Ухвала суду № 39317239, 16.06.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2014
Номер справи
569/4504/13-а
Номер документу
39317239
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сидорук Є.І.

Суддя-доповідач:Франовська К.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"16" червня 2014 р. Справа № 569/4504/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Бондарчука І.Ф.

Хаюка С.М.,

при секретарі Марчук Ю.А. ,

за участю сторін:

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "31" березня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Рівненської міської ради Рівненської області Третя особа - ОСОБА_7 про визнання рішення протиправним та скасування ,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2013 року ОСОБА_3 звернувся в суд з адміністративним позовом до Рівненської міської ради, треті особи- Кудрик Г.М., управління житвово-комунального господарства, про визнання протиправним та скасування рішення № 2755 від 24 січня 2013 року " Про передачу безоплатно у власність земельної ділянки на АДРЕСА_1", прийнятого 24 сесією 6-го скликання, яким переданого у власність третьої особи ОСОБА_7 безоплатно земельну ділянку по АДРЕСА_1 площею 464 кв.м.

В листопаді 2013 року позовні вимоги уточнено, до позову приєднались ОСОБА_4, ОСОБА_5 , ОСОБА_6, з числа третіх осіб виключено управління житлово-комунального господарства.

Позов мотивований тим, що прийняте Рівненською міською радою рішення порушує права позивачів, власників будинку по АДРЕСА_2 внаслідок незабезпечення проїзду до будинку та залишення комунікацій по водовідведенню та водопостачанню на виділеній ОСОБА_7 земельній ділянці.

Постановою Рівненського міського суду від 31 березня 2014 року позивачам у позові відмовлено.

Постанову суду оскаржили позивачі. Вважають, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просять скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу апелянта слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено,що ОСОБА_7, на підставі договорів дарування 2001 та 2009 років на праві власності належить 46/100 ід.ч.домоволодіння по АДРЕСА_1.

Позивачі, ОСОБА_3,ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 є співвласниками, кожен у 1/4 частині приватизованого будинку по АДРЕСА_2.

Обидва жилі будинки АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 розміщені на одній земельній ділянці. Ні у власність, ні у користування земельна ділянка чи її частина жодному з власників не передавалась.

Земельна ділянка у встановленому порядку в користування власників чи у власність не передавалась.

Порядок користування земельною ділянкою встановлено фактично.

У 2010 році ОСОБА_7 звернувся в суд з позовом до Рівненської міської ради про зобов"язання видати державний акт про право власності на земельну ділянку площею 464 м кв., якою він користується і яка рахувалась за життя за його матір"ю ОСОБА_8

Постановою Рівненського міського суду від 04 листопада 2010 року у позові ОСОБА_7 відмовлено з підстав відсутності погодження меж земельної ділянки.

У червні 2012 року ОСОБА_7 звернувся до Рівненського міського голови з заявою про передачу йому безоплатно, у власність земельної ділянки площею 464 м кв. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських споруд в АДРЕСА_1 (а.с.28).

Рівненська міська рада ( 24 сесія 6-го скликання) 24 січня 2013 року прийняла рішення задовольнити заяву ОСОБА_7 та на підставі договору дарування від 04 вересня 2001 року передати йому безоплатно у власність земельну ділянку площею 464 м кв. на АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Постановлено, земельну ділянку передати за рахунок земель житлової та громадської забудови, які згідно із обліковими документами м.Рівного обліковуються за ОСОБА_8 ( померла ІНФОРМАЦІЯ_1). Цим же рішенням землевласника зобов"язано виготовити та отримати документ, що посвідчує право власності на земельну ділянку та забезпечувати безперешкодний та безоплатний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд на них, що знаходяться в межах приватизованої території (а.с.3).

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення Рівненської міської ради прийнято правомірно, на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачених Конституцією та законами України, відповідно до вимог чинного законодавства.

Такий висновок суду першої інстанції, на думку колегії суддів, не відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є помилковим, виходячи з наступного.

Ст. 13 Конституції України передбачено, що земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Підставами набуття права власності на землю громадянами та юридичними особами є передання земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до ст.ст. 26, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно компетенцією сільських, селищних та міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою тощо.

Згідно з ч. 1 ст. 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Частиною 6 ст. 118 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України рада за результатами розгляду такого клопотання приймає рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у наданні такого дозволу. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Так, відповідно до положень Земельного кодексу України та Закону України «Про землеустрій», рішення відповідних рад щодо надання земельних ділянок приймаються на підставі розроблених проектів відведення земельних ділянок. Необхідність розробки та затвердження таких проектів обумовлена приписами ст. 50 Закону України «Про землеустрій».

Документація із землеустрою визначається як затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.

Відповідно до ст. 30 вказаного Закону, землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі, зокрема, надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

При цьому, документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації. В контексті ст. 25 Закону України «Про землеустрій», одним із видів документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку про те, що прийняттю рішення про передачу земельної ділянки у власність громадянина в порядку ст.118 ЗК України передує рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який після розроблення підлягає погодженню в Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Тільки після отримання погодженого проекту землеустрою сільська, селищна, міська рада приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем всупереч наведених положень ЗК України, не приймалось рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, такий проект не розроблявся та не затверджувався, а було прийняте рішення №2755 від 24 січня 2013 року про передачу земельної ділянки ОСОБА_7 у власність.

Відтак, відповідачем порушена передбачена законом процедура передачі земельної ділянки у власність.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог з викладених мотивів.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 задовольнити. Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "31" березня 2014 р. скасувати та прийняти нову постанову , якою позов ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 задовольнити.

Рішення Рівненської міської ради №2755 від 24.01.2013 року "Про передачу безоплатно у власність земельної ділянки на АДРЕСА_1" визнати протиправним і скасувати.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: І.Ф.Бондарчук

С.М.Хаюк

Повний текст cудового рішення виготовлено "18" червня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_2,33005 ОСОБА_4 АДРЕСА_2 ОСОБА_5 АДРЕСА_2 ОСОБА_6 АДРЕСА_2

3- відповідачу/відповідачам: Рівненська міська рада Рівненської області вул. Соборна,12-А,м.Рівне,33028

4-третій особі: ОСОБА_7 - АДРЕСА_1,