Рішення № 39320882, 17.06.2014, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
17.06.2014
Номер справи
902/277/14
Номер документу
39320882
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

17 червня 2014 р. Справа № 902/277/14

за позовом:Першого заступника прокурора міста Вінниці (21020, м. Вінниця, пров. Цегельний, 8) в інтересах держави в особі Вінницької міської ради (21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 59)

Богачук С.А.

до:Приватного підприємства "Компанія "Володимирський масив"(21010, м. Вінниця, вул. Мічуріна, 32)

про стягнення 80151,72 грн. збитків

Господарський суд Вінницької області у складі

Головуючого судді Маслія І.В.

При секретарі судового засідання Василишеній Н.О.,

За участю представників сторін:

прокурор: Формуга І.Ю., посвідчення № 007078 від 01.10.2012 р.;

позивача: Богачук С.А., довіреність № 49 від 29.05.2014 р.

відповідача: Далєвський А.М., довіреність № б/н від 16.12.2013 р.

В С Т А Н О В И В :

До господарського суду Вінницької області звернувся перший заступник прокурора м. Вінниці в інтересах держави в особі Вінницької міської ради (далі-позивач) з позовом до Приватного підприємства «Компанія «Володимирський масив» (далі-відповідач) про стягнення 80 151,72 грн. збитків, завданих територіальній громаді міста тимчасовим невикористанням земельної ділянки.

Позовна заява мотивована тим, що Департаментом самоврядного контролю Вінницької міської ради 20.05.2013 року проведено перевірку дотримання вимог законодавства при використанні земель м. Вінниці Приватним підприємством «Компанія «Володимирський масив» якою встановлено, що остання використовує земельну ділянку площею 2,00 га для комерційних потреб (для будівництва визначеного проектом детального планування мікрорайону «Східний»), яка розташована у м. Вінниці, вул. Ватутіна, 16Б. На вказаній земельній ділянці, розміщено господарські споруди, які відповідно до договору купівлі-продажу нерухомого майна № 01-10/2012 та акту прийому-передачі № 01-10/2012 належать відповідачу. Також встановлено, що згідно п.4 додатку 4 до рішення Вінницької міської ради № 985 від 26.10.2012 відповідачу передано в оренду строком на 10 років вищевказану земельну ділянку, в п. 4.2 додатку 4 цього ж рішення відповідача зобов'язано провести оплату за використання земельної ділянки, площею 2,00 га, розташованої за адресою: м. Вінниця, вул.. Ватутіна 16Б починаючи з 01.10.2012 року до моменту реєстрації договору оренди. Перевіркою встановлено, що відповідач не виконав вимоги вищезазначеного рішення міської ради щодо відшкодування збитків та вжиття заходів щодо державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного Кодексу України.

Ухвалою суду від 13.03.14 р. за вказаним вище позовом порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 25.03.14р.

21.03.2014 року до суду від позивача надійшло клопотання про фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів. Суд на підставі ст.. 22 ГПК прийняв подане клопотання та задоволив його на підставі ст.. 81-1 ГПК України.

Через канцелярію суду 25.03.14 р. надійшов відзив відповідача у справі, у якому останній проти позову заперечив, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність.

В судовому засідання 25.03.2014 року, за клопотанням учасників процесу, судом оголошено перерву до 08.04.2014 року з метою надання сторонами доказів необхідних для вирішення спору.

Через канцелярію суду 03.04.14 року надійшли письмові пояснення позивача, згідно з якими позивач підтримує позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 08.04.14 р., на підставі клопотання прокурора та представників сторін про продовження строку розгляду справи та оголення перерви в судовому заіданні, продовжено строк вирішення спору на 15 днів та оголошено перерву до 13.05.2014 р.

13.05.2014 року судове засідання не відбулось в зв'язку з перебуванням судді Матвійчука В.В. на лікуванні.

Розпорядженням керівника апарату суду від 20.05.2014 року відповідно до автоматизованого розподілу справ, справу № 902/277/14 передано на розгляд судді Маслію І.В.

Ухвалою від 22.05.2014 року справу прийнято до свого провадження та призначено засідання на 17.06.2014 року.

В судове засідання 17.06.14 р. з'явились всі учасники процесу.

Так, в судовому засіданні прокурор та позивач заявлений позов підтримали в повному обсязі та просили суд його задовольнити з підстав викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши подані матеріали та заслухавши пояснення учасників процесу, судом встановлено наступне.

01.10.2012 року між Приватним підприємством-компанія «Владімір» (за договором продавець) та Приватним підприємством «Компанія «Володимирський масив» (за договором покупець) укладено договір купівлі-продажу № 01-10/2012 згідно п. 1.1 якого передбачено що продавець зобов'язується передати у власність покупцю господарські споруди (надалі споруди), що знаходяться на земельній ділянці загально площею 2,00 га за адресою м. Вінниця, вул.. Ватутіна 16Б, забезпечивши передачу споруд всіма відповідними документами. Згідно п. 4.3 Договору перехід права власності на споруди відбувається в момент прийому-передачі споруд, відповідно до Акту приймання-передачі (т.1 а.с.18). Між сторонами 01.10.2012 року підписано Акт прийому-передачі № 01/10-2012, підписанням даного Акту прийому-передачі зафіксовано, що продавець передав, а покупець прийняв господарські споруди, що знаходяться на земельній ділянці загальною площею 2,0 га за адресою: місто Вінниця, вул. Ватутіна, 16Б (п. 1 акту прийому - передачі Т.1 а.с. 19).

26.10.2012р. Вінницькою міською радою 25 сесії 6 скликання прийнято рішення № 985 згідно додатку 4 якого відповідачу передано в оренду, строком на 10 років, земельну ділянку на якій знаходиться майно належне відповідачу (акт прийому-передачі « 01/10-2012 від 01.10.2012 року) площею 2,00 га для комерційного використання на вулиці Ватутіна 16Б у м. Вінниці, а також відповідач має провести оплату за земельну ділянку площею 2,00 га по вул.. Ватутіна, 16Б м. Вінниця з 01.10.2012 року до моменту реєстрації договору оренди. Крім того даним рішенням зобов'язано орендарів у 120-денний термін з моменту прийняття рішення здійснити державну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок (Т.1 а.с. 20-22).

14.11.2012 року між позивачем та відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки та складено акт прийому-передачі земельної ділянки (Т.1 а.с. 94-97).

29.03.2013 року Вінницькою міською радою 30 сесії 6 скликання прийнято рішення № 1227 згідно додатку 1 якого відповідачу продовжено термін реєстрації договору оренди земельної ділянки по вул.. Ватутіна, 16Б у м. Вінниці, площею 2,00 га для комерційного використання, укладеного на підставі п. 4 додатку 4 до рішення міської ради від 26.10.2012 року № 985, терміном на 120 днів з дня прийняття рішення, за умови відшкодування збитків міському бюджету за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів.

Так, Департаментом самоврядного контролю Вінницької міської ради було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства при використанні земель м. Вінниці приватним підприємством «Компанія «Володимирський масив» розташованих за адресою: м. Вінниця, вул. Ватутіна, 16-Б.

За результатами перевірки було складено акт перевірки № 179/9-03-14 від 20.05.2013, який разом із супровідним листом від 24.05.2013 за вих. № 09-00-014-22117 вручено відповідачу 27.05.2013.

Перевіркою встановлено наступне.

Відповідач, використовує земельну ділянку площею 2,00га (відповідно до плану земельної ділянки, виготовленого ПАТ НВК «Світязь» - ДП «Департамент земельного кадастру та ГІС») для комерційних потреб (для будівництва визначеного проектом детального планування мікрорайону «Східний»), яка розташована за адресою: м. Вінниця, вул. Ватутіна, 16-Б. Земельна ділянка огороджена парканом, сіткою рабіцею. На вказаній земельній ділянці, розміщено господарські споруди, які відповідно до договору купівлі-продажу нерухомого майна № 01-10/2012 та акту прийому-передачі № 01/10-2012, належать Відповідачу.

Також встановлено, що згідно п. 4 додатку 4 до рішення Вінницької міської ради № 985 від 26.10.2012, відповідачу передано в оренду, строком на 10 років, вищевказану земельну ділянку.

Водночас, в п. 4.2 додатку 4 цього ж рішення, відповідача зобов'язано провести оплату за використання земельної ділянки, площею 2,00га, розташованої за адресою: м. Вінниця, вул. Ватутіна, 16Б починаючи з 01.10.2012 року до моменту реєстрації договору оренди.

В зв'язку із невиконанням зазначеного рішення, Вінницькою міською радою прийнято рішення № 1227 від 29.03.2013, в п. 13 додатку 1 до якого зазначено про продовження Відповідачу терміну реєстрації договору оренди земельної ділянки, площею 2,00га, терміном на 120 днів, за умови відшкодування збитків міському бюджету за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів.

