247/2072/14-а
2-а/247/133/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2014 року м. Торез
Торезький міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Гнатюка О.М.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради за участю третіх осіб державного підприємства «Торезантрацит», державного підприємства «Донвуглереструктуризація», про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду із зазначеним адміністративним позовом. Позовні вимоги мотивує тим, що її чоловік ОСОБА_2 більше 20 років пропрацював на різних вугледобувних підприємствах. На момент виходу на пенсію 01 січня 1991 року, він працював на шахті «Розсипнянська № 2», яка входила до складу шахти «Волинська». По виходу на пенсію чоловік позивачки отримав право користування паливом на побутові потреби. Після його смерті цим правом користувалася позивачка, відповідно до Гірничого закону України, яке вона реалізовувала через виписку вугілля з ДП «Донвуглереструктуризація» до 2013 року. На даний час ДП «Донвуглереструктуризація» відмовляє позивачці у прийомі документів про виписку вугілля у зв'язку з тим, що шахта «Розсипнянська № 2» ліквідована. Відповідач - управління соціального захисту населення Торезької міської ради у призначенні ОСОБА_1 пільги на придбання побутового палива відмовляє, оскільки, згідно з записами у трудовій книжці, ОСОБА_2 звільнений з підприємства «Шахтоуправління Волинське», яке станом на сьогоднішній день є діючим в складі ДП «Торезантрацит».
Просить визнати відмову відповідача у наданні їй пільг на придбання палива на побутові потреби протиправною, зобов'язати відповідача прийняти її документи на надання пільг для придбання палива на побутові потреби та зобов'язати відповідача надати їй пільги на придбання твердого палива та зрідженого газу за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою КМУ №77 від 31 січня 2007 року та № 887 від 12 серпня 2009 року зі змінами, затвердженими згідно постановою КМУ № 831 від 13 листопада 2013 року. (а.с.2).
30 травня 2014 року до початку розгляду справи по суті позивач подав заяву, в якій свої вимоги виклав у наступній редакції, визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Торезької міської радив наданні пільг на придбання палива на побутові потреби, зобов'язати Управління соціального захисту населення Торезької міської ради нарахувати та виплатити їй пільгу на придбання твердого палива, відповідно до ст. 48 Гірничого Закону України за 2014 рік у розмірі 6361,62 грн. (а.с. 91)
Позивачка в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. До початку розгляду справи до суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, змінені позовні вимоги підтримує у повному обсязі (а.с.106)
Представник відповідача управління соціального захисту Торезької міської ради в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До початку розгляду справи до суду надійшла заява з проханням розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги не визнає. Одночасно до суду надійшли письмові заперечення, в яких зазначено, що останнє вугледобувне підприємство, з яким померлий чоловік позивача перебував у трудових відносинах - є шахтоуправління «Волинське». На теперішній час воно є діючим, входить до складу Державного підприємства «Торезантрацит», а відтак, останнє зобов'язане забезпечити позивача безкоштовним вугіллям. Вважають свої дії щодо відмови у забезпеченні позивача пільгою правомірними. Окрім того, представник відповідача вважає, що архівна довідка ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезанетрацит» від 30 квітня 2014 року не може прийматись до уваги в зв'язку із відсутністю підстав підтвердження зазначених в ній фактів. Вважають відмову у наданні пільги на придбання твердого палива ОСОБА_1 правомірною, тому як жоден документ не містить інформації, якою б підтверджувався факт роботи годувальника позивача на час виходу на пенсію безпосередньо на ліквідованому підприємстві ш. «Розсипнянська №2». (а.с.77-78,104)
Представник третьої особи ДП «Торезантрацит» в судове засідання не з'явився, до суду надав письмову заяву про слухання справи за його відсутності. В письмовому відгуку на адміністративний позов пояснив, що годувальник позивачки ОСОБА_3 на момент призначення пенсії працював на шахті «Розсипнянська № 2», яка входила до складу «Шахтоуправління «Волинське»». Шахта «Розсипнянська № 2» неодноразово реорганізовувалася, а в подальшому припинила свою діяльність шляхом ліквідації та передачі її до складу ДП «Донвуглереструктуризація», яке згідно ст. 48 Гірничого Закону України на протязі декількох років забезпечувало безкоштовним вугіллям пенсіонерів - колишніх працівників шахти «Розсипнянська 2». Вважають, що відповідач безпідставно відмовляє позивачу у надані пільг на придбання твердого побутового палива (а.с. 30-31,104).
