Ухвала суду № 39265354, 18.06.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2014
Номер справи
247/1667/14-а
Номер документу
39265354
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Стріжакова Т.В.

Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2014 року справа №247/1667/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Сухарька М.Г., суддів Білак С.В., Гаврищук Т.Г.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області на постанову Торезького міського суду Донецької області від 30 квітня 2014 р. у справі № 247/1667/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи Державне підприємство "Торезантрацит", Державне підприємство "Донвуглереструктуризація" про визнання протиправним дії, зобов'язання вчинити певні дії , -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи Державне підприємство "Торезантрацит", Державне підприємство "Донвуглереструктуризація" про визнання протиправним дії, зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Торезького міського суду Донецької області від 30 квітня 2014 р. позовні вимоги задоволені частково.

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином. За приписами п. 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може буди вирішено на основі наявних в ній доказів.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за віком з 30.03.1995 року пожиттєво, йому видане пенсійне посвідчення № 301112. Згідно з довідкою виконавчого комітету Розсипненської селищної ради від 24.04.2014 року ОСОБА_2 зареєстрований АДРЕСА_1 в будинку з пічним опаленням, склад сім'ї - тільки він один.

Листом від 30.12.2013 року ДП «Торезантрацит» на адресу позивача повідомило, що позивач працював на ліквідованій шахті «Розсипнянська №2, яка у 2002р. припинила свою діяльність шляхом ліквідації та передачі її до складу ДП «Донвуглереструктуризація», яка після закінчення робот з ліквідації передала списки осіб, які мають право на пільги по забезпеченню вугілля на побутові потреби в органи праці та соціального захисту населення.

Згідно з довідкою ДП «Донвуглереструктуризація» від 22.04.2014 року ОСОБА_2 забезпечувався безкоштовним побутовим паливом відповідно до ст.48 Гірничого Закону України як пенсіонер ліквідованої шахти «Розсипнянська-2» з початку ліквідації (2002р.) та до повної фактичної фізичної ліквідації шахти (2012р.).

У розпорядженні ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит» № 94 від 14.03.2014 року вказано, що згідно з планом промислового майданчику шахти «Розсипнянська-2» 30.03.1995 року ділянка ВТБ-2 знаходилася на шахті «Розсипнянська-2», яка входила до складу Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит».

УПСЗН Торезької міської області 29.11.2013 року надало відповідь ВП ш/у «Волинське» де вказало, що місцем роботи позивача на вугільному підприємстві на момент виходу на пенсію є робота на ВП ш/у «Волинське», дата призначення йому пенсії - 30.03.1995 року.

Наказом Міністра вугільної промисловості Української ССР від 24.04.1956р. №77-5 шахта № 2 Розсипнянська включена в число діючих підприємств тресту Чистяковантарцит.

27.08.1976 року наказом Міністерства вугільної промисловості СРСР № 162 вугледобувні виробничі одиниці, до складу яких входять дві або більше шахт, необхідно іменувати технічними одиницями, шахтоуправліннями, у т.ч. Шахтоуправління «Волинське».

05.07.1977 року наказом Міністра вугільної промисловості СРСР № 129 введена до складу шахтоуправління «Волинське» виробничого об'єднання "Торезантрацит" в якості технічної одиниці шахта «Розсипнянська».

Згідно з наказу Міністра вугільної промисловості СРСР від 22.12.1988 року № 242 «Про створення шахт «Волинська» та «Річна» ВО «Торезантрацит»» «Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит» перетворено на «Шахта «Волинська» та «Шахта «Річна» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит». До складу «Шахта «Волинська» увійшли наступні шахти - шахта «Волинська» та шахта «Розсипнянська № 2». До складу «Шахта «Річна» увійшли наступні шахти - шахта «Річна» та шахта «Яблунівська».

29.09.1995 року наказом №139 Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» проведено реорганізацію структури виробничого об'єднання з 01.10.1995 року шляхом з'єднання на базі структурної одиниці шахт «Волинська» та «Річна», структурну одиницю - шахтоуправління «Волинське» з виробничою потужністю 450 тис.тон вугілля на рік з технічними одиницями шахта «Волинська» та шахта «Річна». 28.06.1996 року наказом №297а Міністра вугільної промисловості України шахтоуправління «Волинське» реорганізовано в ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське».

28.06.1996р. наказом №297а Міністра вугільної промисловості України шахтоуправління «Волинське» реорганізовано в ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське».

