ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" червня 2014 р. м. Київ К/9991/57687/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі Приходько І.В. Бухтіярової І.О. Костенка М.І. розглянувши в порядку письмового провадження
касаційну скаргу Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби
на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10.05.2012 р.
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.08.2012 р.
у справі № 2а/1270/3197/2012
за позовом Державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглереструктуризація» реорганізованого в Державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств»
до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державне відкрите акціонерне товариство «Луганський державний інститут по проектуванню шахт» («Луганськдірошахт»)
про скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И Л А:
У квітні 2008 року Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглереструктуризація» яке було реорганізоване в Державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (далі - позивач), звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області (далі - відповідач, Алчевська ОДПІ), третя особа, яка не заявляє вимог на предмет спору на стороні позивача - Державне відкрите акціонерне товариство «Луганський державний інститут по проектуванню шахт» («Луганськдірошахт») (далі - третя особа, ДВАТ «Луганськдірошахт»), в якому, з урахуванням уточненого адміністративного позову, просило суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 02.04.2008 р. № 0000092301/0, № 0000102301/0, № 0000112301/0, № 0000122301/0 та № 0000132301/0.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10.05.2012 р., яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.08.2012 р., адміністративний позов задоволено у повному обсязі: скасовано податкові повідомлення-рішення від 02.04.2008 р. № 0000092301/0, № 0000102301/0, № 0000112301/0, № 0000122301/0, № 0000132301/0 прийняті Алчевською ОДПІ; вирішено питання про судові витрати.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10.05.2012 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.08.2012 р. і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Позивач у письмових запереченнях проти доводів касаційної скарги заперечував, вважає оскаржувані судові рішення законними, обґрунтованими та прийнятими у відповідності до норм діючого законодавства, а тому просив суд касаційну скаргу податкового органу залишити без задоволення, рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити без змін.
В судове засідання 18.06.2014 р. представники сторін не з'явились, тому справу розглянуто в порядку письмового провадження на підставі статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», засноване на державній власності згідно з наказами Міністерства палива та енергетики України від 05.06.2003 р. № 280, від 21.01.2004 р. № 32 і належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України відповідно до Указів Президента України від 25.07.2005 р. № 1123 «Про заходи щодо вдосконалення державного управління вугільною промисловістю», від 05.10.2005 р. № 1417 «Питання Міністерства вугільної промисловості України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.10.2005 р. № 417-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств та повноважень з управління корпоративними правами держави щодо господарських товариств». Скорочена назва підприємства - ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація», адреса місцезнаходження: 94000, Луганська область, м. Стаханов, вул. Дзержинського, 14. Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 32449971.
Відповідно до пункту 2.1. Статуту, затвердженого Міністром вугільної промисловості наказом № 48 від 25.01.2006 р. та зареєстрованого виконавчим комітетом Стахановської міської ради Луганської області 31.01.2006 р. підприємство позивача створено з метою реорганізації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету та реалізації державної політики в цій галузі з урахуванням соціальної значимості, масштабності та тривалості ліквідації підприємств, без мети одержання прибутку.
Згідно довідки Управління Державного казначейства у м. Стаханові № 358 від 16.08.2007 р. ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» є клієнтом управління Державного казначейства у м. Стаханові, має статус одержувача коштів державного бюджету і повністю фінансується за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету України.
Як вбачається з матеріалів справи, ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» припинило свою діяльність шляхом реорганізації, а саме - приєднання до Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» на підставі наказу Мінвуглепрому України № 612 від 29.12.2007 р. Відповідно до зазначеного наказу ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» є правонаступником усіх майнових прав та обов'язків ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація».
Наказом ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» № 9 від 15.02.2008 р. створений відокремлений підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» - «Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт».
Згідно наказу Мінвуглепрому України № 99 від 02.04.2010 р. «Про припинення діяльності ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» було припинено реорганізацію шляхом приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» державних підприємств «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», «Центрально-Західна Компанія «Вуглеторфреструктуризація». Припинено діяльність ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» шляхом реорганізації поділу на державні підприємства «Донвуглереструктуризація», «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» та «Центрально-Західна Компанія «Вуглеторфреструктуризація», які прийняли на баланс майно, майнові права та зобов'язання та визначені як правонаступники усіх прав та обов'язків пов'язаних з діяльністю ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».
На підставі вказаного наказу була прийнята та затверджена нова редакція статуту ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» (код за ЄДРПОУ 32449971), яка зареєстрована 20.05.2011 р., пунктом 2.1 якого також передбачено, що підприємство створено з метою реорганізації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету та реалізації державної політики в цій галузі з урахуванням соціальної значимості, масштабності та тривалості ліквідації підприємств, без мети одержання прибутку.
У період з 11.03.2008 р. по 24.03.2008 р., на підставі направлень від 11.03.2008 р. № 000095, від 18.03.2008 р. № 000107, посадовими особами Стахановської ОДПІ, відповідно до наказів від 11.03.2008 р. № 127, від 17.03.2008 р. № 149, була проведена додаткова виїзна позапланова тематична перевірка фінансово-господарської діяльності ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» з питань достовірності нарахування земельного податку та застосування пільги по земельному податку за період з 01.07.2005 р. по 31.03.2007 р., за результатами якої складено акт від 27.03.2008 р. № 225/23-32449971 та встановлено порушення позивачем вимог частини першої статті 2, частини першої статті 4, пункту третього частини першої статті 12 Закону України «Про плату за землю», в результаті чого занижено земельний податок в сумі 3 280 064,45 грн.
На підставі зазначеного акту перевірки та згідно з підпунктом 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачем 02.04.2008 р. винесені податкові повідомлення-рішення про визначення зобов'язання з земельного податку на загальну суму 1 339 266,60 грн., а саме: № 0000092301/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у загальному розмірі 1 274 748 грн., з яких 849 832 грн. - за основним платежем та 424 916 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями; № 0000102301/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у загальному розмірі 22 965,75 грн., з яких 15 310,50 грн. - за основним платежем та 7 655,25 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями; № 0000112301/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у загальному розмірі 34 660,95 грн., з яких 23 107,30 грн. - за основним платежем та 11 553,65 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями; № 0000122301/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у загальному розмірі 12 584,46 грн., з яких 8 389,64 грн. - за основним платежем та 4 194,82 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями; № 0000132301/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у загальному розмірі 4 307,44 грн., з яких 2 871,63 грн. - за основним платежем та 1 435,81 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Суди першої та апеляційної інстанцій вирішуючи спір по суті та задовольняючи позовні вимоги, з висновками яких погоджується колегія суддів касаційної інстанції, виходили з наступних мотивів.
Відповідно до пункту третього частини першої статті 12 Закону України «Про плату на землю» від земельного податку звільняються органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» зареєстровано як державне підприємство, має форму власності за КФВ - загальнодержавну, фінансується виключно за рахунок коштів державного бюджету.
Організація основного виду діяльності, тобто виконання всього комплексу робіт по закриттю та ліквідації шахт, рекультивація промислових площ, охороні навколишнього середовища та екологічної безпеки, здійснюються в межах проектних завдань, розроблених державними інститутами з проектування та будівництва підприємств вугільної промисловості.
Згідно листа ДПА в Луганській області № 17673/15-314 від 24.11.2004 р. податковий орган, за дорученням ДПА України від 01.11.2004 р. № 21100/7/15-3417 щодо питань, пов'язаних зі сплатою земельного податку, повідомив головного інженера ДВАТ «Луганськдіпрошахт» про те, що до складу ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» згідно наказів Міністерства палива та енергетики, зокрема, передані на ліквідацію основні фонди і земельні ділянки 35 шахт ліквідованих, або які знаходяться в стадії ліквідації. Зазначене підприємство зареєстровано як державне підприємство, має форму власності за КФВ - загальнодержавну, що підтверджується довідкою з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 37979 від 11.03.2004 р. і фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України, що підтверджується довідкою відділу Державного казначейства у м. Стаханові від 01.03.2004 р. № 7.
Також, зазначеним листом роз'яснюється, що згідно положень статі 12 Закону України «Про плату на землю» ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» користується пільгою по земельному податку.
Так, згідно пункту «а» підпункту 4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», роз'яснення окремих положень податкового законодавства надаються контролюючими органами у порядку, визначеному відповідним центральним (керівним) органом контролюючого органу, виходячи із положень підпункту 4.4.1 цього пункту, принципів оподаткування, викладених у Законі України «Про систему оподаткування», та економічного змісту податку, збору (обов'язкового платежу), який розглядається.
Відповідно до пункту «д» підпункту 4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано). При цьому при оцінці доказів судом, наданих органом стягнення, податкові роз'яснення не мають пріоритету над іншими доказами або іншими експертними оцінками.
Таким чином, позивач користувався пільгою по земельному податку та надавав розрахунки на земельні ділянки шахт, які входять до складу ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» до відповідних податкових служб, враховуючи роз'яснення ДПА в Луганській області.
Також, на підтвердження права позивача на пільги при сплаті земельного податку в матеріалах справи наявний висновок повторної комісійної судово-економічної експертизи від 17.09.2010 р. № 2828/24/5191/25, згідно з яким, відповідно до частини другої статті 12 Закону України «Про плату за землю» та статті 27 Закону України «Про охорону земель» ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» звільняється від сплати податку за землю.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем у період, що перевірявся, було отримано доход за рахунок реалізації майна внаслідок фізичної ліквідації шахт. Однак, зазначені кошти не є прибутком підприємства позивача, оскільки згідно планів використання бюджетних коштів на відповідний період та Статуту підприємства вони використовуються для реорганізації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області, і на розмір отриманого доходу зменшується обсяг фінансування позивача з державного бюджету.
Таким чином, висновки податкового органу про вчинення платником податків порушень податкового законодавства, щодо заниження земельного податку за період, що перевірявся, мають характер припущень та є необґрунтованими, а відтак, не можуть бути покладені в основу спірних податкових повідомлень-рішень.
Доводи касаційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються матеріалами справи і не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваних рішень, судами першої та апеляційної інстанцій було порушено норми матеріального та процесуального права.
Згідно приписів частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом першим частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Оскільки судами встановлено невідповідність законодавству винесених податкових повідомлень-рішень від 02.04.2008 р. № 0000092301/0, № 0000102301/0, № 0000112301/0, № 0000122301/0 та № 0000132301/0, вимоги щодо скасування зазначених податкових повідомлень-рішень були задоволені обґрунтовано.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності до норм матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Порушень норм матеріального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10.05.2012 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.08.2012 р. у справі № 2а/1270/3197/2012 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки, що встановлені статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя (підпис) І.В. Приходько Судді: (підпис) І.О. Бухтіярова (підпис) М.І. Костенко