ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/1739/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Молодецького Р.І.,
за участю:
секретаря судового засідання - Лі Н.А.,
представника позивача - Сень О.О., Костенко В.О.,
представника відповідача - Семенко Б.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відділу освіти Полтавської районної державної адміністрації до Державної фінансової інспекції в Полтавській області про скасування п.1 вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
02 квітня 2013 року, позивач, Відділ освіти Полтавської районної державної адміністрації звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Полтавській області про скасування пункту 1 вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області № 16-03-3-14/2127 від 26.03.2013.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилався на суб'єктивність та невідповідність чинному законодавству України висновків Акту перевірки, а як наслідку й п. 1 Вимог, що базується на них. Посади кухарів у загальноосвітніх навчальних закладах району були введені відповідно до рішень Полтавської районної ради на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 р. № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах», від 02.02.2011 р. № 116 «Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість», спільного наказу Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України від 1 червня 2005 р. N 242/329 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах». Посади кухарів введені відповідно до рішень районної ради, які не оскаржені прокуратурою та не відмінені у судовому порядку. Проведення торгів відбувається із врахуванням того, що штатні розписи закладів освіти вже містять посади кухарів і кухонних робітників. Розрахунок витрат на оплату послуг з організації харчування не включав в себе оплату заробітної плати кухарів та кухонних робітників. Договори на надання послуг з організації харчування з фізичними особами - підприємцями укладалися з урахуванням факту, що штатні розписи закладів освіти вже містять посади кухарів і кухонних робітників.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
В наданих 18.04.2013 року до суду письмових запереченнях підписаних представником позивача 16.04.2013, відповідач посилається на законність та обґрунтованість висновків ревізії та винесеної за її наслідками вимоги, просить відмовити у задоволенні позову повністю /а.с. 122-132; т. 23/.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Відділ освіти Полтавської районної державної адміністрації зареєстрований як юридична особа, що підтверджується відомостями Спеціальний витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копії Довідки АА № 106787 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України /а.с. 100; т. 1/.
За змістом із підпунктами 4.13, 4.30, пункту 4, підпунктом 5.4. пункту 5 Положення про відділ освіти Полтавської районної державної адміністрації (нова редакція), затвердженого Розпорядженням голови районної державної адміністрації 17.03.2006 № 142 відділ освіти: організовує харчування дітей у навчальних закладах за рахунок бюджету та залучених коштів; вносить пропозиції щодо обсягів бюджетного фінансування навчальних закладів та установ освіти, які перебувають у комунальній власності територіальних громад сіл, аналізує їх використання; має право вносити органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування пропозиції щодо фінансування навчальних закладів установ освіти, брати безпосередньо участь у формуванні бюджету освітньої галузі району /а.с. 150-159; т. 28/.
Згідно із підпунктами 7), 8), 42), 70) пункту 6 Положення про відділ освіти Полтавської районної державної адміністрації (нова редакція), затвердженого Розпорядженням голови районної державної адміністрації 17.03.2006 № 142 (у редакції розпорядження голови районної державної адміністрації від 07.03.2013 № 67) відділ освіти райдержадміністрації виконує, зокрема, такі завдання: вносить пропозиції щодо проекту відповідного місцевого бюджету; забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів; організовує харчування дітей у навчальних закладах та пришкільних таборах у літній період за рахунок бюджету та залучених коштів; вносить органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування пропозиції щодо фінансування навчальних закладів, установ освіти, бере безпосередньо участь у формуванні бюджету освітньої галузі району /а.с. 87-99; т. 1./.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Відповідно до пунктів 1), 2), 11), 12) частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України бюджет - план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду; бюджети місцевого самоврядування - бюджети територіальних громад сіл, їх об'єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах); бюджетні кошти (кошти бюджету) - належні відповідно до законодавства надходження бюджету та витрати бюджету; бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
За змістом статті 5 Бюджетного кодексу України бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів. Місцевими бюджетами є бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування. Бюджетами місцевого самоврядування є бюджети територіальних громад сіл, їх об'єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах).
Згідно частини 1 статті 4 цього Закону, інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
З матеріалів справи вбачається, що в період з 02.01.2013 по 14.02.2013 року згідно Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Полтавській області на 1 квартал 2013 року, затвердженого наказом Держфінінспекції в Полтавській області від 13.12.2012 року № 245, Програми планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Полтавської районної державної адміністрації за період з 01.01.2011 по 01.01.2013, затвердженої 02 січня 2013 року в.о. начальника Державної фінансової інспекції в Полтавській області, за повідомленням № 16-03-3-14/10596 від 14.12.2012 про проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Полтавської районної державної адміністрації, на підставі направлень для проведення планової виїзної ревізії № 4 від 02.01.2013 р., № 107 від 18.01.2013 р., № 52 від 09.01.2013 р., № 106 від 18.01.2013 р., № 90 від 16.01.2013 р., № 128 від 28.01.2013 р., № 129 від 28.01.2013 р., № 153 від 31.01.2013 р., посадовими особами Держфінінспекції в Полтавській області проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Полтавської районної державної адміністрації за період з 01.01.2011 по 01.01.2013, за наслідками якої 19.02.2013 року складений Акт № 03-21/136 планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Полтавської районної державної адміністрації за період з 01.01.2011 по 01.01.2013 (далі - Акт перевірки) /а.с. 8-70; т.1., а.с. 127-147; т. 28/.
