ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" червня 2014 р.Справа № 916/1268/14Господарський суд Одеської області у складі судді Лічмана Л.В.,
секретар судового засідання Бєлих К.В.,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1,
від відповідача: не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 03.04.2014 р. прийнято позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, порушено провадження у справі № 916/1268/14, призначено її до розгляду в засіданні суду на 05.05.2014 р.
За правилами ст.77 ГПК України в судовому засіданні 05.05.2014 р. оголошено перерву до 19.05.2014 р., у судовому засіданні 19.05.2014 р. розгляд справи відкладено на 02.06.2014 р., у судовому засіданні 02.06.2014 р. оголошено перерву до 11.06.2014 р., у судовому засіданні 11.06.2014 р. розгляд справи відкладено на 16.06.2014 р.
Сторони повідомлені про час і місце засідань господарського суду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення та розписками їх представників.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.06.2014 р. відповідно до ч.3 ст.69 ГПК України за клопотанням представників сторін продовжено строк розгляду спору до 17.06.2014 р.
Згідно із приписами ст.85 ГПК України в судовому засіданні 16.06.2014 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі - ФОП ОСОБА_2.) звернувся в господарський суд Одеської області з позовною заявою до Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (далі - Авангардівська селищна рада) про зобов'язання:
- прийняти до комунальної власності мережі водопостачання та водовідведення в межах вулиць Ангарська, Фруктова, Нижня смт Авангард загальною вартістю 1417502,00 грн.;
- укласти договір з позивачем про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури селища Авангард з урахуванням розрахунку пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури селища Авангард, зменшеного на суму кошторисної вартості мереж водопостачання та водовідведення в межах вулиць Ангарська, Фруктова, Нижня смт Авангард.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ФОП ОСОБА_2 зазначає про безпідставну відмову рішенням відповідача у прийнятті до комунальної власності мереж водопостачання та водовідведення, які побудовано за замовленням позивача під час будівництва багатофункціонального комплексу з водними атракціонами та які знаходяться поза межами земельної ділянки, де розміщено вказаний багатофункціональний комплекс.
Відповідач подав письмовий відзив, в якому просить у позові відмовити, з тих підстав, що:
- всупереч приписам ст.40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" ФОП ОСОБА_2 несвоєчасно подав заяву щодо укладання договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури селища;
- п.п.4.10 п.4 Порядку пайової участі (внеску) замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт Авангард, затвердженого рішенням сесії Авангардівської селищної ради від 29.11.2011 р. № 299-V (із змінами), встановлено, що при будівництві інженерних мереж та/або об'єктів інженерної інфраструктури, кошторисна вартість яких перевищує розмір пайової участі (внеску) замовника, замовник зобов'язаний попередньо погодити і Авангардівською селищною радою проектну документацію такого будівництва, що зроблено не було, а, відтак, відповідач може відмовити у відшкодуванні різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі (внеску) замовника у розвитку інфраструктури селища Авангард.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників учасників процесу, перевіривши відповідність їх доводів фактичним обставинам справи та нормами українського законодавства, господарський суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
ФОП ОСОБА_2 є замовником будівництва багатофункціонального комплексу з водними атракціонами за адресою: АДРЕСА_2, доказом чого є договори підряду від 01.03.2012 р. № 4 та від 01.06.2012 р. № 1.
Для забезпечення об'єкта будівництва водопостачанням та водовідведенням технічними умовами ЖКП „Драгнава" від 12.08.2011 р. № 86 та філії „Інфоксводоканал" ТОВ „Інфікс" від 21.02.2013 р. № 30-29 передбачено будівництво мереж водопостачання та водовідведення поза межами об'єкта будівництва з підключенням до магістрального водопроводу на вул. Нижня смт Авангард.
Під час реалізації технічних умов збудовано мережі водопостачання та водовідведення в межах вулиць Ангарська, Фруктова, Нижня смт Авангард, що підтверджується проектом будівництва мереж зі схемами їх розміщення, кошторисами, відомостями ресурсів, іншою складеною в процесі будівництва документацією та не заперечується сторонами.
