ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2014 р. Справа № 522/22385/13-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кравчук Т.С.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Семенюк Г.В. судді - Потапчук В.О. судді - Коваль М.П.при секретаріПолянській А.М.
за участю сторін: Військовий комісаріатКрилов М.В. (довіреність)Представник позивачаОСОБА_6 (довіреність)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області, Одеського обласного військового комісаріату на Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 13 березня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_7 до Міністерства оборони України в особі Департаменту фінансів МОУ, Одеського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановиЛА:
Позивач, звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України в особі Департаменту фінансів МОУ, Одеського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 13 березня 2014 року позов задоволено частково. Визнано протиправними бездіяльність Міністерства оборони України щодо відмови приведення у відповідність розміру посадового окладу та надбавки за виконання особливо важливих завдань ОСОБА_7 до відповідної посади - начальника роду військ округу - командувача Військово-Повітряних Сил округу, визначеної Схемою посадових окладів офіцерського складу за основними типовими посадами постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07 листопада 2007 року №1294, наказу Міністра оборони України від 19 лютого 2008 року № 56 та розпорядженням Міністра оборони України від 30 березня 2009 року про упорядкування структури грошового забезпечення. Зобов'язано Міністерство оборони України визначити розмір посадового окладу та надбавки за виконання особливо важливих завдань ОСОБА_7, прирівняної до відповідної категорії військовослужбовців - начальника роду військ округу - командувача Військово-Повітряних Сил округу, визначеної Схемою посадових окладів офіцерського складу за основними типовими посадами постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07 листопада 2007 року №1294, наказу Міністра оборони України від 19 лютого 2008 року № 56 та розпорядженням Міністра оборони України від 30 березня 2009 року про упорядкування структури грошового забезпечення, та направити її до Одеського обласного військового комісаріату. Зобов'язано Одеський обласний військовий комісаріат підготовити довідку форми № 2 встановленої постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року про розмір грошового забезпечення відповідної посади військового пенсіонера ОСОБА_7 з урахуванням посадового окладу, яку надасть Міністерство оборони України, а також розміру щомісячної премії відповідно до наказу МО України від 25 червня 2011 року № 355 у розмірі 90 відсотків від посадового окладу, та надати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області для перерахунку раніше призначеного пенсійного забезпечення. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі отриманої від Одеського обласного військового комісаріату довідки форми № 2, встановленої постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року, провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_7 з 01 березня 2013 року, та виплатити частину неправомірно недоплаченої пенсії з цієї дати по час фактичного розрахунку. В іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просять суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції.
В обґрунтування вимог апеляційних скарг апелянти посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційних скарг, матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги належить задовольнити частково з наступних підстав:
ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, є військовим пенсіонером. Позивача звільнено з військової служби наказом Міністра оборони № 01037 від 15 вересня 1992 року. Розмір пенсії позивача станом на 01 травня 2013 року становив 4 813,14 грн., з урахуванням посадового окладу в розмірі 1 680,00 грн. та щомісячної премії у розмірі 10 відсотків, що складає 168,0 грн.
Протягом 2010-2013 p.p. позивач, не погоджуючись з визначеним Одеським обласним військовим комісаріатом розміром посадового окладу, звертався до Міністерства оборони України із заявою про перегляд попередньо визначеного розміру посадового окладу у розмірі 1680,00 гривень. Звернення позивача відповідачем задоволено не було.
Як вибачається з матеріалів справи, в теперішній час посади, яку займав генерал-майор у відставці ОСОБА_7 - Начальник ракетних військ та артилерії округу, в штаті Збройних Сил України не існує. А відповідні фінансові органи, зокрема Міністерство оборони України в особі Департаменту фінансів України Міністерства оборони України та Одеський обласний військовий комісаріат, в обов'язок яких входить прийняття рішення про відповідність посадового окладу позивача до іншої, відповідної посади, рішення не приймали.
Згідно пункту 6 постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року (із змінами) відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військові посади і відповідні їм звання передбачаються у штатах військових частин, кораблів, органів військового управління.
Військові звання присвоюються військовослужбовцям персонально, послідовно з урахуванням посади, яку вони займають, згідно з розділом ІІІ Указу Президента України від 07 листопада 2001 року №1053/2001.