Крім того, встановлено що відповідачем не виконано вимоги вищевказаного рішення міської ради, щодо відшкодування збитків та вжиття заходів щодо державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.

Також встановлено, що відповідач не здійснює плату за землю, чим порушує норми ст. 206 Земельного кодексу України.

В Акті перевірки, відповідачу рекомендовано: усунути порушення п. 4.2 додатку 4 рішення міської ради № 985 від 26.10.2012 та п. 13 додатку 1 до рішення № 1227 від 29.03.2013, шляхом сплати збитків міському бюджету за фактичне користування земельною ділянкою площею 2,00га (для комерційних потреб) по вул. Ватутіна, 16-Б; вжити заходів щодо державної реєстрації договору оренди земельної ділянки; сплатити плату за землю (земельний податок) згідно до вимог чинного законодавства.

Про вжиті заходи та їх результати повідомити письмово Департамент самоврядного контролю в 30-денний термін (Акт перевірки дотримання вимог законодавства при використанні земель міста Вінниці Т.1 а.с. 13-14).

Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради № 2432 від 31.10.2013р. затверджено Акт визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки площею 2,00 га, по вул. Ватутіна, 16Б, Приватним підприємством «Компанія «Володимирський масив» розмір яких становить 80 151,72 грн. (Т.1 а.с. 33.).

Пунктом 3 Рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради № 2432 від 31.10.2013р. зазначено, що боржник відшкодовує збитки в повному обсязі не пізніше 30-ти денного терміну з дня прийняття даного рішення.

Витяг з рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради № 2432 від 31.10.13р. відповідач отримав 26.11.2013 р. (а.с. 90).

В клопотанні № 75 від 15.11.2013 року адресованому міському голові В.Б. Гройсману відповідач зазначає що фактично приступив до використання земельної ділянки з 01.11.2013 року. До даного періоду земельна ділянка перебувала у користування Приватного підприємства - Компанії «Владімір», з огляду на це просить заборгованість по оплаті за користування земельною ділянкою станом на 01.11.2013 року переадресувати на ППК «Владімір», внести відповідні зміни в рішення комісії по визначенню збитків заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок і прийняти відповідне рішення виконкому (Т. 1 а.с.101).

Згідно листа департаменту фінансів Вінницької міської ради від 19.03.2014 р. №10-00-012-11851, станом на 19.03.14 р. за кодом доходів 24062200 „Кошти за шкоду, заподіяну на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням та за неодержання доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок " по рахунку №31413611700002 кошти від Приватного підприємства «Компанія «Володимирський масив» не надходили (Т.1 а.с.82).

Реєстрацію договору оренди вищевказаної земельної ділянки здійснено 18.07.2013 року в Департаменті комунальних ресурсів за № 00052 (у відповідності до рішення міької ради № 1349 від 21.06.2013 р. та рішення виконкому Вінницької міської ради № 1485 від 27.06.2013 р.)

Так, на думку прокурора та позивача, використання земельної ділянки з 01.10.2012 року по 18.07.2013 року без правовстановлюючих документів та відсутність з боку відповідача відшкодування заподіяних збитків, визначених у Рішенні Вінницької міської ради, є порушенням інтересів позивача, що і стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.

У своєму відзиві відповідач проти позову заперечив та зазначив, зокрема що:

- право власності на земельну ділянку у відповідача виникло з 18.07.2013 року, тобто з дати реєстрації договору від 14.11.2012 року оренди земельної ділянки площею 2,00га, що знаходиться за адресою м. Вінниця, вул.. Ватутіна 16Б

- до моменту укладення договору оренди вищезазначена земельна ділянка фактично знаходилась у повному використанні та розпорядженні ППК «Владімір»

- зазначає, що на адресу Вінницького міського голови В.В. Гройсмана було направлено листи №27 від 15.11.2013 року та № 75 від 15.11.2013 року, в яких зазначалося про те, що ПП «Компанія «Володимирський масив» не відмовляється від проведення оплати за користування вищезазначеною земельною ділянкою, але з моменту чітко визначеного чинним законодавством України, а саме, з моменту проведення державної реєстрації договору оренди.

- з приводу відшкодування збитків, які завдані Вінницькій міській раді внаслідок неодержання Вінницькою міською радою доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки площею 2,00 га. по вул. Ватутіна, 16 Б, за період з 01.10.2012 року по 18.07.2014 року в розмірі 80 151,72 грн. відповідальність покладається на ПП Компанію - «Владімір».

