Постанова № 39231716, 10.06.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2014
Номер справи
522/28521/13-а
Номер документу
39231716
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 червня 2014 р.м.ОдесаСправа № 522/28521/13-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Шенцева О.П. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Коваля М.П.,

суддів - Потапчука В.О.,

- Семенюка Г.В.,

при секретарі - Журкіній І.І.,

за участі: представник позивача - ОСОБА_2,

представник відповідача - Лагунов В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 29 листопада 2013 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Одеський обласний військовий комісаріат, про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо своєчасного проведення перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії з нарахуванням компенсації на недоплачену частину пенсії у зв'язку з несвоєчасним її нарахуванням та невиплатою,

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Одеський обласний військовий комісаріат, про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо своєчасного проведення перерахунку пенсії позивачу та зобов'язання відповідача перерахувати раніше призначену позивачу пенсію у зв'язку із підвищенням посадового окладу та щомісячної премії у грошовому забезпеченні відповідних категорій військовослужбовців, а також виплатити недоплачену частину пенсії як військовому пенсіонеру викладацького складу військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України з нарахуванням компенсації на недоплачену частину пенсії у зв'язку з несвоєчасним її нарахуванням та невиплатою.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 28 травня 2012 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено частково. Позовні вимоги ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та зобов'язання провести перерахунок і виплату недоплаченої частини пенсії за період з 01 квітня 2012 року по 11 травня 2013 року залишено без розгляду. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у своєчасному перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки форми № 2 з Одеського обласного військового комісаріату, яка видана у травні 2012 року на запит Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, відповідно до вимог наказів Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року та № 355 від 25.06.2011 року, які видані у відповідності та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії позивачу з 12 травня 2013 року відповідно до довідки Одеського обласного військового комісаріату, яка надана у травні 2012 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на його запит, з урахуванням вимог наказів Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року та № 355 від 25.06.2011 року, які видані у відповідності та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з урахуванням зміни посадового окладу та щомісячної премії у розмірі 90 відсотків посадового окладу у складі грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів та зобов'язано виплатити заборговану частину пенсії за цей період.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, в частині задоволення позовних вимог, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив його скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги поданої апеляційної скарги.

Представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги відповідача та просив залишити останню без задоволення.

Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення апеляційного розгляду справи був повідомлений належним чином та своєчасно, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомлення про вручення повістки про виклик до суду (а.с.69).

Згідно вимог ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

З огляду на викладене, колегія суддів порадившись на місці, заслухавши думку представника позивача та представника відповідача, ухвалила слухати справу за відсутністю представника третьої особи, сповіщеного належним чином про дату, час і місце апеляційного розгляду.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Суд першої інстанції, задовольняючи частково позов, виходив з того, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07 листопада 2007 року № 1294, прийнятий наказ Міністром оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, яким затверджені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, тому вказаний наказ підлягає застосуванню для проведення перерахунку пенсії позивачу. Також, суд першої інстанції зазначив, що з 01 липня 2011 року настали обставини, які, відповідно до ч. 3 ст. 63 та ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» тягнуть за собою перерахунок розміру пенсії позивача з врахуванням розміру щомісячної премії 90%, встановленого наказом Міністра оборони України № 355 від 25 червня 2011 року.

Судова колегія частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 2 статті 51 вищезгаданого Закону передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Наведеними законодавчими нормами на Кабінет Міністрів України покладений обов'язок встановлення порядку проведення перерахунку пенсій, а також визначена підстава для проведення такого перерахунку пенсії.

Згідно ст. 63 наведеного Закону підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07 листопада 2007 року виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони.

Вказаною постановою Кабінету Міністрів України державним органам, в межах виділених коштів на їх утримання дозволено встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, затверджених цією постановою, відповідно до додатків.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року наказом Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року затверджені схеми розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України.

Отже, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року та наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, якими визначені розміри посадових окладів, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

Зважаючи на те, що ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення, суд першої інстанції вірно визнав наведені підстави відмови в проведенні перерахунку пенсії позивачу протиправними, оскільки підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що фактично мало місце.

Посилання апелянта на пропуск позивачем строку звернення до суду, колегія суддів вважає безпідставним, оскільки, як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови судом першої інстанції позовні вимоги позивача задоволено частково, в межах строку визначеного ст. 99 КАС України, а позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та зобов'язання провести перерахунок і виплату недоплаченої частини пенсії за період з 01 квітня 2012 року по 11 травня 2013 року залишені без розгляду.

Водночас, колегія суддів погоджується з доводами апелянта щодо відсутності підстав для задоволення вимог позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу згідно вимог наказу Міністра оборони України № 355 від 25 червня 2011 року з огляду на викладене.

Відповідно до підпунктів 1 та 2 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07 листопада 2007 року, керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На виконання зазначеної Постанови наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50» встановлено розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році.

З огляду на викладене, оскільки премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер, виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».

Така ж правова позиція щодо застосування наказів Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року та № 355 від 25 червня 2011 року висловлена Верховним Судом України в рішеннях від 24 квітня 2012 року, від 26 лютого 2013 року, від 14 травня 2013 року, від 18 червня 2013 року справи №№ 21-84а12, 21-5а13, 21-109а13, 21-165а13 за наслідками розгляду за винятковими обставинами у зв'язку з наявністю підстави, встановленої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 203, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 29 листопада 2013 року - задовольнити частково.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 29 листопада 2013 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Одеський обласний військовий комісаріат, про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо своєчасного проведення перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії з нарахуванням компенсації на недоплачену частину пенсії у зв'язку з несвоєчасним її нарахуванням та невиплатою - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та зобов'язання провести перерахунок і виплату недоплаченої частини пенсії за період з 01 квітня 2012 року по 11 травня 2013 року - залишити без розгляду.

В іншій частині прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Одеський обласний військовий комісаріат, про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо своєчасного проведення перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії з нарахуванням компенсації на недоплачену частину пенсії у зв'язку з несвоєчасним її нарахуванням та невиплатою - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо своєчасного проведення перерахунку пенсії ОСОБА_4 відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, який виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідної ОСОБА_4 категорії військовослужбовців - з розміру посадового окладу, зазначеного в наказі Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ - 20987385) провести перерахунок та виплату ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) раніше призначеної пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, який виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідної ОСОБА_4 категорії військовослужбовців - з розміру посадового окладу, зазначеного в наказі Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року з 12 травня 2013 року, з урахуванням проведених нарахувань.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний колегією суддів 13 червня 2014 року.

Головуючий суддя: /М.П. Коваль/

Суддя: /В.О. Потапчук/

Суддя: /Г.В. Семенюк/