Представник третьої особи ДП «Донвуглереструктурізація» в судове засідання не з'явився, до суду надав письмову заяву про слухання справи за його відсутності. В письмовому відгуку на адміністративний позов пояснив, що за наказом Міністерства палива та енергетики ДП «Шахта «Розсипнянська-2» була передана для здійснення фізичної ліквідації до ДП «Донвуглереструктуризація». Звернула увагу, що шахта ліквідувалася як юридична особа, а не як структурний підрозділ у складі шахтоуправління. При цьому, за ними був закріплений обов'язок щодо соціального захисту колишніх працівників шахти «Розсипнянська-2» в частині їх забезпечення безкоштовним вугіллям. Після закінчення робіт з ліквідації підприємства, списки вуглеотримувачів були передані до управління соціального захисту відповідно до діючого законодавства. Просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, як такі що, ґрунтуються на законі (а.с. 60-61,103).
У зв'язку із надходженням від осіб, які беруть участь у справі, клопотань про розгляд справи за їх відсутності, відповідно до ч.4 ст.122 КАС України, за ухвалою суду, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.
Суд, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно дослідивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до пенсійного посвідчення ОСОБА_1 є пенсіонером по втраті годувальника ОСОБА_2, який вийшов на пенсію 01 січня 1991 року. (а.с.12).
27 грудня 1961 року ОСОБА_2 уклав шлюб з ОСОБА_1, якій після одруження присвоєно прізвище ОСОБА_1 (а.с.14).
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки - ОСОБА_2 (а.с.13).
Згідно із трудовою книжкою, ОСОБА_2 з 19 травня 1977 року по 14 березня 1993 року працював в ш/у «Волинське» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит» та звільнений з шахтоуправління за власним бажанням в зв'язку із переходом на пенсію за віком. (а.с.96-98).
Відповідно до архівної довідки від 30 квітня 2014 року № 01-1005, ОСОБА_2 був прийнятий кріпильником з ремонту 4 розряду з повним робочим днем під землею шахти «Розсипнянська №2» Шахти «Волинська» Торезького виробничого об'єднання з видобування антрациту «Торезантрацит» (наказ №51/к від 23.05.1977 р.). Звільнений з 14.03.1993 року за ст. 40 п. 7 КЗоТ України з дільниці ШТ-2 шахти «Розсипнянська №2» (наказ № 27/к від 23.03.1993 р.). На час призначення пенсії 01.01.1991 року працював на дільниці № 1 шахти «Розсипнянська № 2» Шахти «Волинська» Торезького виробничого об'єднання з видобування антрациту «Торезантрацит», підстави: книги наказів, особова кратка в. Т-2, табеля обліку спусків у шахту та виїздів з шахти (а.с. 19)
Відповідно до довідки, наданої ВП «ш/у «Волинське» ДП «Торезантрацит», шахтоуправління «Комсомольське» перейменоване на Шахтоуправління «Волинське» комбінату «Торезантрацит» на підставі наказу МВП УРСР №175 від 5 серпня 1972 року. На підставі наказу МВП УРСР №125 від 17 червня 1975 року Шахтоуправління «Волинське» комбінату «Торезантрацит» перейменоване на Шахта «Волинська» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит». На підставі наказу МВП УРСР №162 від 27 серпня 1976 року Шахта «Волинська» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит» перейменоване на шахтоуправління «Волинська» Торезького виробничого об'єднання з видобування антрациту «Торезантрацит» (а.с.11)
Відповідно до розпорядження ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит», № 36 від 05 березня 2014 року, дільниця №1 - «Розсипнянська-2» знаходилася на шахті «Розсипнянська-2», що входила до складу шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об"єднання по видобутку антрациту "Торезантрацит" (а.с.57)
Таким чином, суд вважає доведеним, що померлий чоловік позивачки працював саме на шахті «Розсипнянська-2», яка входила до складу шахтоуправління «Волинське».