Як слідує зі змісту Акту перевірки, з обставин викладених у розділі «Взяття на облік зобов'язань, у тому числі фінансових. Стан розрахункової дисципліни та виконання господарських угод» ревізією встановлено наступне: враховуючи недотримання ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8 вимог укладених з відділом освіти договорів на 2011-2012 роки, та не приведення начальником відділу освіти Полтавської райдержадміністрації Сень О.О. у відповідність штатні розписи обслуговуючого персоналу шкіл в частині виключення з них кухарів та підсобних робітників, з Полтавського районного бюджету в 2011-2012 роках зайво використано бюджетних коштів на покриття видатків, які повинні здійснюватись ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8 згідно з умовами укладених договорів (на утримання працівників харчоблоків, в тому числі, на яких покладено виконання обов'язків працівників харчоблоку) на загальну суму 1331119,16 грн., в т.ч. по КЕКВ 1111 «Заробітна плата» 983924,30 грн., КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» - 347194,86 грн., чим Полтавському районному бюджету нанесено матеріальної шкоди (збитків) на суму 1331119,16 грн., з яких:
- по навчальних закладах, де згідно укладених договорів повинна забезпечувати харчування дітей ФОП ОСОБА_5 - на загальну суму 366757,80 грн.:
- за 2011 рік - 139244,39 грн. (КЕКВ 1111 - 102160,23 грн., КЕКВ 1120 - 37084,16 грн.);
- за 2012 рік - 227513, 41 грн. (КЕКВ 1111 - 166921,06 грн., КЕКВ 1120 - 60592,34 грн.);
- по навчальних закладах, де згідно укладених договорів повинна забезпечувати харчування дітей ФОП ОСОБА_6 - на загальну суму 311009,51 грн.:
- за 2011 рік - 138363,99 грн. (КЕКВ 1111 - 103024,11 грн., КЕКВ 1120 - 35339,88 грн.);
- за 2012 рік - 172645,52 грн. (КЕКВ 1111 - 129575,94 грн., КЕКВ 1120 - 43069,58 грн.);
- по навчальних закладах, де згідно укладених договорів повинна забезпечувати харчування дітей ФОП ОСОБА_8 - на загальну суму 394632,08 грн.:
- за 2011 рік - 170015,92 грн. (КЕКВ 1111 - 125953,88 грн., КЕКВ 1120 - 44062,04 грн.);
- за 2012 рік - 224616,16 грн. (КЕКВ 1111 - 166472,67 грн., КЕКВ 1120 - 58143,49 грн.);
- по навчальних закладах, де згідно укладених договорів повинна забезпечувати харчування дітей ФОП ОСОБА_7 - на загальну суму 258719,77 грн.:
- за 2011 рік - 121065,63 грн. (КЕКВ 1111 - 88822,91 грн., КЕКВ 1120 - 32242,72 грн.);
- за 2012 рік - 137654,14 грн. (КЕКВ 1111 - 100993,5 грн., КЕКВ 1120 - 36660,64 грн.) /а.с. 26-41; т.1./.
Зазначений Акт перевірки 19.02.2013 року одержано уповноваженим представником Відділу освіти Полтавської райдержадміністрації та підписано із запереченнями та повідомленням про їх додаткове надання.
Не погодившись з Актом перевірки Відділ освіти Полтавської районної державної адміністрації звернувся до Державної фінансової інспекції в Полтавській області із запереченнями від 01.03.2013 року № 01-14/326 /а.с. 74-85; т.1/.
Згідно із затвердженим 21 березня 2013 року виконуючим обов'язки начальника державної фінансової інспекції Висновком на заперечення до акта планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Полтавської районної державної адміністрації за період з 01.01.2011 по 01.01.2013 від 19.02.2013 № 03-21/136, заперечення не були прийняті /а.с. 1-67; т. 14/.
Відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до пункту 46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" Державна фінансова інспекція в Полтавській області пред'явила начальнику відділу освіти Полтавської районної державної адміністрації Вимогу від 26 березня 2013 року № 16-03-3-14/2127 «Про усунення виявлених плановою виїзною ревізією фінансово-господарської діяльності відділу освіти Полтавської районної державної адміністрації порушень законодавства з питань збереження і використання комунальної власності та фінансів» (далі - Вимога), яку об'єктом контролю 27 березня 2013 року за вхідним № 01-20/212, що підтверджується відбитком штампу про реєстрацію вхідної документації /а.с. 71-73; т.1./.
Згідно із пунктом 1 Вимоги на позивача покладено обов'язок відшкодувати зайво використані відділом освіти бюджетні кошти на покриття видатків, які повинні здійснюватись фізичними особами - підприємцями відповідно до укладених в 2011-2012 роках договорів на надання послуг з організації харчування учнів навчальних закладів Полтавського району (в розмірі оплати в 2011-2012 роках праці штатних працівників відділу освіти, які фактично працювали на харчоблоках навчальних закладів, виконуючи обов'язки, покладені цими договорами на фізичних осіб-підприємців), шляхом повернення цих коштів до Полтавського районного бюджету в загальній сумі 1331119,16 грн. Кошти, що надійдуть на реєстраційний рахунок відділу освіти, як відшкодування видатків на оплату праці штатних працівників відділу освіти, які фактично працювали на харчоблоках навчальних закладів, за 2011-2012 роки, перерахувати до Полтавського районного бюджету в сумі 1331119,16 грн. (код класифікації доходів бюджету 24060300) згідно з вимогами п. 3.2. розділу Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.12.2003 № 242, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.01.2014 за № 106/8705 (зі змінами).
Позивач частково не погодився із Вимогою Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 26 березня 2013 року № 16-03-3-14/2127 «Про усунення виявлених плановою виїзною ревізією фінансово-господарської діяльності відділу освіти Полтавської районної державної адміністрації порушень законодавства з питань збереження і використання комунальної власності та фінансів», у зв'язку із чим оскаржив до суду пункт 1 Вимоги.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку пункту 1 оскаржуваної Вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області суд виходить з наступного.
Відповідно до частин 1,2 статті 25 Закону України "Про освіту" організація та відповідальність за харчування у державних навчальних закладах покладається на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані навчальні заклади, керівників навчальних закладів і здійснюється за рахунок бюджетних асигнувань. Харчування у навчальних закладах інших форм власності організовують засновник і керівник закладу.
Згідно частини 3 статті 22 Закону України «Про загальну середню освіту» відповідальність за організацію харчування учнів (вихованців) у загальноосвітніх навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, додержання в них вимог санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм покладається на засновників (власників), керівників цих навчальних закладів. Норми та порядок організації харчування учнів (вихованців) у загальноосвітніх навчальних закладах встановлюються Кабінетом Міністрів України.
За змістом пунктів 1, 2 Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року № 116: організація харчування дітей у державних та комунальних навчальних закладах покладається на органи виконавчої влади, а в навчальних закладах, що належать територіальним громадам, - на органи місцевого самоврядування; харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах здійснюється за місцем виховання, навчання або на підприємствах громадського харчування, з якими засновником (власником) відповідного навчального закладу укладено договір.
Механізм організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах незалежно від їх підпорядкування, типу і форми власності визначає Порядок організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства освіти і науки України від 1 червня 2005 р. № 242/329 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 червня 2005 р. за № 661/10941) (далі - Порядок).
Процес організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах складається з: відпрацювання режиму і графіка харчування дітей; визначення постачальників продуктів харчування і продовольчої сировини; приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості; складання меню-розкладу; виготовлення страв; проведення реалізації готових страв і буфетної продукції; надання дітям готових страв і буфетної продукції; ведення обліку дітей, які отримують безоплатне гаряче харчування, а також гаряче харчування за кошти батьків; контроль за харчуванням; інформування батьків про організацію харчування дітей у закладі (пункт 3 Порядку).
Відповідальними за організацію харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, за матеріально-технічний стан харчоблоку (їдальні, буфету), додержання вимог санітарного законодавства є засновники (власники), керівники цих закладів та організації (підприємства), що забезпечують харчування дітей (пункт 4 Порядку).
Харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах забезпечується безпосередньо у закладі. При відсутності їдальні, харчоблоку дітей харчують у закладі громадського харчування або поставляються готові страви від підприємства громадського харчування. Між засновником (власником) і організаціями (підприємствами), які здійснюють харчування, укладаються угоди за погодженням з територіальною установою санітарно-епідеміологічної служби (пункт 11 Порядку).
За приписами пункту 12 Порядку, якщо харчування учнів здійснюється організацією (підприємством громадського харчування), штат харчоблоку (їдальні, буфету) не належить до штатного розпису навчального, оздоровчого закладу.
Згідно з Додатком 1 до розділу 1 Методичних рекомендацій з організації харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах, затверджених наказом Міністерства економіки України від 1 серпня 2006 р. N 265, до переліку нормативних актів, що регламентують діяльність підприємств ресторанного господарства при навчальних закладах, віднесено у тому числі ГОСТ 30523-97 «Послуги громадського харчування. Загальні вимоги».
За змістом підпункту 4.2. пункту 4 ГОСТ 30523-97, послуги харчування являють собою послуги по виготовленню кулінарної продукції та створенню умов для її реалізації та споживання згідно з типом та класом підприємства та підрозділяються на: послуги харчування ресторану; послуги харчування бару; послуги харчування кафе; послуги харчування їдальні; послуги харчування закусочної.
Як вже було зазначено вище, згідно підпунктів 4.13, 4.30, пункту 4, підпункту 5.4. пункту 5 Положення про відділ освіти Полтавської районної державної адміністрації (нова редакція), затвердженого Розпорядженням голови районної державної адміністрації 17.03.2006 № 142, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, відділ освіти: організовує харчування дітей у навчальних закладах за рахунок бюджету та залучених коштів; вносить пропозиції щодо обсягів бюджетного фінансування навчальних закладів та установ освіти, які перебувають у комунальній власності територіальних громад сіл, аналізує їх використання; має право вносити органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування пропозиції щодо фінансування навчальних закладів установ освіти, брати безпосередньо участь у формуванні бюджету освітньої галузі району /а.с. 150-159; т. 28/.
Пунктом 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. № 228, передбачено, що під час визначення обсягів видатків бюджету та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, ліжок у лікарнях, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді. Обов'язковим є виконання вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями, виплату стипендії, а також на господарське утримання установ. Під час визначення видатків у проектах кошторисів установи повинен забезпечуватися суворий режим економії коштів і матеріальних цінностей. До кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи. Видатки на придбання обладнання, капітальний ремонт приміщень тощо, які не є першочерговими, можуть передбачатися лише за умови забезпечення коштами невідкладних витрат та відсутності заборгованості. При цьому видатки на заробітну плату з коштів спеціального фонду обчислюються залежно від обсягу діяльності, що провадиться за рахунок цих коштів, із застосуванням встановлених законодавством норм, які використовуються установами аналогічного профілю.
З матеріалів справи слідує, що 17 січня 2011 року між Відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації (Замовник) та приватним підприємцем ОСОБА_8 (Виконавець) укладений договір № 26, згідно із предметом якого Замовник - Відділ освіти Полтавської районної державної адміністрації передає для надання послуг з організації харчування їдальні, а Виконавець - ОСОБА_8, організовує харчування учнів у їдальнях: Калашниківського НВК, Головочанського НВК, Мачухівського НВК, Розсошенської гімназії, Тростянецької ЗОШ І-ІІІ ст., Щербанівської ЗОШ І-ІІІ ст., Судіївської ЗОШ І-ІІ ст., Заворсклянської ЗОШ І ст., Шевченківської ЗОШ І ст., Вацівської ЗОШ І-ІІ ст., Минівської ЗОШ І ст., Кашубівської ЗОШ І ст., Ватажківської ЗОШ І ст.
За погодженими в пункті 2.8, 2.12 Договору умовами, Виконавець, серед іншого, прийняв на себе зобов'язання здійснювати технологічний процес приготування страв і харчування учнів, прибирання кухні та підсобних приміщень, дотримання санітарії та вимог щодо охорони праці; виконавець в разі виробничої необхідності додатково комплектує штат працівників їдальні згідно діючих норм та оплачує їх роботу /а.с. 42-45; т. 28/.
17 січня 2011 року між Відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації (Замовник) та приватним підприємцем ОСОБА_7 (Виконавець) укладений договір № 27, згідно із предметом якого Замовник - Відділ освіти Полтавської районної державної адміністрації передає для надання послуг з організації харчування їдальні, а Виконавець - ОСОБА_7, організовує харчування учнів у їдальнях: Божківського НВК, Бричківської ЗОШ І-ІІІ ст., Кротенківського НВК, Тахтаулівського НВК, Рунівщинської ЗОШ І-ІІІ ст., Мар'ївської ЗОШ І-ІІ ст., Божківської ЗОШ І ст., Нестеренківської ЗОШ І ст.
За погодженими в пункті 2.8, 2.12 Договору умовами, Виконавець, серед іншого, прийняв на себе зобов'язання здійснювати технологічний процес приготування страв і харчування учнів, прибирання кухні та підсобних приміщень, дотримання санітарії та вимог щодо охорони праці; виконавець в разі виробничої необхідності додатково комплектує штат працівників їдальні згідно діючих норм та оплачує їх роботу /а.с. 46-49; т. 28/.
17 січня 2011 року між Відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації (Замовник) та приватним підприємцем в особі ОСОБА_5 (Виконавець) укладений договір № 28, згідно із предметом якого Замовник - Відділ освіти Полтавської районної державної адміністрації передає для надання послуг з організації харчування їдальні, а Виконавець - ОСОБА_5, організовує харчування учнів у їдальнях: Абазівської ЗОШ І-ІІІ ст., Валківської ЗОШ І-ІІІ ст., Кіровського НВК, Супрунівської ЗОШ І-ІІІ ст., Гожулівського НВК, Чорноглазівської ЗОШ І-ІІ ст., Івашківської ЗОШ І ст., Мильчанської ЗОШ.
За погодженими в пункті 2.8, 2.12 Договору умовами, Виконавець, серед іншого, прийняв на себе зобов'язання здійснювати технологічний процес приготування страв і харчування учнів, прибирання кухні та підсобних приміщень, дотримання санітарії та вимог щодо охорони праці; виконавець в разі виробничої необхідності додатково комплектує штат працівників їдальні згідно діючих норм та оплачує їх роботу /а.с. 50-53; т. 28/.
