Головуючий у 1 інстанції - Осіпенко Л.М.
Суддя-доповідач - Попов В.В.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2014 року справа №435/14119/13
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Попова В.В.,
суддів Сіваченка І.В., Шишова О.О.,
секретар Гайдіс С.І.
за участю сторін: представника позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Громадський контроль" в інтересах ОСОБА_2 на постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 24 березня 2014 р. у справі № 435/14119/13 за позовом Луганського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Громадський контроль" в інтересах ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Постановою Жовтневого районного суду м. Луганська від 24 березня 2014 р. у справі № 435/14119/13 в задоволенні позовних вимог Луганського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Громадський контроль" в інтересах ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про зобов'язання вчинити певні дії, відмовлено за необґрунтованістю.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач - Луганське обласне відділення Всеукраїнської громадської організації "Громадський контроль" в інтересах ОСОБА_2, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищевказану постанову та постановити нове рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі. Мотивами апеляційної скарги особа, яка її подала, зазначає порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також невідповідність висновків суду обставинам справи та неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, позивач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся з позовом до суду з вимогами про призначення пільгової пенсії відповідно до положень п. « а» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
З матеріалів справи вбачається, а саме копії трудової книжки, що позивач працював: з 17.07.1989 року по 01.04.1991 року - в гальвано - термічному цеху майстром ділянки хімічної термообробки, з 01.04.1991 року по 01.08.1994 року - майстром ділянки нагрівальних печей, гартування, обпалювання, цементації, хімічної термообробки МП «Темпо», з 01.08.1994 року по 31.01.2002 р. року - майстром на ділянках нагрівальних печей, гартування, обпалювання, цементації, термообробки виробництва термічної обробки, 29.09.1995 року МП «Темпо» реорганізовано в ВАТ «Темпо». 31.01.2002 року. Позивач звільнився за ст.. 40 ч. 1 КЗпП України у зв'язку з банкрутством підприємства. (арк.спр.3-4).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 08.11.2012 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії, однак відповіддю відповідача від 20.11.12 № 396/Л-7, його було повідомлено, про надання не всіх документів.
4.12.2013 року ОСОБА_2 звернувся з заявою до відповідача про призначення пільгової пенсії, однак відповіддю відповідача від 09.12.13 № 309/Л-7, його було повідомлено, про необхідність надання до управління довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній та витяги з наказів по ВАТ « Темпо» про атестацію робочих місць за умовами праці, оскільки трудова книжка позивача не містить відомості, які визначають пільговий характер роботи.
Також позивача повідомлено про те, що управлінням 04.12.2013 р. направлено запит ( вих..15611/02) на адресу ВАТ «Темпо», щодо підтвердження стажу пільгової роботи з 01.04.1991р. по 31.01.2002 р. в якості майстра на дільницях нагрівальних печей, гартування, відпалювання, цементації хімічної термообробки, та після отримання довідки підприємства про підтвердження пільгового стажу позивача, управлянням буде розглянуто питання визначення права на пенсію.
Листом від 10.01.2014 № 216/02 управління повідомило позивача про те, що довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній на адресу управління від ВАТ « Темпо» не надходила, та роз'яснено, що повернутись до розгляду питання про призначення пенсії на пільгових умовах буде можливо лише після дооформлення всіх необхідних документів.
Колегія суддів зазначає, що пунктом 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058, який набрав чинності з 1 січня 2004 року) визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Відповідно до пункту «а» статті 13 Закону № 1788 на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Згідно статті 100 Закону № 1788 особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до вимог статті 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року (далі за текстом - Порядок № 637), передбачено також, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. За пунктом 20 Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Згідно пункту 23 Порядку документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою. Відповідно до пункту 25 Порядку у тих випадках, коли періоди роботи зараховуються до трудового стажу на підставі показань свідків, один із яких свідчить про роботу заявника за більший період, ніж інші, встановленим вважається період, який підтверджений двома або більше свідками.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року N 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Відповідно до положень пункту 3 зазначеної Постанови проведення атестації робочих місць доручено керівникам підприємств та організацій незалежно від форм власності й господарювання. Абзацом 2 пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. При цьому, основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Не проведення підприємством, на якому працював позивач, атестації робочих місць не може позбавляти особу її конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань про право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"
Колегія суддів підкреслює, що оскільки в трудовій книжці позивача містяться записи про роботу, яка відповідає Списку № 1, позивач досяг 50-річного віку, має загальний стаж роботи більше 20 років, з них більше 10 років роботи за Списком № 1 , суд апеляційної інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в цій частині, та необхідність їх задоволення.
Стосовно періоду задоволення позовних вимог, колегія суддів вважає за необхідним зазначити, що позивач звернувся до суду з наведеними вище вимогами 23.12.2013 р., з урахуванням шестимісячного строку звернення до суду передбаченого ст.. 99 КАС, колегія вважає, що початковим періодом перерахунку слід вважати 23.06.2013 року.
Згідно до статті 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 160, 184, 195, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Громадський контроль" в інтересах ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 24 березня 2014 р. у справі № 435/14119/13 - скасувати та прийняти нову постанову.
Адміністративний позов Луганського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Громадський контроль" в інтересах ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Позовні вимоги Луганського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Громадський контроль" в інтересах ОСОБА_2 за період з 23.10.2012 року по 22.06.2013 року - залишити без розгляду.
Визнати бездіяльність посадових осіб Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська по відмові в нарахуванні пенсії ОСОБА_2 відповідно до вимог «а» ст.13 Закону України « Про пенсійне забезпечення» з 23.06.2013 року.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська призначити ОСОБА_2 пенсію, відповідно до вимог п. «а» ст. 13 Закону України « Про пенсійне забезпечення» з 23.06.2013 року.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі складена та підписана колегією суддів 18.06.2014 року.
Колегія суддів : В.В. Попов
І.В. Сіваченко
О.О. Шишов