Справа №: 398/2259/14-аПОСТАНОВА
Іменем України
"04" червня 2014 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі судді Ковальової О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Олександрії та Олександрійському районі про визнання дій протиправними та призначення дострокової пенсії за віком,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі, де просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, зобов'язати його призначити, нарахувати та виплачувати їй, ОСОБА_1, пенсію за віком, відповідно до п.3 абз.6 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, яка не взяла повторний шлюб та досягла 50 років і має страховий стаж понад 20 років, з 01 жовтня 2013 року довічно.
Свої вимоги мотивує тим, що вона перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3, який ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер. Посилаючись на положення абзацу 6 п.3 розділу XV Прикінцевих положень, абзацу 7, ст., ст.27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вважає, що має право на призначенні пенсії за віком, як дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи; яка не взяла повторний шлюб та досягла 50 років і має страховий стаж понад 20 років.
З даного питання вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі, але їй було відмовлено у призначенні пенсії. Вважає відмову відповідача протиправною та просить її позов задовольнити.
28.03.2014 року судом винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у даній справі.
14.04.2014 року винесено ухвалу про призначення справи до судового розгляду.
Відповідач позовні вимоги не визнає, надав заперечення на адміністративний позов, з наступних підстав:
- посилаючись на абзац 6 пункту 3 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вважає, що Закон передбачає виконання обов'язків військової служби лише військовослужбовцем у період проходження ним військової служби, а не особою, яка призвана на військові збори, тобто військовозобов'язаним, а тому відсутні будь-які підстави для призначення дострокової пенсії ОСОБА_1;
- просить врахувати, що ч.9 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на категорії, а саме: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт їх забезпечення оборони держави тощо;
- відповідно до ч.4 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» поняття військовослужбовців включає наступні положення військової служби і зазначає вичерпний перелік, що відноситься до даної категорії, а саме: строкова військова служба; військова служба за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів тощо; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу, тобто з вищевикладеного вбачається, що військовослужбовцем вважається особа, яка проходить військову службу. В поняття військової служби не входять військовозобов'язані особи, тобто особи, які перебувають в запасі після звільнення із строкової служби. Тому зазначає, що військовослужбовці, призвані на військові збори для участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, до військовослужбовців не належать;
- позивачем документально підтверджено той факт, що її чоловік - ОСОБА_3, був призваний на військові збори та приймав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС з 20.08.1989 року по 10.11.1989 року, користувався відповідними пільгами і причиною смерті є отримання ним захворювання внаслідок ліквідації наслідків аварії, але він в зазначений період не мав статусу військовослужбовця, що підтверджується наданими позивачем додатками до позовної заяви;
- твердження позивача про те, що ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено що до складу військовослужбовців, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і мають право на охорону їх життя і здоров'я, віднесені військовозобов'язані, призвані на військові збори спростовується вищезазначеними положеннями Законів України «Про військовий обов'язок і військову службу» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Законодавець у Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає коло осіб, на яких поширюються пільги визначені цим Законом, а не іншими нормативно-правовими актами. Даним Законом визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, але зниження пенсійного віку дружинам померлих військовозобов'язаних даним Законом не передбачено;
- пенсійне забезпечення військовослужбовців регулюється нормами іншого Закону, а саме «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пунктом г) статті 3 якого дійсно передбачено, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення встановлені цим Законом для військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей, поширюються також на військовозобов'язаних, призваних на навчальні, спеціальні або перевірочні збори, але тільки на тих, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, що їх вони дістали при виконанні службових обов'язків у період проходження цих зборів, та членів їх сімей. Померлий ОСОБА_3 за життя права на пенсію як військовослужбовець не мав та такий вид пенсії не отримував, але йому за життя було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідач просить врахувати надані ним забезпечення та відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Сторони на розгляд справи подали заяви, про розгляд справи у їх відсутність. З огляду на приписи ч. 1 ст.41 КАС України неявка сторін не є перешкодою для розгляду справи.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що вимоги позивачки - підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 перебували в шлюбі з 12 вересня 1981 року, що підтверджується свідоцтвом про шлюб (а.с.10).
Згідно з копією військового квитка серії НОМЕР_1 виданого Олександрійським об'єднаним міським військовим комісаріатом 10 травня 1976 року, ОСОБА_3 у складі військової частини 54979 в період з 20 серпня 1989 року по 10 серпня 1989 року виконував обов'язки з ліквідації аварії у 30-тикілометровій зоні Чорнобильської АЕС (а.с.12, 14 - 20).
Ці обставини відповідачем не спростовуються.
Відповідно до свідоцтва про смерть від 31 грудня 2010 року серії НОМЕР_2, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану по м.Олександрія Олександрійського міськрайонного управління юстиції в Кіровоградській області, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року (а.с.11).
17 березня 2011 року Дніпропетровською регіональною міжвідомчою експертною комісією по встановленню зв'язків захворювань, інвалідності та смерті з діянням іонізованого випромінювання та інших шкідливих наслідків аварії на Чорнобильській АЕС був винесений експертний висновок, в якому ОСОБА_3 встановлений основний діагноз: крововилив у м'яку мозкову оболонку, набряк головного мозку, і що це захворювання привело до смерті останнього. Саме захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.23).
Відповідач не визнаючи позовні вимоги, виходить з того, що Прикінцевими положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення" визначено чіткий перелік осіб, які мають право на призначення дострокової пенсії за віком, він є вичерпним. Право на призначення пенсії на пільгових умовах мають серед інших дружини померлих після звільнення зі служби військовослужбовців, але внаслідок захворювання, пов'язаного, зокрема, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_3, який при виконанні обов'язків з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не був військовослужбовцем, а мав статус військовозобов'язаного, призваного на військові збори.
Суд вважає такі доводи відповідача безпідставними.
Відповідно до статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Згідно з пунктом 3 абзацу 6 розділу ХV "Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тимчасово, до прийняття відповідного закону військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок. У цих випадках розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону і фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
У наведених нормах в якості осіб, які мають право на призначення дострокової пенсії за віком, вказані дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, які померли після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
З копії паспорта позивачки вбачається, що ОСОБА_1 повторно шлюб не брала (а.с. 7, 8).
Статус ОСОБА_1, як особи, на яку розповсюджується дія Закону України "Про пенсійне забезпечення", а також дія пункту 3 абзацу 6 розділу ХV "Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підтверджено копією посвідчення члена сім'ї померлого із числа ліквідаторів, категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою НОМЕР_3 с, виданого УПСЗН м. Олександрі Кіровоградської області 05 січня 2011 року, в якому зазначено, що пред'явник цього посвідчення має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни (а.с.25).
Питання про статус померлого ОСОБА_3 не є предметом спору у цій справі, його статус підтверджено належними документами.
Згідно із копією паспорта ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто досягла віку 50 років (а.с.7). Відповідно до трудової книжки, довідки з Олександрійського МРЦЗ, розрахунку стажу зробленого УПФУ в м. Олександрії та Олександрійському районі позивач станом на 08.10.2013 року, тобто на час звернення до УПФУ в м. Олександрії та Олександрійському районі має загальний страховий стаж більше 20 років (а.с. 27, 32 - 39). Відповідач також дану обставину не спростовує.
Аналіз зазначених нормативно-правових актів підтверджує, що ОСОБА_1 входить до кола осіб, які мають право на отримання пенсії пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 5-ть років відповідно до абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01 жовтня 2013 року довічно, а тому дії управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі щодо не проведення призначення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 5-ть років відповідно до абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - суд визнає протиправними.
Керуючись ст., ст. 8 - 12, 71, 72, 99-100, 158 - 163, 167, ч.4 ст.183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі щодо не проведення призначення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 5-ть років відповідно до абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 5-ть років відповідно до абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01 жовтня 2013 року довічно.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Олександрійський міськрайонний суд протягом 10 днів з моменту отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя :