Постанова № 39256656, 12.06.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2014
Номер справи
804/6275/14
Номер документу
39256656
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2014 р. Справа № 804/6275/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Юркова Е.О.

при секретарі - Шпота Я.С.

за участю: представник позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, поданого представником позивача ОСОБА_1 до Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2, поданого представником позивача ОСОБА_1 до Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області з вимогами:

- визнати неправомірними дії Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області щодо відмови в погодженні технічної документації із землеустрою для проведення подальшої реєстрації земельної ділянки площею 0,0705 га за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 1210100000:03:326:0025, що належить ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку від 25 січня 2013 року, ВТВ 926088, що зареєстрований у державному реєстрі прав на нерухоме майно за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 2966112101;

- зобов'язати Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську

Дніпропетровської області погодити технічну документацію із землеустрою для подальшої реєстрації земельної ділянки, здійснити державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,0705 га за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 1210100000:03:326:0025, що належить ОСОБА_2 (1ПН НОМЕР_1) на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку від 25 січня 2013 року, ВТВ 926088, що зареєстрований у державному реєстрі прав на нерухоме майно за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 2966112101.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ОСОБА_2 є власниками земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 1210100000:03:326:0025, в зв'язку з цим у нього виникло право на безоплатну приватизацію цієї ділянки та реєстрацію права власності на неї, що підтверджується рішенням суду, яке набрало законної сили. Для оформлення правовстановлюючих документів ОСОБА_2 звернувся до Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, надавши повний пакет документів. Проте, відповідач невмотивовано відмовив позивачу в погодженні технічної документації із землеустрою та подальшої реєстрації земельної ділянки.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до наступного висновку.

Рішенням Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 15 листопада 2013р., справа № 201/13714/13-ц пр.№ 2/201/3780/2013 визнано за ОСОБА_2 право на безоплатну приватизацію земельної ділянки загальною площею 0,0705 га, яка розташована по АДРЕСА_1, кадастровий номер 1210100000:03:326:0025 та зобов'язано Дніпропетровську міську раду оформити у власність ОСОБА_2 земельної ділянки загальною площею 0,0705 га для обслуговування будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1, кадастровий номер 1210100000:03:326:0025.

Відповідно до відмітки на рішенні суду, рішення набрало законної сили 26.11.2013р.

Виконавець робіт з технічної документації Товариство з обмеженою відповідальністю «Інфініт-Ленд» сформувло технічну документацію з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

На виконання вимог чинного законодавства позивач звертався письмово до відповідача зі скаргою та заявою щодо погодженні технічної документації із землеустрою для проведення подальшої реєстрації земельної ділянки.

В листі №28/49 від 10.02.2014 року до позивача, відповідачем було зазначено низку зауважень та перераховано вичерпний перелік документів, передбачений п.110 Порядку ведення Державного земельного кадастру (надалі - Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051.

Відповідно до вимог Порядку, через землевпорядну організацію були виправлені недоліки технічної документації та подано у встановленому законом порядку до Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, але відповідачем, листом №6/25-070/826 від 08.04.2014 року були повернуті матеріали без письмової відповіді, як того вимагають норми законодавства про землеустрій.

Так, згідно ч. 2 ст. 7 Закону України «Про Державний земельний кадастр» N 3613-VI від 07.07.2011р. до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать: здійснення підготовки земельно-кадастрової документації; внесення до Державного земельного кадастру та надання відомостей про землі, розташовані у межах державного кордону України, територій Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, районів, сіл, селищ, міст; здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні.

Відповідно до ст. 24 вказаного Закону державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).

Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа; документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.

Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.

При здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер.

Відповідно до п. 111 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 1051 від 17.10.2012р. державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє: 1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку; 2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.

За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій:

здійснює державну реєстрацію земельної ділянки:

- за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці;

- відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки);

- робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку;

- надає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відомості, зазначені у підпункті 1 пункту 197 цього Порядку, відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування;

приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку в разі:

- невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам законодавства;

- розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини;

- розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

- подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.

Згідно п. 115 Порядку державна реєстрація земельних ділянок, переданих у власність (користування) без проведення їх державної реєстрації (в тому числі у разі, коли відомості про земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, не внесені до державного реєстру земель), здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельних ділянок державної чи комунальної власності) в порядку, визначеному для державної реєстрації земельної ділянки.

Частиною 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно до ч. 3 ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що рішенням суду, яке набрало законної сили, визнано право на безоплатну приватизацію земельної ділянки позивача та зобов'язано оформити земельну ділянку у власність позивачу для обслуговування будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1.

Позивач звернувся до відповідача зі скаргою та заявою щодо погодження технічної документації із землеустрою для проведення подальшої реєстрації земельної ділянки.

Відповідачем було відмовлено в здійсненні погодження технічної документації, державної реєстрації земельної ділянки та повернуті матеріали без письмової відповіді, як того вимагають норми законодавства про землеустрій.

При цьому, всупереч вимогам п. 111 Порядку ведення Державного земельного кадастру, Управлінням Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області не було винесено рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки з зазначенням причини такої відмови.

В зв'язку з зазначеним, позивач не був належним чином повідомлені про причини відмови в здійсненні державної реєстрації земельної ділянки та не мав можливості усунути такі підстави, що призвело до порушення прав позивача.

Відповідачем не визначено підставу для відмови в здійсненні державної реєстрації земельної ділянки, встановлену ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», п. 111 Порядку ведення Державного земельного кадастру.

Таким чином, дії Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області щодо відмови в погодженні технічної документації із землеустрою для проведення подальшої реєстрації земельної ділянки не відповідають вимогам п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки вчинені відповідачем на підставі, у межах повноважень, але не у спосіб, передбачений законодавством.

Проте, суд вважає, що вимога позивача зобов'язати, рішенням суду Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області погодити технічну документацію із землеустрою для подальшої реєстрації земельної ділянки, здійснити державну реєстрацію земельної ділянки буде по своїй суті мати підміну судом повноважень Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, тому що фактично відповідачем не надано належного обґрунтування щодо відмови в здійсненні погодження технічної документації, державної реєстрації земельної ділянки позивача.

На підставі вищезазначеного суд вважає за необхідне у відповідності до ч.2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів сторін, вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області розглянути питання щодо погодження технічної документації із землеустрою для подальшої реєстрації земельної ділянки, площею 0,0705 га за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 1210100000:03:326:0025, що належить ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку від 25 січня 2013 року, ВТВ 926088, що зареєстрований у державному реєстрі прав на нерухоме майно за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 2966112101.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_2, поданого представником позивача ОСОБА_1 до Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2, поданого представником позивача ОСОБА_1 до Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області щодо відмови в погодженні технічної документації із землеустрою для проведення подальшої реєстрації земельної ділянки площею 0,0705 га за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 1210100000:03:326:0025, що належить ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку від 25 січня 2013року, ВТВ 926088, що зареєстрований у державному реєстрі прав на нерухоме майно за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 2966112101.

Зобов'язати Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області розглянути питання щодо погодження технічної документації із землеустрою для подальшої реєстрації земельної ділянки, площею 0,0705 га за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 1210100000:03:326:0025, що належить ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку від 25 січня 2013року, ВТВ 926088, що зареєстрований у державному реєстрі прав на нерухоме майно за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 2966112101.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови буде викладений 17.06.2014р.

Суддя Е.О. Юрков