ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2014 р. Справа № 804/5184/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Ніколайчук С.В.
при секретарі судового засідання Бринзі О.В.
за участю:
представник позивача не з'явився;
представник відповідача Продченко В.Є.;
прокурора в якості слухача Несевря Д.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області до виробничого сільськогосподарського кооперативу «Миропіль» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
11.04.2014 року управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до виробничого сільськогосподарського кооперативу «Миропіль», в якому просить суд стягнути з останнього на користь управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області заборгованості по відшкодуванню пільгових пенсій в сумі 93517,62 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що виробничий сільськогосподарський кооператив «Миропіль» повинен відшкодувати суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 за період з 27.01.2011р. по 25.03.2014р., але на момент подання позову заборгованість не сплачена.
Ухвалою суду від 16.04.2014р. відкрито провадження у адміністративній справі №804/5184/14 та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 25.04.2014р.
25.04.2014р. позивач в судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду адміністративної справи повідомлений належним чином докази чого наявні в матеріалах справи.
22.04.2014р. представник позивача подав до суду заяву в якій просить розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, позовні вимоги вважає необґрунтованими, посилаючись на те, що виробничий сільськогосподарський кооператив «Миропіль» не має заборгованості оскільки, підприємство не працює, все майно, передано іншому підприємству, відповідач не веде на даний час ніякої господарської діяльності, а борг стосується КСП Ватутіна на базі якого за рішенням загальних зборів засновників було утворено виробничий сільськогосподарський кооператив «Миропіль».
Заслухавши представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі виходячи з наступного:
Судом встановлено, що Виробничий сільськогосподарський кооператив «МИРОПІЛЬ» зареєстрований Солонянською районною державною адміністрацією 20.09.2000р., що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію від 20.09.2000р., копією довідки статистики від 22.09.2000р., а також копією статуту відповідача.
Згідно з п.1.1 статті 1 Статуту відповідача, Виробничий сільськогосподарський кооператив «МИРОПІЛЬ» створений за рішенням загальних зборів засновників на базі колишнього КСП Ватутіна та являється його правонаступником.
Правовідносини, пов'язані з виплатою та доставкою пенсій, призначених на пільгових умовах, регулюються Конституцією України, Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» та «Про збір на обов'язкове державне пенсійне забезпечення», Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 N 21-1.
Виробничий сільськогосподарський кооператив «Миропіль» перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області, як платник страхових внесків.
Відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно з Законами України "Про пенсійне забезпечення", «;Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» відшкодуванню підлягають пенсії, призначені за пунктами «б» - «з» ст.13 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, статтею 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (а це суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади) крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 4 вказаного Закону встановлено ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 100 відсотків від даного об'єкта оподаткування.
Станом на 28.03.2014 року сума заборгованості виробничого сільськогосподарського кооперативу «Миропіль» становить 97560грн.85коп., що підтверджується «Карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком 2» та «Розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсії, призначених відповідно до п. «б» - «з» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з 27.01.2011р. по 25.03.2014р.
Із вказаної суми боргу, частина суми у розмірі 4043.23 грн. стягнута в судовому порядку.
Таким чином, загальна сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах що підлягає сплаті відповідачем за період за період з 27.01.2011р. по 25.03.2014р. складає 93517 грн.62коп.
Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено в «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663. Визначенням сум до відшкодування, формування розрахунків фактичних витрат здійснюється органами Фонду.
Згідно з п.п.6.1 п.6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Підпунктом 6.4. пункту 6 вказаної Інструкції передбачено, що розмір відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів новопризначених пенсій.
У відповідності до п.п.6.8. п.6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», підприємства та організації зобов'язані щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Підпунктом 6.9 пункту 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» передбачено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Отже, враховуючи вищевикладене, виробничий сільськогосподарський кооператив «Миропіль» зобов'язаний відшкодовувати фактичні витрати органу Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах працівникам, що здобули стаж, який дає право на даний вид пенсії на цьому підприємстві.
Судом встановлено, що заборгованість виробничого сільськогосподарського кооперативу «Миропіль» перед управлінням Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах становить 93517грн.62коп., що підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 27.01.2011р. по 25.03.2014р. На час розгляду справи вище зазначена заборгованість відповідачем у добровільному порядку не погашена.
Посилання позивача, що на даний час підприємство не здійснює господарської діяльності, а відшкодовувати стягувану суму коштів повинно було підприємство КСП Ватутіна, суд не бере до уваги, оскільки виробничий сільськогосподарський кооператив «Миропіль» було створено за рішенням загальних зборів на базі колишнього КСП Ватутіна, а тому відповідач є його правонаступником за наслідками чого до виробничого сільськогосподарського кооперативу «Миропіль» перейшло усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Відповідно до частини першої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Статтею 108 ЦК України визначено, що перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Таким чином, перетворення - це особливий вид реорганізації, який пов'язаний із зміною організаційно-правової форми юридичної особи, і при цьому, до правонаступника юридичної особи, що створюється в результаті реорганізації переходить усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи, що припиняється.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги щодо стягнення страхових внесків є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з Відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області до виробничого сільськогосподарського кооперативу «Миропіль» про стягнення заборгованості - задоволити повністю.
Стягнути з виробничого сільськогосподарського кооперативу «Миропіль» (52422, с. Миропіль, вул. Шкільна, Солонянський район, Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 03741814) заборгованість у розмірі 93517грн. 62коп., на користь управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області (52400, смт. Солоне, вул.. Строменко 5а, р/р 25609303013192 в обласному управлінні Ощадбанку м. Дніпропетровська код ЗКПО 25005754, МФО 305482 код ЄДРПОУ 25005754).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук