Ухвала суду № 39212660, 12.06.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2014
Номер справи
570/3944/13-а
Номер документу
39212660
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Кушнір Н.В.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

"12" червня 2014 р. Справа № 570/3944/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Малахової Н.М.

Мацького Є.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "07" березня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Відділу освіти Здолбунівської районної державної адміністрації Рівненської області, голови Здолбунівської районної державної адмінстрації Євчука Миколи Павловича, Здолбунівська районна державна адміністрація Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди ,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2010 року ОСОБА_4 та ОСОБА_3 звернулися до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Здолбунівської районної державної адміністрації Рівненської області, голови Здолбунівської районної державної адміністрації Рівненської області Євчука Миколи Павловича, відділу освіти Здолбунівської районної державної адміністрації Рівненської області та просили визнати дії відповідачів протиправними та злочинними з приводу відмови у видачі довідки із зазначенням реального педагогічного стажу, зобов`язати відповідачів, на підставі ст.49 КЗпП України, негайно видати ОСОБА_4 довідку із зазначенням реального педагогічного стажу - 28 років.

Також, позивачі просили стягнути на їх користь з кожного з відповідачів по 10 000 грн., всього - 30 000 грн. моральної шкоди.

Окрім того, просили винести окремі ухвали з вимогою звільнити з роботи осіб, які своїми злочинними діями порушували права позивачів, зокрема, наданням неправдивих відповідей на їх звернення.

В обґрунтування позовних вимог зазначали, що відповідачі безпідставно не зарахували в педагогічний стаж окремі періоди педагогічної роботи позивача ОСОБА_4, що впливає на призначення та обчислення пенсії за вислугу років, та відмовляються видати правдиві довідки про його реальний педагогічний стаж роботи, чим порушили закони СРСР та УРСР, які регламентували порядок і розрахунок педагогічного стажу та діяли в Україні до 01.01.1992 року. Зазначені дії відповідачів спричинили позивачам великих матеріальних та моральних збитків, оскільки відповідачі з 1994 року по 09.08.2001 року незаконно позбавили ОСОБА_4 законної пенсії за вислугу років.

18.08.2011 року, відповідно до вимог ст.18 КАС України, ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду справу передано на розгляд до Здолбунівського районного суду Рівненської області (а.с.194 том 1).

У зв»язку із задоволенням заяв про самовідводи усіх суддів Здолбунівського районного суду Рівненській області, відповідно до ухвали суду від 30.07.2013 року, справу передано до Рівненського районного суду Рівненської області (а.с. 226 том 2).

Постановою Рівненського районного суду Рівненської області від 07 березня 2014 року відмовлено позивачам у задоволенні позову.

В апеляційній скарзі ОСОБА_4 та ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просять скасувати постанову суду та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Зокрема, посилаються на те, що суд не захисти їх право на отримання пенсії з урахуванням набутого трудового стажу відповідно до норм законодавства, яке було чинним до 01.01.1992 року.

Розглянувши справу в порядку, визначеному п.2 ч.1 ст.197 КАС України, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Так, право, умови та порядок призначення пенсій педагогічним працівникам визначаються Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про освіту» та «Про загальну середню освіту».

Відповідно до статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадянам України призначаються трудові пенсії за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років.

Згідно зі статтею 55 (пункт «е») Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення мають право на пенсію за вислугу років за наявності в них спеціального стажу роботи не менше 25-ти років (чоловікам і жінкам) за Переліком, що затверджується в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Переліком закладів та установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту й посадами, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1436), передбачені вчителi, логопеди, учителi-логопеди, учителi-дефектологи, викладачi, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователi, завiдуючi та iнструктори слухових кабiнетiв, директори, завiдуючi, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завiдуючi навчальною та навчально-виховною частиною, соцiальнi педагоги (органiзатори позакласної та позашкiльної виховної роботи з дiтьми), практичнi психологи, педагоги-органiзатори, майстри виробничого навчання, керiвники гурткiв, секцiй, студiй та iнших форм гурткової роботи.

Пунктом 3 примітки до Переліку зазначено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 р., яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.

При визначенні права на пенсію за вислугу років стаж роботи педагогічного працівника обчислюється за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення» та постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 - за даними трудової книжки, а в разі необхідності - уточнюючих довідок. Наявність трудової книжки при визначенні права на пенсію за вислугу років є обов'язковою.

Відповідно до законодавства, яке діяло до 01.01.1992 року, питання нарахування стажу для призначення пенсії за вислугу років працівникам освіти і охорони здоров'я регламентувалось постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 № 1397, якою були затверджені Перелік закладів, установ та посад, робота на яких давала право на пенсію за вислугу років та Положення про порядок нарахування стажу для призначення пенсії за вислугу років працівникам освіти і охорони здоров'я.