Згідно із наказом Міністерства палива та енергетики України №683 від 24 грудня 2001 року ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» - дочірне підприємство (ДП) ДХК «Торезантрацит» реорганізоване шляхом виділення з його складу структурного підрозділу «Шахта «Розсипнянська №2» та створене на його базі ДП «Шахта «Розсипнянська №2». Зазначене створене підприємство стало правонаступником прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» в частині майна, переданого до статутного фонду держпідприємства відповідно до розподільчого балансу. (а.с.45)
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України №87 від 15 лютого 2002 року розпочатий процес ліквідації ДП «Шахта «Розсипнянська №2». Правонаступником ДП «Шахта «Розсипнянська №2» на період ліквідації згідно із передаточним балансом призначене ДК «Укрвуглереструктуризація». Пунктом 5.1 зазначеного наказу за ДК «Укрвуглереструктуризація» наказано прийняти на баланс заборгованість із забезпечення працівників і окремих категорій населення побутовим вугіллям. (а.с.64)
Згідно із наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №52 від 11 лютого 2013 року затверджений акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт і заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Розсипнянська №2». (а.с. 66)
У проекті ліквідації шахти «Розсипнянська 2» ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське»» передбачається, що після ліквідації шахти, забезпечення вуглеотримувачів ліквідованих шахт безкоштовним вугіллям проводиться місцевим органом виконавчої влади за рахунок передбачених на такі цілі коштів. (а.с. 68-69).
Актом прийому - передачі списку вуглеотримувачів шахти «Розсипнянська 2» від 26 лютого 2013 року управлінню праці та соціального захисту населення Торезької міської ради був переданий перелік осіб (список на 160 осіб), які забезпечувалися вугіллям державним підприємством «Донвуглереструктуризація», та які мають право на безоплатне забезпечення твердим побутовим паливом згідно із статтею 48 Гірничого Закону України, в тому числі із зазначенням персональних даних пільговика (а.с.70-71).
Як вбачається з повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради від 20 березня 2014 року № 09/0498 ОСОБА_1 було відмовлено у наданні пільги на тверде пічне побутове паливо (а.с.9)
Відповідно до довідки від 28.05.204 року № 09/1233 про надання пільг на тверде паливо відповідно до ст. 48 Гірничого Закону України УСЗН Торезької міської ради пільги на тверде пічне побутове паливо надавались у грошовому виразі, відповідно до рішення Торезької міської ради від 19.02.2013 № VI/25-807 «про пільги на тверде пічне побутове паливо та скраплений балонний газ готівкою у 2014 році». За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу статтею 102 Бюджетного кодексу України передбачено надання пільг особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України з розрахунку вартості 3,1 тонни вугілля на побутові потреби на домогосподарство на рік. Граничні показники вартості твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2012 № 608 «Про забезпечення твердим пічним побутовим паливом осіб, які мають право на його отримання згідно із статтею 48 Гірничого закону України» затверджено мінімальну норму забезпечення твердим пічним побутовим паливом осіб, які мають право на його отримання згідно із статтею 48 Гірничого закону України, у кількості 5,9 тонни вугілля на одне домогосподарство на рік. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 356 «Про встановлення мінімальних норм забезпечення населення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості для надання пільг і житлових субсидій за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» та Розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації від 03.03.2014 № 48 «Про затвердження натуральних норм забезпечення населення твердим паливом та скрапленим газом, відповідно до яких населенню надаються пільги і житлові субсидії готівкою у 2014 році» для надання пільг і житлових субсидій населенню на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2013 році застосовувався граничний показник вартості твердого палива - 1078,24 гривень за 1 тонну.
Таким чином, пільги на тверде паливо у 2014 році відповідно до ст. 48 Гірничого закону України надавались готівкою у сумі 6361,62 грн. на домогосподарство на рік. (5,9 т х 1078,24 грн. = 6361,62 грн.) (а.с.105)
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частиною 5 ст. 48 Гірничого закону України передбачена категорія осіб, яка після ліквідації чи консервації гірничого підприємства забезпечуються вугіллям на побутові потреби, в межах галузевої угоди, а саме пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків .
Згідно постанови КМУ № 77 від 31 січня 2007 року «Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом» передбачено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.
За приписами пункту 4 вищевказаної постанови для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.
У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази).
Таким чином, відповідач у справі - є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок щодо визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до частини 2 статті 102 Бюджетного кодексу України, якою передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг на придбання твердого пічного палива надаються пільги, особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України, - з розрахунку вартості 3,1 тони вугілля на побутові потреби на домогосподарство на рік.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 працював у вугільній галузі, перебував на посадах пов'язаних з підземними умовами більше 20 років, що підтверджується трудовою книжкою.
Частиною 5 статті 111 ЦК України передбачено, що юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 № 939, датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття відповідних робіт, а також визначення правонаступника щодо соціального захисту осіб відповідно до частини п'ятої статті 48 Гірничого закону України.
Відповідно до довідки ДП «Донвуглереструктуризація» №9/02-878 від 22 травня 2014 року ОСОБА_2 забезпечувалася безплатним побутовим паливом у відповідності із ст. 48 Гірничого закону України, як пенсіонер ліквідованої шахти «Розсипнянська №2» з початку ліквідації у 2002 році та до закінчення повної фізичної ліквідації шахти у 2012 році (а.с. 73).
Суд не погоджується з позицією відповідача, що обов'язок забезпечення вугіллям лежить на юридичній особі - Держаному підприємстві «Торезантрацит» до складу якого входить шахтоуправління «Волинське», яке значиться у трудовій книжці позивачки як останнє місце її праці у вугледобувній галузі.
Матеріалами справи достовірно підтверджено, що годувальник позивачки ОСОБА_2 працював на шахті «Розсипнянська № 2», послідовний процес реорганізації якої як структурного підрозділу, а в подальшому і як самостійної юридичної особи, відбувався на підставі наказів вищого органу управління, з дотриманням прав та гарантій працівників.
Із даних архівних довідок, інших матеріалів справи, чітко вбачається, що ОСОБА_2 працював саме на ліквідованому підприємстві - шахті «Розсипнянська № 2», соціальний захист колишніх працівників якого на протязі фізичної ліквідації був покладений на державне підприємство «Донвуглереструктуризація», а тепер цей обов'язок, на думку суду, перейшов до управління соціального захисту, так як інший правонаступник в установленому законом порядку не визначений.
За таких обставин, суд вважає протиправною відмову відповідача надати пільгу позивачу на придбання твердого палива.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору за подання позову немайнового характеру до адміністративного суду в 2013 році встановлена у розмірі 73,08 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, з бюджету на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 73,08 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 158-163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради за участю третіх осіб Державного підприємства «Торезантрацит», Державного підприємства «Донвуглереструктуризація», про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Торезької міської радив наданні пільг на придбання палива на побутові потреби.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пільгу на придбання твердого палива за 2014 рік в розмірі 6361,62 грн.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України в м. Торезі Донецької області стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 73,08 грн. шляхом їх безспірного списання із рахунку Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.М. Гнатюк