Постанова № 39192069, 20.05.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2014
Номер справи
805/5191/14
Номер документу
39192069
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 травня 2014 р. Справа №805/5191/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13-45

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Стирана В.В.,

при секретарі - Д'яченко К.Г.,

за участю:

представника позивача - Власенко Я.В.,

представника відповідача 1, відповідача 2 - Капериз І.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нік-Ойл ЛТД» до Реєстраційної служби Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області Капериз Ігора Романовича, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ-Маркет» про визнання протиправним та скасування рішення №11838248 від 22.03.2014року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Нік-Ойл ЛТД» 24.04.2014року звернулось до суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області Капериз Ігора Романовича, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ-Маркет» про визнання протиправним та скасування рішення №11838248 від 22.03.2014року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень та зобов'язання здійснити державну реєстрацію права власності за позивачем на адміністративну будівлю з розміщення магазину продовольчих та непродовольчих товарів, за адресою: Донецька область, Амвросіївський район, м. Амвросіївка, вул. Матвієнка, буд.8, кадастровий номер земельної ділянки №1420610100:00:003:0878.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що 19.03.2014року підприємство звернулось до відповідача з заявою про державну реєстрацію права власності на адміністративну будівлю з розміщення магазину продовольчих та непродовольчих товарів, за адресою: Донецька область, Амвросіївський район, м. Амвросіївка, вул. Матвієнка, буд.8. Відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» і Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень позивачем разом з заявою були надані відповідні документи, зокрема, декларація Інспекції ДАБК к Донецькій області про готовність об'єкта до експлуатації ДЦ 143130660197 від 07.03.2013року. Проте, позивачем було отримано рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №11838248 від 22.03.2014року. Обґрунтуванням причин відмови відповідачем 2, що у декларації про готовність об'єкта до експлуатації спірна будівля віднесена до ІІІ категорії складності, в той час як реконструйований об'єкт на думку відповідача відноситься до ІV категорії.

Позивач зазначив, що державним реєстратором було порушено норми ч.3 ст.32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно якої, віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.

Згідно листа ТОВ «ГПТЮУ «Реєстратор» від 07.01.2013року адміністративна будівля з розміщення магазину продовольчих та непродовольчих товарів за всіма наведеними розрахунками характеристик можливих наслідків відносить до класу СС2 та належить до ІІІ категорії складності.

З огляду на зазначене, просив суд визнати протиправним та скасувати рішення №11838248 від 22.03.2014року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень та зобов'язати відповідача здійснити державну реєстрацію права власності за позивачем на адміністративну будівлю з розміщення магазину продовольчих та непродовольчих товарів, за адресою: Донецька область, Амвросіївський район, м. Амвросіївка, вул. Матвієнка, буд.8, кадастровий номер земельної ділянки №1420610100:00:003:0878.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав аналогічно викладеному в заяві.

Представник відповідача 1 та відповідача 2 в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, зазначив, що у ході розгляду заяви позивача та прийнятті рішення про можливість проведення державної реєстрації права власності було оцінено правомірність складання та видачі документів та встановлено, що подані для проведення державної реєстрації документи не узгоджуються між собою, зокрема, у декларації про готовність об'єкта до експлуатації будівля віднесена до ІІІ категорії складності, в той час як реконструйований об'єкт на думку відповідача відноситься до ІV категорії.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, надали через канцелярію суду пояснення, в яких зазначив, що позивач є законним власником адміністративної будівлі з розміщенням магазину продовольчих та непродовольчих товарів, яка розташована за адресою: Донецька область, Амвросіївський район, м. Амвросіївка, вул. Матвієнка, буд.8. Згідно ст.41 Конституції України та ст.321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Зазначив, що 14.12.2012року між ним та позивачем було укладено договір оренди нерухомого майна, за умовами якого ТОВ «АТБ-Маркет» було надано у користування 39/50 часток адміністративної будівлі, що знаходиться за адресою: Донецька область, Амвросіївський район, м. Амвросіївка, вул. Матвієнка, буд.8. З метою подальшого використання орендованого приміщення в якості магазину продовольчих та непродовольчих товарів, були проведені будівельно-монтажні роботи з реконструкції приміщень. Після чого, Інспекцією ДАБК к Донецькій області було зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації ДЦ 143130660197 від 07.03.2013року. Просив позовні вимоги задовольнити адміністративний позов ТОВ «Нік-ойл ЛТД».

Розглянувши матеріали справи, дослідивши всі обставини справи і перевіривши їх наявними в ній доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Нік-ойл ЛТД" зареєстровано в якості юридичної особи Амвросіївською районною державною адміністрацією Донецької області 25.07.1997року.

Судом встановлено, що 19.03.2014року ТОВ "Нік-ойл ЛТД" звернулось до відповідача з заявою про державну реєстрацію права власності на адміністративну будівлю з розміщення магазину продовольчих та непродовольчих товарів, за адресою: Донецька область, Амвросіївський район, м. Амвросіївка, вул. Матвієнка, буд.8.

При цьому, відповідно до договору від 14.12.2012року між позивачем та ТОВ «АТБ-Маркет» було укладено договір оренди нерухомого майна, за умовами якого ТОВ «АТБ-Маркет» було надано у користування 39/50 часток адміністративної будівлі, що знаходиться за адресою: Донецька область, Амвросіївський район, м. Амвросіївка, вул. Матвієнка, буд.8. з метою подальшого використання орендованого приміщення в якості магазину продовольчих та непродовольчих товарів.

Відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» і Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень позивачем разом з заявою були надані відповідні документи, зокрема, декларація Інспекції ДАБК к Донецькій області про готовність об'єкта до експлуатації ДЦ 143130660197 від 07.03.2013року, в якій будівля з розміщення магазину продовольчих та непродовольчих товарів, розташована за адресою: Донецька область, Амвросіївський район, м. Амвросіївка, вул. Матвієнка, буд.8, віднесена до ІІІ категорії складності.

За результатами розгляду зазначеної заяви та доданих до неї документів, відповідачем було прийнято рішення про відмову позивачу у державній реєстрації прав та їх обтяжень №11838248 від 22.03.2014року. В обґрунтування причин відмови відповідачем 2 було зазначено, що у декларації про готовність об'єкта до експлуатації спірна будівля віднесена до ІІІ категорії складності, в той час як реконструйований об'єкт на думку відповідача відноситься до ІV категорії.

Суд не погоджується з зазначеними доводами відповідача на підставі наступного.

Правовідносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обтяжень та правочинів щодо нерухомості врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» за №1952- ІV від 01.07.2004року.

Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обв'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав встановлює Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України за №868 від 17.10.2013року.

Відповідно до п.13 Порядку №868 заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.

Згідно п.49 Порядку №868 у разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна заінтересованою особою є замовник будівництва, крім випадків, передбачених цим Порядком.

Для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований об'єкт нерухомого майна заявник подає: документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку; документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.

Документом, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку, господарської (присадибної) будівлі та споруди, прибудови до них, побудованих до 5 серпня 1992 р., є технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.

Документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на такий об'єкт нерухомого майна, заявник не подає.

Для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований об'єкт нерухомого майна (в тому числі в результаті переведення об'єкта нерухомого майна з житлового у нежитловий або навпаки) заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає: документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані); документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; письмову згоду співвласників багатоквартирного будинку (в разі добудови аттикових і мансардних поверхів та приєднання місць загального користування), справжність підпису яких засвідчується відповідно до Закону України "Про нотаріат"; документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (в разі коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна змінилася його адреса).

Судом встановлено, що позивачем разом з заявою про державну реєстрацію права власності на адміністративну будівлю з розміщення магазину продовольчих та непродовольчих товарів були надані наступні документи: свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи; статут ТОВ «Нік-ойл ЛТД»; декларація Інспекції ДАБК к Донецькій області про готовність об'єкта до експлуатації ДЦ 143130660197 від 07.03.2013року; технічний паспорт; договір купівлі-продажу від 13.11.2012року; доручення.

З аналізу наведених норм вбачається, що позивачем в повному обсязі виконані приписи Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України за №868 від 17.10.2013року та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» за №1952- ІV від 01.07.2004року щодо надання необхідного переліку документів для проведення державної реєстрації прав власності на об'єкт нерухомого майна.

Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п.28 Порядку №868 державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Так, згідно ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Як вже зазначалось судом раніше, в обґрунтування причин відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень відповідачем 2 було зазначено, що у декларації про готовність об'єкта до експлуатації спірна будівля віднесена до ІІІ категорії складності, в той час як реконструйований об'єкт на думку відповідача відноситься до ІV категорії.

Суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст.32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011року за №3038- VІ віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.

Згідно листа ТОВ «ГПТЮУ «Реєстратор» від 07.01.2013року адміністративна будівля з розміщення магазину продовольчих та непродовольчих товарів за всіма наведеними розрахунками характеристик можливих наслідків відносить до класу СС2 та належить до ІІІ категорії складності (арк.с.59-60).

Відповідно до п.п.2,3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011року за №461 прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до І-ІІІ категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальним органами, поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до ІV - V категорії складності здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі Інспекцією сертифіката.

На виконання зазначених норм, Інспекції ДАБК к Донецькій області було зареєстровано декларацію про готовність спірного об'єкта до експлуатації ДЦ 143130660197 від 07.03.2013року.

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що відповідач діяв не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачений діючим законом, оскільки у нього не було законних підстав для прийняття спірного рішення №11838248 від 22.03.2014року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень на адміністративну будівлю з розміщення магазину продовольчих та непродовольчих товарів, за адресою: Донецька область, Амвросіївський район, м. Амвросіївка, вул. Матвієнка, буд.8, кадастровий номер земельної ділянки №1420610100:00:003:0878.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до ст. 94 КАС України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 11838248 від 22.03.2014 року.

Зобов'язати Реєстраційну службу Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області здійснити державну реєстрацію права власності за товариством з обмеженою відповідальністю «НІК-ОЙЛ ЛТД» (код ЄДРПОУ 25097779) на адміністративну будівлю з розміщенням магазину продовольчих та непродовольчих товарів за адресою: Донецька область, Амвросіївський район, місто Амвросіївка, вулиця Матвієнка, буд.8, кадастровий номер земельної ділянки 15420610100:00:003:0878.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Нік-Ойл ЛТД» суму сплаченого судового збору в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 20 травня 2014 року у присутності представників сторін.

Повний текст постанови буде виготовлено 26 травня 2014 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 2 ст. 186 КАС України.

Суддя Стиран В.В.