Нормативні правила встановлення грошового забезпечення військовослужбовцям зазначені у п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу". В цій постанові вказано, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (пункт 2 постанови № 1294 від 07.07.2007 року). Також постановою № 1294 від 07.11.2007 року встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців різних силових відомств за типовими посадами і однаковими підходами до визначення розміру складових додаткових видів грошового забезпечення.
З аналізу Постанови № 1294 вбачається, що KM України змінено структуру грошового забезпечення і встановлено єдині розміри типових посад для військовослужбовців різних силових відомств. Посада позивача ОСОБА_7 - Начальника ракетних військ та артилерії Одеського військового округу, відноситься до категорії керівників військового управління - як Начальника роду військ військового округу.
Перераховані вище норми дають можливість суду дійти висновку, що посада Начальника ракетних військ та артилерії Одеського військового округу відповідає посадовому окладу начальника регіонального управління, а відтак, розмір окладу генерал-майора ОСОБА_7, яка визначена Одеським обласним військовим комісаріатом, є заниженою та не відповідає розміру типової посади - Начальнику роду військ військового округу, яка ще досі залишена у штаті Збройних Сил України - Командувача Військово-Повітряних Сил округу.
З метою впорядкування розмірів посадових окладів офіцерського складу органів військового управління, відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Міністром оборони України 30 березня 2009 року затверджено Схему розмірів посадових окладів за посадами керівного офіцерського складу органів військового управління, в якій зазначений розмір посадового окладу Командувача Військово-Повітряних Сил округу - в розмірі 2 140,00 грн.
Вказаним розпорядженням Міністр оборони України реалізував надане йому право встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, посади яких не передбачені Постановою № 1294, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 за аналогічними посадами.
При цьому, як прямо зазначено в тексті розпорядження, воно видано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», що згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пунктом 5 Постанови № 45 від 13.02.2008 року передбачено, що для перерахунку пенсій в грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою, в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених КМ України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Пунктом 6 Постанови № 45 від 13.02.2008 року передбачено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема, назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/3/6/11 від 09.01.2014 посадовий оклад позивача - Начальника ракетних військ та артилерії Одеського військового округу, у зв'язку із складністю посадових обов'язків та великою завантаженістю, був рівним посадовому окладу заступника командувача військового округу. Крім того, аналіз перерахованих вище правових норм вказує на те, що посада Начальника ракетних військ та артилерії Одеського військового округу в цей час відповідає посадовому окладу заступника командувача військового округу, з огляду на це - розмір посадового окладу генерал-майора ОСОБА_7, яка визначена МО України з 01.01.2008 року, є заниженою та не відповідає розміру типової посади, оскільки починаючи з 01.01.2008 року посадовий оклад по цій посаді не збільшувався пропорційно збільшенню посадових окладів за рівнозначними посадами.
Також, згідно з листом Департаменту фінансів МО України від 02.04.2009 року № 248/6/С/275-Д, про розміри посадових окладів за посадами керівного офіцерського складу органів військового управління, посадовий оклад начальників одного з родів військ округу - Командувача Військово-Повітряних Сил округу - складає 2 140,0 грн. Відповідно до вимог Постанови № 1294 від 07.11.2007 року вбачається, що для військовослужбовців однакових типових посад різних силових відомств встановлюється єдині розміри посадових окладів.
З урахуванням кола функціональних обов'язків та врахуванням рівності посадових окладів за цими посадами, суд вважає відповідною ліквідовану посаду позивача - посаді Командувача Військово-Повітряних Сил округу - для здійснення та обрахунку грошового забезпечення позивача, з якого йому нараховується пенсія.
З огляду на встановлені обставини, суд приходить до висновку про можливість задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною відмови відповідача Міністерства оборони України в особі Департаменту фінансів Міністерства оборони України у встановленні відповідного посадового окладу позивача, зобов'язання встановити посадовий оклад позивача до відповідної категорії військовослужбовців.
Відповідно до цього, другий відповідач - Одеський обласний військовий комісаріат, зобов'язаний виконати пункт 2 листа Департаменту фінансів МО України від 02.04.2009 року № 248/6/С/275-д про Схему розмірів посадових окладів за посадами керівного офіцерського складу органів військового управління, та скласти довідку форми № 2 про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_7 до відповідної категорії військовослужбовців - посади Командувача Військово-Повітряних Сил округу та направити її в установленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області.
В свою чергу, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеської області зобов'язане здійснити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 01 березня 2013 року, відповідно до довідки форми № 2 про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_7, враховуючи, що посадовий оклад Начальника ракетних військ та артилерії Одеського військового округу повинен бути встановлений на рівні командувача Військово-Повітряних Сил округу - як відповідної посади.
Умови та порядок обчислення, виплати та перерахунку пенсій пенсіонерів Міністерства оборони України встановлено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 2 ст. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Статтею 9 зазначеної постанови КМУ встановлено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів.
На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказами №№ 50, 355 встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що встановлені наказами №№ 50, 355 премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році. Отже, встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Дана правова позиція наведена у постановах Верховного суду України від 14 травня 2013 року у справі № 21-109а13, від 18 червня 2013 року у справі № 21-165а13, від 22 жовтня 2013 року у справі № 21-346а13.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що позов у цій частині є необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.
В частині 3 преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб», визначається, що держава гарантує... перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», суд при розгляді справи повинен застосувати тільки той закон, який грунтується на Конституції і не суперечить їй.
Наказом Міністра оборони України від 01.07.2008р. № 324 "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 19.02.2008р. № 56 з 01 липня 2008 р. військовослужбовцям, які проходять військову службу в командуваннях видів Збройних Сил України, встановлено виплату надбавки за виконання особливо важливих завдань військовослужбовцям, які безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів. Відповідно до Переліку посад, заступникам командувачів видів Збройних Сил України встановлено надбавку в розмірі до 90 % посадового окладу з урахуванням виплат за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Розміри вказаної надбавки конкретним військовослужбовцям персонально встановлюються наказом командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України відповідно до вимог п. 15 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008р. № 260 (далі - Інструкція).
Згідно з п.15.1 Інструкції офіцерському складу командування Збройних Сил України надбавка за виконання особливо важливих завдань виплачується якщо функціональними обов'язками за посадою передбачено завдання щодо безпосередньої розробки проектів нормативно-правових актів та здійснення експертизи таких актів.
Отже, відповідно до вказаних норм законодавства надбавка в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років за наказом Міністра оборони України, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, встановлюється особам офіцерського, рядового, сержантського та старшинського складу за умови проходження служби у відповідному структурному підрозділі (органі військового управління), на який положенням про цей структурний підрозділ (орган військового управління) покладено завдання щодо розробки та проведення експертизи проектів законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, міжнародних договорів, наказів Міністра оборони України (за винятком наказів організаційно-розпорядчого характеру) та якщо функціональними обов'язками за посадою передбачені завдання щодо безпосередньої розробки проектів вказаних нормативно-правових актів та здійснення експертизи таких актів; крім того, підставою для виплати надбавки за виконання особливо важливих завдань є відповідний наказ начальника (командира), в якому також визначається розмір останньої.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині встановлення позивачу надбавки 100 відсотків за виконання особливо важливих завдань є необґрунтованими та такими, у задоволені яких слід відмовити.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги ОСОБА_7 в частині визнання протиправною відмови позивачу у перерахунку пенсії з урахування посадового окладу, зобов'язання надання довідки встановленої форми про розмір грошового забезпечення категорії військовослужбовців, до якої належить позивач, а також зобов'язання здійснення перерахунку пенсії позивачу належним чином обґрунтовані, підтверджені наявними у справі матеріалами та підлягають задоволенню.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Згідно зі ст. ст. 198 ч. 1 п. 2, 201 ч. 1 п. 1 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити постанову суду, якщо суд першої інстанції правильно по суті вирішив справу, але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права, вирішив не всі позовні вимоги або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 183-2, 198, 201, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області та Одеського обласного військового комісаріату, - задовольнити частково.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 13 березня 2014 року по справі № 522/22385/13-а змінити, виклавши з п. 4 її резолютивної частини у наступній редакції:
«Зобов'язати Одеський обласний військовий комісаріат підготовити довідку форми № 2 встановленої постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року про розмір грошового забезпечення відповідної посади військового пенсіонера ОСОБА_7 з урахуванням посадового окладу, яку надасть Міністерство оборони України та надати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області для перерахунку раніше призначеного пенсійного забезпечення».
В решті Приморського районного суду м. Одеси від 13 березня 2014 року по справі № 522/22385/13-а, - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню у касаційному порядку не підлягає.
Постанову складено у повному обсязі - 11 червня 2014 року.
Головуючийсуддя Г.В. Семенюк суддя В.О. Потапчук суддя М.П. Коваль