Справа № 194/2676/13-а
Провадження № 2-а/194/28/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2014 року Тернівський міський суд Дніпропетровської області в складі:
Головуючого судді - Корягіна В.О.
при секретарі - Сафоновій А.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у письмовому провадженні у залі суду міста Тернівки адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 20.12.2013 р. звернулася до суду з адміністративним позовом до управління пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Свої позовні вимоги мотивує тим, що 13.12.2010 р. вона вийшла на пенсію державного службовця, для призначення розміру пенсії відповідачем була витребувана довідка про заробіток з 01.12.2008 р. до 30.11.2010 р. без урахування «інших виплат» до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, та суми індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 25.11.2013 р. вона звернулась до відповідача з проханням приєднати до пенсійної справи довідку від 20.11.2013 р. № 4096/01-13 і здійснити розрахунок розміру пенсії з урахуванням «інших виплат» до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, та суми індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, проте відповідачем у розрахунку пенсії було відмовлено. Вважає, що дії відповідача щодо неврахування до складу заробітної плати «інших виплат» до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, та суми індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є неправомірні, а рішення незаконним, як таке, що не базується на нормах права та стверджує, що відповідач зобов'язаний з 13.12.2010 р. здійснити донарахування та виплату пенсії з урахуванням «інших виплат» до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, та суми індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У зв'язку з чим вона звернулася до суду з даним позовом та просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати УПФУ в м. Тернівка здійснити перерахунок та виплату пенсії з 13.12.2010 р. з урахуванням «інших виплат» до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, та суми індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, стягнути з державного бюджету України на її користь судові витрати.
Відповідач надав суду заперечення на позов, в яких він просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову, вважає позовні вимоги безпідставними та не обґрунтованими посилаючись на наступне. Відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Матеріальна допомога на оздоровлення і для вирішення матеріально-побутових питань є одноразовою виплатою та не може бути врахована при перерахунку пенсії. В довідці від 20.11.2013 р. №4096/01-13 в графі «інші виплати» зазначені суми виплаченої матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, врахування яких для обчислення розміру пенсії не передбачено чинним законодавством.
Позивач в судове засідання не з'явилася, але надала суду заяву, в якій позов підтримує повністю, просить розглянути справу за її відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився, але надав суду заяву, в якій позов не визнає повністю, просить розглянути справу за його відсутності.
У відповідності до ч.3 ст. 122 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження.
Суд дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу на підставі її заяви від 14.12.2010 р. з грудня 2010 року була призначена пенсія за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу».
Як визнано сторонами, а також як вбачається з матеріалів справи, позивач 25.11.2013 р. звернулася з заявою про перерахунок пенсії з урахування у складі заробітної плати суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, на що 04.12.2013 року за вих. №3495/05/06 УПФУ в м. Тернівка надало позивачу відповідь, з якої вбачається, що оскільки відповідно до довідки від 20.11.2013 р. №4096/01-13 в графі інші зазначені індексація заробітної плати, суми матеріальної допомоги, які відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу» не відноситься до надбавок, тому вони не враховані для нарахування пенсії та підстав для перерахунку пенсії не має.
Згідно довідки №4096/01-13 від 20.11.2013 р. в графі інші, зазначені суми матеріальної допомоги, індексація заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами права на державну службу регулює Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3724-ХІІ.
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 37 Закону України "Про державну службу". Так, за змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Тобто, у разі підвищення розміру заробітної плати (посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, які були встановлені і фактично отримувалися державним службовцем до виходу на пенсію) працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії.
Крім того, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31.05.2000 № 865 та від 23.04.2003 № 581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу".
Суд не бере до уваги заперечення представника відповідача про те, що вказані позивачем виплати індексації та матеріальної допомоги, хоч і виплачувались позивачу у період, з якого розраховується пенсія і з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, але ці виплати не можуть бути включені в заробітну плату для призначення позивачу пенсії як такі, що носили одноразовий, несистематичний порядок, бо такі підстави не передбачені пенсійним законодавством.
На підставі чого, дії відповідача щодо відмови позивачу включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги в заробітну плату для перерахунку пенсії державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" є неправомірними, а тому відповідач повинен здійснити належним чином перерахунок та виплату пенсії позивачу, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, та провести виплату пенсії.
Відповідно до ч. ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Аналогічні висновки викладені в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року (справа21-430а11 ), від 28.05.2013 року (справа №21-97а13), які є обов'язковими для всіх судів України.
Згідно ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Відповідно до ст.ст. 5,6 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 р., днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший. Особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, пенсія призначається з дня звернення з урахуванням пункту 5 цього Порядку.
Згідно ст. 37 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 р., орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, при наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в трьохмісячний термін з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Як вбачається з матеріалів справи позивач 25.11.2013 року звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області з заявою про перерахунок пенсії. Також суд звертає увагу на те, що пенсія є періодичним щомісячним платежем, тому позивач, отримуючи пенсію знала її розмір та могла звернутись за перерахунком в будь-який час.
Ухвалою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 08.01.2014 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 13.12.2010 р. по 19.06.2013 р. щодо визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням «інших виплат» до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, та суми індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, залишено без розгляду.
Згідно з ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних
вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З урахуванням наведеного, вимог ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково та визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу включити інші виплати: суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, згідно довідки про заробітну плату №4096/01-13 від 20.11.2013 р. з яких були фактично нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в заробітну плату для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов'язати відповідача здійснити належним чином перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.12.2013 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії інші виплати, а саме суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, згідно довідки про заробітну плату №4096/01-13 від 20.11.2013 р., з яких були фактично нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідно до ст. 94 КАС України суд також вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь позивача понесені по справі судові витрати у розмірі 68 грн. 82 коп.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ч. 2 ст. 19, ч. 2 ст. 152 Конституції України, ст.ст. 33,37,37-1 "Про державну службу", ст. 41,45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст.ст. 2,6,8,9,11,69,104,122 ч.3,159,160,162,163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління пенсійного фонду України в Тернівка Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 включити інші виплати: суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, згідно довідки про заробітну плату №4096/01-13 від 20.11.2013 р., з яких були фактично нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в заробітну плату для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Тернівка Дніпропетровської області здійснити належним чином перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2013 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії інші виплати, а саме суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, згідно довідки про заробітну плату №4096/01-13 від 20.11.2013 р., з яких були фактично нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені по справі судові витрати в розмірі 68 грн. 82 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Тернівський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня отримання її копії з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий