21.05.2014
Справа № 271/2350/14-а
Провадження № 2-а/271/101/14
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
21 травня 2014 року суддя Червоногвардійського районного суду м. Макіївки Донецької області Березніков О.В., перевіривши додержання вимог чинного законодавства при поданні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки до Червоногвардійського відділу Державної виконавчої служби Макіївського МУЮ, третя особа: ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
До Червоногвардійського районного суду м. Макіївки надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки до Червоногвардійського відділу Державної виконавчої служби Макіївського МУЮ, третя особа: ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними та скасування постанови.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що Управлінням Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки 29.01.2014 року було отримано постанову про відкриття виконавчого провадження від 29.01.2014року (ВП № 41736963), підписану заступником начальника відділу Дружиніної О.М. відділу Державної виконавчої служби в Червоногвардійському районі Макіївського МУЮ за документом - виконавчий лист № 271/5985/13-а виданий 27.12.2013 року про стягнення з УПФУ в Червоногвардійському районі м. Макіївки на користь ОСОБА_2 недоотримані суми щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 19.11.2010 року по 31.08.2011 року у сумі 1654,27 грн.
Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки не згодне з винесеною постановою про відкриття виконавчого провадження від 29.01.2014 р. з наступних підстав:
По-перше, 10.06.2011 року Червоногвардійським районним судом було винесено рішення про зобов'язання Управління здійснити ОСОБА_2 нарахування та виплату підвищення до пенсії в розмірі 30% відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 19.11.2010 року. Розпорядженням від 18.08.2011 по пенсійній справі № 141080 проведено нарахування ОСОБА_2 щомісячної доплати до пенсії, як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у відповідності до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війти» з 19.11.2010 року по 31.08.2011р., сума доплати склала 1654,27 грн.
По-друге, що стосується проведення виплати відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»:
Відповідно до п.9 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 3384/201 кошти Пенсійного фонду України спрямовуються на фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.
19 червня 2011 року набрав чинності Закон України від 14.06.2011р. №3491-УІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011 році норми і положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМУ виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік».
Таким чином, з прийняттям Верховною Радою України зазначеного Закону, визначення порядку та розмірів виплат указаній категорії громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
На виконання вимог вищезазначених Законів Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» (набрала чинності 23.07.2011р.) , пунктом 6 якої встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,80 гривні.
Рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011р. №20-рп/2011 та від 25.01.2012р. №3-рп/2012 підтверджена законність повноважень Кабінету Міністрів України встановлювати розміри пенсійних виплат.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що в 2013 році норми і положення ст.ст.5, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з існуючого фінансового ресурсу Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Для проведення виплат пенсіонерам даної категорії в розмірах, визначених рішеннями суду, кошти в Державному бюджеті України на 2013 рік не передбачені.
Отже. починаючи з 01.11.2011 року пенсія виплачується в розмірах, встановлених діючим законодавством. Рішення суду 2011 року по справі № 2-а- 4617/11 виконано управлінням в повному обсязі за період його розповсюдження на вказані правовідносини.
По-третє. З 01.01.2013 року набув чинності Закон України від 05.06.2012р № 4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (зі змінами та доповненнями, які набули чинності 16.10.2013 року), яким визначений порядок виконання рішень, за яким боржником є державний орган.
Відповідно до ст.3 ЗУ "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені ЗУ «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду.
Відповідно до ч.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (у редакції, яка набула чинності 16.10.2013 року) до органу державної виконавчої служби пред'являються документи, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом (тобто до 01.01.2013 року). Пред'явлений виконавчий лист виданий 27.12.2013 року, судове рішення про стягнення коштів набрало законної сили 11.12.2013 року, тобто після набрання чинності цим Законом.
