8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 червня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/3581/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Ковальової Т.І.,
при секретарі судового засідання - Ворошило О.Є.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення коштів за податковим боргом з податку на додану вартість у розмірі 5665306,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
26 травня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення коштів за податковим боргом з податку на додану вартість у розмірі 5665306,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на 30.04.2014 року у відповідача рахується податковий борг з податку на додану вартість на загальну суму 5665306,00 грн., який виник з нарахованих, але не сплачених податкових зобов'язань, згідно наступних декларацій: від 19.02.14 № 9008901676 у сумі 159 652,00 грн.; від 20.03.14 № 9015052370 у сумі 581 360,00 грн.; від 22.04.14 № 9022504102 у сумі 4 924 294.00 грн. та у зв'язку з порушенням ДП «Донбасантрацит» норм ПК України.
Позивач просить суд стягнути кошти з Державного підприємства «Донбасаптрацит» (і.к. 32446546, місцезнаходження: 94500, Україна. Луганська область, м. Красний Луч. вул.
Косіора, 10) з рахунків в банках, обслуговуючих платника в рахунок сплати податкового
боргу з податку на додану вартість за січень - березень 2014 року у розмірі 5 665 306.00
грн. на р/р 31 111029799002 відкритий у ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013,
код платежу 14010100, одержувач УДКСУ у м. Луганську і.к.37991503.
Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибув, надав до суду клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника позивача.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника відповідача.
02 червня 2014 року від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відгук на позовну заяву, відповідно до якого відповідач визнає позовні вимоги в повному обсязі та не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Також, відповідач, у клопотанні, яке було надано 10.06.2014 через канцелярію суду, просить суд визначити спосіб виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 812/3581/14 шляхом сплати податкового боргу в сумі 5 665 306 грн. впродовж 84 місяців, рівними частками: з 25.06.14р. по 25.05.16р. - по 1 100грн., з 25.06.16р. по 25.05.21р. - по 93 981грн. (останній платіж - 94 027грн.), згідно графіку, що додається.
10 червня 2014 року від представника позивача через канцелярію суду надійшов відгук на заяву відповідача про встановлення способу та порядку виконання судового рішення, відповідно до якого зазначено, що Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, керуючись ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України та враховуючи складне економічне становище відповідача, не заперечує проти задоволення вказаної заяви, згідно наданого графіку.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).
Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган доходів і зборів, наділений публічно-владними повноваженнями).
Судом встановлено, що державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстроване в якості юридичної особи виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради від 30.04.2003 за реєстраційним №04051945100010253 та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.5,6,8-12).
Відповідач взятий на податковий облік до Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Луганську 01.03.2011 року, про що видана довідка №24/29-011 (а.с.7).
Відповідно до вимог Закону України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (який був чинним до 01 січня 2011 року) державне підприємство «Донбасантрацит» є платником податку на додану вартість (а.с.27).
У зв'язку з тим, що 03.06.2013 року Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Луганську було реорганізовано (шляхом перетворення), її правонаступником є Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів (а.с.26).
Станом на 30.04.2014 року за відповідачем рахується податковий борг з податку на додану вартість на загальну суму 5 665 306,00 грн., який виник з нарахованих, але не сплачених податкових зобов'язань, згідно наступних декларацій:
- від 19.02.14 № 9008901676 у сумі 159 652,00 грн. (а.с.17,18);
- від 20.03.14 № 9015052370 у сумі 581 360,00 грн. (а.с.19,20);
- від 22.04.14 № 9022504102 у сумі 4 924 294,00 грн. (а.с.21,22).
В порушення вимог пункту 57.1 статті 57, пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України державне підприємство «Донбасантрацит» протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, самостійно суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, визначені у податкових деклараціях, не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг за січень - березень 2014 року з податку на додану вартість в сумі 5665306,00 грн., що підтверджується актом звірки між позивачем та відповідачем від 30.04.2014 року та довідкою про розрахунки з бюджетом станом на 30.04.2014 (а.с.23,24).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України (підпункт 20.1.19 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.34 пункту 20.1).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Статтею 57 Податкового кодексу України зокрема визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (пункт 57.1).
Відповідно до статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання в установлені строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Відповідно до пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України від 21.12.2000 №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на адресу відповідача було надіслано: першу податкову вимогу від 11.07.2003 № 1/127; другу податкову вимогу від 18.08.2003 №2/131 (а.с.14,15).
Перша податкова вимога від 11.07.2003 № 1/127 та друга податкова вимога від 18.08.2003 №2/131 є чинними (доказів про відкликання податкових вимог суду не надано).
Враховуючи наявність податкового боргу, рухоме майно і майнові права відповідача були передані у податкову заставу, що підтверджується витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 15.06.2011 № 31786777 (а.с.13,16).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Відповідач визнав позовні вимоги у повному обсязі, про що зазначив у письмовому зверненні до суду.
В силу ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
У частинах 3, 4 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
Внаслідок того, що відповідачем станом на дату розгляду та вирішення справи податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 5665306,00 грн. не сплачено, вимоги органу доходів і зборів про стягнення коштів в загальному розмірі 5665306,00 грн. за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
З урахуванням клопотання відповідача та відсутністю заперечень позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановити спосіб і порядок виконання рішення шляхом розстрочення його виконання строком на 84 місяці зі сплатою податкового боргу з податку на додану вартість щомісяця рівними частинами починаючи з 25.06.14 по 25.05.16 - по 1100грн., з 25.06.16 по 25.05.21 - по 93 981 грн., останній платіж - 94 027 грн.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення коштів за податковим боргом з податку на додану вартість у розмірі 5665306,00 грн., - задовольнити.
Стягнути з державного підприємства «Донбасантрацит» (ідентифікаційний код 32446546, місцезнаходження : 94500, Україна, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, 10) кошти, які перебувають у його власності, з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків на суму податкового боргу перед бюджетом з податку на додану вартість за січень - березень 2014 року у розмірі 5665306,00 грн. (п'ять мільйонів шістсот шістдесят п'ять тисяч триста шість гривень) на р/р 31111029799002 відкритий у ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код платежу 14010100, одержувач УДКСУ у м. Луганську і.к.37991503.
Встановити спосіб і порядок виконання постанови по справі № 812/3581/14 за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення коштів за податковим боргом з податку на додану вартість у розмірі 5665306,00 грн. (п'ять мільйонів шістсот шістдесят п'ять тисяч триста шість гривень) шляхом розстрочення державному підприємству «Донбасантрацит» сплати податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 5665306,00 грн. (п'ять мільйонів шістсот шістдесят п'ять тисяч триста шість гривень) строком на вісімдесят чотири місяці зі сплатою податкового боргу з податку на додану вартість рівними частинами щомісячно починаючи з 25 червня 2014 року по 25 травня 2016 року - по 1100 грн. (одна тисяча сто гривень), з 25 червня 2016 року по 25 квітня 2021 року - по 93 981 грн. (дев'яносто три тисячі дев'ятсот вісімдесят одна гривня), з 25 квітня 2021 року по 25 травня 2021 року - 94 027 грн. (дев'яносто чотири тисячі двадцять сім гривень).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.І. Ковальова