- зазначає, що твердження позивача на використання відповідачем земельної ділянки з порушенням норм чинного законодавства України, що на думку позивача свідчить про протиправну поведінку відповідача та вказує на збитки спричинені цією поведінкою, вину відповідача та причинно-наслідковий зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяними збитками є абсолютно безпідставними необгрунтованими.

З урахуванням наведеного а також інших обставин, відповідач вважає що заявлений позов є безпідставним та необґрунтованим, у зв'язку з чим просить суд у позові відмовити.

Так, заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову частко виходячи з наступного.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України (далі - ЗК України), а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно із ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Частиною 1 ст.124 ЗК України передбачено , що передача в оренду земельних ділянок , що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст.125 ЗК України право власності або право тимчасового користування земельною ділянкою виникає після одержання власником або користувачем документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди та його державної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа що посвідчує право на неї, та його державної реєстрації - забороняється.

Документи, що посвідчують право на земельну ділянку, вказані у статті 126 ЗК України, зокрема, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право користування земельною ділянкою державним актом на право постійного користування, а право оренди земельної ділянки договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Рішенням Вінницької міської ради №101 від 01.03.2011р. затверджено Положення про Департамент самоврядного контролю, яким передбачено наступне: Департамент створено з метою здійснення самоврядного контролю за використанням земель за призначенням, повнотою надходжень коштів до бюджету міста від використання земельних ділянок та майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади (п.2.1); відповідно до покладених на нього завдань Департамент організовує і здійснює контроль за дотриманням підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності , громадянами України земельного законодавства, цільовим використанням земель, своєчасним приведенням тимчасово зайнятих земельних ділянок у стан, придатний для використання за призначенням (п.4.1); складає акти за наслідками проведених перевірок, які разом з пропозиціями щодо вжиття заходів до порушників надаються на розгляд керівництву міської ради, відповідно до розподілу обов'язків (п.4.20); департамент є юридичною особою (п.9.1) (а.с.126-130).

Рішенням Вінницької міської ради № 379 від 19.08.2011р. до законодавчого врегулювання затверджено Тимчасове положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель та об'єктів нерухомого майна у м. Вінниці. Рішення набуло чинності 26.08.2011р.

Тимчасовим положенням про самоврядний контроль за використанням та охороною земель та об'єктів нерухомого майна у м. Вінниці передбачено: це тимчасове положення визначає порядок здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель, об'єктів нерухомого майна та спрямоване на забезпечення їх раціонального використання (п.1.1); об'єктом самоврядного контролю за використанням та охороною земель є землі та об'єкти нерухомого майна ( в тому числі цілісні майнові комплекси) комунальної власності (п.1.2); самоврядний контроль за використанням та охороною земель та об'єктів нерухомого майна здійснює Департамент самоврядного контролю Вінницької міської ради (п.1.5); посадові особи Департаменту при здійсненні контролю за охороною та використанням земель та об'єктів нерухомого майна мають право: складати акти обстеження стану та дотримання умов використання земельних ділянок та об'єктів нерухомого майна (3.1.2); отримувати у встановленому порядку від громадян, посадових осіб усну або письмову інформацію з питань пов'язаних з порушенням земельного законодавства України (п.3.1.3); проводити фотографування як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України (п.3.1.5).

Рішенням виконкому Вінницької міської ради №325 від 16.02.2012р. внесено зміни до рішення виконкому міської ради від 19.04.2005р. №596 "Про відшкодування збитків заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок" та викладено в новій редакції додатки до нього 1, 2, та 3 (а.с.35). Додатком 1 визначено склад комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста (а.с. 35).

Положенням про комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних, тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста (додаток 2 до рішення виконкому №325 від 16.02.2012р.) передбачено наступне: розрахунок суми збитків виконується Департаментом комунальних ресурсів міської ради, на підставі рішення голови Комісії про внесення на розгляд Комісії питання про визначення розміру збитків (п.4.1); у разі використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, збитки визначаються за період фактичного користування земельною ділянкою (п.4.2); збитки розраховуються у розмірі орендної плати за землю, за ставками, які діяли на період виникнення збитків, відповідно до Порядку встановлення розмірів орендної плати, за земельні ділянки, затвердженого рішенням міської ради, з урахуванням функціонального використання земельної ділянки особою, що спричинила збитки (п.4.3) (а.с.36-37).

