Ухвала суду № 39282186, 12.06.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2014
Номер справи
826/552/14
Номер документу
39282186
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/552/14 Головуючий у 1-й інстанції: Дегтярьова О.В. Суддя-доповідач: Троян Н.М.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Троян Н.М.,

суддів - Бужак Н.П., Твердохліб В.А.,

за участю секретаря - Костюченка М.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Господарник» на постанову Окружного адміністративного суду від 09 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Господарник» до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И Л А:

Постановою Окружний адміністративний суд міста Києва від 10 липня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погоджуючись із зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимог повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що така скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як свідчать обставини справи, у серпні 2013 року Ірпінською об'єднаною державною податковою інспекцію Головного управління Міндоходів у Київській області проведено камеральну перевірку податкової звітності ТОВ «Господарник» з питань дотримання вимог чинного законодавства з повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум плати за землю за період червень 2013 року, за результатами якої складений Акт від 19.08.2013 № 948/15-4/30971302.

В результаті перевірки встановлено, що підприємство невірно визначило місячний розмір орендної плати за земельну ділянку державної та комунальної власності, загальною площею 0,3914 га, що знаходиться в м. Ірпені, вул. Ленінградська, 6-а, в уточнюючій податковій декларації (датована 08.05.2013), оскільки не врахувала оновлену грошову оцінку земель у м. Ірпені, яка затверджена рішенням Ірпінської міської ради Київської області від 28.01.2011 № 177-VI.

Відповідно до угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.05.2004 № 222, розмір орендної плати за земельну ділянку встановлено у розмірі 8 відсотків від нормативної грошової оцінки землі.

Згідно розрахунку податкової інспекції сума орендної плати за землю з юридичних осіб за червень 2013 року для ТОВ «Господарник» має становити 18 383 грн 54 грн (3917 м2 х 704,53 грн. х 8% : 12 х 1), а від так і заниження податку на 11 489 грн 69 коп.

12 вересня 2013 року Ірпінською об'єднаною державною податковою інспекцію Головного управління Міндоходів у Київській області на підставі Акта камеральної перевірки прийняла спірне податкове повідомлення-рішення № 0005131501, яким згідно з підпунктом 54.3.2 п. 54.3.ст. 54 Податкового кодексу України та відповідно до пунктом 123.1 ст. 123 цього Кодексу за порушення вимог пунктом 288.6 ст. 288 Податкового кодексу України визначила позивачу суму грошового зобов'язання за платежем «орендна плата з юридичних осіб» в розмір 17 234 грн 54 коп., в тому числі 11 489 грн 69 коп. - основного платежу, 5 744 грн 85 коп - штрафних (фінансових) санкцій.

Вважаючи порушенням своїх прав з боку податкового органу та з метою їх відновлення ТОВ «Господарник» звернулося за захистом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що податковий орган при визначенні позивачу суми податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за червень 2013 року, правомірно керувався положеннями договору оренди земельної ділянки, а відтак, спірне податкове повідомлення-рішення є законним та скасуванню не підлягає.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

У статті 30 Закону України «Про оренду землі» закріплено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно зі статтею 654 Цивільного кодексу України, зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

В ст. 274.1 Податкового кодексу України зазначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни, згідно пункту 288.1. ст. 288 Податкового кодексу України.

Згідно до пункту 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

В пункті 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно до пункту 289.3. ст. 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Як свідчать обставини справи, 01 травня 2004 року був укладений письмовий договір оренди земельної ділянки між позивачем (Орендар) та Ірпінською міською радою Київської області (Орендодавець), відповідно до якого позивачу передавалась у строкове платне користування (строком на 25 років) земельна ділянка загальною площею 0, 3914 га, що знаходиться в м. Ірпені, вул. Ленінградська, 6-а, - для обслуговування магазину. В подальшому вказаний Договір було зареєстровано Ірпінським міським відділом земельних ресурсів, про що зроблено запис від 01.05.2004 за № 222 у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі.

Пунктом 1 договору, грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки № 430 від 19.08.2003, виданої Ірпінським міським відділом земельних ресурсів, становить 689 387 грн.

Відповідно до п. 2.3 договору, орендна плата за землю за рік складає 16 545 грн 29 коп. (в т.ч. ПДВ - 2 757 грн 55 коп.), та вноситься рівними частками по 1 378 грн 77 коп. до 15-го числа наступного за звітним місяцем на відповідний казначейський рахунок. Розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: підвищення цін, тарифів, тощо, в т.ч. внаслідок інфляційних процесів; у разі невиконання орендодавцем обов'язку повідомити орендаря про права третіх осіб на орендовану ділянку; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Пунктом 4 договору передбачено, що зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін.

Такі зміни вносилися відповідно до письмових угод від 01.01.2007 та від 01.04.2008 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 222 від 01 травня 2004 року.