17 січня 2011 року між Відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації (Замовник) та приватним підприємцем в особі ОСОБА_6 (Виконавець) укладений договір № 29, згідно із предметом якого Замовник - Відділ освіти Полтавської районної державної адміністрації передає для надання послуг з організації харчування їдальні, а Виконавець - ОСОБА_6, організовує харчування учнів у їдальнях: Куликівської ЗОШ І-ІІІ ст., Новоселівської ЗОШ І-ІІІ ст., Терешківської ЗОШ І-ІІІ ст., Верхолянської ЗОШ І-ІІ ст., Н-Млинської ЗОШ І-ІІІ ст., Степанівської ЗОШ І-ІІ ст., Степневського НВК, Андрущянської ЗОШ І ст., Василівської ЗОШ І-ІІІ ст., Черкасівської ЗОШ І ст..
За погодженими в пункті 2.8, 2.12 Договору умовами, Виконавець, серед іншого, прийняв на себе зобов'язання здійснювати технологічний процес приготування страв і харчування учнів, прибирання кухні та підсобних приміщень, дотримання санітарії та вимог щодо охорони праці; виконавець в разі виробничої необхідності додатково комплектує штат працівників їдальні згідно діючих норм та оплачує їх роботу /а.с. 54-57; т. 28/.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно із Звітами про результати проведення процедури відкритих торгів № 1 від 09.03.2011 р. та № 1 від 16.01.2012 р., зміст яких є ідентичним, замовником - Відділом освіти Полтавської райдержадміністрації проведено відкриті торги по закупівлі за кошти місцевого бюджету послуг шкільних їдалень. 55.51.1. (Послуги з організації харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів Полтавського району), за наслідками яких і в 2011, і в 2012 році було укладено договори про закупівлю з наступними учасниками: ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_6 /а.с. 30 - 38; т. 28/.
При цьому код та назва послуги визначені згідно чинного на момент виникнення спірних правовідносин Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97 затвердженого і введеного в дію наказом Держстандарту України від 30 грудня 1997 р. N 822 (класифікатор скасовано з 31 грудня 2012 року згідно з наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11 жовтня 2010 року N 457, враховуючи зміни, внесені наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 29 листопада 2010 року N 530).
За наслідками проведених відділом освіти конкурсних торгів були укладені договори про закупівлю з наступними фізичними особами - підприємцями: ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_6 /а.с. 1-41;т. 28/.
03 березня 2011 року між Відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації (Замовником) та приватним підприємцем в особі ОСОБА_5 (Учасник) укладений договір № 117, згідно із предметом якого Учасник зобов'язується у 2011 році надати Замовнику послуги з організації харчування учнів Абазівської ЗОШ І-ІІІ ст., Валківської ЗОШ І-ІІІ ст., Кіровського НВК, Супрунівської ЗОШ І-ІІІ ст., Гожулівського НВК, Чорноглазівської ЗОШ І-ІІ ст., Івашківської ЗОШ І ст., Мильчанської ЗОШ І ст., а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги.
За погодженими в пункті 6.3.3. Договору умовами, учасник, серед іншого, прийняв на себе зобов'язання згідно із яким він: забезпечує процес організації харчування дітей у навчальних закладах, що складається з відпрацювання режиму і графіка харчування дітей, визначення постачальників продуктів харчування і продовольчої сировини контроль за харчуванням; інформування батьків про організацію харчування дітей у закладі; у особі кухаря: приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості, складання меню, виготовлення страв; проведення реалізації готових страв і буфетної продукції; надання дітям готових страв і буфетної продукції; ведення обліку дітей, які отримують безоплатне гаряче харчування, а також гаряче харчування за кошти батьків. Учасник у разі виробничої необхідності додатково комплектує штат працівників їдальні згідно діючими нормами та оплачує їх роботу.
03 березня 2011 року між Відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації (Замовником) та приватним підприємцем в особі ОСОБА_6 (Учасник) укладений договір № 118, згідно із предметом якого Учасник зобов'язується у 2011 році надати Замовнику послуги з організації харчування учнів Куликівської ЗОШ І-ІІІ ст., Новоселівської ЗОШ І-ІІІ ст., Терешківської ЗОШ І-ІІІ ст., Верхолянської ЗОШ І-ІІ ст., Н-Млинської ЗОШ І-ІІІ ст., Степанівської ЗОШ І-ІІ ст., Степневського НВК, Андрущянської ЗОШ І ст., Василівської ЗОШ І-ІІІ ст., Черкасівської ЗОШ І ст., а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги.
За погодженими в пункті 6.3.3. Договору умовами, учасник, серед іншого, прийняв на себе зобов'язання згідно із яким він: забезпечує процес організації харчування дітей у навчальних закладах, що складається з відпрацювання режиму і графіка харчування дітей, визначення постачальників продуктів харчування і продовольчої сировини контроль за харчуванням; інформування батьків про організацію харчування дітей у закладі; у особі кухаря: приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості, складання меню, виготовлення страв; проведення реалізації готових страв і буфетної продукції; надання дітям готових страв і буфетної продукції; ведення обліку дітей, які отримують безоплатне гаряче харчування, а також гаряче харчування за кошти батьків. Учасник у разі виробничої необхідності додатково комплектує штат працівників їдальні згідно діючими нормами та оплачує їх роботу.
03 березня 2011 року між Відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації (Замовником) та приватним підприємцем в особі ОСОБА_8 (Учасник) укладений договір № 119, згідно із предметом якого Учасник зобов'язується у 2011 році надати Замовнику послуги з організації харчування учнів Калашниківського НВК, Головочанського НВК, Мачухівського НВК, Розсошенської гімназії, Тростянецької ЗОШ І-ІІІ ст., Щербанівської ЗОШ І-ІІІ ст., Судіївської ЗОШ І-ІІ ст., Заворсклянської ЗОШ І ст., Шевченківської ЗОШ І ст., Вацівської ЗОШ І-ІІ ст., Минівської ЗОШ І ст., Кашубівської ЗОШ І ст., Ватажківської ЗОШ І ст., а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги.
За погодженими в пункті 6.3.3. Договору умовами, учасник, серед іншого, прийняв на себе зобов'язання згідно із яким він: забезпечує процес організації харчування дітей у навчальних закладах, що складається з відпрацювання режиму і графіка харчування дітей, визначення постачальників продуктів харчування і продовольчої сировини контроль за харчуванням; інформування батьків про організацію харчування дітей у закладі; у особі кухаря: приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості, складання меню, виготовлення страв; проведення реалізації готових страв і буфетної продукції; надання дітям готових страв і буфетної продукції; ведення обліку дітей, які отримують безоплатне гаряче харчування, а також гаряче харчування за кошти батьків. Учасник у разі виробничої необхідності додатково комплектує штат працівників їдальні згідно діючими нормами та оплачує їх роботу.