17.12.2013 р. ФОП ОСОБА_2 звернувся до Авангардівської селищної ради із заявою про: передачу в комунальну власність територіальної громади селища Авангард мереж водопостачання та водовідведення; зменшення розміру пайової участі замовника будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт Авангард; укладення договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури селища Авангард з урахуванням положень ч.5 ст.30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" щодо зменшення розміру пайової участі на кошторисну вартість мереж водопостачання та водовідведення в межах вулиць Ангарська, Фруктова, Нижня смт Авангард.
Вказана заява подана на виконання Порядку пайової участі (внеску) замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт Авангард, затвердженого рішенням сесії Авангардівської селищної ради від 29.11.2011 р. № 299-V (із змінами, внесеними рішенням Авангардівської селищної ради від 08.08.2013 № 751-V).
19.12.2013 р. Авангардівською селищною радою прийнято рішення № 856-V, яким: відмовлено у прийнятті до комунальної власності мереж водопостачання та водовідведення в межах вулиць Ангарська, Фруктова, Нижня смт Авангард; вирішено не враховувати при визначенні розміру пайової участі у розвитку інфраструктури смт Авангард вартість збудованих на замовлення ФОП ОСОБА_2 мереж; зобов'язано виконавчий комітет селищної ради укласти договір пайової участі в порядку, передбаченому чинним законодавством. Будь-яке обґрунтування в рішенні Авангардівської селищної ради від 19.12.2013 р. № 856-V відсутнє.
Вважаючи наведену позицію органу місцевого самоврядування такою, що суперечить вимогам діючим нормативно-правових актів України, ФОП ОСОБА_2 звернувся до господарського суду з позовом у рамках провадження у даній справі.
Частинами 1-3 ст.40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. № 3038-VI (із змінами) встановлено що: порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону; замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті; пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
В ч.5 цієї ж статті Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" зазначено, що величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництв об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
Частиною 5 ст.30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що:
- якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність;
- у разі якщо кошторисна вартість будівництва інженерних мереж та/або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) перевищує розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту, орган місцевого самоврядування приймає рішення про відшкодування замовнику різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Аналогічні положення містять в п.4.10 Порядку пайової участі (внеску) замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт Авангард, затвердженого рішенням сесії Авангардівської селищної ради від 29.11.2011 р. № 299-V (із змінами, внесеними рішенням Авангардівської селищної ради від 08.08.2013 № 751-V).
Відповідно до ч.1 ст.187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом...
Господарський суд, проаналізувавши наведені норми спеціального законодавства з питань пайової участі замовника в розвитку інфраструктури населеного пункту, де здійснюється будівництво, відзначає, що орган місцевого самоврядування, укладаючи угоду про пайову участь, зобов'язаний зменшити розмір внеску на суму кошторисної вартості розміщених поза межами земельної ділянки замовника інженерних мереж та прийняти останні до комунальної власності.
Таким чином, відповідач, приймаючи рішення від 19.12.2013 р. № 856-V, безпідставно ухилився від виконання обов'язків, покладених на нього Законом України „Про регулювання містобудівної діяльності".
Беручи до уваги викладене, той факт, що згідно ч.2 ст.4 ГПК України господарський суд не застосовує акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України, незаконність рішення від 19.12.2013 р. № 856-V, правовірними являються позовні вимоги щодо зобов'язання Авангардівської селищної ради прийняти до комунальної власності мережі водопостачання та водовідведення в межах вулиць Ангарська, Фруктова, Нижня смт Авангард, а також укладання договору з ФОП ОСОБА_2 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури селища Авангард з урахуванням розрахунку пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури селища Авангард, зменшеного на суму кошторисної вартості мереж водопостачання та водовідведення в межах вулиць Ангарська, Фруктова, Нижня смт Авангард.
