Рішення № 39258990, 10.06.2014, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
10.06.2014
Номер справи
303/431/14-ц
Номер документу
39258990
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №303/431/14-ц

2/303/629/14 ряд. стат. звіту №44

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2014 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі : головуючого-судді Монич В.О.

при секретарі Чорій Н.В.

за участю: прокурора Запотічного А.І.

представника третьої особи Михайлишин В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мукачево цивільну справу за позовом прокурора Мукачівського району в інтересах держави в особі Закарпатської обласної державної адміністрації до Мукачівської районної державної адміністрації, ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи Державна інспекція сільського господарства в Закарпатській області, публічне акціонерне товариство "ВіЕс Банк" про визнання недійсним розпорядження голови Мукачівської РДА від 27.10.2006 року №549, визнання недійсним державного акту про право власності на землю серія ЗК №003740 від 24.11.2004 року виданого гр.ОСОБА_2, витребування земельної ділянки.

В С Т А Н О В И В :

Прокурор Мукачівського району в інтересах держави в особі Закарпатської обласної державної адміністрації звернувся до суду з позовом о Мукачівської районної державної адміністрації, ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи Державна інспекція сільського господарства в Закарпатській області, публічне акціонерне товариство "ВіЕс Банк" про визнання недійсним розпорядження голови Мукачівської РДА від 27.10.2006 року №549, визнання недійсним державного акту про право власності на землю серія ЗК №003740 від 24.11.2004 року виданого гр.ОСОБА_2, витребування земельної ділянки.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що проведеною прокуратурою Мукачівського району перевіркою встановлено, що розпорядженням голови Мукачівської районної державної адміністрації від 03.10.2006 року за №497 гр.ОСОБА_2 мешканці АДРЕСА_1, надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,1016 га для будівництва та обслуговування жилого будинку на території Чинадіївської селищної ради в урочищі «Синяк» за межами населених пунктів. В подальшому, на підставі даного розпорядження, Мукачівським районним відділом ДП «Центр державного земельного кадастру» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, який затверджено розпорядженням голови Мукачівської РДА від 27.10.2006 за №549 та передано у власність земельну ділянку площею 0,1016 га для будівництва та обслуговування жилого будинку на території Чинадіївської селищної ради в урочищі «Синяк» за межами населених пунктів. Дане розпорядження стало підставою для видачі державного акту про право власності на землю серії ЗК № 003740, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 2122755500-0106070700320 від 24.11.2006 року. Розпорядження голови Мукачівської районної державної адміністрації від 27.10.2006 року за №549 щодо надання земельної ділянки у власність гр.ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування жилого будинку на території Чинадіївської селищної ради в урочищі «Синяк» за межами населених пунктів є незаконним, так як прийнято з порушенням вимог ст.ст.20,21,38,39,ч.ч.6-7 ст.118 Земельного кодексу України. Відповідно до статті 38 Земельного кодексу України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. У відповідності до ст. 39 цього ж Кодексу, використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови. Відповідно до ч. 4 ст. З Закону України «Про планування і забудову територій», рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забудови та іншого використання територій, вибору, вилучення (викупу) і надання земельних ділянок для містобудівних потреб приймаються в межах, визначених законом відповідно до містобудівної документації за погодженням з спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури. Відповідно до ст.ст.10-12 Закону України «Про планування і забудову територій» передбачено, що планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації. Схеми планування територій на місцевому рівні визначають потреби у зміні меж населених пунктів, потреби в територіях, передбачених для містобудівних потреб. Сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи в межах своїх повноважень вирішують питання планування, забудови та іншого використання територій згідно із схемою планування територій відповідних адміністративно-територіальних одиниць. Схемами планування територій на місцевому рівні в разі необхідності може визначатися доцільність розроблення генеральних планів окремих населених пунктів. Генеральним планом населеного пункту визначаються потреби в територіях для забудови та іншого використання; потреба у зміні межі населеного пункту, черговість і пріоритетність забудови та іншого використання територій та ін. Відповідно до генеральних планів населених пунктів сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи в межах повноважень, визначених законом, а також Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами: готують обґрунтовані пропозиції щодо встановлення та зміни меж населених пунктів; готують вихідні дані для розроблення планів земельно-господарського устрою території населеного пункту та іншої землевпорядної документації; вирішують питання щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій; вирішують питання вибору, вилучення (викупу), надання у власність чи в користування земельних ділянок, надання дозволу на будівництво об'єктів містобудування; організують розроблення та затвердження місцевих правил забудови, детальних планів території, планів червоних ліній, іншої містобудівної документації та проектів; організують проведення грошової оцінки земель; розробляють і затверджують місцеві містобудівні програми та програми соціально-економічного розвитку населених пунктів; організують роботу з проведення оцінки впливу діяльності підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності на стан довкілля та визначають шляхи та засоби зменшення цього впливу; узгоджують питання забудови та іншого використання територій, в яких заінтересовані територіальні громади суміжних адміністративно-територіальних одиниць; встановлюють на відповідних територіях режим використання земель, передбачених для містобудівних потреб; вирішують інші питання. Відповідно до вимог ч.ч. 4, 5 ст. 35 цього Закону, позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією. Реалізація заходів, передбачених документацією із землеустрою та документацією з оцінки земель, види яких визначені законом, а також матеріалами і документацією державного земельного кадастру щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи, без позитивних висновків державної експертизи забороняється. Дана позиція висловлена в постанові Верховного Суду України 22.05.2013 у справі № 6-11 цс13. Проте, всупереч вищезгаданим нормам закону та за відсутності проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розробленого в повному обсязі, головою Мукачівської РДА прийнято рішення про передачу земельної ділянки у власність. Дані позиції викладені в постанові Верховного суду України від 22.05.2013 № 6-33цс 13. Згідно наданих Управлінням Держземагенства в Мукачівіському районі картографічних матеріалів вбачається, що спірна земельна ділянка знаходиться за межами населених пунктів. Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Згідно п.2 статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону. Проте, на час прийняття головою Мукачівської РДА розпорядження від 27.10.2006 року № 549 про передачу громадянці ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,1016 га для будівництва та обслуговування жилого будинку на території Чинадіївської селищної ради в урочищі «Синяк» за межами населених пунктів, повноваження щодо надання земельних ділянок для будівництва житлових будинків за межами населених пунктів не відносилося до компетенції райдержадміністрацій. Більше того, на момент прийняття спірного розпорядження, чинним на той час земельним законодавством, не було передбачено повноважень щодо розпорядження землями за межами населених пунктів. Отже, розпорядження Мукачівської РДА 27.10.2006 № 549 є незаконним, оскільки прийнято всупереч встановленого законодавством порядку, а тому є недійсним та таким, що прийнято із перевищенням повноважень. 25.11.2006 року між гр.ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_3 було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, який зареєстровано приватним нотаріусом ОСОБА_5 в реєстрі за № 2457. Згідно ст.330 ЦК України, якщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач набуває право власності на нього, якщо відповідно до статті 388 цього Кодексу майно не може бути витребуване у нього. Відповідно до п. З ч. 1 ст. 388 ЦК України, якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом. Вищезгадана спірна земельна ділянка вибула із державної власності поза волею Закарпатської ОДА, таким чином остання вправі вимагати повернення землі від ОСОБА_3. Крім того, просить строк позовної давності, просить вважати не пропущеним, так як акт перевірки Державної інспекції сільського господарства в Закарпатській області до прокуратури району надійшов 18.12.2013року за № 103-175 10 вх. і лише з цього моменту прокурору Мукачівського району стало відомо про порушення норм земельного законодавства. Просить визнати недійсним розпорядження голови Мукачівської районної державної адміністрації від 27 жовтня 2006 року №459, визнати недійсним державний акт про право власності на землю площею 0,1016 га серії ЗК №003740 виданого гр.ОСОБА_2, витребувати з незаконного володіння гр.ОСОБА_3 земельну ділянку за кадастровим номером 2122755500:02:004:0016, площею 0,1016 га для будівництва та обслуговування жилого будинку вартістю 33 906 грн. 00 коп., яка знаходиться в АДРЕСА_2 за межами населеного пункту та повернути в державну власність та стягнути з відповідачів судовий збір.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити з підстав, зазначених у позові. Представник третьої особи публічного акціонерного товариства "ВіЕс Банк" в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити, також просив застосувати строк позовної давності, так як на прокурора покладено обов"язок здійснювати загальний нагляд.

