Справа № 639/2600/14-а
2-а/639/62/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2014 року Жовтневий районний суд міста Харкова у складі:
Головуючого - судді Шиянової Л.О.
за участю секретаря Шевченко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова про визнання протиправними рішення суб'єкту владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивачка звернулась до суду з вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що з листопада 2013 року їй нараховано пенсію державного службовця. 24.02.2014 р. вона до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова надано довідки від 18.02.2014 р. № 5-52 та № 5-53 про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» для перерахунку призначеної пенсії.
Відповідачем проведено перерахунок пенсії розпорядженням № 183914 від 06.03.2014 р.
Однак, при перерахунку пенсії з заробітної плати для призначення пенсії виключено суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсаційні виплати різниці між зарплатою за новими та попередніми умовами оплати праці у загальній сумі 15544 грн. 29 коп. (у довідці графа «інші виплати»), хоча на всі виплати, включені у довідку, нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Тому 05.03.2014 р. вона звернулася до відповідача з проханням повідомити чому «інші виплати» не включено до заробітної плати, з якої нараховувалась пенсія.
У відповіді від 13.03.2014 р. № 34/М-10/31 відповідач їй повідомив , що згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань, компенсаційні виплати не відносяться до інших надбавок, тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії державного службовця.
Позивачка вважає, що невключення до складових заробітної плати для перерахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, які передбачені Законами України «Про державну службу», «Про оплату праці», та постановами Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р № 268, від 12.09.1997 р. № 1013, від 20.12.1993 р. № 1049, від 31.05.2005р. № 865 не відповідає актам вищої юридичної сили.
Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески ( збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Вона також вважає, що отримувані нею суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Факт нарахування та сплати страхових внесків або збору підтверджується виданими для перерахунку пенсії довідками від 18.02.2014 р. та індивідуальними відомостями про застраховану особу за формою ОК-5, наданою відповідачем по справі.
У зв'язку з цим, позивачка просила суд визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова щодо виключення з розрахунку при перерахунку пенсії державного службовця,ОСОБА_1, сумі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсаційних виплат різниці між зарплатою за новими та попередніми умовами оплати праці у загальній сумі 15544 ( п'ятнадцять тисяч п'ятсот сорок чотири ) грн. 29 коп. та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова провести перерахунок пенсії державного службовця з 07.11.2013 року, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсаційних виплат різниці між зарплатою за новими та попередніми умовами оплати праці у загальній сумі 15544 ) п'ятнадцять тисяч п'ятсот сорок чотири ) грн..29 коп. та виплатити у повному обсязі.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги і просила позов задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала, пославшись на обставини, вказані в письмовому запереченні. У наданих письмових запереченнях представник відповідача просив залишити позов без задоволення, посилаючись на те, що зазначені позивачкою в позові виплати не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» та не враховується при призначенні /перерахунку пенсії. В довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №5-52 від 18.02.2014 року додатково включені суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги. Ст.37 Закону України «Про державну службу» та Постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року не передбачає включення в розрахунок заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та компенсаційних виплат різниці між заробітною платою за новими та попередніми умовами оплати праці.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши письмові докази та матеріали справи,вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Так, судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що позивачка звільнена з органів доходів і зборів 01.11.2013 року за п. 2 ч.1 ст. 40 КЗпП України та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова та отримує пенсію державного службовця ( а.с.6).
24.02.2014 р. позивачка звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії державного службовця на підставі довідок від 18.02.2014 року № 5052 та 5-53 про складові заробітної плати.
Розпорядженням № 183914 від 06.03.2014 р. відповідач провів перерахунок пенсії ( а.с.10).
05.03.2014 р. позивачка звернулася до відповідача з проханням повідомити чому «інші виплати» не включено до заробітної плати, з якої нараховувалась пенсія( а.с.11).
Листом відповідача від 13.03.2014 № 34/М-10/31 позивачці було повідомлено, що згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсаційні виплати не відносяться до інших надбавок, тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії державного службовця ( а.с.12)
Згідно з довідками від 13.05.2014 №5-146, №5-148, наданими позивачем в судовому засіданні, змінено оклад та надбавку за вислугу років, та підтверджено виплату надбавок, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, компенсаційних виплат різниці між заробітною платою за новими та попередніми умовами оплати праці у тій же сумі, з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що заявлена у позовній заяві у загальній сумі 15444 грн. 29 коп., не змінилася( а.с.31-32,33).
Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які враховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Таким чином, об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для відповідача є сума заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Стаття 33 Закону України «Про державну службу», на яку посилається відповідач, визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.
Відповідно до ч.ч.2,6,7 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
А відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Таким чином, виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання визначена законом.
Відповідно до змісту ст.37 Закону України «Про державну службу» відповідач повинен був виходити з отримуваної позивачем суми заробітної плати, у тому числі «інших виплат», до яких належить матеріальна допомога на оздоровлення, оскільки чинним законодавством пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця.
У відповідності до ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Таким чином, законодавством віднесено до складу заробітної плати інші виплати. При цьому надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового пенсійного забезпечення й приймаються в розрахунок при зарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
В зв'язку з цим, суд вважає, що неврахування відповідачем у складі заробітної плати суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати є діями протиправними і таким, що порушують право позивачки на більший розмір пенсії.
Згідно п.п.1,2 ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності; про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
З урахуванням зазначених вище обставин та положень закону, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Згідно ч.2 ст.161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду справ про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої ст. 237 КАС України.
Пункт 1 ч. 1 ст. 242 -2 КАС України передбачає, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатом розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують в своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Виконуючи вимоги пункту 1 частини першої статті 237 КАС щодо усунення неоднакового застосування норм матеріального права, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України в постановах від 20.02.2012 р. по справі № 21-430а11 та від 28.05.2013 р. у справі № 21- 97а13Ю., висловила свою правову позицію.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 35, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 40, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.6,11,12,70,71,94,121, ,122,158,159, 160-163,167, 242-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова про визнання протиправними рішення суб'єкту владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова від 06.03.2014 року щодо виключення з розрахунку при перерахунку пенсії державного службовця ,ОСОБА_1, сумі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсаційних виплат різниці між зарплатою за новими та попередніми умовами оплати праці у загальній сумі 15544 ) п'ятнадцять тисяч п'ятсот сорок чотири ) грн..29 коп.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з 07.11.2013 року , включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсаційних виплат різниці між зарплатою за новими та попередніми умовами оплати праці у загальній сумі 15544 ) п'ятнадцять тисяч п'ятсот сорок чотири ) грн..29 коп. та виплатити у повному обсязі.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 73 ( сімдесят три ) грн.08 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий райсуд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення.
Суддя Л.О. Шиянова