Постанова № 39283617, 13.06.2014, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2014
Номер справи
809/1445/14
Номер документу
39283617
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" червня 2014 р. Справа № 809/1445/14

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Грицюка П.П.

при секретарі Ткачук І.М.,

за участю представника позивача Раковецької Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку,

до відповідача: Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківський птахокомбінат",

про стягнення штрафних санкцій у розмірі 5100,00 грн,-

ВСТАНОВИВ:

Прикарпатське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач) звернулось в суд з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківський птахокомбінат" (далі - відповідач) про стягнення штрафних санкцій в сумі 5100,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушено вимоги чинного законодавства про цінні папери, відповідальність за які передбачена п.5, п.6 та п.7 ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" в частині не розміщення річного звіту за 2012 рік в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, не опублікування його в офіційному друкованому виданні Комісії та неподання до територіального підрозділу Комісії, чим порушено вимоги ст.40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та п.1 глави 7 Розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.2006 року. У зв'язку з даними порушеннями до ВАТ "Івано-Франківський птахокомбінат" застосовано санкцію у вигляді накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, суду пояснила, що за відповідачем рахується заборгованість зі сплати штрафу в розмірі 5100,00 грн., яка виникла у зв'язку із порушенням відповідачем вимог чинного законодавства про цінні папери, відповідальність за які передбачена п.5, п.6 та п.7 ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні". Вказала, що оскільки вказана сума штрафу відповідачем добровільно не сплачена, остання підлягає до стягнення в судовому порядку. Позов просила задовольнити.

Відповідач в судове засідання без поважних причин повторно не з'явився, хоча про час, дату та місце розгляду адміністративної справи повідомлявся належним чином. Наданим правом на подання заперечення проти позову не скористався. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не подав.

Так, судом 13.05.2014 року постановлено ухвалу про відкриття провадження по даній адміністративній справі, яку направлено відповідачу для подання заперечення або заяви про визнання позову на адресу зазначену в позові та підтвердженій витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 31-32). Дані матеріали 23.05.2014 року та 11.06.2014 року повернуто на адресу суду із довідкою підприємства поштового зв`язку, якою зазначено причини повернення: "за відмовою адресата від одержання" та "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 24-29, 39-41).

Частина 4 статті 33 КАС України передбачає, що у разі відсутності осіб, які не беруть участь у справі, за адресою місцезнаходження (місце проживання) зазначеного в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином. Відповідно до вимог частини 11 статті 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатись і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

За таких обставин суд вбачає за можливе розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності відповідача.

Суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Закону та інших підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинній на час дії спірних правовідносин.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, судом встановлено наступне.

Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, ВАТ "Івано-Франківський птахокомбінат" зареєстрований як юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, та згідно приписів ст.2 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" є емітентом в змісті даного Закону (а.с. 31-32).

Частиною 1 ст. 5 цього Закону визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Пунктом 14 ст.8 вказаного Закону визначено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Судом встановлено, що внаслідок порушення відповідачем приписів чинного законодавства про цінні папери 10.10.2013 року Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі статтей 8, 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в України", пункту 7 рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.09.2012 року № 1239, проведено перевірку ВАТ "Івано-Франківський птахокомбінат", якою встановлено порушення відповідачем вимог статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, а саме: відповідачем як емітентом цінних паперів неопубліковано в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярну інформацію за 2012 рік, не подано до територіального органу Комісії регулярну річну інформацію за 2012 рік, не розміщено в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярну річну інформацію за 2012 рік.

За результатами перевірки позивачем складені акти про правопорушення на ринку цінних паперів за № 326-ПР-1-Е, 327-ПР-1-Е, 328-ПР-1-Е від 10.10.2013 року (а.с. 7,9,11).

Постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 10.10.2013 року, призначено дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів ВАТ "Івано-Франківський птахокомбінат" на 30.11.2013 року (а.с.13).

За наслідками розгляду справи уповноваженою особою - т.в.о. начальника Комісії прийнято постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме: постанову №357-ПР-1-Е від 30.10.2013 року за не опублікування станом на 30.04.2013 року регулярної річної інформації - звіту за 2012 року, в офіційному друкованому виданні; постанову №358-ПР-1-Е від 30.10.3013 року за не подання станом на 01.06.2013 року регулярної річної інформації - звіту за 2012 рік; №359-ПР-1-Е від 30.10.2013 року за нерозміщення станом на 30.04.2013 року регулярної річної інформації - звіту за 2012 рік, в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (а.с. 8, 10, 12). До відповідача застосовано санкції у вигляді штрафу у розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян або 1700,00 грн. за кожен факт вчинення зазначених правопорушень, що в загальному розмірі становить 5100,00 грн несплачених штрафних санкцій.

Судом встановлено, що 31.10.2013 року Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку направлено відповідачу рекомендованою кореспонденцією вищезазначені постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, що підтверджується фіскальними чеками та реєстрами відправлень (а.с. 14-16).

Постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів за №№ 357-ПР-1-Е, 358-ПР-1-Е, 359-ПР-1-Е від 30.10.2013 року у передбаченому законодавством порядку відповідачем не оскаржувались (а.с. 43).

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" учасники фондового ринку - емітенти або особи, що видали неемісійні цінні папери, інвестори в цінні папери, інституційні інвестори, професійні учасники фондового ринку, об'єднання професійних учасників фондового ринку, у тому числі саморегулівні організації професійних учасників фондового ринку. Емітент - юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання за ними перед їх власниками.

Згідно частини 1 статті 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом:

- розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;

- опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;

- подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Таким чином, статтею 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" визначено обов'язок емітента розкривати інформацію на фондовому ринку.

Згідно частини 1 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до частини 2 статті 40 даного Закону звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.

За приписами частини 4 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом:

- розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;

- опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;

- розміщення на власному веб-сайті.

Частиною 6 цієї ж статті Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" передбачено, що строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Рішенням за № 1591 від 19.12.2006 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, яке регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно пункту 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.

Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:

- розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Статтею 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно пунктів 5, 6, 7 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за:- неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;- нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;- неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до абзацу 1 статті 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.

Згідно абзацу 2 статті 12 Закону санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

Згідно абзацу 5 статті 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.

Таким чином, оскільки у встановлений законом строк вищевказані постанови від 30.10.2013 року відповідачем не оскаржено, доказів перерахунку до Державного бюджету України штрафних санкцій в розмірі 5100,00 грн на адресу позивача не надіслано, то суд дійшов висновку про те, що вказану суму заборгованості Товариством не сплачено.

Підстав для звільнення відповідача від сплати заборгованості судом не встановлено.

Наявність вказаної суми заборгованості та її розмір відповідач не спростував, доказів сплати штрафних санкцій суду не представив, чим фактично не заперечив суму заборгованості, стягнення якої є предметом позову в даній справі.

Відповідно до п.5 Правил у разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.

Частиною 3 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів" встановлено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Виходячи з викладеного, суд вважає заявлену Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку вимогу про стягнення з ВАТ "Івано-Франківський птахокомбінат" штрафних санкцій в розмірі 5100,00 грн підставною, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківський птахокомбінат" (76018, вул. Комунальна, 3, м. Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 5501072) в дохід Державного бюджету України штрафні санкції у розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень 00 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: /підпис/ Грицюк П.П.

Постанова складена в повному обсязі 18.06.2014 року.