30.12.1996 року наказом №665 Міністра вугільної промисловості України створена ДХК «Торезантрацит», у складі якої зазначено в якості дочірнього підприємства ДВАТ шахтоуправління «Волинське». Наказом № 683 Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2001 року реорганізовано ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» - дочірнє підприємство (ДП) ДХК «Торезантрацит» шляхом виділення з його складу структурного підрозділу «Шахта «Розсипнянська № 2» та створено на його базі Державне підприємство «Шахта «Розсипнянська № 2», яке є правонаступником прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське».Наказом № 87 Міністерства палива та енергетики України від 15.02.2002 року ліквідовано Державне підприємство «Шахта «Розсипнянська № 2» та створено ліквідаційну комісію. Наказом №120 від 07.03.2003 року реорганізовано ВАТ ДКХ «Торезантрацит» та державні відкриті акціонерні товариства «Шахта «Прогрес», Шахта ім. Л.І.Лутугіна, Шахта ім. К.І.Кисельова, Шахта № 3-біс, «Шахтоуправління «Волинське» та інші шляхом їх злиття та створення на їх базі ДП «Торезантрацит».

Перетворення Шахтоуправління «Волинське» та його підстави (у тому числі вказані накази) вказані у довідці ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит» від 28.02.2014р..

Згідно з п.15.3.5 Проекту ліквідації шахти «Розсипненська №2» Шахтоуправління «Волинське» ДХК «Торезантрацит» обов'язок по забезпеченню безоплатним побутовим паливом позивача як пенсіонера шахти до закінчення повної фізичної ліквідації шахти, до 2012 року включно, покладено на ДП «Донвуглереструктурізація». Після ліквідації шахти забезпечення вугіллям проводиться місцевим органом виконавчої влади за рахунок передбачених на ці цілі коштів.

У списку пенсіонерів шахти «Розсипнянська» на утримання квартирного вугілля з ДЛШ зазначений позивач ОСОБА_2

Наказом Міненергетики та вугільної промисловості України від 11.02.2013 року №52 затверджений Акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Розсипнянська № 2», яким роботи з ліквідації шахти «Розсипненська» №2 визнані закінченими згідно з проектом ліквідації.

Згідно з актом прийому-передачі статей балансу ШУ «Волинське» передано Шахті «Розсипнянська-2» зобов'язання по сплаті, зокрема, заборгованості по заробітній платі, аліментах, по відшкодуванню шкоди за регресними позовами станом на 01.03.2002 року .

Згідно з повідомленням УСЗН від 11.12.2013 року позивач отримав повідомлення про відмову у наданні пільг на тверде пічне побутове паливо згідно ст.48 Гірничого Закону України, оскільки він вийшов на пенсію з діючого підприємства шахтоуправління «Волинське».

У статуті ДП «Донвуглереструктурізація» вказано, що воно є юридичною особою, не є правонаступником прав і обов'язків збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, що ліквідуються, які пов'язані з їх господарською діяльністю.

У положенні УСЗН та Довідці з ЄДРПОУ вказано, що Управляння соціального захисту населення Торезької міської ради є юридичною особою публічного права.

У статуті ДП «Торезантрацит» вказано, що воно є юридичною особою, є правонаступником прав та обов'язків «Шахтоуправління «Волинське». Згідно з витягом з ЄДРПОУ Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління Волинське» Державного підприємства «Торезантрацит» не є юридичною особою.

Згідно з постановою КМУ № 77 від 31.01.2007 року «Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом» (далі - Постанова) передбачено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.

За приписами абз.1 та 4 п. 4 Постанови № 77 для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи (крім осіб, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, структурних підрозділів з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва і Севастополя) рад (далі - уповноважений орган) або до сільських, селищних рад за зареєстрованим місцем проживання (або за фактичним місцем проживання, якщо особи перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, за фактичним місцем проживання за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.

У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази).

Частинами 5-8 ст. 48 Гірничого закону України передбачено, що після ліквідації або консервації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється в межах тарифної угоди правонаступником таким категоріям осіб: непрацевлаштованим працівникам за переліком професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше ніж 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше ніж 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше ніж 15 років - для жінок; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах та мають загальний пільговий стаж на підземних роботах та/або роботах, пов'язаних з підземними умовами, та/або роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках, - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок; інвалідам праці; особам, інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання у разі, якщо вони користувалися цим правом до настання інвалідності; сім'ям працівників, які загинули (померли) на підприємствах » видобутку (переробки) вугілля, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника; членам сімей (вдовам) працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які мають право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, а також померлих пенсіонерів, які за життя мали таке право.

При цьому особи, зазначені в частині п'ятій цієї статті, які мають право на забезпечення вугіллям на побутові потреби та пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) бурого вугілля, можуть забезпечуватися замість вугілля, за умови пристосованості системи опалення, торф'яними брикетами.

