Постанова № 39299549, 12.06.2014, Чистяківський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Торезький міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
12.06.2014
Номер справи
247/2204/14-а
Номер документу
39299549
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

247/2204/14-а

2-а/247/142/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2014 року м. Торез

Торезький міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Гнатюка О.М.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради за участі третіх осіб державного підприємства «Торезантрацит», державного підприємства «Донвуглереструктуризація», про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду із зазначеним адміністративним позовом. Позовні вимоги мотивує тим, що вона більше 20 років працювала на вугледобувному підприємстві Шахтоуправління «Волинське» ВО «Торезантрацит». Перед виходом на пенсію 14.10.1983 року вона працювала на шахті «Річна», яка входила до складу Шахтоуправління «Волинське». Після виходу на пенсію вона придбала право користування паливом на побутові потреби відповідно до Гірничого закону України. До 2013 року її право не було порушено, оскільки вона виписувала паливо відповідно ст. 48 Гірничого закону України з ДП «Донвуглереструктуризація», оскільки на момент виходу на пенсію працювала на шахті «Річна», яка згодом була ліквідована. На теперішній час її право користування паливом на побутові потреби порушені, оскільки ДП «Донвуглереструктуризація» відмовляється приймати документи на виписку палива на побутові потреби з причини того, що ліквідація шахти «Річна» повністю завершена та правові наслідки для виписки їй палива на побутові потруби відсутні, у зв'язку із чим її документи були направлені до УТСЗН Торезької міської ради Донецької області для оформлення компенсації на придбання твердого побутового палива у відповідності з Порядком надання пільг на придбання твердого палива та зрідженого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого КМУ №77 від 31 січня 2007 року та № 887 від 12 серпня 2009 року зі змінами, затвердженими згідно постановою КМУ № 831 від 13 листопада 2013 року. УТСЗН Торезького міської ради у наданні їй пільг на придбання палива на побутові потреби відмовило з причини того, що відповідно до запису її трудової книжки вона працювала у Ш/у «Волинське», звідки пішла пенсію. Оскільки на даний час ВП «Ш/у «Волинське» це діюче підприємство, вона повинна отримувати вугілля там. Заявниця зверталась до ДП «Торезантрацит» ВП «Ш/у «Волинське» з документами на виписку палива на побутові потреби, однак у виписці вугілля їй відмовляють на направляють до УТСЗН посилаючись на те, що вони є правонаступниками ліквідованої шахти «Річна». Просить визнати відмову відповідача у наданні їй пільг на придбання палива на побутові потреби протиправною, зобов'язати відповідача надати їй пільги на придбання твердого палива та зрідженого газу за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою КМУ №77 від 31 січня 2007 року та № 887 від12 серпня 2009 року зі змінами, затвердженими згідно постановою КМУ № 831 від 13 листопада 2013 року з урахуванням Гірничого закону України за 2013 рік (а.с.2).

29 травня 2014 року до початку розгляду справи по суті представник позивача подав заяву, в якій вимоги позивача виклав у наступній редакції: визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Торезької міської ради в наданні пільг на придбання палива на побутові потреби, зобов'язати Управління соціального захисту населення Торезької міської ради нарахувати та виплатити їй пільгу на придбання твердого побутового палива, відповідно до ст. 48 Гірничого Закону України за 2013 рік у розмірі 5874,04 грн. (а.с.71)

Позивачка в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Представник позивача в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. До початку розгляду справи до суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, змінені позовні вимоги підтримує у повному обсязі (а.с.72,73)

Представник відповідача управління соціального захисту Торезької міської ради у в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До початку розгляду справи до суду надійшла заява з проханням розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги не визнає. Одночасно до суду надійшли письмові заперечення, в яких зазначено, що останнє вугледобувне підприємство, з яким позивач перебував у трудових відносинах - є шахтоуправління «Волинське». На теперішній час воно є діючим, входить до складу Державного підприємства «Торезантрацит», а відтак, останнє зобов'язане забезпечити позивача безкоштовним вугіллям. Вважають свої дії щодо відмови у забезпеченні позивача пільгою правомірними (а.с.54-55). Окрім того, представник відповідача вважає, що архівна довідка ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезанетрацит» від 08 травня 2014 року № 01-1049 не може прийматись до уваги в зв'язку із відсутністю підтвердження факту роботи ОСОБА_1 на шахті «Річна». Просив відмовити в задоволенні позову повністю (а.с.75-76).