03 березня 2011 року між Відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації (Замовником) та приватним підприємцем в особі ОСОБА_7 (Учасник) укладений договір № 120, згідно із предметом якого Учасник зобов'язується у 2011 році надати Замовнику послуги з організації харчування учнів Божківського НВК, Бричківської ЗОШ І-ІІІ ст., Кротенківського НВК, Тахтаулівського НВК, Рунівщинської ЗОШ І-ІІІ ст., Мар'ївської ЗОШ І-ІІ ст., Божківської ЗОШ І ст., Нестеренківської ЗОШ І ст., а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги.
За погодженими в пункті 6.3.3. Договору умовами, учасник, серед іншого, прийняв на себе зобов'язання згідно із яким він: забезпечує процес організації харчування дітей у навчальних закладах, що складається з відпрацювання режиму і графіка харчування дітей, визначення постачальників продуктів харчування і продовольчої сировини контроль за харчуванням; інформування батьків про організацію харчування дітей у закладі; у особі кухаря: приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості, складання меню, виготовлення страв; проведення реалізації готових страв і буфетної продукції; надання дітям готових страв і буфетної продукції; ведення обліку дітей, які отримують безоплатне гаряче харчування, а також гаряче харчування за кошти батьків. Учасник у разі виробничої необхідності додатково комплектує штат працівників їдальні згідно діючими нормами та оплачує їх роботу.
10 січня 2012 року між Відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації (Замовником) та приватним підприємцем в особі ОСОБА_5 (Учасник) укладений договір № 23, згідно із предметом якого Учасник зобов'язується у 2012 році надати Замовнику послуги з організації харчування учнів загальноосвітніх шкіл Полтавського району Полтавської області, а саме: Абазівської ЗОШ І-ІІІ ст., Валківської ЗОШ І-ІІІ ст., Кіровського НВК, Супрунівського НВК, Гожулівського НВК, Чорноглазівської ЗОШ І-ІІ ст., Мильчанської ЗОШ І ст.
За погодженими в пункті 6.3.3. Договору умовами, учасник, серед іншого, прийняв на себе зобов'язання згідно із яким він: забезпечує процес організації харчування дітей у навчальних закладах, що складається з відпрацювання режиму і графіка харчування дітей, визначення постачальників продуктів харчування і продовольчої сировини контроль за харчуванням; інформування батьків про організацію харчування дітей у закладі; у особі кухаря: приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості, складання меню, виготовлення страв; проведення реалізації готових страв і буфетної продукції; надання дітям готових страв і буфетної продукції; ведення обліку дітей, які отримують безоплатне гаряче харчування, а також гаряче харчування за кошти батьків. Учасник у разі виробничої необхідності додатково комплектує штат працівників їдальні згідно діючими нормами та оплачує їх роботу.
10 січня 2012 року між Відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації (Замовником) та приватним підприємцем в особі ОСОБА_7 (Учасник) укладений договір № 24, згідно із предметом якого Учасник зобов'язується у 2012 році надати Замовнику послуги з організації харчування учнів загальноосвітніх шкіл Полтавського району Полтавської області, а саме: Божківського НВК, Бричківської ЗОШ І-ІІІ ст., Кротенківського НВК, Тахтаулівського НВК, Рунівщинської ЗОШ І-ІІІ ст., Мар'ївської ЗОШ І-ІІ ст., Нестеренківської ЗОШ І ст.
За погодженими в пункті 6.3.3. Договору умовами, учасник, серед іншого, прийняв на себе зобов'язання згідно із яким він: забезпечує процес організації харчування дітей у навчальних закладах, що складається з відпрацювання режиму і графіка харчування дітей, визначення постачальників продуктів харчування і продовольчої сировини контроль за харчуванням; інформування батьків про організацію харчування дітей у закладі; у особі кухаря: приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості, складання меню, виготовлення страв; проведення реалізації готових страв і буфетної продукції; надання дітям готових страв і буфетної продукції; ведення обліку дітей, які отримують безоплатне гаряче харчування, а також гаряче харчування за кошти батьків. Учасник у разі виробничої необхідності додатково комплектує штат працівників їдальні згідно діючими нормами та оплачує їх роботу.
10 січня 2012 року між Відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації (Замовником) та приватним підприємцем в особі ОСОБА_8 (Учасник) 10 січня 2012 року укладений договір № 25, згідно із предметом якого Учасник зобов'язується у 2012 році надати Замовнику послуги з організації харчування учнів загальноосвітніх шкіл Полтавського району Полтавської області, а саме: Калашниківського НВК, Головочанського НВК, Мачухівського НВК, Розсошенської гімназії, Тростянецької ЗОШ І-ІІІ ст., Щербанівської ЗОШ І-ІІІ ст., Судіївської ЗОШ І-ІІ ст., Заворсклянської ЗОШ І ст., Вацівської ЗОШ І-ІІ ст., Минівської ЗОШ І ст., Кашубівської ЗОШ І ст., Ватажківської ЗОШ І ст.
За погодженими в пункті 6.3.3. Договору умовами, учасник, серед іншого, прийняв на себе зобов'язання згідно із яким він: забезпечує процес організації харчування дітей у навчальних закладах, що складається з відпрацювання режиму і графіка харчування дітей, визначення постачальників продуктів харчування і продовольчої сировини контроль за харчуванням; інформування батьків про організацію харчування дітей у закладі; у особі кухаря: приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості, складання меню, виготовлення страв; проведення реалізації готових страв і буфетної продукції; надання дітям готових страв і буфетної продукції; ведення обліку дітей, які отримують безоплатне гаряче харчування, а також гаряче харчування за кошти батьків. Учасник у разі виробничої необхідності додатково комплектує штат працівників їдальні згідно діючими нормами та оплачує їх роботу.
10 січня 2012 року між Відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації (Замовником) та приватним підприємцем в особі ОСОБА_6 (Учасник) укладений договір № 26, згідно із предметом якого Учасник зобов'язується у 2012 році надати Замовнику послуги з організації харчування учнів загальноосвітніх шкіл Полтавського району Полтавської області, а саме: Куликівської ЗОШ І-ІІІ ст., Новоселівської ЗОШ І-ІІІ ст., Терешківської ЗОШ І-ІІІ ст., Верхолянської ЗОШ І-ІІ ст., Н-Млинської ЗОШ І-ІІІ ст., Степанівської ЗОШ І-ІІ ст., Степневського НВК, Андрущянської ЗОШ І ст., Василівської ЗОШ І-ІІІ ст., Черкасівської ЗОШ І ст.
За погодженими в пункті 6.3.3. Договору умовами, учасник, серед іншого, прийняв на себе зобов'язання згідно із яким він: забезпечує процес організації харчування дітей у навчальних закладах, що складається з відпрацювання режиму і графіка харчування дітей, визначення постачальників продуктів харчування і продовольчої сировини контроль за харчуванням; інформування батьків про організацію харчування дітей у закладі; у особі кухаря: приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості, складання меню, виготовлення страв; проведення реалізації готових страв і буфетної продукції; надання дітям готових страв і буфетної продукції; ведення обліку дітей, які отримують безоплатне гаряче харчування, а також гаряче харчування за кошти батьків. Учасник у разі виробничої необхідності додатково комплектує штат працівників їдальні згідно діючими нормами та оплачує їх роботу.
