Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2014 р. Справа № 805/5702/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом 6 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Самтур» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
В С Т А Н О В И В:
6 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області (далі – позивач, 6 ДПРЗ) звернулось до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Самтур» (далі – відповідач, ТОВ «Самтур») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом повного зупинення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, експлуатації будівлі сторожа та слюсарної Дитячого закладу оздоровлення та відпочинку “Березка” розташованого за адресою: вул. Куйбишева, 83, м. Святогірськ, Донецька область, 84130, шляхом знеструмлення та опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 17.05.2014 року № 1194-18 (далі – Закон № 1194-18) та «Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України», затвердженого наказом МНС України від 25.05.2012 року № 863, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.06.2012 року за № 1054/2166, на підставі план-графіку планових перевірок об’єктів на 2 квартал 2014 об’єкт база відпочинку «Березка» суб’єкта господарювання ТОВ «Самтур», закріплена за посадовими особами 6 ДПРЗ, затвердженого наказом № 40 від 19.03.2014 року, посвідчення № 256 від 03.04.2014 року, відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Кодексу цивільного захисту України в період з 04.04.2014 по 24.04.2014 проведено планову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту території та будівель бази відпочинку «Березка» суб’єкта господарювання ТОВ «Самтур», розташованої за адресою: вул. Куйбишева, 83, м. Святогірськ, Донецька область, 84130. Відповідно до Постанови КМУ від 29.02.2013 № 306, діяльність відповідача віднесено до високого ступеню прийнятого ризику господарської діяльності.
В ході планової перевірки посадовою особою органу державного нагляду у сфері техногенної та пожежної безпеки були виявлені факти порушення вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту, про що було складено акт № 246 від 24.04.2014 року.
Даним актом встановлено 61 порушення вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України від 19.10.2004 № 126, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 04.11.2004 року за № 1410/10009 (далі - НАПБ А.01.001-2004); Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 № 557, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03.09.2007 року за № 1006/14273 та Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 року № 5403-VI (далі – КЦЗ України), з яких 18 створюють загрозу життю та здоров’ю людей у будівлях бази відпочинку «Березка» суб’єкта господарювання ТОВ «Самтур», розташованої за адресою: вул. Куйбишева, 83, м. Святогірськ, Донецька область, 84130.
Позивач просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
10 червня 2014 року, представник позивача надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, в якому він зазначив, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з’явився, причини неявки суду не повідомив, уповноваженого представника до суду не направив, клопотань про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без його участі до суду не надав, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) визначено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог частини 4 статті 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи відсутність потреби заслухати, свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних в ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, з’ясувавши обставини, що мають значення для вирішення спору та перевіривши їх доказами, наданими сторонами, визначившись із правовими нормами, які слід застосувати до спірних відносин, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
6 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області, код ЄДРПОУ 38177202, зареєстрований в якості юридичної особи виконавчим комітетом Слов’янської міської ради Донецької області 12.07.2012 року за № 1 277 102 0000 002201.
Згідно пункту 1 та підпункту 63 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (далі - ГУ ДСНС України у Донецькій області), ГУ ДСНС України у Донецькій області є територіальним органом ДСНС України у Донецькій області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Одним із основних завдань позивача на виконання Положення, є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб на території відповідної адміністративної одиниці, проведення інших заходів, спрямованих на попередження виникнення надзвичайних ситуацій та пожеж, мінімізації їх наслідків.
Згідно статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:
- складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;
- звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей.
Відповідно до статті 1 Закон № 1194-18, держаний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади. їх територіальних органів державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб’єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Позивачем видано посвідчення на проведення перевірки № 256 від 03.04.2014 для проведення планової перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту бази відпочинку “Березка” ТОВ «Самтур» розташованої за адресою: вул. Куйбишева, 83, м. Святогірськ, Донецька область, 84130.