Відповідачі представник Мукачівської районної державної адміністрації, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та представник третьої особи Державна інспекція сільського господарства в Закарпатській області, в судове засідання не з"явилися, повідомлялися належним чином про час та місце розгляду справи, що стверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Отже, суд, знаходить можливим розглянути справу у відсутності відповідачів, згідно вимог ст.169 ч.4 ЦПК України, на підставі наявних у справі даних та доказів з постановленням заочного рішення, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.

Заслухавши пояснення прокурора, представника треьої особи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Матеріалами справи встановлено, що розпорядження голови Мукачівської районної державної адміністрації від 27.10.2006 року за №549 щодо надання земельної ділянки у власність гр.ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування жилого будинку на території Чинадіївської селищної ради в урочищі «Синяк» за межами населених пунктів є незаконним, так як прийнято з порушенням вимог ст.ст.20,21,38,39,ч.ч.6-7 ст.118 Земельного кодексу України. Відповідно до статті 38 Земельного кодексу України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. У відповідності до ст. 39 цього ж Кодексу, використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови. Відповідно до ч. 4 ст. З Закону України «Про планування і забудову територій», рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забудови та іншого використання територій, вибору, вилучення (викупу) і надання земельних ділянок для містобудівних потреб приймаються в межах, визначених законом відповідно до містобудівної документації за погодженням з спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури. Відповідно до ст.ст.10-12 Закону України «Про планування і забудову територій» передбачено, що планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації. Схеми планування територій на місцевому рівні визначають потреби у зміні меж населених пунктів, потреби в територіях, передбачених для містобудівних потреб. Сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи в межах своїх повноважень вирішують питання планування, забудови та іншого використання територій згідно із схемою планування територій відповідних адміністративно-територіальних одиниць. Схемами планування територій на місцевому рівні в разі необхідності може визначатися доцільність розроблення генеральних планів окремих населених пунктів. Генеральним планом населеного пункту визначаються потреби в територіях для забудови та іншого використання; потреба у зміні межі населеного пункту, черговість і пріоритетність забудови та іншого використання територій та ін. Відповідно до генеральних планів населених пунктів сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи в межах повноважень, визначених законом, а також Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами: готують обґрунтовані пропозиції щодо встановлення та зміни меж населених пунктів; готують вихідні дані для розроблення планів земельно-господарського устрою території населеного пункту та іншої землевпорядної документації; вирішують питання щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій; вирішують питання вибору, вилучення (викупу), надання у власність чи в користування земельних ділянок, надання дозволу на будівництво об'єктів містобудування; організують розроблення та затвердження місцевих правил забудови, детальних планів території, планів червоних ліній, іншої містобудівної документації та проектів; організують проведення грошової оцінки земель; розробляють і затверджують місцеві містобудівні програми та програми соціально-економічного розвитку населених пунктів; організують роботу з проведення оцінки впливу діяльності підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності на стан довкілля та визначають шляхи та засоби зменшення цього впливу; узгоджують питання забудови та іншого використання територій, в яких заінтересовані територіальні громади суміжних адміністративно-територіальних одиниць; встановлюють на відповідних територіях режим використання земель, передбачених для містобудівних потреб; вирішують інші питання (а.с.11-49 т.1).

Згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки від 25 листопада 2006 року зареєстрованого в реєстрі за №2457, посвідченого приватним нотаріусом Мукачівського районного нотаріальногоокругу ОСОБА_5 відповідач ОСОБА_2 продала відповідачу ОСОБА_3 земельну ділянку загальним розміром 0,1016 га призначену для будівництва та обслуговування жилого будинку, розташовану в АДРЕСА_2 (а.с.50-53 т.1).

На підставі вищевкащаного договору купівлі-продажу земельної ділянки відповідач ОСОБА_3 08 грудня 2006 року отримала державний акт на право власності на земельну ділянку, згідно якого вона являється власником земельної ділянки площею 0,1016 га, яка розташована в АДРЕСА_2, цільове призначення якої для будівництва та обслуговування жилого будинку (а.с.54-55 т.1).

Суд, не приймає до уваги твердження представника третьої особи публічного акціонерного товариства "ВіЕс Банк" те, що прокурором пропущено строк позовної давності, так-як, на прокуратуру покладено обов"язок здійснення загального нагляду, тому, що відповідно до акту №000071 перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13 грудня 2013 року Державної інспекції сільського господарства в Закарпатській області (а.с.11 т.1) були виявлені порушення земельного законодавства, і таким чином прокурором не пропущено строк позовної давності.

На підставі вищенаведеного суд приходить до висновку, що розпорядження голови Мукачівської районної державної адміністрації від 27 жовтня 2006 року №459, державний акт про право власності на землю площею 0,1016 га серії ЗК №003740 виданого гр.ОСОБА_2 слід визнати недійсними та слід витребувати з незаконного володіння гр.ОСОБА_3 земельну ділянку за кадастровим номером 2122755500:02:004:0016, площею 0,1016 га для будівництва та обслуговування жилого будинку вартістю 33 906 грн. 00 коп., яка знаходиться в АДРЕСА_2 за межами населеного пункту та повернути в державну власність..

Керуючись ст.ст.10, 60, 88, 169 ч.4, 208, 209, 212-215, 218, 224-233 ЦПК України, ст.ст.12,20,21,118 Земельного кодексу України, суд, заочно -

в и р і ш и в :

Позов прокурора Мукачівського району в інтересах держави в особі Закарпатської обласної державної адміністрації - задовольнити.

Визнати недійсним розпорядження голови Мукачівської районної державної адміністрації від 27 жовтня 2006 року №459.

Визнати недійсним державний акт про право власності на землю площею 0,1016 га серії ЗК №003740 виданого гр.ОСОБА_2.

Витребувати з незаконного володіння гр.ОСОБА_3 земельну ділянку за кадастровим номером 2122755500:02:004:0016, площею 0,1016 га для будівництва та обслуговування жилого будинку вартістю 33 906 грн. 00 коп., яка знаходиться в АДРЕСА_2 за межами населеного пункту та повернути в державну власність.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешканки АДРЕСА_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, мешканки АДРЕСА_3 судовий збір в сумі - 243 (двісті сорок три) грн 60 коп. на розрахунковий рахунок 31215206700003, отримувач коштів Мукачівське УДКСУ Закарпатської області, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37958089, код класифікації доходів бюджету 22030001, банк отримувача: ГУДКУ в Закарпатській області, код банка отримувача (МФО) 812016.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий В.О.Монич