З огляду на викладені умови наведених договорів про надання послуг з організації харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів Полтавського району, укладених позивачем з фізичними особами-підприємцями, сторонами було погоджено, що до кола обов'язків цих підприємців (Виконавців, Учасників), належить у тому числі здійснення технологічного процесу приготування страв і харчування учнів, додаткового комплектування штату працівників їдальні згідно діючих норм та оплата їх роботи в разі виробничої необхідності; забезпечення процесу організації харчування дітей у навчальних закладах, у особі кухаря: приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості, складання меню, виготовлення страв; проведення реалізації готових страв і буфетної продукції; надання дітям готових страв і буфетної продукції.
Таким чином наведені обставини надають підстав для висновку про те, що саме фізичні особи-підприємці, з якими були укладені наведені договори, а не Відділ освіти, зобов'язані нести витрати пов'язані із здійсненням процесу організації харчування дітей у навчальних закладах, у тому числі у особі кухаря: приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості, складання меню, виготовлення страв; проведення реалізації готових страв і буфетної продукції; надання дітям готових страв і буфетної продукції, та витрати пов'язані із необхідністю додаткового комплектування штату працівників їдальні згідно діючих норм в разі виробничої необхідності.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором. Застосування господарських санкцій до суб'єкта, який порушив зобов'язання, не звільняє цього суб'єкта від обов'язку виконати зобов'язання в натурі, крім випадків, коли інше передбачено законом або договором, або управнена сторона відмовилася від прийняття виконання зобов'язання.
Ревізією стану розрахунків Відділу освіти з ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, проведеною за період з 01.01.2011 по 31.12.2012, встановлено, що згідно первинних бухгалтерських документів відділу освіти: на підставі укладених договорів, складених актів про надання послуг з організації харчування дітей та рахунків, до оплати відділу освіти, і копії яких залучені до матеріалів судової справи, вищевказаними фізичними особами-підприємцями надано послуги з організації харчування дітей в навчальних закладах Полтавського району, а відділом освіти здійснено оплату за отримані послуги з організації харчування дітей в повному обсязі.
Зазначена обставина також не заперечувалась представниками позивача під час розгляду справи.
Отже викладені вище обставини свідчать про виконання зобов'язань з боку Відділу освіти Полтавської районної державної адміністрації, прийнятих останнім за договорами, укладеними з фізичними особами-підприємцями про надання послуг з організації харчування.
Разом з цим, як встановлено ревізією, та підтверджується відомостями, що містять довідки Державної податкової інспекції у м. Полтаві № 976/9/17.4-22 від 18.01.2013 року та № 2020/9/17.1-21 від 01.02.2013 року, згідно звітів суб'єкта малого підприємництва - фізичної особи - платника єдиного внеску за 2011-2012 року та згідно бази даних податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку (ф. 1 ДФ) наймані працівники у ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, відсутні.
Також, як вбачається з матеріалів справи, пояснень представників сторін, ними не заперечується, та встановлено ревізією, штатними розписами працівників обслуговуючого персоналу навчальних закладів Полтавського району затверджено: на 2011 рік - в 19 навчальних закладах Полтавського району 29,5 штатних одиниць кухарів та 6,5 штатних одиниць підсобних робітників харчоблоків, які утримувались за рахунок бюджетних коштів; на 2012 рік - в 20 навчальних закладах Полтавського району 32,5 штатних одиниць кухарів та 8,5 штатних одиниць підсобних робітників харчоблоків, з яких утримувались за рахунок бюджетних коштів фактично зайнятих працівниками штатних одиниць: 31,5 штатних одиниць кухарів та 8,5 штатних одиниць підсобних робітників. Крім того, ревізією встановлено, що протягом 2011-2012 років в навчальних закладах Полтавського району, в штатних розписах обслуговуючого персоналу яких відсутні штатні одиниці кухарів та підсобних робітників, посадові обов'язки кухарів та підсобних робітників на підставі наказів директорів відповідних шкіл покладались на працівників, зарахованих на штатні посади двірників, сторожів, робітників по обслуговуванню будівель школи, робітників по обслуговуванню службових приміщень, та було фактично задіяно таких працівників: - в 2011 році - в 9 навчальних закладах Полтавського району 6,5 штатних одиниць двірників, сторожів, робітників по обслуговуванню будівель школи, робітників по обслуговуванню службових приміщень; - в 2012 році - в 8 навчальних закладах Полтавського району: 6,0 штатних одиниць двірників, сторожів, робітників по обслуговуванню будівель школи, робітників по обслуговуванню службових приміщень.
Існування та введення цих посад кухарів та підсобних робітників здійснювалось на підставі рішень сесії Полтавської районної ради Полтавської області, за поданнями та клопотаннями районної державної адміністрації або відділу освіти, у зв'язку із виробничою необхідністю та з метою створення належних санітарно-гігієнічних умов, тощо, копії яких залучені до матеріалів справи /а.с. 154-198; т. 27/. Проте існування цих рішень не позбавляло позивача повноважень стосовно внесення пропозицій щодо обсягів бюджетного фінансування навчальних закладів та установ освіти, які перебувають у комунальній власності територіальних громад сіл, аналізу їх використання, права вносити органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування пропозиції щодо фінансування навчальних закладів установ освіти, та брати безпосередньо участь у формуванні бюджету освітньої галузі району, що передбачено підпунктом 4.30, пункту 4, підпунктом 5.4. пункту 5 Положення про відділ освіти Полтавської районної державної адміністрації (нова редакція), затвердженого Розпорядженням голови районної державної адміністрації 17.03.2006 № 142, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Також ревізією встановлено та не спростовано представниками позивача під час розгляду справи, що фізичні особи-підприємці забезпечували організацію раціонального харчування учнів в частині: погодження схем доставки продуктів у заклад; забезпечення своєчасної доставки продуктів; складання та затвердження перспективного меню відповідно до нормативних документів; розроблення технологічних карток; несуть відповідальність за калькуляційні розрахунки, відповідають за наявність відповідних сертифікатів всієї продукції; беруть участь у проведенні поточних ремонтів приміщень харчоблоку та шкільної їдальні, кухонного обладнання; забезпечує кухарів робочим одягом та інвентарем, миючими та миючими засобами, а штатні кухарі та підсобні робітники харчоблоків навчальних закладів виконують роботу згідно посадових обов'язків: приймають продукти харчування, готують страви згідно меню, калькуляційних та технологічних карток, миють посуд, кухонне обладнання, тощо.
За таких обставин суд приходить до висновку, що ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, отримали в 2011-2012 роках оплату послуг з організації харчування дітей в навчальних закладах Полтавського району в повному обсязі, за менший обсяг виконаних зобов'язань, покладених на них за договорами про організацію харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів Полтавського району Полтавської області, оскільки фактично не несли витрати пов'язані із здійсненням процесу організації харчування дітей у навчальних закладах, у тому числі у особі кухаря: приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості, складання меню, виготовлення страв; проведення реалізації готових страв і буфетної продукції; надання дітям готових страв і буфетної продукції, та витрати пов'язані із необхідністю додаткового комплектування штату працівників їдальні згідно діючих норм в разі виробничої необхідності. В той же час утримання працівників, які прийняті на штатні посади кухарів, підсобних робітників харчоблоків, двірників, сторожів, робітників по обслуговуванню будівель школи, робітників по обслуговуванню службових приміщень закладів, які згідно посадових обов'язків приймали продукти харчування, виготовляли страви, мили посуд, тощо, здійснювалось в межах кошторисних призначень на утримання навчальних закладів за рахунок коштів Полтавського районного бюджету.
З огляду на викладене суд погоджується з твердженнями відповідача, та викладеними в акті ревізії обставинами /а.с. 47; т.1/, що внаслідок допущеного порушення завищено касові та фактичні видатки за КЕКВ 1111 «Заробітна плата» та КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату», КТКВ 070201 «Загальноосвітні школи (в т.ч. школа-дитячий садок, інтернат при школі), спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії, колегіуми» у формі «Звіт про надходження та використання коштів загального фонду» (№ 2м), за 2011 рік на суму 419961,13 грн. та 148728,80 грн. відповідно, та за 2012 рік - на 563963,17 грн. та 198466,06 грн. відповідно; а отже і з висновком ревізії про те, що враховуючи недотримання ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8 вимог укладених з відділом освіти договорів на 2011-2012 роки з Полтавського районного бюджету в 2011-2012 роках зайво використано бюджетних коштів на покриття видатків, які повинні здійснюватись ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8 згідно з умовами укладених договорів (на утримання працівників харчоблоків, в тому числі, на яких покладено виконання обов'язків правників харчоблоку) на загальну суму 1331119,16 грн., в т.ч. по КЕКВ 1111 «Заробітна плата» 983924,30 грн., КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» - 347194,86 грн., чим Полтавському районному бюджету нанесено матеріальної шкоди (збитків) на суму 1331119,16 грн., з яких:
- по навчальних закладах, де згідно укладених договорів повинна забезпечувати харчування дітей ФОП ОСОБА_5 - на загальну суму 366757,80 грн.:
- за 2011 рік - 139244,39 грн. (КЕКВ 1111 - 102160,23 грн., КЕКВ 1120 - 37084,16 грн.);
- за 2012 рік - 227513, 41 грн. (КЕКВ 1111 - 166921,06 грн., КЕКВ 1120 - 60592,34 грн.);
- по навчальних закладах, де згідно укладених договорів повинна забезпечувати харчування дітей ФОП ОСОБА_6 - на загальну суму 311009,51 грн.:
- за 2011 рік - 138363,99 грн. (КЕКВ 1111 - 103024,11 грн., КЕКВ 1120 - 35339,88 грн.);
- за 2012 рік - 172645,52 грн. (КЕКВ 1111 - 129575,94 грн., КЕКВ 1120 - 43069,58 грн.);
- по навчальних закладах, де згідно укладених договорів повинна забезпечувати харчування дітей ФОП ОСОБА_8 - на загальну суму 394632,08 грн.:
- за 2011 рік - 170015,92 грн. (КЕКВ 1111 - 125953,88 грн., КЕКВ 1120 - 44062,04 грн.);
- за 2012 рік - 224616,16 грн. (КЕКВ 1111 - 166472,67 грн., КЕКВ 1120 - 58143,49 грн.);
- по навчальних закладах, де згідно укладених договорів повинна забезпечувати харчування дітей ФОП ОСОБА_7 - на загальну суму 258719,77 грн.:
- за 2011 рік - 121065,63 грн. (КЕКВ 1111 - 88822,91 грн., КЕКВ 1120 - 32242,72 грн.);
- за 2012 рік - 137654,14 грн. (КЕКВ 1111 - 100993,5 грн., КЕКВ 1120 - 36660,64 грн.) /а.с. 26-41; т.1./.
Також суд зазначає, що представниками позивача до матеріалів справи залучений висновок № 1005 експертного економічного дослідження по листу від 04.10.2013 року, складений 07.11.2013 року старшим судовим експертом 3 кваліфікаційного класу сектору економічних досліджень Полтавського відділення Харківського НДІ судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса - Буколовою В.В. за зверненням Відділу освіти Полтавської райдержадміністрації про проведення економічного дослідження від 01.04.2014 року. /а.с. 45-55, 121-122; т.28/.
За наслідками проведеного дослідження експертом зроблені наступні висновки:
1) По першому питанню. Оплата праці кухарів та кухонних працівників не передбачена і не є складовою частиною розрахунків вартості харчування однієї дитини в день для учнів 1-4 класів - 6,00 грн., пільгової категорії - 7,00 грн., виконаних до виступу начальника відділу освіти Сень О.О. на засіданні комісії районної ради в справах молоді, освіти, культури, духовності, медицини та спорту в грудні 2010 та в грудні 2011 років з метою підтримки проекту рішення сесії районної ради про затвердження бюджету відповідно на 2011 та на 2012 роки.
2) По другому питанню. Оплата праці кухарів та кухонних працівників не є складовою частиною витрат, понесених ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_5, при наданні послуг з організації харчування учнів в навчальних закладах Полтавського району на протязі 2011 та 2012 років.
3) По третьому питанню. З врахуванням того, що договори, укладені між відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації та ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_5, за період з 01.01.2011 по 01.01.2013 не передбачали наявність у штаті всіх перерахованих ФОП кухарів та кухонних працівників і оплата всім ФОП за проведену роботу здійснювалась за: продуктів харчування, транспортне забезпечення, придбання миючих та дизенфікуючих засобів, придбання спецодягу, м'якого інвентарю, поточний ремонт окремих приміщень харчоблоків, ремонт кухонного обладнання, висновки Держфінінспекції в Полтавській області від 19.02.2013 № 03-21/136 планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Полтавської районної державної адміністрації за період з 01.01.2011 по 01.01.2013, документально не підтверджується.
4) По четвертому питанню. З урахуванням відповіді на попередні питання, Полтавському районному бюджету фінансово-господарською діяльністю здійсненою відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації за період з 01.01.2011 по 01.01.2013, збитків не завдано.
Водночас, відповідно до частини 5 статті 82 Кодексу адміністративного судочинства України висновок експерта для суду не є обов'язковим, однак незгода суду з ним повинна бути вмотивована в постанові або ухвалі.
З приводу висновків за першим питанням, суд зазначає, що ревізією висновки про завищення витрат з Полтавського районного бюджету зроблені на підставі аналізу умов та наслідків виконання укладених договорів їх сторонами, що визначають їх погоджені права та обов'язки, а не виступу начальника відділу освіти Сень О.О. на засіданні комісії районної ради в справах молоді, освіти, культури, духовності, медицини та спорту в грудні 2010 та в грудні 2011 років з метою підтримки проекту рішення сесії районної ради про затвердження бюджету відповідно на 2011 та на 2012 роки. При цьому позивач, як до укладення договорів, так і під час їх виконання був наділений повноваженнями на внесення пропозицій щодо обсягів бюджетного фінансування навчальних закладів та установ освіти, які перебувають у комунальній власності територіальних громад сіл, аналізу їх використання, вносити органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування пропозиції щодо фінансування навчальних закладів установ освіти, та брати безпосередньо участь у формуванні бюджету освітньої галузі району, що передбачено підпунктом 4.30, пункту 4, підпунктом 5.4. пункту 5 Положення про відділ освіти Полтавської районної державної адміністрації (нова редакція), затвердженого Розпорядженням голови районної державної адміністрації 17.03.2006 № 142, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Щодо висновків по другому питанню суд зазначає, що під час розгляду справи було встановлено, що ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, отримали в 2011-2012 роках оплату послуг з організації харчування дітей в навчальних закладах Полтавського району в повному обсязі, за менший обсяг виконаних зобов'язань, покладених на них за договорами про організацію харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів Полтавського району Полтавської області, оскільки фактично не несли витрати пов'язані із здійсненням процесу організації харчування дітей у навчальних закладах, у тому числі у особі кухаря: приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості, складання меню, виготовлення страв; проведення реалізації готових страв і буфетної продукції; надання дітям готових страв і буфетної продукції, та витрати пов'язані із необхідністю додаткового комплектування штату працівників їдальні згідно діючих норм в разі виробничої необхідності.
Суд також не погоджується з висновками експерта по третьому та четвертому питаннях, оскільки вони прямо суперечать фактичним обставинам справи.
Так надаючи відповідь на третє питання експерт виходить з того, що договори, укладені між відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації та ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_5, за період з 01.01.2011 по 01.01.2013 не передбачали наявність у штаті всіх перерахованих ФОП кухарів та кухонних працівників і оплата всім ФОП за проведену роботу здійснювалась за: продуктів харчування, транспортне забезпечення, придбання миючих та дизенфікуючих засобів, придбання спецодягу, м'якого інвентарю, поточний ремонт окремих приміщень харчоблоків, ремонт кухонного обкладання. Разом з цим, як слідує зі змісту самих договорів, укладених із зазначеними підприємцями, саме фізичні особи-підприємці, а не Відділ освіти, зобов'язані нести витрати пов'язані із здійсненням процесу організації харчування дітей у навчальних закладах, у тому числі у особі кухаря: приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості, складання меню, виготовлення страв; проведення реалізації готових страв і буфетної продукції; надання дітям готових страв і буфетної продукції, та витрати пов'язані із необхідністю додаткового комплектування штату працівників їдальні згідно діючих норм в разі виробничої необхідності.
За таких обставин суд вважає обґрунтованими висновки Державної фінансової інспекції в Полтавській області, викладені в Акті № 03-21/136 планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Полтавської районної державної адміністрації за період з 01.01.2011 по 01.01.2013 про те, що враховуючи недотримання ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8 вимог укладених з відділом освіти договорів на 2011-2012 роки з Полтавського районного бюджету в 2011-2012 роках зайво використано бюджетних коштів на покриття видатків, які повинні здійснюватись ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8 згідно з умовами укладених договорів (на утримання працівників харчоблоків, в тому числі, на яких покладено виконання обов'язків правників харчоблоку) на загальну суму 1331119,16 грн., в т.ч. по КЕКВ 1111 «Заробітна плата» 983924,30 грн., КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» - 347194,86 грн., чим Полтавському районному бюджету нанесено матеріальної шкоди (збитків) на суму 1331119,16 грн., а отже і правомірним пункт 1 Вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 26 березня 2013 року № 16-03-3-14/2127 «Про усунення виявлених плановою виїзною ревізією фінансово-господарської діяльності відділу освіти Полтавської районної державної адміністрації порушень законодавства з питань збереження і використання комунальної власності та фінансів» яким на позивача покладено обов'язок відшкодувати зайво використані відділом освіти бюджетні кошти на покриття видатків, які повинні здійснюватись фізичними особами - підприємцями відповідно до укладених в 2011-2012 роках договорів на надання послуг з організації харчування учнів навчальних закладів Полтавського району (в розмірі оплати в 2011-2012 роках праці штатних працівників відділу освіти, які фактично працювали на харчоблоках навчальних закладів, виконуючи обов'язки, покладені цими договорами на фізичних осіб-підприємців), шляхом повернення цих коштів до Полтавського районного бюджету в загальній сумі 1331119,16 грн. Кошти, що надійдуть на реєстраційний рахунок відділу освіти, як відшкодування видатків на оплату праці штатних працівників відділу освіти, які фактично працювали на харчоблоках навчальних закладів, за 2011-2012 роки, перерахувати до Полтавського районного бюджету в сумі 1331119,16 грн. (код класифікації доходів бюджету 24060300) згідно з вимогами п. 3.2. розділу Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.12.2003 № 242, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.01.2014 за № 106/8705 (зі змінами).
В силу частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено правомірність пункт 1 Вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 26 березня 2013 року № 16-03-3-14/2127 «Про усунення виявлених плановою виїзною ревізією фінансово-господарської діяльності відділу освіти Полтавської районної державної адміністрації порушень законодавства з питань збереження і використання комунальної власності та фінансів». Разом з тим, позивачем не надано суду доказів, які б свідчили про порушення відповідачем норм чинного законодавства України та обґрунтованість даного позову.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що Державна фінансова інспекція в Полтавській області приймаючи оскаржуваний пункт вимоги діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження їй надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо. А вимоги позовної заяви не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та задоволенню не підлягають.
Отже за наслідками судового розгляду справи суд приходить до висновку про недоведеність позовних вимог та відсутності підстав для їх задоволення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Відділу освіти Полтавської районної державної адміністрації до Державної фінансової інспекції в Полтавській області про скасування п.1 вимоги, відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 13 червня 2014 року.
Суддя Р.І. Молодецький