Постанова № 39320800, 18.06.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2014
Номер справи
818/1515/14
Номер документу
39320800
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія:

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2014 р. Справа №818/1515/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Кононенко Є.Є.,

представника відповідача - Арістархової Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1515/14

за позовом Глухівського міськрайонного центру зайнятості

до Сумської митниці Міндоходів

про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

Глухівський міськрайонний центр зайнятості (далі - позивач, Глухівський МРЦЗ) звернувся до суду з позовом до Сумської митниці (далі - відповідач), в якому просить суд:

- стягнути з відповідача на користь позивача 2998,23 грн., виплаченої ОСОБА_2 допомоги по безробіттю.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 27.12.2013 року згідно документів, поданих безробітним ОСОБА_2 під час реєстрації встановлено факт поновлення безробітного на попередній роботі, про що свідчив запис в трудовій книжці ОСОБА_2 №24: «Запис за №22 є недійсним, поновлено на посаді головного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Хутір-Михайлівський» з 30.10.2010 р.», зроблений на підставі наказу ДМСУ від 08.10.2012 року та рішення Сумського окружного адміністративного суду (надане безробітним 21.01.2014 року) від 14 лютого 2011 р. по справі №2а-9078/10/1870. Позивачем встановлено, що ОСОБА_2 29.10.2010 р. був звільнений з посади головного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Хутір-Михайлівський» Сумської митниці.

21.12.2010 р. до Глухівського міськрайцентру зайнятості за пошуком роботи звернувся ОСОБА_2, який 29.10.2010 р. звільнений з посади головного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Хутір-Михайлівський» Сумської митниці відповідно п.6 ч.1 ст. 30 Закону України «Про державну службу». У зв'язку з відсутністю підходящої роботи 28.12.2010 р., на підставі особистої заяви, згідно ст.2 Закону „Про зайнятість населення", йому було надано статус безробітного. ОСОБА_2 находився на обліку в центрі зайнятості до 05.10.2011 р. і з 27.03.2011 р. по 05.10.2011 р. отримував допомогу по безробіттю.

Відповідно до вимог частини 1 ст. 20 Закону України „Про зайнятість населення" та частини 4 ст. 35 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", у зв'язку з порушенням Сумською митницею вимог законодавства про працю та зайнятість населення (що виявилось у незаконному звільненні ОСОБА_2), Сумська митниця повинна відшкодувати службі зайнятості 2998 грн. 23 коп., виплаченого безробітному ОСОБА_2 матеріального забезпечення.

Таким чином, позивач просить стягнути з відповідача на користь Глухівського міськрайонного центру зайнятості заборгованість в сумі 2998 грн. 23 коп.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог та просила відмовити у їх задоволенні.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи без його участі.

Заслухавши доводи представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 28 жовтня 2010 року Державною митною службою України прийнято наказ № 2043-к «Про припинення перебування на державній службі», яким з 29 жовтня 2010 року ОСОБА_2 припинено перебування на державній службі в митних органах на підставі п.6 ч.1 ст.29 Закону України «Про державну службу».

21.12.2010 р. згідно персональної картки, ОСОБА_2 звернувся із заявою до Глухівського міськрайонного центру зайнятості із проханням надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю (а.с. 7-8, 9).

Постановою Сумською окружного адміністративного суду від 14 лютого 2011 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Державної митної служби України, Сумської митниці Державної митної служби України, третя особа - Голова Державної митної служби України Калєтнік Ігор Григорович, про визнання дій протиправними, скасування наказів, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів задоволено частково. Скасовано наказ Державної митної служби України №2043-к від 28.10.2010 р. "Про припинення перебування на державній службі" в частині припинення 29.10.2010 р. перебування на державній службі в митних органах України відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про державну службу" ОСОБА_2, головного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста "Хутір-Михайлівський" Сумської митниці. Скасовано Наказ Сумської митниці Державної митної служби України від 29.10.2010р. №484-к "Про звільнення з роботи" в частині припинення 29.10.2010р. перебування на державній службі в митних органах України відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про державну службу" ОСОБА_2, головного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста "Хутір-Михайлівський". Поновлено ОСОБА_2 на посаді головного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста "Хутір-Михайлівський" Сумської митниці (а.с. 12-15).

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2010 року апеляційну скаргу Сумської митниці Державної митної служби України -залишено без задоволення, а постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.02.2011р. по справі № 2а-9078/10/1870 залишено без змін.