Представник третьої особи ДП «Торезантрацит» в судове засідання не з'явився, до суду надав письмову заяву про слухання справи за його відсутності. В письмовому відгуку на адміністративний позов пояснив, що позивачка перед виходом на пенсію працювала на шахті «Річна», яка входила до складу «Шахтоуправління «Волинське». «Шахтоуправління «Волинське» неодноразово реорганізовувалася. З 01 січня 2003 року шахта «Річна» виділена із складу ДВАТ «Шахтоуправління» Волинське» та на її базі утворено Державне підприємство «Шахта Річна», яка є правонаступником майнових прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління» Волинське», пов'язаних з діяльністю шахти «Річна». В подальшому ДП «Шахта Річна» припинила свою діяльність шляхом ліквідації та передачі її до складу ДП «Донвуглереструктуризація», яке згідно ст. 48 Гірничого Закону України на протязі декількох років забезпечувало безкоштовним вугіллям пенсіонерів - колишніх працівників шахти «Річна». Вважають, що відповідач безпідставно відмовляє позивачу у надані пільг на придбання твердого побутового палива. (а.с. 45-46)

Представник третьої особи ДП «Донвуглереструктурізація» в судове засідання не з'явився, до суду надав письмову заяву про слухання справи за його відсутності. В письмовому відгуку на адміністративний позов пояснив, що за наказом Міністерства палива та енергетики від 5 жовтня 2005 року № 506, ДП «Шахта «Річна» була передана для здійснення фізичної ліквідації до ДП «Донвуглереструктуризація». Звернула увагу, що шахта ліквідувалася як юридична особа, а не як структурний підрозділ у складі шахтоуправління. При цьому, за ними був закріплений обов'язок щодо соціального захисту колишніх працівників шахти «Річна» в частині їх забезпечення безкоштовним вугіллям. Після закінчення робіт з ліквідації підприємства, списки вуглеотримувачів були передані до управління соціального захисту відповідно до діючого законодавства. Вважає вимоги позивачки такими, що підлягають задоволенню. (а.с. 28-29).

У зв'язку із надходженням від осіб, які беруть участь у справі, клопотань про розгляд справи за їх відсутності, відповідно до ч.4 ст.122 КАС України, за ухвалою суду, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.

Суд, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно дослідивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до пенсійного посвідчення ОСОБА_1 є пенсіонером за віком з 14 жовтня 1983 року. (а.с.13 )

Згідно із трудовою книжкою позивачка працювала з 11 грудня 1972 року по 01 жовтня 1985 року в ш/у «Волинське». Відповідно останнє місце роботи позивачки є вугледобувне підприємство.(а.с.7-8)

Відповідно до архівної довідки від 08 травня 2014 року № 01-1049 ОСОБА_1 була прийнята з 11.11.1972 року у Ш/у «Волинсье», переведена з 13.04.1981 року на дільницю погрузки шахти «Річна» Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання з видобування антрациту «Торезантрацит» (наказ № 27/к від 20.04.1981 року). Звільнена 01.10.1985 року. На час призначення пенсії 14.10.1983 року працювала на шахта «Річна» Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання з видобування антрациту «Торезантрацит». Підстави: книги наказів, особова кратка ф. Т-2, табеля обліку спусків у шахту та виїздів з шахти (а.с.9)

Згідно розпорядження ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит», № 149 від 24.03.2014 року, дільниця погрузка знаходилася на шахті «Річна», що входила до складу шахтоуправління «Волинське» дочірнє підприємство державної холдінгової компанії "Торезантрацит" (а.с.69).

