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

Указом Президента України від 13.02. 2009 року № 88/2009 визнано таким, що втратив чинність, Указ Президента України від 27.12. 2005 року № 1842 «Про Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України».

Указом Президента України № 1085/2010 від 09.12.2010 року «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Міністерство охорони навколишнього природного середовища України.

Пунктом 5 даного Указу установлено, що міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються.

Тобто, суду слід зазначити, що відповідно до п. 1 Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 13.04. 2011 року № 452/2011 Міністерство екології та природних ресурсів України (Мінприроди України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Отже, чинним законодавством України, на момент розгляду справи адміністративної юрисдикції, не передбачено такого центрального органу виконавчої влади, як Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, натомість його правонаступником є Міністерство екології та природних ресурсів України.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України № 877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Таким чином, виходячи із аналізу наведених норм діючого законодавства України, та обставин справи, суд вважає, що відповідачем дійсно здійснювалася на момент проведення перевірки діяльність без спеціального дозволу на розміщення відходів I та II класу небезпеки, що є підставою для застосування заходів реагування.

Разом з тим, судом вважається необґрунтована вимога Державної екологічної інспекції у Рівненській області щодо застосування заходів реагування до ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА» до отримання дозволу в Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, оскільки чинним законодавством видача дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами віднесена до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами.

На підставі ч. 1 ст. 85 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд вважає за необхідне частково задовольнити позовну вимогу позивача в наступній редакції: "Застосувати заходи реагування до ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА», а саме тимчасово заборонити виконання робіт, що пов'язані із здійсненням операцій у сфері поводження з відходами I та II класу небезпеки, до моменту отримання дозволу передбаченого положеннями норм Закон України від 05.03.1998 року № 187/98 та Закону України від 25.06.1991 року № 1264".

Разом з тим, адміністративний позов в частині тимчасової заборони виконання робіт до отримання дозволу в Міністерства охорони навколишнього природного середовища України - не підлягає до задоволення.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Тимчасово заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю "Високовольтний союз-РЗВА" (код ЄДРПОУ 34704105), що розташоване за адресою: м. Рівне, вул. Біла, 16, виконання робіт, що пов'язані з здійсненням операцій у сфері поводження з відходами І та ІІ класу небезпеки, до моменту отримання дозволу передбаченого ч. 4 ст. 33 Закону України "Про відходи" та ч. 2 ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Присудити на користь позивача Державна екологічна інспекція у Рівненській області із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Зозуля Д. П.