Положенням про Департамент самоврядного контролю міської ради, затвердженим рішенням Вінницької міської ради №101 від 01.03.2011р., передбачено наступне: департамент створено з метою здійснення самоврядного контролю за використанням земель за призначенням, повнотою надходжень коштів до бюджету міста від використання земельних ділянок та майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади, дотриманням затвердженої містобудівної документації при забудові відповідних територій та розміщенням об'єктів зовнішньої реклами. У взаємодії з органами Державної податкової служби України здійснює контроль за своєчасністю та повнотою нарахування та сплати місцевих податків та зборів (п.2.1.); здійснює самоврядний контроль за: використанням земель у місті Вінниці за призначенням (п.3.1.); у разі виявлення порушень земельного законодавства надає пропозиції виконавчому комітету Вінницької міської ради щодо вжиття до порушників заходів впливу у відповідності до вимог чинного законодавства України, зокрема щодо обмеження, тимчасової заборони (зупинення чи припинення права власності чи права користування земельною ділянкою громадянами та юридичними особами (п.4.2.); виявляє факти самовільного зайняття земельних ділянок і надає пропозиції виконавчому комітету Вінницької міської ради щодо вжиття до порушників заходів впливу у відповідності до вимог чинного законодавства України, зокрема щодо звільнення таких земельних ділянок (п.4.3); складає акти за наслідками проведених перевірок, які разом з пропозиціями щодо вжиття заходів до порушників надаються на розгляд керівництву міської ради, відповідно до розподілу обов'язків (п.4.20.); складати акти за наслідками проведених перевірок. Готувати пропозиції щодо вжиття заходів до порушників, які разом з матеріалами перевірок надавати на розгляд керівництву міської ради , відповідно до розподілу обов'язків (п. 6.13).

Постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам, яким передбачено наступне:

- власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок (п.1);

- розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад (п.2);

- відшкодуванню підлягають: інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обгрунтовані (неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян) (п.3);

- збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина (п.5).

Законом України "Про оренду землі" передбачено наступне: оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1); орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (ст.21ч.1); розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). (ст.21ч.2);

Земельним кодексом України передбачено наступне:

- до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:

а) розпорядження землями територіальних громад;

є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;

к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (ст.12);

- власники земельних ділянок мають право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом (п."ґ" ч.1 ст.90);

- право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст.125);

- власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (ч.2 ст.152);

- власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (п."д " ч.1 ст.156);

- відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України. (ст.157);

- контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України (ст.187);

- самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами (ст.189).

Згідно ст. 142 Конституції України, ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», землі є матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.

Департаментом самоврядного контролю Вінницької міської ради 20.05.2013 року проведено перевірку дотримання вимог законодавства при використанні земель м. Вінниці Приватним підприємством «Компанія «Володимирський масив» якою встановлено, що останній використовує земельну ділянку площею 2,00 га для комерційних потреб (для будівництва визначеного проектом детального планування мікрорайону «Східний») що розташована у м. Вінниці, вул. Ватутіна, 16Б, без документів, що посвідчують право власності або користування, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного Кодексу України.

Факт користування Приватним підприємством «Компанія «Володимирський масив» земельною ділянкою підтверджується:

- Договором купівлі-продажу № 01-10/2012 від 01.10.2012 та актом прийому - передачі № 01/10-2012 від 01.10.2012

- Актом перевірки від 20.05.13 р., який відповідачем не оскаржувався;

- Акт визначення розміру збитків заподіяних відповідачем територіальній громаді міста, затверджений рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради від 31.10.2013 № 2432, яке відповідачем не оскаржувалося;

- Також іншими доказами, наявними у матеріалах справи.

За змістом ст. 33 ГПК України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.

Так, на підставі поданих доказів Позивач довів той факт, що Відповідач використовував земельну ділянку, розміром 2,00 га без правовстановлюючих документів упродовж жовтня 2012 року по липень 2013 року.

У той же час відповідачем не подано документальних доказів у заперечення наведеним вище обставинам, зокрема:

- не підтверджено документально, що він не використовував земельну ділянку;

- не підтверджено того факту, що Листи № 24 та № 75 (а.с. 100- 101) на які робить посилання відповідач, направлялись на адресу позивача, оскільки у матеріалах відсутні будь-які відмітки про їх отримання, у свою чергу позивач у своїх пояснення вказує, що дані листи на їх адресу не надходили;

Так, з поданих документів відповідач не спростував доводів позивача про те, що він використовував без правовстановлюючих документів саме ту земельну ділянку, місце розташування та розмір якої зазначено у Акті перевірки.

У відповідності до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки ); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Згідно зі ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Рішеннями виконавчого комітету Вінницької міської ради від 19.02.2012р. №325 (із змінами внесеними рішенням виконкому Вінницької міської ради № 1517 від 12.07.2013 р.) затверджено склад комісії по визначенню збитків та Положення про комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста. Останнім передбачено проведення процедури розрахунку заподіяних збитків.

30.10.2013р. комісією по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки міста визначено розмір збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки, в період з 01.10.2012 р. по 18.07.2013 р., зайняттям земельної ділянки для комерційних потреб площею 2,00 га по вул. Ватутіна, 16Б в м. Вінниці в сумі 80 151,72 грн.

Судом на підставі дослідження наявних у справі документів було встановлено, що позивачем розраховано збитки за період з 01.10.2012 року (з дня підписання відповідачем акту приймання-передачі № 01/10-2012 за договором купівлі продажу споруд № 01-10/2012 від 01.10.2012 року) по 18.07.2013р. (дата реєстрації договору оренди земельної ділянки) орендна плата була встановлена у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. В подальшому рішенням Вінницької міської ради № 975 від 19.04.2012р., яке відповідачем не оскаржувалося, був затверджений акт визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки площею 2,00 га по вул. Ватутіна, 16Б Приватним підприємством «Компанія «Володимирський масив» та запропоновано останньому в 30-денний термін з дня прийняття рішення відшкодувати збитки. Витяг з рішення відповідач отримав 26.11.2013р., проте збитки не відшкодував, що підтверджується листом департаменту фінансів Вінницької міської ради.

Повторюючись, суд відмічає, що відповідно до ст.ст.152,156 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: зокрема

д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії (бездіяльність) щодо відповідних земельних ділянок за процедурою, визначеною Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою КМ України від 19.04.1993 №284.

Такого висновку дійшов Вищий господарський суд у Постановах від 28.02.12 р. справа № 32/5005/11995/2011; від 23.07.13 р. справа № 902/229/13-г; від 13.06.13 р. справа № 902/4/13-г, та ряду інших.

На підставі Вище викладеного суд відзначає, що тимчасове фактичне використання земельної ділянки відповідачем без правових підстав позбавило Вінницьку міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї земельної ділянки доход в розмірі орендної плати.

Однак слід зазначити, що позивачем при здійснені розрахунку збитків взято період з 01.10.2012 р. (з дня підписання відповідачем акту приймання-передачі № 01/10-2012 за договором купівлі продажу споруд № 01-10/2012 від 01.10.2012 року ) по 18.07.2013р. (дата реєстрації договору оренди земельної ділянки) однак не враховано вимог ст. 253 ЦК України щодо початку перебігу строку, а саме перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок, з огляду на це період стягнення збитків з відповідача має починатись з 02.10.2012 року.

Тому на підставі викладеного позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, відповідно до здійсненого судом розрахунку збитків за період з 02.10.2012 р. по 18.07.2013 р. у сумі 79 945,39 грн.

Згідно з п. 4.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 року «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам).

З огляду на викладе на підставі ст. 49 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на сторони пропорційно задоволеним вимогам.

Враховуючи наведене, керуючись ст. 4-2 - 4-5, 33-34, 43 ,49, 82-85, 115 ГПК України,-

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного підприємства «Компанія «Володимирський масив» (21010, м. Вінниця, вул. Мічуріна 32, код 34887094) збитки завдані територіальній громаді м. Вінниці тимчасовим зайняттям земельної ділянки площею 2,00 га по вул. Ватутіна 16Б в м. Вінниці у вигляді неодержаних доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки в сумі 79945,39 грн. на користь Вінницької міської ради на рахунок 31413611700002, код ЄДРПОУ 38054707, отримувач: УК у м. Вінниця (м. Вінниця), код класифікації 24062200, Банк одержувача ГУДКСУ у Вінницькій області м. Вінниця, МФО 802015.

3. В задоволенні позову в частині стягнення 206,33 грн. збитків відмовити.

4. Стягнути з Приватного підприємства «Компанія «Володимирський масив» (21010, м. Вінниця, вул. Мічуріна 32, код 34887094) до спеціального фонду Державного бюджету України 1822,30 грн. судового збору.

5. Стягнути з Вінницької міської ради (21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 59, код 25512617) до спеціального фонду Державного бюджету України 4,70 грн. судового збору.

6. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 20 червня 2014 р.

Суддя Маслій І.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи