Ухвала суду № 39255365, 17.06.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2014
Номер справи
825/910/14
Номер документу
39255365
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/910/14 Головуючий у 1-й інстанції: Д'яков В.І. Суддя-доповідач: Файдюк В.В.

У Х В А Л А

Іменем України

17 червня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Файдюка В.В.

суддів: Старової Н.Е.

Чаку Є.В.

При секретарі: Бібко А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Чернігівське хімволокно" на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції в Чернігівській області до Публічного акціонерного товариства "Чернігівське Хімволокно" про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 березня 2014 року адміністративний позов Державної екологічної інспекції в Чернігівській області до Публічного акціонерного товариства "Чернігівське Хімволокно" про зобов'язання вчинити певні дії -задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, що в період з 28 листопада 2012 року по 30 листопада 2012 року Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області, на підставі наказу від 19 листопада 2012 року №1266 та направлення №1266, проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПАТ «Чернігівське Хімволокно».

За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки №342/04, яким встановлено, що на об'єктах підприємства накопичено критичну масу відходів, в т.ч. і небезпечних, які утворились в результаті господарської діяльності підприємства та отруйних хімічних речовин, які використовувались в технологічних процесах хімічного виробництва.

На підставі акту, який складено за результатами перевірки, підприємству був виданий припис №342/04 від 30 листопада 2012 року.

В період з 29 квітня 2013 року по 30 квітня 2013 року Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області, на підставі наказу від 26 квітня 2013 року №0486 та направлення №0486, проведено позапланову перевірку виконання припису №342/04 від 30 листопада 2012 року ПАТ «Чернігівське Хімволокно».

За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки №137/04, яким встановлено, що підприємством не виконано вимоги припису.

Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області повторно винесено припис №137/04 від 30 квітня 2013 про усунення виявлених порушень.

Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області було термін виконання припису встановлено до 01 вересня 2013 року з огляду на пояснення ліквідатора ПАТ «Чернігівське Хімволокно».

Листами на адресу Інспекції №1/ЧХВ/ДЕІ від 30 серпня 2013 року та №26/13 від 26 вересня 2013 року підприємство інформувало позивача про неможливість виконання повторного припису та кожний раз вимагали перенесення строку виконання на більш пізніший термін.

Однак, вимоги припису №137/04 від 30 квітня 2013 року відповідачем не виконані., тому, не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженого Указом Президента України «Про Положення про Державну екологічну інспекцію України» від 13 квітня 2011 року № 454/2011.

Пунктом 4 Положення передбачено, що Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про поводження з відходами щодо, зокрема, дотримання вимог виданих дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами; дотримання вимог виданих лімітів на утворення та розміщення відходів; складання і ведення реєстру об'єктів утворення відходів та реєстру місць видалення відходів; збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів; ведення первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, дотримання правил і режиму експлуатації установок, виробництв з оброблення та утилізації відходів.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про відходи» відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; виробник відходів - фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів; зберігання відходів - тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення); розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.

Статтею 17 Закону визначені обов'язки суб'єктів господарювання у сфері поводження з відходами в тому числі: на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; призначати відповідальних осіб у сфері поводження з відходами.

У відповідності до статті 33 Закону зберігання та видалення відходів здійснюється в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів визначено Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженим наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10 вересня 2008 року.

Відповідно до п.1.4 Порядку акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.

Відповідно до п. 4.22. Порядку на підставі акта, який складено за результатами перевірки, протягом п'яти днів з дня її завершення, у разі виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства складається припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Строк виконання припису встановлює державний інспектор залежно від виявлених порушень природоохоронного законодавства, але не більше ніж 6 місяців. У разі неможливості виконання приписів у встановлені в них строки суб'єкт господарювання, що перевірявся, може звернутись до органу Держекоінспекції для їх продовження з обґрунтуванням та підтверджуючими документами, оформленими належним чином.

Відповідно п. 4.28. Порядку контроль за виконанням приписів, наданих за результатами перевірки, здійснює орган Держекоінспекції, який видав припис. Контроль за виконанням приписів, наданих за результатами перевірки, проведеної Державною екологічною інспекцією, може бути покладено на орган Держекоінспекції відповідної території.

Отже, припис Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 30 квітня 2013 року є обов'язковими до виконання, до суду не оскаржений, тому позовні вимоги вбачаються обґрунтованими, вмотивованими та такими, що підлягають задоволенню.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що в даному випадку відповідачем не доведено обставин та підстав, які б відповідно до вищезгаданих положень законодавства звільняли б його від обов'язку вчинити дії, визначені в приписі від 30 квітня 2013 року.

Таким чином, правомірним є висновок суду першої інстанції про задоволення даного адміністративного позову.

Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.

Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Чернігівське хімволокно" - залишити без задоволення.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 березня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Файдюк В.В.

Судді: Чаку Є.В.

Старова Н.Е.