Отже, у державного виконавця відсутні законні підстави для відкриття виконавчого провадження, оскільки виконання даної категорії виконавчих документів покладено на орган, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Тобто у наявності обставини, що виключають здійснення виконавчого провадження. У разі наявності інших, передбачених законом, обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження, державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження. Тому дії заступника начальника Червоногвардійського відділу Державної виконавчої служби Макіївського МУЮ є неправомірними. Просить поновити строк для подачі скарги на постанову про відкриття виконавчого провадження Червоногвардійського відділу Державної виконавчої служби Макіївського МУЮ від 29 січня 2014 року; визнати незаконними дії відділу Державної виконавчої служби в Червоногвардійському районі Макіївського МУЮ по винесенню постанови про відкриття виконавчого провадження ( ВП № 41736963) про стягнення з УПФУ в Червоногвардійському районі м. Макіївки на користь ОСОБА_2 недоотримані суми щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 19.11.2010 по 31.08.2011 рік у сумі 1654,27 грн., постанову відділу Державної виконавчої служби в Червоногвардійському районі Макіївського МУЮ про відкриття виконавчого провадження (ВП № 41736963) - відмінити.
Даний позов надійшов до Червоногвардійського районного суду м. Макіївки Донецької області 20 травня 2014 року.
Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Відповідно до п.9 ч.1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Відповідно до ч.1 ст.181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. (ч.1). Позовну заяву може бути подано до суду: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів;
Відповідно до ч.6 ст.25 ЗУ «Про виконавче провадження» постанова про відкриття виконавчого провадження може бути оскаржена сторонами у десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.
З матеріалів справи вбачається, що 29 січня 2014 року заступником начальника відділу Державної виконавчої служби в Червоногвардійському районі Макіївського МУЮ Дружиніною О.М. винесена постанова про відкриття провадження по примусовому виконанню вказаного виконавчого листа №271/5985/13-а від 27 грудня 2013 року, в якій зазначено направити копію сторонам виконавчого провадження та органу, який видав виконавчий документ, що постанова може бути оскаржена начальнику відділу виконавчої служби або суду в 10-ти денний строк, що сторони мають право знайомитися з матеріалами виконавчого провадження, внесеними до Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень, вказана адреса в мережі Інтернет.
Крім того, на вищезазначеній постанові (копії для вручення УПФУ, що знаходиться у матеріалах даної справи) наявний вх. № 258/03 від 29.01.2014 року УПФУ, а також є особистий підпис начальника УПФУ Червоногвардійського району м. Макіївки та зазначено: «до контролю Маркіну О.О. 29.01.2014р.».
Таким чином, позивач дізнався про порушення свого права при отриманні оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження 29 січня 2014 року, коли він її вперше отримав, а до суду звернувся з даним позовом 20 травня 2014 року, після закінчення 10-ти днів, встановлених 181 КАС України та ч.6 ст.25 ЗУ «Про виконавче провадження», протягом яких він міг оскаржити постанову про відкриття виконавчого провадження від 29 січня 2014 року. У заяві про поновлення строку для звернення до суду з даним позовом позивачем зазначено, що цей строк пропущено у зв'язку з несвоєчасним фінансуванням, з великим навантаженням в роботі та відсутності завідуючого юридичного сектору управління ПФУ у Червоногвардійському районі м. Макіївки. Разом з тим, поважними причинами за чинним адміністративним законодавством визнаються такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду за захистом порушеного права, але суду не надано належних доказів, які засвідчують, що причини пропуску звернення в проміжок часу такої тривалості мають об'єктивний та незалежний від позивача характер. Суд критично ставиться до вищевикладених пояснень позивача, оскільки не зрозуміло, чим саме несвоєчасне фінансування та велика завантаженість перешкоджала звернутися до суду з даним позовом. Тому підстав для поновлення позивачу строку звернення позивача до суду немає.
Таким чином, позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду, підстав для поновлення цього строку немає, тому позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись Законом України «Про виконавче провадження», ч.1, 2 ст. 99, ч. 1 ст.100, 155, 160, 165, 181 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки до Червоногвардійського відділу Державної виконавчої служби Макіївського МУЮ, третя особа: ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними та скасування постанови - залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яті днів з дня отримання копії ухвали.
СУДДЯ: О.В. Березніков