ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/1220/14
29 травня 2014 року 16год. 45хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В. В. за участю секретаря судового засідання Таргоній А.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не з'явився
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі доУправління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації про стягнення надмірно виплаченої пенсії,
ВСТАНОВИВ :
Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації про стягнення надмірно виплаченої пенсії.
Представник позивача в судове засідання не прибув. Про дату, час та місце повідомлений належним чином. Подав клопотання, в якому вказав, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та просив розглядати справу без участі представника управління.
Відповідач проти позову заперечив. Вказав, що Управління соціального захисту населення у спірних відносинах не виконувало функції суб'єкта владних повноважень, а виступало організацією, установою, яка мала надати документи, необхідні для перерахунку пенсії органам, що призначають пенсії, відтак просив провадження у справі закрити. Представник відповідача в судове засідання не прибув. Про дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Судом не визнавалася обов'язковою участь відповідача в судовому засіданні.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши позовну заяву, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог закону, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 2004 року.
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-ІУ "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Постановою Кабінету Міністрів України № 34 від 06 лютого 2008 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09 березня 2006 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", а саме з 01 лютого 2008 року було передбачено підвищення на 45 % посадових окладів керівних працівників спеціалістів і службовців.
19 березня 2008 року ОСОБА_1 звернулася до управління пенсійного фонду України в Дубровицькому районі із заявою про перерахунок її пенсії. До цієї заяви було додано довідку № 1213 від 17 березня 2008 року, видану управлінням праці та соціальної і захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації на ім'я ОСОБА_1 У цій довідці було зазначено, що заробітна плата на посаді спеціаліста І категорії Дубровицького управління праці та соціального захисту населення, з якої призначено пенсію, встановлена з 01 лютого 20 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09 березня 2006 року з внесеними змінами згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 34 від 06 лютого 2008 року, для перерахунку пенсії становить 1348,08 грн. (при цьому серед складових цієї заробітної плати було вказано надбавку за високі досягнення у праці (12,5 %) в розмірі 119,70 грн. та премію (24,16 %} у розмірі 260,28 грн.).
На підставі вказаної довідки, відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" та норм постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865. управлінням Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1.
26 листопада 2013 року відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Порядку подання і оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058 та Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 № 877 уповноваженою особою управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі було проведено перевірку управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації з питань обгрунтованості видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату для проведення перерахунку пенсії державного службовця з 01 лютого 2008 року.
У ході перевірки встановлено розбіжності між розміром заробітної плати, зазначеним у довідці про заробітну плату від 17 березня 2008 № 1213, яка видана для перерахунку пенсії ОСОБА_1, та розміром заробітної плати, зазначеним у розрахунково-платіжних відомостях та особових рахунках за лютий 2008 року. Так у довідці від 17 березня 2008 № 1213 було вказано, що надбавка за високі досягнення у праці (12,5 %) нарахована у розмірі 119,70 грн., а згідно з розрахунково-платіжними відомостями та особовими рахунками за лютий 2008 року надбавку за високі досягнення у праці (11,9 %) нараховано у розмірі 113,95 грн. Відповідно неправильно обчислено розмір премії, який фактично становив 258,89 грн., тоді як у довідці від 17 березня 2008 року № 1213 зазначено розмір премії 260,28 грн.
За результатами перевірки складено Акт № 51 від 26 листопада 2013 року, який підписано начальником управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації без заперечень.
25 листопада 2013 року управлінням праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації видано нову довідку № 1900. На підставі цієї довідки ОСОБА_1 було зроблено перерахунок пенсії.
Оскільки розмір заробітної плати зазначений у довідці від 17 березня 2008 № 1213 був вище ніж, той який зазначений у довідці від 25 листопада 2013 року № 1900, то після проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 25 листопада 2013 року № 1900 утворилася переплата пенсії ОСОБА_1.
14 січня 2014 на адресу позивача від управління з координації та контролю за виплатою пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надійшов розрахунок суми переплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01 лютого 2008 по 31 січня 2014 в розмірі 416,16 грн.
17 лютого 2014 року управлінням Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі було надіслано лист до управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації щодо вирішення питання про повернення переплаченої ОСОБА_1 пенсії.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Частиною першою статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до положень статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХП органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства, організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних, документів, і відшкодовують її.
Згідно зі змістом статті 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами відповідальності суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків, зокрема, обов'язку щодо надання відомостей про заробітну плату (дохід) застрахованої особи.
Аналізуючи вищевказані приписи Закону, суд вважає, що страхувальник зобов'язаний надавати достовірні дані про заробітну плату застрахованої особи і повинен нести відповідальність за неналежне виконання цього обов'язку.
Внаслідок видачі управлінням праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації довідки № 1213 від 17 березня 2008 року, яка містила недостовірні відомості про заробіток для перерахунку пенсії ОСОБА_1, позивачем було надміру виплачені ОСОБА_1 пенсію в розмірі 416,16 грн.
Щодо покликання представника відповідача про закриття провадження у справі, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно - правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно з ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;
6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму;
7) спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Відповідно до ч.2 ст.21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Законом допускається розгляд в одному провадженні вимог про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою розв'язати публічно-правовий спір.
Приписами п.4 ч.4 ст.105 КАС України визначено, що адміністративний позов може містити вимоги, зокрема, про стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю.
З позовної заяви вбачається, що позивач просить стягнути з управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації виплачену надміру пенсію ОСОБА_1 в розмірі 416,16 грн.
З урахуванням приписів Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Кодексу адміністративного судочинства України суд зазначає, що позовні вимоги про стягнення виплаченої надміру пенсії належить розглядати в порядку адміністративного судочинства , як такий, що походить зі спору фізичної особи, яка проходила публічну службу, з суб'єктами владних повноважень з приводу призначення (перерахунку) державної пенсії.
Таким чином, з огляду на приписи ст.18 КАС України справа підсудна окружному адміністративному суду.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що обов'язок відшкодування шкоди заподіяної державі внаслідок надання недостовірних даних, покладено на страхувальника, як і особу, яка надала недостовірні дані, сума заборгованості, що виникла внаслідок переплати позивачем пенсії ОСОБА_1 підлягає стягненню з відповідача, як зі страхувальника, яким видано довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії, що містить недостовірні відомості, відтак позов підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації виплачену надміру пенсію ОСОБА_1 в розмірі 416,16 грн. (чотириста шістнадцять грн. 16 коп.) на користь управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі, яку перерахувати на р/р 256003104366 у Рівненській філії ВАТ «Державний ощадний банк України» МФО 333368 - одержувач управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі (34100, Рівненська обл., м. Дубровиця, вул. Миру, 8, код за ЄДРПОУ 22553395).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Щербаков В. В.