За період з 04.04.2014 року по 24.04.2014 року посадовими особами 6 ДПРЗ проведено планову перевірку бази відпочинку «Березка» ТОВ «Самтур» розташованої за адресою: вул. Куйбишева, 83, м. Святогірськ, Донецька область, 84130 стосовно дотримання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту. В ході проведення перевірки посадовими особами було виявлено 61 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 18 порушень створюють загрозу життю та здоров’ю людей а саме:
п. 2, п. 4 ст. 57 КЦЗ України, не подано декларацію відповідності матеріально-технічної бази відділення вимогам законодавства з питань пожежної безпеки до державного адміністратора або центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки;
п. 5.1.31 НАПБ А.01.001-2004, не установлено порядок відключення напруги з електрообладнання силових та контрольних кабелів на випадок пожежі;
приміщення слюсарні в будівлі прачки:
п. 4.2.6 НАПБ А.01.001-2004, дерев’яні конструкції горищних приміщень не оброблені вогнезахисним розчином;
п. 5.1.29 НАПБ А.01.001-2004, в слюсарні допущено використання світильників з лампами розжарювання без захисного суцільного скла;
п. 4.2.7 НАПБ А.01.001-2004, не встановлено розрахунками категорію за пожежонебезпекою та класи зон у відповідності з ДНАОП 0.01-1.32-01 та НАПБ Б.03.002-2007 «Норми визначення категорій приміщень»;
п. 5.1.27 НАПБ А.01.001-2004, допущено встановлення та використання електророзеток та вимикача розташованих на горючій основі;
п. 5.1.7 НАПБ А.01.001-2004, з’єднання жил проводів у столярній виконано у скрутку;
п. 6.4.8, п. 6.4.9 НАПБ А.01.001-2004, табл. 1 НАПБ Б.03.001-2004, приміщення не укомплектоване первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками), згідно норм належності;
п. 3.4 НАПБ А.01.001-2004, не вивішено інструкцію про заходи пожежної безпеки;
сторожа:
п. 5.1.7 НАПБ А.01.001-2004, з’єднання жил проводів у столярній виконано у скрутку;
п. 5.1.29 НАПБ А.01.001-2004, в приміщенні світильники підвішені безпосередньо на струмопровідних проводах;
п. 5.1.15 НАПБ А.01.001-2004, прокладання проводів здійснено безпосередньо поверхнею горючих основ;
п. 5.1.29 НАПБ А.01.001-2004, повітряна лінія електропередач прокладена над складом дров біля сторожки;
п. 5.2.5 НАПБ А.01.001-2004, не проводиться очищення димоходу та печі від сажі. Відсутній журнал результатів очищення димоходу та печі;
п. 4.2.6 НАПБ А.01.001-2004, дерев’яні конструкції горищних приміщень не оброблені вогнезахисним розчином;
п. 5.1.27 НАПБ А.01.001-2004, електророзетки та вимикач розташовані безпосередньо на горючій основі;
п. 4.5.5 ПТБ, не вивішені на видному місці відповідні інструкції, щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (аварії);
п. 8, 11 ч. 1 ст. 20 КЦЗ України, не проведено навчання персоналу діям у надзвичайних ситуаціях за програмами підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях, згідно вимог п. 6 Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 444 від 26.06.2013 року.
Суд зазначає, що позивачем до суду надано відомості про те, що станом на 10 червня 2014 року, жодне виявлене порушення при плановій перевірці відповідачем не усунено.
Відповідно до статті 1 КЦЗ України, цей Кодекс регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Згідно статті 67 цього Кодексу, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Статтею 1 Закон № 1194-18 встановлено, що держаний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до статті 68 КЦЗ України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Статтею 70 цього Кодексу визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Згідно наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій № 126 від 19.10.2004 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.11.2004 року за № 1410/10009, затверджено Правила пожежної безпеки в Україні (далі – Правила).
Пунктом 1 Правил визначено, що правила пожежної безпеки в Україні є обов'язковими для виконання всіма центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності), посадовими особами та громадянами.
Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки, чинність яких поширюється на підприємства, установи, організації та інші об'єкти (будівлі, споруди, технологічні лінії тощо), а також житлові будинки, що експлуатуються, будуються, реконструюються, технічно переоснащуються і розширюються, за винятком підземних споруд та транспортних засобів, вимоги до яких визначаються у спеціальних нормативних документах.
Відповідачем, не надано доказів до суду щодо усунення виявлених порушень в акті перевірки № 246 від 24.04.2014 року, також, суд зазначає, що відповідачем не оскаржено акт перевірки № 246 від 24.04.2014 року відповідача до суду.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги 6 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області підлягають задоволенню в частині застосування до товариства з обмеженою відповідальністю “Самтур” заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом повного зупинення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, експлуатації будівлі сторожа та слюсарної Дитячого закладу оздоровлення та відпочинку “Березка” розташованого за адресою: вул. Куйбишева, 83, м. Святогірськ, Донецька область, шляхом знеструмлення та опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання.
Однією з вимог позивач визначив покладення виконання та контролю виконання судового рішення на 6 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області.
Частинами 1, 5 статті 257 КАС України визначено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Проаналізувавши положення статті 257 КАС України та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про можливість покладення виконання та контролю виконання даної постанови на 6 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області.
Виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 1, 20, 67, 70 Кодексу цивільного захисту України, статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 183-2, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов 6 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Самтур» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) – задовольнити повністю.
Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю «Самтур» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом повного зупинення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, експлуатації будівлі сторожа та слюсарної Дитячого закладу оздоровлення та відпочинку “Березка” розташованого за адресою: вул. Куйбишева, 83, м. Святогірськ, Донецька область, 84130, шляхом знеструмлення та опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання.
Покласти виконання та контроль виконання даної постанови на 6 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова прийнята, складена і підписана в нарадчій кімнаті 10 червня 2014 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Бабіч С.І.