Постанова № 39298480, 17.06.2014, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
17.06.2014
Номер справи
235/2532/14-а
Номер документу
39298480
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження 2а/235/122/14

Єдиний унікальний № 235/2532/14-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2014 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

в складі: головуючої судді Стоілової Т.В.,

при секретарі Ковальовій В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Красноармійську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради про визнання відмови в здійсненні перерахунку та виплати одноразової компенсації учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи, захворювання та інвалідність якого пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неправомірною та про зобов'язання вчинити дії по перерахунку зазначеної компенсації та стягнення заборгованості з цієї компенсації, згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, з урахуванням раніше виплачених сум,

ВСТАНОВИВ:

23.04.2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради про визнання відмови в здійсненні перерахунку та виплати одноразової компенсації учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи, захворювання та інвалідність якого пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1987р. неправомірною, та про зобов'язання вчинити дії по перерахунку зазначеної компенсації та стягнення заборгованості з цієї компенсації, згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.1-4, 23).

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є інвалідом війни 3 групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, захворювання та інвалідність якого пов'язані з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобиль ській АЕС.

Після отримання Витягу з протоколу Військово-лікарської комісії Північного регіону Міністерства оборони України, яким було встановлено причинний зв'язок захворювання та інвалідності якого пов'язані з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС, він у відповідності до норм чинного законодавства звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської Ради Донецької області з заявою про здійснення нарахування та виплати йому одноразової компенсації, як учаснику ЛНА на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 3 групи у розмірі 30 мінімальних заробітних плат , яка склалася на момент виплати, згідно ст.48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Зазначена стаття Закону не скасовувалася жодним з Законів України «Про державний бюджет». А розміри виплат, встановлені Постановами Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 р. № 836 та № 649 від 20 квітня 2007р. і відповідні зміни, внесені до ст.48 в редакції закону № 2532-ХІІ від 01.07.1992р. зі змінами, внесеними згідно із Законами № 230/96-ВР від06.06.96р., № 563-ХІУ від25.03.99, № 2638-ІІІ від11.07.2001; в редакції Закону № 107-УІ від28.12.2007 - зміни визнано неконституційними згідно з Рішеннями конституційного суду № 10-рп/2008 від22.05.2008 року.

В лютому та березні 2014 року він звертався з заявою до відповідача про здійснення нарахування та виплати йому одноразової компенсації як учаснику ЛНА на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 3 групи у відповідності до ст.48 ЗУ«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 мінімальних заробітних плат. В березні та квітні 2014 року йому було відмовлено в нарахуванні суми компенсації у відповідності до чинного законодавства та 10.04.2014р. нарахована одноразова компенсація учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в сумі 189,60грн.

З чим позивач не може погодитись, оскільки вважає, що відповідно до ЗУ "Про державний бюджет України на 2014 рік" розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати складає 1149грн. Сума, що підлягає до сплати : 1149грн. х 30 = 34470грн. (тридцять чотири тисячі чотириста сімдесят гривень). Було сплачено 189 гривень 60 коп..(сто вісімдесят дев'ять гривень 60 копійок). Сума заборгованості складає: 34470- 189.60= 34280,40грн.(тридцять чотири тисячі двісті вісімдесят гривень 40 копійок).

Посилаючись на норми Конституції України та ст.48ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивач просить суд пвизнати відмову Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської Ради Донецької області у здійснені перерахунку та виплаті одноразової компенсації, йому, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії у 1987 році, інваліду 3 групи - неправомірною; зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської Ради Донецької області здійснити перерахунку та виплати одноразової компенсації йому, як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, яка склалася на даний час.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судове засідання не з'явились, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали суду заяви про розгляд справи в письмовому провадженні у їх відсутність, адміністративний позов просять задовольнити (а.с.25,37).

Представники відповідача УПФ в судове засідання не з'явився, надав суду письмові заперечення, в яких позовні вимоги не визнає в повному обсязі, просить відмовити в їх задоволенні посилаючись на Постанову КМ України за №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно якої позивачеві було виплачено 189,60 грн. одноразової компенсації за шкоду, заподіяну його здоров'ю, як інваліду 3-ї групи, особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.17-18).

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач по справі ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи, особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та має право на пільги та компенсації відповідно до ст.20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи(а.с.7-9). Актом огляду МСЕК від 20.02.2014 року йому вперше було встановлено, що його захворювання пов'язане з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків на ЧАЕС та видано посвідчення серія НОМЕР_1 від 21.02.2014 року як особі, що має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (а.с.5).

21 лютого та 07 квітня 2014 року позивач звертався до відповідача з заявами про нарахування та виплату йому одноразової грошової компенсації, як учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 3 групи згідно ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 мінімальних заробітних плат (а.с.11,12). Вперше йому було відмовлено, оскільки він ще не отримав відповідне посвідчення(а.с.13), а вдруге йому було роз'яснено, що 10.04.2014 року згідно Постанови КМ України за №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому нарахована одноразова компенсація в розмірі 189,60 грн., яка буде перерахована на його рахунок при надходженні грошових коштів з державного бюджету на виплату даного виду компенсації (а.с.14).

Відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, виплачується в таких розмірах: інвалідам 2 групи - 45 мінімальних заробітних плат; інвалідам 3 групи - 30 мінімальних заробітних плат.

Розмір одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС був встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та складає для інвалідів 3 групи - 189, 60 грн.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 836 всупереч Закону № 796 встановлені конкретні розміри одноразової компенсації як величини, кратної відносно до розміру мінімальної заробітної плати.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами при вирішенні даного спору підлягають застосуванню ст. 48 Закону № 796 та Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік», яким встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2014 рік , а не постанова КМ України № 836.

Згідно ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік», з 1 січня 2014 року розмір мінімальної заробітної плати встановлено 1218грн., з 1 липня 2014 року - 1250грн., з 1 жовтня 2014 року - 1301грн.

Стаття 8 Конституції України передбачає, що Конституція має найвищу юридичну силу, закони і інші нормативні акти повинні їй відповідати. Відповідно до Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права; дотримання державою і її органами встановлених законом особистих, майнових прав гарантується Конституцією.

Відповідно до ч.1 ст. 8, ч.2,3,4 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи, керується принципом верховенства права, застосовує Конституцію, закони України, інші нормативно-правові акти; у разі невідповідності акту суд застосовує правовий акт, що має вищу юридичну силу.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему (про що зокрема зазначено у рішенні № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року по справі № 1-21/2005), пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.

З врахуванням викладеного суд вважає, що дії Управління щодо відмови Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 одноразової компенсації, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії , інваліду 3 групи відповідно до ст. 48 Закону України"Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ є неправомірними та вважає за необхідне зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської Ради Донецької області здійснити перерахунок та виплату одноразової компенсації ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, яка склалася на час нарахування позивачеві одноразової компенсації - 10.04.2014 року, тобто виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про державний бюджет України на 2014 рік» станом на квітень 2014 року, за вирахуванням суми, що йому була виплачена.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 121, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради задовольнити.

Визнати дії Управління щодо відмови Управління Пенсійного Фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 одноразової компенсації, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії , інваліду 3 групи відповідно до ст. 48 Закону України"Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ неправомірними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської Ради Донецької області здійснити перерахунок та виплату одноразової компенсації ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, яка склалася на час нарахування позивачеві одноразової компенсації - 10.04.2014 року, тобто виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про державний бюджет України на 2014 рік, за вирахуванням суми, що йому була виплачена.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. .

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: