Постанова № 39239025, 13.06.2014, Сокологірський міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Первомайський міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
13.06.2014
Номер справи
421/1145/14-а
Номер документу
39239025
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УКРАЇНА

Справа № 421/1145/14-а

Провадження № 2-а/421/79/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2014 року Первомайський міський суд Луганської області

в складі: головуючого судді Скочій Г.Д.

при секретарі Поляковій К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Первомайська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання протиправними дії відповідача та зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області посилаючись на те, що з 29.11.2006 р. їй призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

28.02.2014 р. вона звернулась до Управління пенсійного фонду України у м. Первомайську Луганської обл. з заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати, на які нараховувалися та сплачувалися внески та подала довідки про складові заробітної плати від 25.02.2014 № 14 та № 15.

Довідка від 25.02.2014 № 14 містить графу «інші виплати», які Відповідачем не було враховано при призначені пенсії, а саме: індексація заробітної плати, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення.

Відповіддю від 07.03.2014 № 72/П-11 відповідач фактично відмовив в перерахунку пенсії, оскільки відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, допомога на оздоровлення, суми індексації заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються суми виплат, отриманих застрахованою сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Показник фонду оплати праці застосовується для оцінки розміру заробітної плати згідно з п. 1.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, а згідно з п. 2.3.3 цієї Інструкції у складі заробітної плати до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включається матеріальна допомога, що має систематичний характер надана всім, або більшості працівників (на оздоровлення, тощо), що має місце в наданні матеріальних допоміг держслужбовцям.

Згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 у справі № 2а-4753/09/2670 постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 № 19-11 скасовано, як таку, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством, та зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати передбачених іншими нормативно-правовими актами.

На виконання постанови Окружного адміністративного суду від 13.08.2010 р. у справі № 2а-4753/09/2670 Правління Пенсійного фонду України прийнята постанова від 14.02.2011 р. ;5-1 про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670, якою затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати з включенням у довідку графи «інші виплати» з їх розшифровкою.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносять до складу заробітної плати також інші виплати.

Крім того, відповідно до ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Згідно з Висновками Верховного Суду України, викладеними у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України, за І півріччя 2012, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. У цьому разі перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Норми Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці» щодо спірних відносин є загальними (постанова Верховного Суду України від 20 лютого 2012 р. у справі № 21-430а11).

Верховний Суд прийшов до висновку, що у спірному питанні перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», цим спростовуються доводи Відповідача, який вважає, що керуватися слід Законом «Про державну службу», за яким розрахунок розміру пенсії державному службовцю відрізняється щодо складових заробітної плати, визначених Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За таких підстав Відповідач безпідставно не включив до складу заробітної плати індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення, хоча вони відповідно до чинного законодавства відносяться до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, чим порушив моє законне право на більший розмір пенсії.

Заяву про перерахунок пенсії вона подала 28.02.2014. Відповідач не приймав рішення про відмову у перерахунку пенсії. Вона отримала тільки відповідь від 07.03.2014 № 72/П-11, яка містить роз'яснення діючого законодавства. Таким чином, є підстави для визнання саме дій Відповідача протиправними, оскільки відмова у перерахунку пенсії повинна оформлюватись рішенням, і по суті є незаконною, але немає підстав для скасування неіснуючого рішення.

Перерахунок має бути проведений з 01.03.2014 р., оскільки звернулась з заявою після 15 числа відповідного місяця, з розрахунку 89% заробітної плати, до складу якої мають бути зараховані матеріальна допомога та індексація, з сум яких були утримані внески на загальнообов'язкове державне соціальне (пенсійне) страхування.

Просить визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в м. Первомайську у здійсненні їй перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), що повинні входити у розрахунок пенсій, у тому числі допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, та сум нарахованої індексації за останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі; зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області провести перерахунок та виплачувати їй пенсію в розмірі 89% від суми заробітної плати, починаючи з 01.03.2014, виходячи з усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), у тому числі допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та сплачувати пенсію в подальшому в перерахованому розмірі.

У судовому засіданні позивачка позов підтримала.

У судовому засідання представник УПФУ в м. Первомайську Луганської області позов не визнала, вважає підстав для задоволення не вбачається, оскільки матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу", а сам факт утримання із суми допомоги страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. На день призначення пенсії позивачка мала стаж держслужбовця 16 р. 09 міс. 13 дн., у зв'язку з чим їй була призначена пенсія у розмірі 86 % від заробітної плати. Після виходу на пенсію вона продовжувала працювати, працювала протягом 2 р. 6 міс, тому її стаж держслужбовця збільшився і вона має право на пенсію у розмірі 89 % від суми заробітної плати.

Вислухавши позивача представника відповідача, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

В суді встановлено:

ОСОБА_1 з 29.11.2006 р. одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія була призначена в 55 р.

На дату призначення пенсії загальний стаж роботи склав 33 років 04 місяців 13 днів, з них держаної служби 16 років 09 місяців 13 днів. Місце роботи державного службовця - виконком первомайської міської ради Луганської області.

Після призначення пенсії ОСОБА_1 працювала до 29.05.2009 р. Стаж державного службовця склав 19 років 03 місяців 13 днів.

Ці обставини визнані сторонами та не є спірними.

Відповідач також не заперечував, що позивачка отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань та щомісячну індексацію заробітної плати за місцем державної служби та сплатили з цих сум внески на державне соціальне страхування, в тому числі до Пенсійного фонду України, не заперечується ні розмір отриманих виплат, ні розмір внесків. На думку позивачки суми, з яких сплачені страхові внески, входять до складу заробітної плати, з якої обчислюється пенсія державному службовцю, на думку відповідача - не входять, що і є предметом спору у цій адміністративній справі.

Відповідно до ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Згідно з Висновками Верховного Суду України, викладеними у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави,

передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України, за I півріччя 2012 р. отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. У цьому разі перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення». Норми Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» та Закону України від 24 березня 1995 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» щодо спірних відносин є загальними (постанова Верховного Суду України від 20 лютого 2012 р. у справі № 21-430а11).

Таким чином, до спірних правовідносин суд повинен застосувати правові висновки Верховного Суду України, відповідно до яких позовні вимоги позивача обґрунтовані на законі та підлягають задоволенню.

Підзаконні нормативно-правові акти, на які посилається відповідач, як то Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затверджений постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 р., Методичні рекомендацій Міністерства праці та соціальної політики України «Щодо організації матеріального стимулювання праці працівників підприємств і організацій» № 23 від 29.01.2003р., а також Закони «Про соціальні послуги», «Про оплату праці» не регулюють спірні правовідносини та не можуть бути підставою для відмови у позові.

Верховний Суд прийшов до висновку, що у спірному питанні перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», цим спростовуються заперечення відповідача, який вважає, що керуватися слід Законом «Про державну службу», за яким розрахунок розміру пенсії державному службовцю відрізняється щодо складових заробітної плати, визначених Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування

Згідно з наданою довідкою про отриману позивачем заробітну плату за останні 24 місяці роботи перед звільненням з роботи, усі отримані нею суми могли бути включені у заробіток для призначення пенсії, страхові внески сплачені (2007-2009 роки). При цьому позивачка отримувала щомісячні премії, матеріальну допомогу, винагороду за вислугу років та індексацію, суми у довідці зазначені.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. { Частина статті 37 в редакції Закону N 432-IV ( 432-15 ) від 16.01.2003; із змінами, внесеними згідно із Законами N 3108-IV ( 3108-15 ) від 17.11.2005, N 107-VI ( 107-17 ) від 28.12.2007 } { Щодо дії частини другої статті 37 додатково див. Закон N 489-V ( 489-16 ) від 19.12.2006, Рішення Конституційного Суду N 4-рп/2007 ( v004p710-07 ) від 18.06.2007 } За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. { Частина статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законами N 432-IV ( 432-15 ) від 16.01.2003, N 107-VI ( 107-17 ) від 28.12.2007 }

Заяву про перерахунок пенсії позивачка подала 28.02.2014 року. Разом з тим, відповідач дійсно не приймав рішення про відмову позивачці у перерахунку пенсії. Вона отримала тільки відповідь від 07.03.2014 р., яка містить роз'яснення діючого законодавства. Таким чином, у суду є підстави для визнання дій відповідача протиправними, оскільки відмова у перерахунку пенсії повинна оформлюватись рішенням, і по суті є незаконною.

Перерахунок пенсії має бути проведений з 01.03.2014 року, оскільки позивач звернувся з відповідною заявою до 15 числа відповідного місяця, з розрахунку 89% заробітної плати позивачки, до складу якої мають бути зараховані матеріальна допомога та індосація, з сум яких були утримані внески на загальнообов'язкове державне соціальне (пенсійне) страхування.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 17, 18, 87, 94, 99, 158-163 183-2, 256 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в м. Первомайську у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), що повинні входити у розрахунок пенсій, у тому числі допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, та сум нарахованої індексації за останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 89% від суми заробітної плати, починаючи з 01.03.2014 р., виходячи з усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), у тому числі допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постанова у повному обсязі буде виготовлена 16.06.2014 року.

Постанова може бути оскаржено в Донецькому адміністративному апеляційному суді через Первомайський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Г.Д. Скочій