Згідно запису №24 у трудовій книжці ОСОБА_2 - «запис №22 є недійним, поновлений на посаді головного інспектора відділу митного оформлення №1 митного посту «Хутір-Михайлівський» з 30.10.2010 р. на підставі Наказу ДМСУ від 08.10.2012 р. №2057-к, Наказу СМ від 08.10.2012 р. №825-к» (а.с. 18).

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Основним законодавчим актом, що регулює порядок виплати допомоги по безробіттю, є Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (далі - Закон), статтею 1 якого визначено, зокрема, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (п.1);

- об'єкт страхування на випадок безробіття - страховий випадок, із настанням якого у застрахованої особи (члена її сім'ї, іншої особи) виникає право на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, передбачених статтею 7 цього Закону (п.6);

- страховий випадок - це подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу (п.8);

- втрата роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин - припинення трудового договору відповідно до статті 36 (пункти 1, 2, 3), статті 38 (у разі неможливості продовження роботи, а також невиконання роботодавцем законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору), статті 39, статті 40 (пункти 1, 2, 5, 6) Кодексу законів про працю України, а для військовослужбовців - звільнення зі служби з поважних причин без права на пенсію (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, за станом здоров'я, у зв'язку із закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, через сімейні обставини або з інших поважних причин відповідно до законодавства про військовий обов'язок і військову службу) (пункт 9).

За загальним правилом, закріпленим в частині 1 статті 22 Закону, право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Частиною 2 вказаної статті передбачено, що застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців або звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7 і 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, особи, зазначені у частині другій статті 6 цього Закону, мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі.

Частинами 2 та 3 статті 23 Закону передбачено, що допомога по безробіттю особам, зазначеним у частині другій статті 22 цього Закону, виплачується у мінімальному розмірі, який встановлюється правлінням Фонду.

Частиною 1 статті 31 Закону передбачено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється зокрема у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.

Згідно з частиною 1 статті 34 Закону, фонд має право стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, а також незаконно виплачені безробітному суми матеріального забезпечення в разі неповідомлення роботодавцем Фонду про прийняття його на роботу.

Відповідно до ч. 4 вказаної статті, із роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Також, питання виплати допомоги по безробіттю врегульовано Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року (далі - Порядок), п.п. 1.1., 1.2. якого передбачено, що цей Порядок визначає механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т. ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу. Допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними.

Пунктом 2.2. Порядку передбачено, що втратою роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин вважається припинення трудового договору відповідно до статті 36 (пункти 1, 2, 3), статті 38 (у разі неможливості продовження роботи, а також невиконання власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору), статті 39, статті 40 (пункти 1, 2, 5, 6) Кодексу законів про працю України, а для військовослужбовців, зазначених у пункті 2.1 цього Порядку, - звільнення зі служби з поважних причин без права на пенсію (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, за станом здоров'я, у зв'язку із закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, через сімейні обставини або з інших поважних причин відповідно до законодавства про військовий обов'язок і військову службу).

Згідно з п.п. 1 п. 2.7. Порядку, без урахування страхового стажу в розмірі, установленому законодавством, визначається допомога по безробіттю особам, звільненим з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, військовослужбовцям, зазначеним у пункті 2.1 цього Порядку, та іншим особам, звільненим з останнього місця роботи (служби) у зв'язку із застосуванням до них заходів дисциплінарного впливу, - виплата починається з 91 календарного дня.

З системного аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що законодавством передбачено призначення допомоги по безробіттю не лише застрахованим особам, що втратили роботу з незалежних від них обставин, вичерпний перелік яких наведено в пункті 9 статті 1 Закону, на чому наголошує відповідач, але й ряду інших категорій осіб, у тому числі звільненим з останнього місця роботи у зв'язку з застосуванням до них заходів дисциплінарного впливу.

При реєстрації у центрі зайнятості у трудовій книжці ОСОБА_2 була зазначена причина звільнення згідно п. 6 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про державну службу", однак на момент реєстрації ця стаття була відсутня в базі даних центру зайнятості.

21.12.2010 року ОСОБА_2 був наданий статус безробітного та призначена допомога по безробіттю. Умови призначеної допомоги по безробіттю співпадають з умовами, які були б призначені згідно п. 6 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про державну службу".

Надаючи оцінку доводам відповідача про безпідставність призначення Глухівським МРЦЗ ОСОБА_2 допомоги по безробіттю, суд виходить з наступного.

Статтею 14 Закону України "Про державну службу" визначено, що дисциплінарні стягнення застосовуються до державного службовця за невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, порушення обмежень, пов'язаних з проходженням державної служби, а також за вчинок, який порочить його як державного службовця або дискредитує державний орган, в якому він працює.

До службовців, крім дисциплінарних стягнень, передбачених чинним законодавством про працю України, можуть застосовуватися такі заходи дисциплінарного впливу: попередження про неповну службову відповідність; затримка до одного року у присвоєнні чергового рангу або у призначенні на вищу посаду.

Частиною 1 статті 30 даного Закону передбачено, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, державна служба припиняється у разі: 1) порушення умов реалізації права на державну службу (стаття 4 цього Закону); 2) недотримання пов'язаних із проходженням державної служби вимог, передбачених статтею 16 цього Закону; 3) досягнення державним службовцем граничного віку проходження державної служби (стаття 23 цього Закону); 4) відставки державних службовців, які займають посади першої або другої категорії (стаття 31 цього Закону); 5) виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню державного службовця на державній службі (стаття 12 цього Закону); 6) відмови державного службовця від прийняття або порушення Присяги, передбаченої статтею 17 цього Закону; 7) неподання або подання державним службовцем неправдивих відомостей щодо його доходів, передбачених статтею 13 цього Закону.

Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача, що припинення державної служби за порушення присяги є самостійною підставою для звільнення особи, при чому таке звільнення не є звільненням у зв'язку з притягненням до дисциплінарної відповідальності.

Натомість, як встановлено під час розгляду справи за позовом ОСОБА_2 про поновлення на роботі, діяння, за вчинення якого до останнього застосовано стягнення, визнано дисциплінарним правопорушенням, за вчинення якого передбачено дисциплінарну відповідальність, у тому числі й у вигляді звільнення.

Із зазначеним висновком суду першої інстанції погодився і Харківський апеляційний адміністративний суд в ухвалі від 07.06.2011 року.

Таким чином, суд у своєму рішенні, яке набрало законної сили, дійшов висновку, що фактично ОСОБА_2 звільнено з органів державної митної служби за вчинення дисциплінарного проступку.

Окрім того, на момент звернення ОСОБА_2 щодо надання статусу безробітного, в базі даних центру зайнятості була відсутня така підстава звільнення як звільнення у зв'язку з порушенням Присяги державного службовця (п. 6 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про державну службу"), тому підставою для звільнення останнього в персональній карті було вказано за аналогією іншу підставу.

Беручи до уваги викладене, суд погоджується з тим, що позивачем правомірно застосовано до ОСОБА_2 норму п. 2.7. Порядку, яка передбачає право на виплату допомоги по безробіттю у мінімальному розмірі також особам, звільненим у дисциплінарному порядку.

Крім того, суд зазначає, що предметом спору в даній справі є стягнення виплачених в якості допомоги по безробіттю коштів з роботодавця у разі поновлення працівника на посаді за рішенням суду, а не правомірність призначення та виплати ОСОБА_2 допомоги по безробіттю.

Отже, матеріалами справи доведено, що ОСОБА_2 у зв'язку зі звільненням з органів державної митної служби Глухівським МРЦЗ за період з 01.04.2011 року по 05.10.2011 року виплачено допомоги по безробіттю в сумі 2998,23 грн.(а.с. 20).

Також доведено, що на підставі рішення суду ОСОБА_2 поновлено на посаді у зв'язку з незаконним звільненням, що відповідно до положень частини 1 статті 34, частини 4 статті 35 Закону є підставою для стягнення з роботодавця суми виплаченої допомоги по безробіттю.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Глухівського МРЦЗ про стягнення з Сумської митниці виплаченої ОСОБА_2 допомоги по безробіттю в розмірі 2998,23 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Глухівського міськрайонного центру зайнятості до Сумської митниці Міндоходів про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Сумської митниці Міндоходів на користь Глухівського міськрайонного центру зайнятості ( код ЄДРПОУ 21112826) заборгованість в сумі 2998 грн. 23 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.А. Прилипчук

Повний текст постанови складено 19.06.2014 р.

З оригіналом згідно:

Суддя О.А. Прилипчук