Постанова № 39302059, 06.06.2014, Сокологірський міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Первомайський міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
06.06.2014
Номер справи
421/1686/14-а
Номер документу
39302059
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УКРАЇНА

Справа № 421/1686/14-а

Провадження № 2-а/421/92/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2014 року Первомайський міський суд Луганської області в складі головуючого судді Мозолєвої Т.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання дії управління ПФУ в м. Первомайську Луганської області протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ :

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області посилаючись на те, що вона є пенсіонером.

Їй з 21.06.2011р. призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

16.04.2014р. вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України у м. Первомайську Луганської області з заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати, на які нараховувалися та сплачувалися внески, та подала довідку про складові заробітної плати від 15.04.2014р. № 04-432.

Довідка від 15.04.2014р. № 04-432 містить графи, які відповідачем не було враховано при призначенні пенсії, а саме: індексація заробітної плати, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення.

Відповіддю від 30.04.2014р. №116/П-11 відповідач фактично відмовив їй в перерахунку пенсії, оскільки відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, суми індексації заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсій.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цього Закону, з яких, згідно з цим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цього Закону, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами ' чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Показник фонду оплати праці застосовується для оцінки розміру заробітної плати згідно з п.1.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р .№5, а згідно з п.2.3.3 цієї Інструкції у складі заробітної плати до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім, або більшості працівників (на оздоровлення, тощо), що має місце в наданні матеріальних допоміг державним службовцям.

Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні знання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010р. у справі №2а-4753/09/2670 постанову Правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 №19-11 скасовано, як таку, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством, та зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008р. №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

На виконання постанови Окружного адміністративного суду від 13.08.2010р. у справі № 2а-4753/09/2670 Правлінням Пенсійного фонду України прийнята постанова від 14.02.2011 року № 5-1 про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі 2а-4753/09/2670, якою затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати з включенням у довідку графи "інші виплати" з їх розшифровкою.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносять до складу заробітної плати індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення.

Крім того, відповідно до ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своєї діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою практику у відповідність з рішенням Верховного суду України.

Згідно з висновками Верховного Суду України, викладеними у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п.1 ч.1 ст.237 КАС України, за 1 півріччя 2012 року, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. У цьому разі перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Норми Закону України "Про державну службу" та Закону України "Про оплату праці" щодо спірних відносин є загальними ( постанова Верховного Суду України від 20 лютого 2012року у справі № 21-430а 11).

Верховний Суд України прийшов до висновку, що у спірному питанні перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", цим спростовуються доводи Відповідача, який вважає, що керуватися слід Законом України "Про державну службу", за яким розрахунок пенсії державному службовцю відрізняється щодо складових заробітної плати, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне врахування".

За таких підстав відповідач безпідставно не включив до складу заробітної "лати індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення, хоча зони відповідно до чинного законодавства відносяться до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, чим порушив моє законне право на більший розмір пенсії.

Заяву про перерахунок пенсії вона подала 16.04.2014р. Відповідач не приймав рішення про відмову їй у перерахунку пенсії. Вона отримала тільки відповідь від 30.04.2014р. № 116/П-П, яка містить роз'яснення діючого законодавства. Таким чином, є підстави для визнання саме дій відповідача протиправними, оскільки відмова у перерахунку пенсії повинна оформлюватися рішенням, і по суті є незаконною, але не має підстав для скасування неіснуючого рішення.

Перерахунок пенсії має бути проведений з 01.05.2014р., оскільки вона звернулась з відповідною заявою після 15 числа відповідного місяця, з розрахунку 80% моєї заробітної плати, до складу якої мають бути зараховані матеріальна допомога та індексація, з сум яких були утримані внески на загальнообов'язкове державне соціальне (пенсійне) страхування.

Просить визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області у здійсненні перерахунку пенсії їй з урахуванням усіх складових її заробітної плати (отриманих виплат), що повинні входити у розрахунок пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сум нарахованої індексації за останні 24 календарні місяці, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області провести перерахунок пенсії та виплачувати їй пенсію в розмірі 80% від суми заробітної плати, починаючи з 01.05.2014р. виходячи з усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення для вирішення соціально-побутових питань, сум виплаченої їй щомісячної індексації заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та сплачувати пенсію в подальшому в перерахованому розмірі.

В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з'явилася, надала до суду заяву в якій просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та розглянути справу у її відсутність.