Таким чином, суд вважає доведеним, що позивачка працювала саме на шахті «Річна», яка входила до складу шахтоуправління «Волинське» (а.с.12)

Відповідно до довідки, наданої ВП «ш/у «Волинське» ДП «Торезантрацит», шахтоуправління «Комсомольське» перейменоване на Шахтоуправління «Волинське» комбінату «Торезантрацит» на підставі наказу МВП УРСР №175 від 5 серпня 1972 року. На підставі наказу МВП УРСР №125 від 17 червня 1975 року Шахтоуправління «Волинське» комбінату «Торезантрацит» перейменоване на Шахта «Волинська» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит». На підставі наказу МВП УРСР №162 від 27 серпня 1976 року Шахта «Волинська» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит» перейменоване на шахтоуправління «Волинська» Торезького виробничого об'єднання з видобування антрациту «Торезантрацит».

Відповідно до довідок, наданих ВП «ш/у «Волинське» ДП «Торезантрацит», з моменту виходу на пенсію позивачки 14 жовтня 1983 року, ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП "Торезантрацит" зазнало декілька реорганізацій.

Згідно із наказом Міністерства палива та енергетики України № 669 від 19 листопада 2002 року ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» - дочірне підприємство (ДП) ДХК «Торезантрацит» реорганізоване шляхом виділення з його складу структурного підрозділу «Шахта «Річна» та створення на його базі ДП «Шахта «Річна». Зазначене створене підприємство стало правонаступником прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» в частині майна, переданого до статутного фонду держпідприємства відповідно до розподільчого балансу. (а.с.59)

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України №506 від 5 жовтня 2005 року розпочатий процес ліквідації ДП «Шахта «Річна». Правонаступником ДП «Шахта «Річна» на період ліквідації згідно із передаточним балансом призначене ДП «Донвуглереструктуризація». (а.с.61)

Згідно із наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №1078 від 21 грудня 2012 року затверджений акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт і заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Річна», яким роботи з ліквідації шахти «Річна» визнані закінченими у повному обсязі, відповідно з проектом ліквідації. (а.с. 33-35)

У проекті ліквідації шахти «Річна» ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» ДХК «Торезантрацит» передбачається, що після ліквідації шахти, забезпечення безкоштовним вугіллям проводиться правонаступником по забезпеченню побутовим паливом вуглеотримувачів ліквідованих шахт. (а.с. 36-37).

Актом прийому - передачі списку вуглеотримувачів шахти «Річна» від 03 січня 2013 року управлінню праці та соціального захисту населення Торезької міської ради був переданий перелік осіб (список на 110 осіб), які забезпечувалися вугіллям державним підприємством «Донвуглереструктуризація», та які мають право на безплатне забезпечення твердим побутовим паливом згідно із статтею 48 Гірничого Закону України, в тому числі із зазначенням персональних даних позивача (а.с.38-40).

Як вбачається з повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради від 20 грудня 2013 року № 09/3231 ОСОБА_1 було відмовлено у забезпеченні безкоштовним побутовим вугіллям на побутові потреби (а.с.12).

Відповідно до довідки від 28.05.204 року № 09/1233 про надання пільг на тверде паливо відповідно до ст. 48 Гірничого Закону України УСЗН Торезької міської ради пільги на тверде пічне побутове паливо надавались у грошовому виразі, відповідно до рішення Торезької міської ради від 19.02.2013 № VI/25-807 «про пільги на тверде пічне побутове паливо та скраплений балонний газ готівкою у 2013 році». За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу статтею 102 Бюджетного кодексу України передбачено надання пільг особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України з розрахунку вартості 3,1 тонни вугілля на побутові потреби на домогосподарство на рік. Граничні показники вартості твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2012 № 608 «Про забезпечення твердим пічним побутовим паливом осіб, які мають право на його отримання згідно із статтею 48 Гірничого закону України» затверджено мінімальну норму забезпечення твердим пічним побутовим паливом осіб, які мають право на його отримання згідно із статтею 48 Гірничого закону України, у кількості 5,9 тонни вугілля на одне домогосподарство на рік. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 356 «Про встановлення мінімальних норм забезпечення населення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості для надання пільг і житлових субсидій за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» та Розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації від 06.02.2013 № 48 «Про затвердження натуральних норм забезпечення населення твердим паливом та скрапленим газом, відповідно до яких населенню надаються пільги і житлові субсидії готівкою у 2013 році» для надання пільг і житлових субсидій населенню на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2013 році застосовувався граничний показник вартості твердого палива - 995,60 гривень за 1 тонну.

Таким чином, пільги на тверде паливо у 2013 році відповідно до ст. 48 Гірничого закону України надавались готівкою у сумі 5874,04 грн. на домогосподарство на рік. (5,9 т х 995,60 грн. = 5874,04 грн.) (а.с.91)

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частиною 5 ст. 48 Гірничого закону України передбачена категорія осіб, яка після ліквідації чи консервації гірничого підприємства забезпечуються вугіллям на побутові потреби, в межах галузевої угоди, а саме пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків .

Згідно постанови КМУ № 77 від 31 січня 2007 року «Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом» передбачено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.

За приписами пункту 4 вищевказаної постанови для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.

У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази).

Таким чином, відповідач у справі - є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок щодо визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до частини 2 статті 102 Бюджетного кодексу України, якою передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг на придбання твердого пічного палива надаються пільги, особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України, - з розрахунку вартості 3,1 тони вугілля на побутові потреби на домогосподарство на рік.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка працювала у вугільній галузі, перебувала на посадах пов'язаних з підземними умовами більше 20 років, що підтверджується трудовою книжкою.

Частиною 5 статті 111 ЦК України передбачено, що юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 № 939, датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття відповідних робіт, а також визначення правонаступника щодо соціального захисту осіб відповідно до частини п'ятої статті 48 Гірничого закону України.

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21 грудня 2012 року № 1078 був затверджений Акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Річна», яким роботи з ліквідації шахти «Річна» визнані закінченими у повному обсязі, відповідно з проектом ліквідації.

Відповідно до довідки ДП «Донвуглереструктуризація» №9107-770 від 05 травня 2014 року ОСОБА_1 забезпечувалася безплатним побутовим паливом у відповідності із ст. 48 Гірничого закону України за початку ліквідації шахти «Річна» у 2006 році і до закінчення повної фізичної ліквідації шахти у 2012 році (а.с. 42).

Суд не погоджується з позицією відповідача, що обов'язок забезпечення вугіллям лежить на юридичній особі - Держаному підприємстві «Торезантрацит» до складу якого входить шахтоуправління «Волинське», яке значиться у трудовій книжці позивачки як останнє місце її праці у вугледобувній галузі.

Матеріалами справи достовірно підтверджено, що позивач працювала на шахті «Річна», послідовний процес реорганізації якої як структурного підрозділу, а в подальшому і як самостійної юридичної особи, відбувався на підставі наказів вищого органу управління, з дотриманням прав та гарантій працівників.

Із даних архівних довідок, інших матеріалів справи, чітко вбачається, що позивачка працювала саме на ліквідованому підприємстві - ДП «Шахта «Річна», соціальний захист колишніх працівників якого на протязі фізичної ліквідації був покладений на державне підприємство «Донвуглереструктуризація», а тепер цей обов'язок, на думку суду, перейшов до управління соціального захисту, так як інший правонаступник в установленому законом порядку не визначений.

За таких обставин, суд вважає протиправною відмову відповідача надати пільгу позивачу на придбання твердого палива.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору за подання позову немайнового характеру до адміністративного суду в 2013 році встановлена у розмірі 73,08 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, з бюджету на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 73,08 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 158-163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради за участі третіх осіб державного підприємства «Торезантрацит», державного підприємства «Донвуглереструктуризація», про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Торезької міської радив наданні пільг на придбання палива на побутові потреби.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пільгу на придбання твердого побутового палива за 2013 рік в розмірі 5874,04 грн.

Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України в м. Торезі Донецької області стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 73,08 грн. шляхом їх безспірного списання із рахунку Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.М. Гнатюк