Відносно вартості мереж, на яку позивач просить зменшити свій внесок у розвиток інфраструктури селища, господарський суд вказує, що за змістом ч.2 ст.189 ГК України ціна є істотною умовою договору. Відтак, вона, як і інші істотні умови, має визначатись за згодою сторін. Передача ж спору на вирішення суду та перекладення на нього викладення змісту істотних умов угоди можливі лише в разі, якщо сторони не змогли досягнути домовленості з цього приводу. Між тим, з матеріалів справи не вбачається те, що у сторін існує спір стосовно кошторисної вартості інженерних мереж, у зв'язку з чим господарський суд до резолютивної частини рішення не включає відомості про названу обставину.
З огляду на наведене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Не приймаються до уваги доводи відповідача стосовно несвоєчасності подачі заяви з метою укладання договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури селища, адже таке порушення ніяким чином на правовідносини сторін не впливає.
Також хибним являються твердження Авангардівської селищної ради про те, що з нею слід було погодити проектну документацію будівництва, т.я. за приписами п.п.4.10 п.4 Порядку пайової участі (внеску) замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт Авангард, затвердженого рішенням Авангардівської селищної ради від 29.11.2011 р. № 299-V (із змінами), така дія замовника повинна мати місце лише тоді, коли він, побудувавши інженерні мережі, кошторисна вартість яких перевищує розмір пайової участі (внеску) замовника, претендує на відшкодування різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі (внеску) замовника у розвитку інфраструктури селища Авангард. У даному випадку вартість мереж не перевищує загальну вартість об'єкту, а тому погоджувати проектну документацію будівництва з відповідачем необхідності немає.
Окремо господарський суд вважає за потрібне відмітити, що поданий 11.06.2014 р. проект договору не може бути затверджений судом, тому що його текст не відповідає типовій формі правочину, наявній у додатку № 2 до рішення Авангардівської селищної ради від 29.11.2011 р. № 299-V, зокрема, не містить пункт про відповідальність замовника у разі прострочення термінів сплати внеску. При цьому, з огляду на те, що укладання угоди про пайову участь має відбуватись з дотриманням типової форми, суд вважає допустимим зобов'язання укласти договір без зазначення конкретного тексту умов останнього.
Також з метою забезпечення ефективного виконання цього судового рішення господарський суд до резолютивної частини вносить інформацію щодо адреси багатофункціонального комплексу з водними атракціонами та уточнює, що до комунальної власності підлягають прийняттю мережі поза межами земельної ділянки, якою користується позивач.
Відповідно до ч.2 ст.49 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору в повному обсязі покладаються на відповідача як на сторону, внаслідок неправомірних дій якої виник спір.
Керуючись ст.ст.33,34,43,44-49,82-85 ГПК України, вирішив:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Авангардівську селищну раду Овідіопольського району Одеської області (67806, Одеська обл., Овідіопольський р-н., смт. Авангард, вул. Добрянського,26, код 23211248) прийняти до комунальної власності мережі водопостачання та водовідведення, які побудовані за замовленням фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (68000, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) під час будівництва багатофункціонального комплексу з водними атракціонами (АДРЕСА_2) та які знаходяться на вул. Ангарська, Фруктова, Нижня в смт Авангард Овідіопольського району Одеської області, поза межами земельної ділянки, де розміщено вказаний багатофункціональний комплекс.
Зобов'язати Авангардівську селищну раду Овідіопольського району Одеської області (67806, Одеська обл., Овідіопольський р-н., смт. Авангард, вул. Добрянського,26, код 23211248) укласти з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (68000, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури селища Авангард з урахуванням розрахунку пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури селища Авангард, зменшеного на суму кошторисної вартості мереж водопостачання та водовідведення, які знаходяться поза межами земельної ділянки, де розміщено вказаний вище багатофункціональний комплекс.
В решті позову відмовити.
Стягнути з Авангардівської селищної раду Овідіопольського району Одеської області (67806, Одеська обл., Овідіопольський р-н., смт. Авангард, вул. Добрянського,26, код 23211248) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (68000, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) 2436/дві тисячі чотириста тридцять шість/ грн. 00 коп. судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання і може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.
Повний текст рішення підписано 19.06.2014 р.
Суддя Лічман Л.В.