Згідно останньої редакції:

- нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою Ірпінського міського відділу земельних ресурсів № 65 від 15.01.2008 складає 733 315 грн 88 коп.;

- річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки землі;

- орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 58 665 грн 27 коп. за рік, в т.ч. місячна плата становить 4 888 грн 77 коп., при цьому вказана сума може змінюватись при умові проведення індексації.

У відповідності до Додатку 1 «Відомості про наявні земельні ділянки» до такої Податкової декларації (уточнюючої) нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки з коефіцієнтом індексації становить 704 грн 53 коп.

Згідно копії витягу № 221 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, така грошова оцінка орендованої земельної ділянки площею 0,3914 га складає 2 757 538 грн 88 грн.

Відповідно до рішення 7 сесії Ірпінської міської ради 6 скликання від 28.01.2011 №177-7-У1 затверджена оновлена нормативна грошова оцінка земель м. Ірпінь. Відповідно до п. 7 даного рішення всі юридичні та фізичні особи, які є платниками земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, зобов'язані звернутись до відділу Держкомзему в м. Ірпінь для отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для перерахунку платежів. Проте, представник позивача пояснив, що відповідно до вказаного рішення, позивач не отримував оновлену нормативно грошову оцінку, з яких причин суду не повідомив.

Згідно останньої угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.05.2004 № 222, розмір орендної плати за земельну ділянку встановлено у розмірі 8 відсотків від нормативної грошової оцінки землі, яка згідно довідки Ірпінського міського відділу земельних ресурсів № 65 від 15.01.2008 складає 733315 грн 88 коп.

Також зазначено те, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі щорічно в сумі 58665 грн 27 коп., в тому числі місячна 4888 грн 77 коп. При цьому вказана сума може змінюватись при умові проведення індексації.

Разом з тим, як вбачається з наданої копії витягу від 22.04.2013 № 221 із технічної документації, нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 3914 кв. м, становить в 2 757 538 грн 88 коп., та 704 грн 53 коп. кв. м земельної ділянки під забудовою.

Отже, орендна плата за земельну ділянку з юридичних осіб за червень 2013 року для ТОВ «Господарник» має становити 18 383 грн 54 коп.

Доводи апелянта стосовно необхідності пріоритетного застосування положень статті 288 Податкового кодексу України, відповідно до якої, річна сума платежу за договором оренди землі не може бути меншою, зокрема, для інших категорій земель - трикратного розміру відповідного земельного податку, є хибними, оскільки, таке положення повинно тлумачитися, як встановлена законом мінімальна орендна плата.

Суд апеляційної інстанції акцентує увагу на п. 25 Угоди від 01.01.2007 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 222 від 01 травня 2004 року згідно якого орендодавець має право в односторонньому порядку збільшити розмір орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розміру земельного податку, а також у зв'язку з проведенням щорічної індексації грошової оцінки земельної ділянки.(а.с.-51)

Відповідно до пункту 289.1. ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Посилання апелянта на те, що судом першої інстанції порушено пункт перший ст. 72 КАС України та пункт другий ст. 255 КАС України оскільки наявна постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.09.2013 та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2013, які мають приюридиційне значення є помилковими, виходячи з наступного.

Так, листом Вищого адміністративного суду України № 2379/12/13-12 від 14.11.2012 зазначається, що передбачене частиною першої статті 72 КАС звільнення від доказування не має абсолютного характеру і не може сприйматися судом як неможливість спростування під час судового розгляду обставин, які зазначені в іншому судовому рішенні. Адміністративні суди не повинні сприймати як обов'язкові висновки щодо фактичних обставин справи, наведені у чинних судових рішеннях за інших адміністративних, цивільних чи господарських справ.

Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що Товариством обмеженою відповідальністю «Господарник» неналежно сплачено орендну плату за земельну ділянку, згідно договору від 01.05.2004, згідно якого, позивач повинен сплачувати річну орендну плату в розмірі 220602 грн 43 коп. (3914 кв. м * 704 грн 53 коп * 8%), а місячний розмір повинен складати 18383 грн. 53 коп.(3914 кв. м * 704 грн 53 коп * 8% : 12 * 1)

Аналогічну правову позицію висловлює Вищий адміністративний суд України в своєму рішенні по справі К/800/15125/13 від 14.04.2014, додатково зазначивши, що при вирішенні справи повинні досліджуватись умови договорів оренди землі комунальної власності щодо розміру орендної плати, яку зобов'язаний був сплатити орендар, в порядку перегляду розміру орендної плати, чи передбачав він внесення відповідних змін до договорів, чи ні.

Згідно до частини першої ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Згідно до частини першої ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Господарник» - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду від 09 квітня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: Н.М. Троян

Судді: Н.П. Бужак,

В.А. Твердохліб

Головуючий суддя Троян Н.М.

Судді: Бужак Н.П.

Твердохліб В.А.