Зазначені категорії осіб користуються правом на безоплатну доставку вугілля або торф'яних брикетів. Фінансування заходів щодо безоплатного забезпечення вугіллям або торф'яними брикетами на побутові потреби провадиться за рахунок коштів, виділених на ліквідацію або консервацію гірничого підприємства, після закінчення цієї роботи -правонаступником. Особи, зазначені в частині п'ятій цієї статті, які проживають у будинках, що мають центральне опалення, отримують компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла, що виплачується за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач працював у вугільній галузі, на підприємстві по добичі вугілля більше 20 років, що підтверджується трудовою книжкою, архівною довідкою; він перебуває на пенсійному обліку, йому призначена пенсія за віком.

Відповідно до ст.44,45 Гірничого закону України припинення діяльності гірничих підприємств здійснюється у формі ліквідації, реорганізації або консервації гірничих підприємств.

Гірниче підприємство підлягає ліквідації, реорганізації або консервації у випадках, передбачених Кодексом України про надра, в порядку, встановленому Законом України «Про підприємства в Україні» та цим Законом.

Ліквідація або консервація гірничого підприємства здійснюється за проектом, затвердженим власником (керівником) гірничого підприємства, який включає соціально-економічне обґрунтування, технічне рішення, пропозиції про можливе відновлення гірничих робіт, використання гірничих виробок, будівель, споруд іншого призначення, заходи, спрямовані на запобігання небезпечному впливу на інші підприємства, довкілля та людей, та який пройшов екологічну, технічну та інші види експертиз, а також погоджений в установленому законодавством порядку з органами гірничого нагляду, органами місцевого самоврядування та іншими заінтересованими органами.

Проект ліквідації або консервації гірничого підприємства затверджується одночасно з комплексним планом соціального захисту працівників, які вивільняються, розвитку соціальної інфраструктури та з визначенням джерел фінансування цих заходів. Технічне рішення передбачає видалення (виймання) матеріальних цінностей підприємств, що ліквідуються або консервуються, з гірничих виробок (будівель, споруд) або передачу їх правонаступникам. Питання правонаступництва гірничих підприємств, що ліквідуються або консервуються, вирішуються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства.

Частиною 2 статті 102 Бюджетного кодексу України передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг на придбання твердого пічного палива надаються пільги, особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України, - з розрахунку вартості 3,1 тони вугілля на побутові потреби на домогосподарство на рік.

Згідно п.12.11. Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України (з доповненнями і змінами) обов'язок з забезпечення паливом на побутові потреби осіб, звільнених в зв'язку з ліквідацією Підприємства, виробничої (структурної) одиниці покладається на правонаступника. Мінпаливенерго відповідно до вимог ст. 45 Гірничого закону України підготує і внесе на розгляд Кабінету Міністрів України пропозицію про визначення правонаступника із соціальних гарантій після повної ліквідації вугільних Підприємств.

Згідно п.12.10.8 Угоди на підприємствах, що ліквідуються, забезпечення працівників побутовим паливом здійснюється за рахунок бюджетних коштів.

Відповідно до Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1997 № 939, датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття відповідних робіт, а також визначення правонаступника щодо соціального захисту осіб відповідно до частини 5 статті 48 Гірничого закону України.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом ДП «Шахта «Розсипнянська № 2» не виключено з єдиного державного реєстру (а.с.86-88), але мається наказ про її ліквідацію, роботи по виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти визнані закінченими у повному обсязі згідно з проектом ліквідації , за Актом прийому-передачі списку вуглеотримувачів шахти «Розсипненська» №2 УСЗН переданий перелік осіб, які забезпечувалися вугіллям ДП «Донвуглереструктуризація», та які мають право на безплатне забезпечення твердим побутовим паливом.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач вийшов на пенсію 30.03.1995 року з вугледобувного підприємства шахта «Розсипнянська-2». Відповідно до положень ст.48 Гірничого Закону України має право на отримання палива на побутові потреби як пенсіонер, який пропрацював на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля більше 20 років.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції надана правильна правова оцінка спірним правовідносинам та постанова прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області на постанову Торезького міського суду Донецької області від 30 квітня 2014 р. у справі № 247/1667/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи Державне підприємство "Торезантрацит", Державне підприємство "Донвуглереструктуризація" про визнання протиправним дії, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Постанову Торезького міського суду Донецької області від 30 квітня 2014 р. у справі № 247/1667/14-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Сухарьок М.Г.

Судді: Білак С.В.

Гаврищук Т.Г.