ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
15.01.07 р. Справа № 22/392
Суддя господарського суду Донецької області Волошинова Л. В.
при секретарі судового засідання Прядці І. М.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: прокурора м. Макіївки в інтересах держави в особі Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції
до відповідача: суб'єкта підприємницької діяльності - ОСОБА_1 м. Макіївка
про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 8 132,95 грн.
за участю
прокурора: Ульянова О.В.
представників сторін:
від позивача: Ганушевич В.О.- за довір.
від відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3 - за довір.
СУТЬ СПРАВИ:
Прокурор м. Макіївки звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності - ОСОБА_1 м. Макіївка про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 8 132,95 грн.
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на норми статті 67 Конституції України, Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (із наступними змінами та доповненнями), Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (із наступними змінами та доповненнями), Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР (з наступними змінами та доповненнями), пункт 11 статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 року № 509-12 (з наступними змінами та доповненнями).
Відповідач у судове засідання з'явився, письмових заперечень на позов не надав.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та сторін, суд ВСТАНОВИВ:
15.06.2004р. Центрально-Міською міжрайонною державною податковою інспекцією м. Макіївки були прийняті:
- податкове повідомлення-рішення НОМЕР_1, яким до відповідача на підставі п. 1 ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” застосовані фінансові санкції в сумі 882 грн. 75 коп.;
- рішення про застосування фінансових санкцій НОМЕР_2, яким до відповідача на підставі статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” застосовані фінансові санкції у розмірі 3400 грн.
28.07.2004р. Центрально-Міською міжрайонною державною податковою інспекцією м. Макіївки були прийняті:
- податкове повідомлення-рішення НОМЕР_3, яким до відповідача на підставі п. 1 ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” застосовані фінансові санкції в сумі 2 150 грн. 20 коп.;
- рішення про застосування фінансових санкцій НОМЕР_4, яким до відповідача на підставі статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” застосовані фінансові санкції у розмірі 1700 грн.
Підставою для прийняття зазначених рішень податковим органом стали акти перевірки від 27.05.2004р. НОМЕР_5 та від 26.07.2004р. НОМЕР_6, якими зафіксовані факти:
- проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів;
- невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті;
- застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій;
- не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій;
- порушення порядку використання торгового патенту;
- реалізація тютюнових виробів поштучно;
- роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії.
Відповідно до п. 1, п. 2, п. 4, п. 9, п. 13 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (в редакції Закону України 1 червня 2000 року N 1776-III, зі змінами та доповненнями), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
4) забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення;
9) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня
Відповідальність за порушення вимог цих норм передбачена п. 1, п. 2, п. 4 ст. 17 цього закону, відповідно до якої до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції:
- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;
- у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій;
- двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій
Відповідно до ст. 22 цього Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР (зі змани та доповненнями) торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності.
Порядок використання торгового патенту визначений ст. 7 цього Закону, частиною першою якої встановлено, що торговий патент повинен бути розміщений:
на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності - біля касового апарату;
на фронтальній вітрині малої архітектурної форми;
на табличці - для автомагазинів, розвозок та інших видів пересувної торговельної мережі, а також для лотків, прилавків та інших видів торгових точок, відкритих у відведених для торговельної діяльності;
у пунктах обміну іноземної валюти;
у приміщеннях для надання послуг у сфері грального бізнесу та надання побутових послуг.
Торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду.
Відповідальність за порушення вимог цієї норми встановлена абз. 3 ч. 1 ст. 8 цього Закону і полягає в застосуванні до суб'єкта господарювання штраф у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць.
Розмір застосованих до відповідача фінансових санкцій за порушення вимог ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та ст. 7 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” склав 3 032,95 грн.
Відповідно до ст. 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995 р. № 481/95-BP (далі по тексту Закон) роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідальність за порушення вимог цієї норми встановлена абзацом п'ятим ч. 2 ст. 17 зазначеного Закону, відповідно до якого у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Розмір застосованих до відповідача фінансових санкцій за це порушення склав 3 400 грн. (рішення про застосування фінансових санкцій від 15.06.2004 р. НОМЕР_2 та від 28.07.2004 р. НОМЕР_4)
Відповідно до ст. 15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995р. № 481/95-ВР (в редакції Закону, яка була чинною під час виникнення спірних правовідносин) та п. 11 Правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами, затвердженими наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 р. № 218, забороняється продаж тютюнових виробів поштучно.
Відповідно до абз. 8 ч. 2 ст. 17 Закону за порушення вимог статті 15-3 цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі - 1 700 гривень, у разі повторного протягом року порушення - 3 400 гривень.
Відповідач висновків акту перевірки не спростував. Рішення про застосування фінансових санкцій, а також податкові повідомлення - рішення, які стали підставою для виникнення заборгованості в установленому порядку недійсними визнані не були.
Загальна сума заборгованості відповідача за вищенаведеними рішеннями складає 8 132 грн. 95 коп., яка увійшла до складу позовних вимог.
Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Виходячи з правил статті 124 Конституції України, враховуючи приписи статті 2 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19 грудня 2006 року № 489-V суд вважає, що прокурор правомірно звернувся до суду в інтересах держави в особі податкового органу про стягнення заборгованості та позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача у зв'язку із задоволенням позовних вимог у відповідності до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,4,12,22,32-34,43,49,75,81-1,82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов прокурора м. Макіївки в інтересах держави в особі Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності - ОСОБА_1 м. Макіївка про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 8 132,95 грн. задовольнити.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - ОСОБА_1, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_7) на користь Державного бюджету (р/р 31113071500068, код платежу 16030000, отримувач - Управління державного казначейства у Донецькій області, МФО 834016, код ЗКПО 24165243) штрафні (фінансові) санкції у розмірі 5 100,00 грн.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - ОСОБА_1, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_7) на користь Державного бюджету (р/р 3111104500068, код платежу 23030100, отримувач - Управління державного казначейства у Донецькій області, МФО 834016, код ЗКПО 24165243) штрафні (фінансові) санкції у розмірі 3 032,95 грн.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - ОСОБА_1, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_7) на користь Державного бюджету України держмито у розмірі 102 грн.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - ОСОБА_1, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_7) на користь Державного підприємства “Судовий інформаційний центр” (03680, м. Київ, вул. Трутенко, 2, р/р 26002014180001 у ВАТ “Банк Універсальний” м. Львів, МФО 325707, ЄДРПОУ 30045370) витрати по сплаті послуг інформаційно-технічного забезпечення у сумі 118 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя Волошинова Л.В.
Виконавець: Прядка І.М. тел. 381-98-09
Надруковано у п'яти примірниках: 1 - позивачеві; 1 - відповідачеві; 2 - прокуратурі; 1 - до справи;