В судове засідання представник відповідача не з'явився, просив розглянути справу у їх відсутність та надав заперечення посилаючись на те, що в Управлінні ПФУ в м. Первомайську знаходиться на обліку ОСОБА_1 з 21.06.2011р., як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Пенсія була призначена в 57 років. На дату призначення пенсії загальний стаж роботи позивальниці склав 39 років 7 місяців 6 днів, де стаж державного службовця складає 2 місяці 1 день, в органах місцевого самоврядування - 9 років 11 місяців 16 днів Враховано стаж роботи по 21.06.2011р.

З 21.06.2011 року загальний розмір пенсії становив 1603,10 грн.

Управління ПФУ в м. Первомайську не згодне з позовними вимогами позивальниці з наступних підстав.

Відповідно до ст.. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування (N 2493-ІІІ, 07.06.2001р. ) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Законом України «Про державну службу» (№ 3723-ХП від 16.12.1993 р.) передбачено, що державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.

Призначення та перерахунок пенсій зазначеним особам здійснюється на підставі єдиної нормативної бази, а саме Закону України «Про державну службу».

Відповідно до статті 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 5 статті 33 Закону передбачає можливість установлювати державним службовцям надбавки за вислугу років щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків, а частиною 6 статті 33 Закону передбачено можливість установлювати надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Тобто дана стаття надає чіткий перелік видів надбавок, які установлюються державним службовцям, а матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань має право лише надаватися у разі потреби працівника.

Також цією статтею передбачено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, відповідно до ст..37 цього Закону ( в редакції чинній на час звернення за перерахунком пенсії ) визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Також цією статтею зазначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати ( відповідно до статті 33 вона складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

16.04.2014 р. ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в м. Первомайську із. письмовим зверненням про перерахунок пенсії за невстановленою формою не на бланку заяви, як те передбачено законодавством а саме Порядком подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку ) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , затвердженому постановою правління ПФУ від 25.11.2005р. № 22-1 ( п. 37 ) не надала оригінали довідок про заробітну плату а лише не завірені копії..

На отримане управлінням звернення було надано роз'яснення від 30.04.2014 р. № 116/П-11, яке не можливо вважати прийнятим рішенням щодо відмови в перерахунку пенсії, тому вимога ОСОБА_1 визнати протиправною відмову УПФУ в м. Первомайську у здійснені перерахунку пенсії вважають безпідставними.

Заявниця не згодна з наданими роз'ясненнями управління, так як вважає що пенсія повинна бути перерахована з урахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, І оскільки з цих виплат було сплачено страхові внески.

Але це не вірно з наступних підстав.

Відповідно до Методичних рекомендацій Міністерства праці та соціальної політики України «Щодо організації матеріального стимулювання праці працівників підприємств і організацій» № 23 від 29.01.2003р. надбавки та доплати - це законодавче гарантовані або нормативно обумовлені виплати працівникам понад їх основну заробітну плату, які пов'язані з особливостями та умовами праці а також особистими якостями працівників. Тобто це виплати за особливості та умови праці або за особисті якості працівника, які пов'язанні з професійною діяльністю особи.

Згідно статті 5 Закону України « Про соціальні послуги» №966-ІУ від 19.06.2003р., матеріальна допомога надається особам, що знаходяться у складній життєвій ситуації, у вигляді грошової або натуральної допомоги, продуктів харчування, засобів санітарії і особистої гігієни, засобів догляду за дітьми, одягу, взуття та інших предметів першої необхідності, палива, а також технічних і допоміжних засобів і реабілітації. В даному випадку, відповідно до наданої довідки про складові заробітної плати від 15.04.2014р. № 04-432, ОСОБА_1 в 2009-2011 р.р. надавалася матеріальна допомога на оздоровлення. Тобто ця виплата не пов'язана з її професійною діяльністю.

Відповідно до положень Закону України «Про оплату прані» № 108/95-ВР від 24.03.1995р. заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому вираженні, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Тому матеріальну допомогу не можна віднести до винагороди.

Стаття 2 цього Закону, яка визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Більше, того, у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога це не ідентичні поняття, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає.

Таким чином, матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу", а сам факт утримання із суми допомоги страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Підпунктом «в» пункту 7 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додається довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000р., а починаючи з 01.07.2000р. індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3.

Відповідно до ст.41 цього Закону до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір) - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5.6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Тобто, для того щоб розрахувати розмір пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконуються вимоги саме цього Закону.

Враховуючи вищезазначене, розрахунок розміру пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відрізняється від розрахунку розміру пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» у тому числі і щодо складових заробітної плати, які враховуються для обчислення пенсії, тому посилання заявниці на статтю 41 Закону № 1058 не доречно.

Питання пенсійного забезпечення і грошової допомоги державним службовцям регулює Закон України «Про державну службу».

Змін до вищевказаного закону та постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не вносилися і, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Просять відмовити ОСОБА_1 у задоволенні її позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши надані докази та заперечення, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

В суді встановлено:

ОСОБА_1 з 21.06.2011 р. одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Загальний стаж роботи склав 39 років 7 місяців 6 днів, де стаж державного службовця складає 2 місяці 1 день, в органах місцевого самоврядування - 9 років 11 місяців 16 днів. Місце роботи державного службовця - Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради. Ці обставини визнані сторонами та не є спірними.

Відповідач також не заперечує, що позивачка отримувала матеріальну допомогу та щомісячну індексацію заробітної плати за місцем державної служби та сплатили з цих сум внески на державне соціальне страхування, в тому числі до Пенсійного фонду України, не заперечується ні розмір отриманих виплат, ні розмір внесків. На думку позивачки суми, з яких сплачені страхові внески, входять до складу заробітної плати, з якої обчислюється пенсія державному службовцю, на думку відповідача - не входять, що і є предметом спору у цій адміністративній справі.

Відповідно до ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Згідно з Висновками Верховного Суду України, викладеними у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України, за I півріччя 2012 р. отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. У цьому разі перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення». Норми Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» та Закону України від 24 березня 1995 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» щодо спірних відносин є загальними (постанова Верховного Суду України від 20 лютого 2012 р. у справі № 21-430а11).

Таким чином, до спірних правовідносин суд повинен застосовувати правові висновки Верховного Суду України, відповідно до яких позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані на законі та підлягають задоволенню.

Підзаконні нормативно-правові акти, на які посилається відповідач, як то порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затверджений постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 р., Методичні рекомендацій Міністерства праці та соціальної політики України «Щодо організації матеріального стимулювання праці працівників підприємств і організацій» № 23 від 29.01.2003р., а також Закони «Про соціальні послуги», «Про оплату праці» не регулюють спірні правовідносини та не можуть бути підставою для відмови у позові.

Верховний Суд прийшов до висновку, що у спірному питанні перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», цим спростовуються заперечення відповідача, який вважає, що керуватися слід Законом «Про державну службу», за яким розрахунок розміру пенсії державному службовцю відрізняється щодо складових заробітної плати, визначених Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування

Згідно з наданими УПтСЗН довідками про отриману ОСОБА_1 заробітну плату за останні 24 місяці роботи перед призначенням пенсії, усі отримані нею суми могли бути включені у заробіток для призначення пенсії, страхові внески сплачені (2009-2011 роки). При цьому позивачка отримувала щомісячні премії, матеріальну допомогу та індексацію, суми у довідці зазначені.(а.с.9, 10,11).

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. { Частина статті 37 в редакції Закону N 432-IV ( 432-15 ) від 16.01.2003; із змінами, внесеними згідно із Законами N 3108-IV ( 3108-15 ) від 17.11.2005, N 107-VI ( 107-17 ) від 28.12.2007 } { Щодо дії частини другої статті 37 додатково див. Закон N 489-V ( 489-16 ) від 19.12.2006, Рішення Конституційного Суду N 4-рп/2007 ( v004p710-07 ) від 18.06.2007 } За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. { Частина статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законами N 432-IV ( 432-15 ) від 16.01.2003, N 107-VI ( 107-17 ) від 28.12.2007 }

Заяву про перерахунок пенсії позивачка подала 16.04.2014 року. Разом з тим, відповідач дійсно не приймав рішення про відмову позивачці у перерахунку пенсії. Вона отримала тільки відповідь від 30.04.2014р., яка містить роз'яснення діючого законодавства. Таким чином, у суду є підстави для визнання дій відповідача протиправними, оскільки відмова у перерахунку пенсії повинна оформлюватись рішенням, і по суті є незаконною, але нема підстав для скасування неіснуючого рішення.

Перерахунок пенсії має бути проведений з 01.05.2014 року, оскільки позивачка звернулася з відповідною заявою після 15 числа відповідного місяця, з розрахунку 80% заробітної плати позивачки, до складу якої мають бути зараховані матеріальна допомога та індосація, з сум яких були утримані внески на загальнообов'язкове державне соціальне (пенсійне) страхування.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 17, 18, 87, 94, 99, 158-163 183-2, 256 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 їй з урахуванням усіх складових її заробітної плати (отриманих виплат), що повинні входити у розрахунок пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сум нарахованої індексації за останні 24 календарні місяці, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області провести перерахунок пенсії та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 80% від суми заробітної плати, починаючи з 01.05.2014р. виходячи з усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення для вирішення соціально-побутових питань, сум виплаченої їй щомісячної індексації заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та сплачувати пенсію в подальшому в перерахованому розмірі.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Первомайського міського суду Т.В. Мозолєва