Ухвала суду № 39186417, 05.06.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2014
Номер справи
826/1528/14
Номер документу
39186417
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/1528/14 Головуючий у 1-й інстанції: Клочкова Н.В. Суддя-доповідач: Троян Н.М.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 червня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Троян Н.М.,

суддів - Бужак Н.П., Твердохліб В.А.,

за участю секретаря - Костюченка М.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційні скарги Міністерства доходів і зборів України та Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2014 року за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інджой Едвертайзінг» до Міністерства доходів і зборів України, третя особа Державна податкова інспекція у Шевченківському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2014 року адміністративний позов задоволено частково.

Відповідач та третя особа, не погоджуючись із зазначеною постановою, подали апеляційні скарги, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просять суд скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційні скарги, колегія суддів вважає, що такі скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як свідчать обставини справи, 01.04.2013, 13.06.2013, 03.09.2013, , 15.11.2013 та 18.11.2013 між ТОВ «Інджой Едвертайзінг» (Продавець) та ТОВ «Панасонік Україна Лтд» (Покупець) було укладено договори про надання послуг.

В результаті чого ТОВ «Інджой Едвертайзінг» виписало на адресу ТОВ «Панасонік Україна Лтд» податкові накладні № 2 від 16.10.2013 на загальну суму 347 251 грн 20 коп., в т.ч. ПДВ - 57 875 грн 20 коп.; № 3 від 16.10.2013 на загальну суму 84 700 грн, в т.ч. ПДВ - 14 116 грн 67 коп.; № 4 від 16.10.2013 на загальну суму 97 015 грн 40 коп., в т.ч. ПДВ - 16 169 грн 23 коп.; № 5 від 31.10.2013 на загальну суму 62 816 грн 40 коп., в т.ч. ПДВ - 10 469 грн 40 коп.; № 3 від 29.11.2013 на загальну суму 277 801 грн 20 коп., в т.ч. ПДВ - 46 300 грн 20 коп.; № 4 від 29.11.2013 на загальну суму 97 015 грн 40 коп., в т.ч. ПДВ - 16 169 грн 23 коп.; № 5 від 29.11.2013 на загальну суму 103 510 грн, в т.ч. ПДВ - 17 251 грн 67 коп.; № 1 від 10.12.2013 на загальну суму 214 205 грн, в т.ч. ПДВ - 35 700 грн 83 коп.; № 2 від 10.12.2013 на загальну суму 83 752 грн, в т.ч. ПДВ - 13 958 грн 67 коп.; № 3 від 19.12.2013 на загальну суму 277 801 грн 20 коп., в т.ч. ПДВ - 46 300 грн 20 коп.; № 4 від 19.12.2013 на загальну суму 116 050 грн, в т.ч. ПДВ - 19 341 грн 67 коп.; № 5 від 19.12.2013 на загальну суму 97 015 грн 40 коп., в т.ч. ПДВ - 16 169 грн 23 коп.; № 7 від 25.12.2013 на загальну суму 135 584 грн, в т.ч. ПДВ - 22 597 грн 33 коп.

З метою реєстрації вказаних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Інджой Едвертайзінг» направлено в електронному вигляді вказані податкові накладні до Міндоходів України:

- податкові накладні № 2 від 16.10.2013, № 3 від 16.10.2013 та № 4 від 16.10.2013 направлено 31.10.2013;

- податкову накладну № 5 від 31.10.2013 направлено 14.11.2013;

- податкові накладні № 3 від 29.11.2013, № 4 від 29.11.2013 та № 5 від 29.11.2013 направлено 04.12.2013;

- податкову накладну № 1 від 10.12.2013 направлено 16.12.2013;

- податкову накладну № 2 від 10.12.2013 направлено 17.12.2013;

- податкові накладні № 3 від 19.12.2013, № 4 від 19.12.2013 та № 5 від 19.12.2013 направлено 20.12.2013;

- податкову накладну № 7 від 25.12.2013 направлено 27.12.2013.

Проте, як вбачається з квитанцій № 1, відповідачем не прийнято вказані податкові накладні ТОВ «Інджой Едвертайзінг» у зв'язку з виявленою помилкою - місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документі, не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Вважаючи порушенням своїх прав з боку органу місцевого самоврядування та з метою їх відновлення ТОВ «Інджой Едвертайзінг» звернулось за захистом до суду.

Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що Міндоходів України допущено протиправні дій щодо відмови у реєстрації податкових накладних № 3 від 19.12.2013, № 4 від 19.12.2013, № 5 від 19.12.2013, № 7 від 25.12.2013 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Натомість, у поданих 31.10.2013 позивачем податкових накладних № 2 від 16.10.2013, № 3 від 16.10.2013 та № 4 від 16.10.2013, у поданій 14.11.2013 податковій накладній № 5 від 31.10.2013, у поданих 04.12.2013 податкових накладних № 3 від 29.11.2013, № 4 від 29.11.2013 та № 5 від 29.11.2013, у поданій 16.12.2013 податковій накладній № 1 від 10.12.2013, у поданій 17.12.2013 податковій накладній № 2 від 10.12.2013 фактично наявна помилка - «місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документах, не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи вказані податкові накладні, що і стало перешкодою для реєстрації вказаних податкових накладних відповідачем, а тому, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Так, відповідно до приписів пункту 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів: а) у паперовому вигляді; б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому разі складання податкової накладної у паперовому вигляді не є обов'язковим.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України); ї) номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України.

Пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пункту 201.1 ст. 201 та/або пункту 192.1 ст. 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами, відповідно до пп. 14.1.60 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України

Судом першої інстанції вірно зазначено, що механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр) платників податку на додану вартість - продавців товарів (послуг), звіряння даних, що містяться у виданих платникам такого податку - покупцям товарів (послуг) податковій накладній та розрахунку коригування з відомостями, які містяться у Реєстрі, визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (Порядок № 1246).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 1246 внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі Державній податковій службі з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Відповідно до пункту 7 Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до державної податкової служби здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою, та проводиться їх реєстрація.

В пункті 8 Порядку № 1246 визначено, що для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації продавцю видається квитанція в електронній формі у текстовому форматі, у якій зазначаються реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про продавця, дата та час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис Державної податкової служби, підлягає шифруванню та надсилається продавцеві засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в Державній податковій службі.

Пунктом 9 Порядку №1246 визначено вичерпний перелік причин відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами.

Як свідчать обставини справи, підставою для відмови у прийнятті податкових накладних ТОВ «Інджой Едвертайзінг» є виявлення помилки: місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документах не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Однак, на думку судової колегії така позиція є в загалом хибною, з огляду на наступне.

Так, частиною першою ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

У відповідності до частини першої ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Разом з тим, податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Податковою адресою підприємства, переданого у довірче управління, є місцезнаходження довірчого власника, відповідно до пункту 45.2 ст. 45 Податкового кодексу України.

Згідно із спеціальних витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, з 20.11.2013 місцезнаходження ТОВ «Інджой Едвертайзінг» змінено на м. Київ вул. Володимирська 97/37.

Отже, враховуючи наведені норми чинного законодавства, а також положення частини першої ст. 195 КАС України, судова колегія приходить до переконання, що оскільки юридична адреса Товариства змінена з 20.11.2013, податкові накладні № 3 від 19.12.2013, № 4 від 19.12.2013, № 5 від 19.12.2013, № 7 від 25.12.2013 повинні бути прийнятими та зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

Згідно до частини першої ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційних скарг висновків суду не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А :

Апеляційні скарги Міністерства доходів і зборів України та Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: Н.М. Троян

Судді: Н.П. Бужак,

В.А.Твердохліб

.

Головуючий суддя Троян Н.М.

Судді: Бужак Н.П.

Твердохліб В.А.