ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2014 р. Справа № 804/3536/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Самара" до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
07.03.2014 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара», в якому просить:
-визнати протиправними дії Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області по формуванню в акті перевірки від 14.05.2013 р. №138/225-30355604 висновків про використання Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» не за цільовим призначенням грошових коштів у розмірі 13427328,00 грн., що були перераховані на спец рахунок;
-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000372250 від 04.06.2013 р. на загальну суму 13427328,00 грн.;
-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000382250 від 04.06.2013 р. на загальну суму 510,00 грн.;
-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00003971702 від 04.06.2013 р. на загальну суму 84324,69 грн.;
-скасувати акт від 14.05.2013 р. №138/225-30355604 позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2012 р. по 28.02.2013 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що податковою під час проведення перевірки не спростовано факту здійснення господарських операцій, але не зважаючи на вказаний факт, прийняте рішення про нецільове використання грошових коштів перерахованих на спец рахунок. Також позивач вважає, що під час складання акта перевірки податкова вийшла за межі повноважень, наданих законодавством.
Відповідач подав заперечення на позовну заяву, в яких вказує, що перевірити повноту визначення податкових зобов'язань за лютий 2013 р. не є можливим, оскільки підприємством не надано первинних документів, що підтверджують придбання посівного матеріалу та використання посівного матеріалу в господарській діяльності, не надано актів на списання (внесення) добрив, паливно-мастильних матеріалів, у зв'язку з чим неможливо співставити норми застосування та дози внесення добрив, посівного матеріалу з фактичними обсягами використання та внесення, не є можливим співставити норми списання палива на обробіток ґрунту. Не надання підприємством зазначених документів вказує на нецільове використання грошових коштів, перерахованих на спец рахунок. Просить у задоволенні позову відмовити.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судовому засіданні доводи та вимоги заперечень на позовну заяву підтримав.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.05.2014 р. закрито провадження у справі в частині позовних вимог про скасування акта від 14.05.2013 р. №138/225-30355604 позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2012 р. по 28.02.2013 р.
Дослідивши матеріали справи та розглянувши іншу частину позовних вимог, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» зареєстровано Павлоградською районною державною адміністрацією та перебуває на обліку у Західно-Донбаській об'єднаній державній податковій інспекції ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області. Фактично в періоді, що підлягав перевірці, підприємство займалось змішаним сільським господарством та оптовою торгівлею зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин.
У період з 19.04.2013 р. по 25.04.2013 р. згідно направлень на перевірку від 19.04.2013 р. №№246, 247, 248 та наказу №304 від 18.04.2013 р. посадовими особами Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області згідно п. п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість, правильність обчислення, повнота та своєчасність перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб за період з 01.10.2012 р. по 28.02.2013 р., за результатами якої складено акт №128/225-30355604 від 14.05.2013 р.
Перевіркою встановлено:
-порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, а саме: не перераховано ПДВ на спец рахунок за жовтень 2012 р. в сумі 3 грн., тобто замість суми 1135733,00 грн. перераховано 1135730,00 грн.;
-порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» п. 121.1 ст. 121 Податкового кодексу України, а саме: не забезпечено надання платником податків оригіналів документів чи їх копій для проведення позапланової перевірки;
-порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» п. 209.2 ст. 209 Податкового кодексу України, а саме: грошові кошти у розмірі 13427328,00 грн., що перераховані на спец рахунок, використано не за цільовим призначенням;
-порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» п. п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168, п. п. 176.2.а п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, а саме: не перераховано до бюджету нарахований податок на доходи фізичних осіб в розмірі 67459,75 грн.
На підставі акта перевірки №128/225-30355604 від 14.05.2013 р. Західно-Донбаською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області прийняті:
-податкове повідомлення-рішення №0000372250 від 04.06.2013 р., яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 13427328,00 грн., з яких: основний платіж в сумі 0,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 13427328,00 грн.;
-податкове повідомлення-рішення №0000382250 від 04.06.2013 р., яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Адміністративні штрафи та інші санкції» у розмірі 510,00 грн., з яких: основний платіж в сумі 0,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 510,00 грн.;
-податкове повідомлення-рішення №0003971702 від 04.06.2013 р., яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Податок на доходи фізичних осіб» у розмірі 84324,69 грн., з яких: основний платіж в сумі 67459,75 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 16864,94 грн.
Згідно із п. 301.1 ст. 301 Податкового кодексу України платниками податку з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Відповідно до п. 302.1 ст. 302 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком для сільськогосподарських товаровиробників є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Згідно із п. 209.1 ст. 209 Податкового кодексу України резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у п. 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Пунктом 209.2 ст. 209 Податкового кодексу України передбачено, що згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Зазначені суми податку на додану вартість акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 3, 4 Порядку акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 11 (далі - Порядок № 11), сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) сільськогосподарським підприємством відповідно до податкової декларації за операціями з постачання вироблених (наданих) сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах (крім підакцизних товарів, за винятком виноматеріалів за кодами згідно з УКТЗЕД 2204 29 і 2204 30, які поставляються підприємствами первинного виноробства), тобто різниця між сумою податкового зобов'язання за звітний (податковий період та сумою податкового кредиту за такий період перераховується сільськогосподарським підприємством з поточного рахунка на спеціальний рахунок у строки, встановлені ст. 203 Податкового кодексу України для перерахування суми податку на додану вартість до державного бюджету.
Сума податку на додану вартість, що акумулюється на спеціальному рахунку, не підлягає вилученню до державного бюджету і використовується сільськогосподарським підприємством відповідно до п. 209.2 ст. 209 Податкового кодексу України, а починаючи з 1 січня 2018 року перераховується на поточний рахунок сільськогосподарського підприємства. У разі нецільового використання суми податку на додану вартість сільськогосподарське підприємство несе відповідальність відповідно до законодавства.
Цільовим використанням акумульованих коштів зі спеціального рахунку суд вважає фінансування витрат сільськогосподарського підприємства, пов'язаних безпосередньо з веденням сільськогосподарської діяльності, тобто кошти використовуються для компенсації виробничих факторів та інших виробничих цілей.
Суд звертає увагу, що як під час проведення податковою перевірки так і під час судового розгляду Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» не надало будь-яких документів, які б підтверджували використання грошових коштів на спеціальному рахунку фактично перерахованих підприємством для придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення або для розвитку власного виробництва. Також не надано первинних документів, що підтверджують придбання посівного матеріалу та використання посівного матеріалу в господарській діяльності, не надано актів на списання (внесення) добрив, паливно-мастильних матеріалів.
Перевіркою лише встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» укладено 57 договорів оренди земельних ділянок з громадянами-фізичними особами. Розрахунки за орендовані земельні ділянки у фізичних осіб проводились у вигляді сільськогосподарської продукції (озима пшениця, ячмінь, кукурудза).
Таким чином, суд не вбачає в діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» у період з 01.10.2012 р. по 28.02.2013 р. фінансування витрат сільськогосподарського підприємства, пов'язаних безпосередньо з веденням сільськогосподарської діяльності, у зв'язку з чим кошти, використані зі спецрахунку, не можна вважати коштами, використаними за цільовим призначенням.
Приймаючи до уваги, що перераховані кошти на спеціальний рахунок, використовуються Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» не за цільовим призначенням, суд не вбачає підстав для визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000372250 від 04.06.2013 р., №0000382250 від 04.06.2013 р. та №00003971702 від 04.06.2013 р.
Що стосується позовної вимоги про визнання протиправними дій Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області по формуванню в акті перевірки від 14.05.2013 р. №138/225-30355604 висновків про використання Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» не за цільовим призначенням грошових коштів у розмірі 13427328,00 грн., що були перераховані на спец рахунок, то суд звертає увагу, що заявляючи позовні вимоги в такий спосіб, позивач фактично просить визнати протиправними та скасувати доводи (позицію) податкового органу з приводу аналізу встановлених результатів перевірки.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що захисту підлягають порушені або оспорюванні права особи.
Між тим, самі висновки ревізорів-інспекторів, які викладено в акті перевірки від 14.05.2013 р. №138/225-30355604, не призводять та не можуть призвести до порушення прав та охоронюваних інтересів особи, оскільки акт не є нормативним актом або правовим актом індивідуальної дії, отже не є рішенням в розумінні процесуального законодавства. Зроблені в акті перевірки висновки можуть, в подальшому, стати підставою для прийняття рішення (вчинення дій) податковим органом, які, в свою чергу, і можуть бути предметом оскарження, і саме під час встановлення правомірності та обґрунтованості такого рішення (вчиненої дії) має бути надано правову оцінку тим висновкам (доводам), які стали підставою для прийняття рішення (вчинення дій) суб'єктом владних повноважень.
Таким чином, у задоволенні зазначеної позовної вимоги суд також відмовляє.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги за заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи не доведення Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» використання коштів зі спецрахунку за цільовим призначенням, а також враховуючи, що висновки, які викладено в акті перевірки Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області від 14.05.2013 р. №138/225-30355604, не призводять та не можуть призвести до порушення прав та охоронюваних інтересів підприємства, суд відмовляє у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 69, 70, 71, 86, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Самара» до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський