Постанова № 39192028, 10.06.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2014
Номер справи
804/6510/14
Номер документу
39192028
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2014 р. Справа № 804/6510/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кучми К.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Прокурора м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтехкомп» про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2014 року Прокурор м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Лівобережної ОДПІ м.Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним позовом. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач має податковий борг в розмірі 144 155,36 грн., який в добровільному порядку не сплачує. На даний час сума податкового боргу не сплачена та не списана. За таких обставин, просив суд: стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих ТОВ «Промтехкомп» на користь бюджету на р/р згідно з бюджетною класифікацією в рахунок погашення податкового боргу в розмірі 144 155,36 грн.

Позивач свого представника в судове засідання не направив, про місце та час його проведення був повідомлений належним чином. Але в судовому засіданні представник прокуратури пред'явлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та пояснив, що надав суду всі докази в обґрунтування заявлених позовних вимог.

Відповідач свого представника в судове засідання не направив, про місце та час його проведення був повідомлений належним чином, заперечень проти позову не надав.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, частина 6 статті 128 КАС України, надає суду можливості проводити подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Прокурор звернувся до адміністративного суду в порядку статті 60 КАС України. Із посиланням на статтю 121 Конституції України зазначав, що на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року прокурори та їх заступники мають право звертатися до суду з позовними заявами в інтересах держави. Прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначають, у чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних, або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції.

Згідно статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Формами представництва, зокрема, є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, участь у розгляді судами справ.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Промтехкомп» (код ЄДРПОУ 21944656) перебуває на податковому обліку в Лівобережній об'єднаній державній податковій інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.

Як вбачається з матеріалів справи, у відповідача наявний податковий борг у розмірі 144 155,36 грн.

Судом також встановлено, що відповідачем подано до Лівобережної ОДПІ м.Дніпропетровська податкову декларацію з орендної плати на 2013 рік від 08.02.2013 р. №1096 з самостійно нарахованою сумою податкового зобов'язання до сплати з розбивкою по місяцях, однак станом на поточну дату несплачені наступні зобов'язання:

- за березень 2013 року по терміну сплати 30.04.2013 р. у розмірі 5 548,05 грн.;

- за квітень 2013 року по терміну сплати 30.05.2013 р. у розмірі 5 759,04 грн.;

- за травень 2013 року по терміну сплати 30.06.2013 р. у розмірі 5 759,04 грн.;

- за червень 2013 року по терміну сплати 30.07.2013 р. у розмірі 5 759,04 грн.;

- за липень 2013 року по терміну сплати 30.08.2013 р. у розмірі 5 759,04 грн.;

- за серпень 2013 року по терміну сплати 30.09.2013 р. у розмірі 5 759,04 грн.;

- за вересень 2013 року по терміну сплати 30.10.2013 р. у розмірі 5 759,04 грн.;

- за жовтень 2013 року по терміну сплати 30.11.2013 р. у розмірі 5 759,04 грн.;

- за листопад 2013 року по терміну сплати 30.12.2013 р. у розмірі 5 759,04 грн.;

- за грудень 2013 року по терміну сплати 30.01.2014 р. у розмірі 5 759,01 грн.

Судом встановлено, що платником податків ТОВ «Промтехкомп» подано до Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська податкову декларацію з орендної плати на 2014 рік від 22.01.2014 р. № 9001627959 з самостійно нарахованою сумою податкового зобов'язання до сплати з розбивкою по місяцях, однак станом на поточну дату несплачені наступні зобов'язання:

- за січень 2014 року по терміну сплати 02.03.2014 р. у розмірі 5 759,04 грн.;

- за лютий 2014 року по терміну сплати 30.03.2013 р. у розмірі 5 759,04 грн.

Таким чином, у зв'язку із несплатою самостійно задекларованої суми податкових зобов'язань на особовому рахунку платника податків виник податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 68 897,46 грн.

Підпунктом 129.1.2. пункту 129.1. статті 129 ПК України передбачено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з цим Кодексом.

Згідно із п.п.129.1.2. п.129.1. ст.129 ПК України пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Відповідно до п.129.4. ст.129 ПК України пеня, визначена п.п.129.1. п.129.1. цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Пеня, визначена п.п.129.1.2. п.129.1. цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючого на день заниження.

Так судом встановлено, що на особовому рахунку відповідача наявний залишок несплаченої пені з орендної плати в розмірі 380,08 грн., нарахованої в порядку ст.129 ПК України у зв'язку з несвоєчасної сплатою узгодженої суми податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Разом із цим, відповідачем подано до Лівобережної ОДПІ наступні декларації з податку на додану вартість:

- за лютий 2013 року від 20.03.2013 р. № 1300003504 терміном сплати 30.03.2013 р. з самостійно нарахованою сумою податку до сплати в розмірі 16 703 грн.;

- за березень 2013 року від 20.04.2013 р. № 1300006544 терміном сплати 30.04.2013 р. з самостійно нарахованою сумою податку до сплати в розмірі 443 грн.;

- за квітень 2013 року від 17.05.2013 р. № 1300009892 терміном сплати 30.05.2013 р. з самостійно нарахованою сумою податку до сплати в розмірі 1 480 грн.;

- за травень 2013 року від 19.06.2013 р. № 9036149858 терміном сплати 30.06.2013 р. з самостійно нарахованою сумою податку до сплати в розмірі 10 582 грн.;

- за червень 2013 року від 17.07.2013 р. № 9042670249 терміном сплати 30.07.2013 р. з самостійно нарахованою сумою податку до сплати в розмірі 11 546 грн.;

- за липень 2013 року від 01.08.2013 р. № 9048914441 терміном сплати 30.08.2013 р. з самостійно нарахованою сумою податку до сплати в розмірі 4 744 грн.;

- за серпень 2013 року від 18.09.2013 р. № 9058258982 терміном сплати 30.09.2013 р. з самостійно нарахованою сумою податку до сплати в розмірі 8 235 грн.;

- за вересень 2013 року від 18.10.2013 р. № 9065938579 терміном сплати 30.10.2013 р. з самостійно нарахованою сумою податку до сплати в розмірі 6 448 грн.;

- за жовтень 2013 року від 14.11.2013 р. № 9072967781 терміном сплати 30.11.2013 р. з самостійно нарахованою сумою податку до сплати в розмірі 1 589 грн.;

- за січень 2014 року від 18.02.2014 р. № 9007658579 терміном сплати 02.03.2014 р. з самостійно нарахованою сумою податку до сплати в розмірі 497 грн.;

- за лютий 2014 року від 14.03.2014 р. № 9013143773 терміном сплати 30.03.2014 р. з самостійно нарахованою сумою податку до сплати в розмірі 578 грн.

За таких обставин, у зв'язку із несплатою самостійно задекларованої суми податкових зобов'язань на особовому рахунку відповідача виник податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 62 845 грн.

Судом також встановлено, що посадовими особами Лівобережної ОДПІ м.Дніпропетровська була проведена документальна невиїзна перевірка ТОВ «Промтехкомп» з питань своєчасності нарахування та сплати узгодженої суми податку на додану вартість.

Порушення виявлені під час перевірки знайшли своє відображення в акті від 08.02.2013 №567/15-2/21944656, а саме встановлено, що відповідачем порушено строки сплати самостійно задекларованої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість. Відповідальність за вказане порушення передбачена п.126.1. ст.126 ПК України у вигляді накладення штрафу.

Так, на підставі висновків вищевказаного акту, Лівобережною ОДПІ м.Дніпропетровська винесено податкові повідомлення-рішення від 08.02.2013 р. №0000611501, яким підприємству визначено суму штрафної санкції в розмірі 2 150,46 грн. та №0000601501, яким підприємству визначено суму штрафної санкції в розмірі 7 616,70 грн., які були отримані представником відповідача, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до п.57.3. ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Так, оскільки податкові повідомлення-рішення від 08.02.2013 р. №0000601501 та №0000611501 платником податків не оскаржувались, а отже сума грошового зобов'язання є узгодженою. Доказів зворотнього суду не надано, а матеріали справи не містять. У зв'язку з несплатою узгодженої суми грошового зобов'язання за платником податків утворилась заборгованість в розмірі 9 767,16 грн.

Також судом встановлено, що на особовому рахунку відповідача наявний залишок несплаченої пені з податку на додану вартість в розмірі 2 177,06 грн., нарахованої в порядку статті 129 ПК України у зв'язку з несвоєчасної сплатою узгодженої суми податкових зобов'язань.

Відповідно до ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно із п.49.2. ст.49 ПК України платник податків зобов'язаний кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Відповідно до п.152.1. ст.125 ПК України податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною пунктом 151.1. ст.151 цього Кодексу, від податкової бази, визначеної згідно зі статтею 149 цього Кодексу. Податок, отриманий від діяльності, яка підлягає патентуванню відповідно до розділу ХІІ цього Кодексу, підлягає сплаті до бюджету в сумі, яка визначена відповідно до цього розділу, і зменшена на вартість придбаних торгових патентів на право провадження такого виду діяльності.

Згідно із п.п.49.18.2. п.49.18. ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

У відповідності до п.54.1. ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

У відповідності до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Відповідно ст.286 Податкового кодексу України, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Згідно зі ст.285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року.

За умовами п.287.3. ст.287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки з податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Суми податкових зобов'язань із земельного податку з юридичних осіб задекларовані платником податку у податкових розрахунках земельного податку самостійно, а отже є узгодженими.

П.57.1. ст.57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При несплаті зобов'язання у встановлений строк виникає податковий борг, який відповідно до п.14.1.175. ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.п.14.1.162. п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

За умовами ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Судом також встановлено, що на виконання вимог ст.59 ПК України Лівобережною ОДПІ м.Дніпропетровська була виставлена податкова вимога від 03.12.2012 р. №1173.

Відповідно до п.60.6. ст.60 Податкового кодексу України, якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.

Таким чином, відповідач має податковий борг на загальну суму 144 155,36 грн., який виник через несплату узгоджених податкових зобов'язань.

Відповідно до п.п.95.1, 95.3 ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Підпунктом 20.1.18. ст.20 ПК України визначено право органу державної податкової служби звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідачем у Лівобережній ОДПІ м.Дніпропетровська зареєстровані розрахункові рахунки.

В силу ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд вважає за можливе стягнути податковий борг з ТОВ «Промтекомп» у розмірі 144 155,36 грн. шляхом: стягнення коштів з відкритих рахунків відповідача у банках, обслуговуючих вказаного платника податків.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 128, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю «Промтехкомп» на користь бюджету на р/р згідно з бюджетною класифікацією в рахунок погашення податкового боргу в розмірі 144 155,36 грн. /сто сорок чотири тисячі сто п'ятдесят п'ять гривень тридцять шість копійок/.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.

Суддя Кучма К.С.