Відповідно до зазначеного Положення вчителям, лікарям та іншим працівникам освіти і охорони здоров'я до стажу роботи за спеціальністю, крім роботи в закладах, установах та посадах, робота на яких давала право на пенсію за вислугу років (при умові, що 2/3 стажу становить робота на посадах зазначених у Переліку), також зараховувалось: педагогічна робота на курсах; період навчання у педагогічних навчальних закладах і університетах; служба у складі Збройних Сил СРСР; виборна та інша відповідальна робота в партійних та комсомольських органах тощо.

З матеріалів справи убачається, що ОСОБА_4 з 09.08.2001 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області та отримує пенсію за віком при повному стажі (а.с. 226,227 том 1).

Проте, позивач вважає, що має достатньо спеціального педагогічного стажу для призначення пенсії за вислугу років, а тому не погоджується з розглядом його звернень як відділом освіти Здолбунівської районної державної адміністрації так і Здолбунівською районною державною адміністрацією.

Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 з 1994 року звертався в різні інстанції з приводу неправомірних дій відповідачів, які на його думку, безпідставно відмовляються врахувати періоди педагогічного стажу для призначення пенсії за вислугою років, які в сумі складають дев"ять років, а саме: роботу в 1961-1963 роках викладачем курсів по підготовці до вступу у ВУЗи СРСР при в/ч 28036 ( відповідно до довідки військової частини № 744/13 від 29 серпня 1963 року ); два роки очної форми навчання в 1964-1966 роках в Одеському держуніверситеті; півтора роки роботи вихователем у виховно-трудовій колонії МВД СРСР в 1971-1972 роках і його службу офіцером в органах МВД в цей же період; роботу в 1975 році вихователем Євпаторійської мореходної школи; роботу в 1978-1979 роках відповідальним секретарем Старобільського районного товариства книголюбів Луганської області; роботу по сумісництву в 1980-1981 роках викладачем англійської мови Якутського річкового командного училища; роботу в 1990-1991 роках викладачем та завучем Рівненської української школи реставраторів.

Зокрема, позивач ОСОБА_4 вважає, що саме відповідачі зобов"язані на підставі ст.49 КЗпП України, негайно видати довідку із зазначенням реального педагогічного стажу у розмірі 28 років для обчислення пенсії за вислугою років, оскільки відомості у виданій відділом освіти Здолбунівської районної державної адміністрації довідці про його педагогічний стаж, є неправдивими. Так само, позивачі не погоджуються і з відповіддю яку отримано ними від Здолбунівської районної державної адміністрації на свої звернення від 11.08.2010 року та змістом протоколу засідання постійно діючої комісії з питань розгляду звернень громадян Здолбунівської районної державної адміністрації від 31 травня 2010 року.

Суд першої інстанції, надаючи правову оцінку обставинам справи та діям відповідачів щодо розгляду звернень ОСОБА_4 про видачу необхідної довідки, прийшов до висновку, що вимоги позивача є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.

Відповідно Положення про порядок нарахування стажу для призначення пенсії за вислугу років працівникам освіти і охорони здоров'я, яке діяло до 01.01.1992 року, вчителям, лікарям та іншим працівникам освіти і охорони здоров'я до стажу роботи за спеціальністю, крім роботи в закладах, установах та посадах, робота на яких давала право на пенсію за вислугу років (при умові, що 2/3 стажу становить робота на посадах зазначених у Переліку), також зараховувалось: педагогічна робота на курсах; період навчання у педагогічних навчальних закладах і університетах; служба у складі Збройних Сил СРСР; виборна та інша відповідальна робота в партійних та комсомольських органах тощо.

Отже, для застосування даного Положення, станом на 01.01.1992 року, позивач повинен був мати 2/3 педагогічного стажу - 16 років 8 місяців, проте, як убачається зі змісту відомостей відділу освіти Здолбунівської районної державної адміністрації та змісту трудової книжки, ОСОБА_4 мав 15 років 9 місяців 25 днів педагогічного стажу, а тому підстави для зарахування іншої роботи, передбаченої даним Положенням відсутні.

Посилання позивача на те, що до педагогічного стажу має бути зараховано роботу в 1961-1963 роках викладачем курсів по підготовці до вступу у ВУЗи СРСР при в/ч 28036 є безпідставними та спростовуються наступним.

Згідно даних довідки Здолбунівського військомату позивач проходив дійсну військову службу у Збройних силах в 1960-1963 роках на посадах рядового складу, про викладання англійської мови у довідці не значиться.

Видана військовою частиною 28036 довідка за № 744/13 від 29 серпня 1963 року (а.с.71 том 4) не є належним доказом, оскільки в зазначеній довідка відсутні підстави видачі, її зміст не містить посилань на те, що такі відомості містилися в особові справі військовослужбовця та не зазначено яка форма роботи виконувалася позивачем в даний період (основна чи за суміщенням).

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що у відповідачів були відсутні підстави для видачі довідки із зарахуванням два роки очної форми навчання в 1964-1966 роках в Одеському держуніверситеті та півтора роки роботи вихователем у виховно-трудовій колонії МВД СРСР в 1971-1972 роках і його службу офіцером в органах МВД в цей же період, робота в 1975 році вихователем Євпаторійської морехідної школи, оскільки до спеціального педагогічного стажу не зараховується, оскільки зазначені види діяльності відповідно до п.4 Положення про порядок нарахування стажу для призначення пенсії за вислугу років можуть враховуватися лише при наявності 2/3 стажу ( 16.8 років ), який дає право на пенсію за вислугу років згідно в постанови Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 року № 1397.

Так само, з матеріалів справи убачається, що не дає підстав для нарахування педагогічного стажу, який давав би право на отримання пенсії за вислугу років, відповідно до вищевказаних постанов робота на інших посадах, а саме, відповідального секретаря Старобільського районного товариства книголюбів Луганської області ( з 26.06.1978 по 01.08.1979 р.р. ) та суміщення посад у Якутському річковому командному училищі, робота викладачем та завучем Рівненської Української Вищої школи реставраторів в Рівненському центрі "Среда" (з 05.09.1990 по 03.07.1991 р.р.),

Окрім того, згідно даних довідки Новосибірської державної академії річкового транспорту від 03.10.2008 року (а.с.161 том 4), ОСОБА_4 обіймав посаду командира роти в Якутському річковому командному училищі, яка і була основним видам діяльності та не відноситься до педагогічного стажу.

Не відноситься до переліку професій та посад, які надають право на призначення пенсії за вислугу років педагогічним працівникам і посада відповідального секретаря Старобільського районного товариства книголюбів Луганської області, яку обіймав позивач з 26.06.1978 по 01.08.1979 р.р.

Також, перебування на посаді завуча Рівненської Української Вищої школи реставраторів в Рівненському центрі "Среда" з 05.09.1990 по 03.07.1991 р.р., вірно не прийнято до уваги при розрахунку стажу, оскільки вказаний вуз не отримував ліцензію від Міністерства освіти і науки України (а.с.69 том4).

Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків, що у відповідачів були відсутні підстави для визначення позивачу ОСОБА_4 педагогічного стажу у 26 років, оскільки такий стаж не підтверджується матеріалами справи, а тому, відповідачі при розгляді звернень позивача щодо видачі відповідної довідки діяли правомірно.

Окрім того, слід зазначити, що відповідно до ст.ст. 80,81 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначення пенсій і оформлення документів для її виплати (в тому числі і за вислуну років) для непрацюючих громадян здійснюється органами Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника.

Проте, матеріали справи не містять даних, що позивач звертався до Пенсійного фонду за місцем свого проживання для призначення даного виду пенсії та йому відмовлено у такому призначенні.

У зв»язку з тим, що позивач ОСОБА_4 пов»язує відшкодування моральної шкоди саме з неправомірними діями відповідачів, суд першої інстанції правильно відмовив у задоволенні і вказаної вимоги, оскільки судом не встановлено протиправних дій при розгляді звернень позивача щодо видачі довідки.

Так само, не підлягають задоволенню і позовні вимоги ОСОБА_3, оскільки судом першої інстанції не встановлено порушень її прав, свобод чи інтересів у зв»язку з відмовою у видачі довідки її чоловіку - ОСОБА_4

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому колегія суддів не вбачає підстав, визначених ст. 202 КАС України, для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "07" березня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: Н.М. Малахова

Є.М. Мацький

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1,35701

3 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,35701

4- відповідачу Відділ освіти Здолбунівської районної державної адміністрації Рівненської області вул.Ясна,11,м.Здолбунів,Рівненська область,35705

5 - відповідачу Голова Здолбунівської районної державної адмінстрації Євчук Микола Павлович вул.Грушевського, 14,м.Здолбунів,35700

6 - відповідачу Здолбунівська районна державна адміністрація Рівненської області вул.Грушевського, 14,м.Здолбунів,Рівненська область,35705

- ,