ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" травня 2014 р. м. Київ К/9991/82052/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Островича С.Е., Степашка О.І., Федорова М.О.
розглянула в порядку попереднього провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 16 травня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СГС ПЛЮС" до Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання дій протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю "СГС ПЛЮС" (далі - ТОВ "СГС ПЛЮС") звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя Державної податкової служби (далі - ДПІ у Нахімовському районі) в якому просить визнати дії протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 16 травня 2012 року позов ТОВ "СГС ПЛЮС" задоволено частково.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2012 року апеляційну скаргу ДПІ у Нахімовському районі залишено без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 16 травня 2012 року - залишено без змін.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій ДПІ у Нахімовському районі подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 16 травня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2012 року та прийняти нове рішення, яким відмовити ТОВ "СГС ПЛЮС" в задоволенні позову.
ТОВ "СГС ПЛЮС" подало письмові заперечення на касаційну скаргу ДПІ у Нахімовському районі.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.
ДПІ у Нахімовському районі та ДПА у м. Севастополі проведена планова виїзна перевірка ТОВ "СГС ПЛЮС" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2009 року по 30 червня 2010 року. За результатами перевірки складено акт №4197/10/23-123/32294088/198 від 10 лютого 2010 року.
Перевіркою встановлено порушення ТОВ "СГС ПЛЮС" вимог п. 1.11 ст. 1, пп. 3.2.7 п. 3.2 ст. 3, пп. 7.4.3 п. 7.4 ст. 7, п. 11.11 ст. 11 Закону України "Про податку на додану вартість" в частині завищення суми податкового кредиту з податку на додану вартість на суму 1612773, 00 грн.
На підставі акта перевірки ДПІ у Нахімовському районі прийнято податкове повідомлення-рішення №000732310/0 від 23 грудня 2010 року, яким ТОВ "СГС ПЛЮС" визначено суму податкового зобов'язання з ПДВ у загальному розмірі 906150, 00 грн., з яких 604100, 00 грн. за основним платежем та 302050, 00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Рішенням ДПА у м. Севастополі податкове повідомлення-рішення від №000732310/0 від 23 грудня 2010 року скасовано у частині визначення ПДВ у розмірі 66627, 00 грн. та у частині застосування штрафних санкцій у розмірі 33313, 50 грн. на загальну суму 99940, 50 грн. На виконання рішення ДПА у м. Севастополі, ДПІ у Нахімовському районі прийнято податкове повідомлення-рішення №0000082300/0 від 24 березня 2011 року про збільшення ТОВ "СГС ПЛЮС" суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у загальному розмірі 806209, 50 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що у 2009 році ТОВ "СГС ПЛЮС" отримало на розрахунковий рахунок грошові кошти з місцевого бюджету від Головного Управління ЖКГ Севастопольської МДА із зазначенням у призначенні платежу КЕКС 1310, які спрямовані на відшкодування різниці у тарифах на теплову енергію. Всього за 2009 рік ТОВ "СГС ПЛЮС" отримало коштів на суму 3120810, 01 грн.
Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України "Про податок на додану вартість" об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України.
Відповідно до пп. 3.2.7 п. 3.2 ст. 3 Закону України "Про податок на додану вартість" не є об'єктом оподаткування операції з виплат у грошовій формі заробітної плати (іншим прирівняним до неї виплатам), а також пенсій, стипендій, субсидій, дотацій за рахунок бюджетів або Пенсійного фонду України чи фондів загальнообов'язкового соціального страхування (крім тих, що надаються у майновій формі).
Судами попередніх інстанцій зазначено, що положення пп. 3.2.7 п. 3.2 ст. 3 Закону України "Про податок на додану вартість" не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, так як регулюють оподаткування операцій саме з виплат, а не з отримання цільового фінансування. Придбані виробниками теплової енергії товари та послуги не використовуються при здійсненні виплат бюджетних субвенцій, а призначені для використання в оподатковуваних операціях з поставки теплової енергії та послуг із теплопостачання, водопостачання та водовідведення. Отримання цільового фінансування для компенсації від'ємної різниці між затвердженим тарифом і фактичною вартістю теплової енергії, що постачалася населенню, згідно Закону України "Про податок на додану вартість" не є як окремою операцією, що створює наслідки у податковому обліку з податку на додану вартість теплопостачання. Бюджетні дотації фактично відшкодовують збитки підприємству за оподатковуваними операціями, здійсненими за регульованими цінами (тарифами), а тому знаходяться поза межами ціни таких операцій, яка визначається у межах цих же операцій для покупця/споживача товару (послуги).
Відповідно до п. 11.11 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" тимчасово, до набрання чинності Податковим кодексом України, платники податку, які продають теплову енергію, газ природний (крім скрапленого), включаючи вартість його транспортування, надають послуги водопостачання, водовідведення, чи надають послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим платниками цього податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, товариствам співвласників житла, іншим подібним платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (послуг) у компенсацію їх вартості (далі - ЖЕКи), визначають базу оподаткування операцій з поставки таких товарів (послуг) за касовим способом. За касовим способом визначається також база оподаткування операцій з поставки зазначених товарів (послуг) для ЖЕКів та бюджетних установ, що отримують ці товари (послуги), у разі якщо вони зареєстровані як платники податку.
Згідно пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації.
Відповідно до пп. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: - або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; - або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Судами попередніх інстанцій зазначено, що продаж теплової енергії споживачам та придбання ТОВ "СГС ПЛЮС" товарів (послуг), в тому числі газу природного, є окремими господарськими операціями, тобто податковий кредит повинен визначатися за кожною окремою господарською операцією, а не в сукупності з податковими зобов'язаннями ТОВ "СГС ПЛЮС" за іншими операціями, які складають предмет поставки теплової енергії.
За таких обставин суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про неправомірність податкового повідомлення-рішення ДПІ у Нахімовському районі.
Крім того, судами попередніх інстанцій зазначено, що оскільки рішенням ДПА у м. Севастополі від 17 березня 2011 року податкове повідомлення-рішення №000732310/0 від 23 грудня 2010 року скасовано в частині визначення податку на додану вартість у розмірі 66627, 00 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 33313, 50 грн., та прийняте податкове повідомлення-рішення №0000082300/0 від 24 березня 2011 року про збільшення суми грошового зобов'язання з ПДВ у загальному розмірі 806209, 50 грн., а тому податкове повідомлення-рішення №000732310/0 від 23 грудня 2010 року вважається відкликаним. Тому позовні вимоги ТОВ "СГС ПЛЮС" про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000732310/0 від 23 грудня 2010 року про визначення суми податкового зобов'язання з ПДВ у загальному розмірі 906150,00 грн. задоволенню не підлягають.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про часткове задоволення позовних вимог ТОВ "СГС ПЛЮС".
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя Державної податкової служби залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 16 травня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді С.Е. Острович О.І. Степашко М.О. Федоров