Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2014 р. Справа №805/5731/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13:30 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Галатіної О.О.
при секретарі Кузьменко Н.С.
за участю:
представника позивача - Рибікова О.А.
представник відповідача - Гайфтудінова О.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду у металургії до Публічного акціонерного товариства "Харцизький трубний завод" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
В С Т А Н О В И В:
Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду у металургії звернулось до суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Харцизький трубний завод" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом повної заборони виконання заточувальних робіт на заточному верстаті № 58090, виконання робіт із застосування навантажувачів Т 2123 ДО ТЗЦ № 4, Т 03669АН ТЗЦ № 4, Т 03671АН ТЗЦ № 4 у трубозварювальному цеху № 4 Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод».
Мотивує вимоги тим, що відповідно до направлення на перевірку № 011-60 від 18.03.2014 року посадовими особами теруправління 24.04.2014 року проведено планову перевірку Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» (адреса розташування: м. Харцизьк, вул. Патона 9, код ЄДРПОУ 00191135) на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного провадження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини.
Під час перевірки виробничого об'єкта суб'єкта господарювання Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубник завод» трубозварювального цеху № 4, виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Посилаючись на вказані обставини та у зв'язку з тим, що виявлене порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, керуючись частиною другою 2 статті 19 Конституції України, частиною п'ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» шляхом повної заборони виконання заточувальних робіт на заточному верстаті № 58090, виконання робіт із застосування навантажувачів Т 2123 ДО ТЗЦ № 4, Т 03669АН ТЗЦ № 4, Т 03671АН ТЗЦ № 4 у трубозварювальному цеху № 4.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам позову.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, не заперечував проти їх задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст. 156 КАС України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.
Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову, оскільки це визнання не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Згідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідно до п. 6 даного Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області (далі - теруправління), згідно пункту 1 якого, територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпомнагляду України та їй підпорядковується.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Підпунктом 7 пункту 4 вказаного Положення встановлено, що Територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
За приписами п.2.1 Положення "Про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України", затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 N 826, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 р. за N 1531/20269, державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).
Судом встановлено, що на підставі направлення № 011-60 від 18 березня 2014 року посадовими особами Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду у металургії проведено планову перевірку Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод», розташованого за адресою: м. Харцизьк, вул. Платона 9, код ЄДРПОУ 00191135, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічними вивченням надр, їх використанням та охороню, використанням і переробкою мінеральної сировини.
Під час перевірки відповідача виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- в порушення вимог ст. ст. 13, 14 Закону України "Про охорону праці" №2694, заточний верстат № 58090 не обладнаний пристроями, які відсмоктують пил. Порушення Розділ IV. Пункт 1.9 Правил охорони праці під час роботи з абразивним інструментом НПАОП 28.0-1.30-12.
- в порушення вимог ст. ст. 13, 14 Закону України "Про охорону праці" №2694, на заточному верстаті № 58090 відсутній стаціонарний захисний екран для очей. Порушення Розділ IV. Пункт 1.11 Правил охорони праці під час роботи з абразивним інструментом (НПАОП 28.0-1.30-12).
- в порушення вимог ст. ст. 13, 14 Закону України "Про охорону праці" №2694, не проведено чергове випробування навантажувача Т 2123 ДО ТЗЦ №4. Порушення Розділ VIII. пункт п.7.4. Правила охорони праці в металургійній промисловості НПАОП 27.0-1.01-08 П.4 Порядок проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів НПАОП 0.00 - 6.01 -10.
- в порушення вимог ст. ст. 13, 14 Закону України "Про охорону праці" №2694, не проведено чергове випробування навантажувача Т 03669АН ТЗЦ №4. Порушення Розділ VIII. пункт п.7.4. Правила охорони праці в металургійній промисловості НПАОП 27.0-1.01-08, П.4 Порядок проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних [транспортних засобів НПАОП 0.00 - 6.01 -10.
- в порушення вимог ст. ст. 13, 14 Закону України "Про охорону праці" №2694, не проведено чергове випробування навантажувача Т 03671АН ТЗЦ №4. Порушення Розділ VIII. пункт п.7.4. Правила охорони праці в металургійній промисловості НПАОП 27.0-1.01-08 П.4 Порядок проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів НПАОП 0.00 - 6.01 -10.
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці", визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
порушень вимог Кодексу України про надра;
відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Судом встановлено, що на час розгляду справи відповідачем не усунуті порушення виявлені в акті перевірки від 24.04.2014 року № 011-14/186.
Таким чином, у зв'язку з встановленням факту виникнення загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю, суд вважає, що наявні підстави для повної заборони виконання заточувальних робіт на заточному верстаті № 58090, виконання робіт із застосуванням навантажувачів Т 2123 ДО ТЗЦ № 4, Т 03669АН ТЗЦ № 4, Т 03671Ан ТЗЦ № 4 у трубозварювальному цеху № 4 Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод».
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Керуючись статтями 2, 17, 94, 158-163, 167, 185-186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду у металургії до Публічного акціонерного товариства "Харцизький трубний завод" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» (адреса розташування: 86703, Донецька обл., м. Харцизьк, вул. Платона, 9) шляхом повної заборони виконання заточувальних робіт на заточному верстаті № 58090, викоання робіт із застосуванням навантажувачів Т 2123 ДО ТЗЦ № 4, Т 03669АН ТЗЦ № 4, Т 03671АН ТЗЦ № 4 у трубозварювальному цеху № 4.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її повний текст у судовому засіданні 13 травня 2014 року.
Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача підлягає негайному виконанню.
Відповідно до частин 12-13 ст. 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Галатіна О.О.