ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
03 червня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/1383/14
Категорія: 5.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Бойко О.Я.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,судді -Градовського Ю.М.,судді -Федусика А.Г.при секретарі -Дубині Т.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Південної митниці Міндоходів, Одеської регіональної торгово-промислової палати на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 березня 2014 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сан Тех Рай» до Південної митниці Міндоходів, Одеської регіональної торгово-промислової палати про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
В лютому 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю «Сан Тех Рай» (надалі - позивач) звернулось до суду з позовом до Південної митниці Міндоходів (надалі - Митниця), Одеської регіональної торгово-промислової палати (надалі - Одеська ТПП), в якому заявив наступні позовні вимоги:
- визнати протиправними дії Митниці по визначенню коду товару та оформленню товару згідно вантажними митними деклараціями №500060001/2013/045923 та №500060001/2013/045922 від 17.10.2013 року за кодом Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності 76169910.
- зобов'язати Одеську ТПП видати позивачу сертифікат відповідності форми СТ-1 на товар за описом «біметалеві радіатори», «алюмінієві радіатори», що експортується за кодом УКТ ЗЕД 7615.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що як виробник алюмінієвих та біметалевих радіаторів опалення він здійснює експортні поставки цих радіаторів за межі митної території України, зокрема до Російської Федерації. З метою здійснення таких поставок Одеська ТПП видала позивачу сертифікат про походження товару форми СТ-1 із зазначенням коду товару згідно з УКТ ЗЕД 7616. Позивач звертався до Одеської ТПП з метою отримання сертифікату із зазначенням коду згідно з УКТ ЗЕД 7615, однак остання листом від 10.02.2014 року №ОС-2012-17/69 відмовила у видачі позивачу сертифікату форми СТ-1 на вказаний товар з таким кодом.
В жовтні 2013 року Митниця здійснила митне оформлення товару за митними деклараціями №500060001/2013/045923 та №500060001/2013/045922 від 17.10.2013 року з визначенням коду товару алюмінієві та біметалеві радіатори торгівельної марки «Mirado» за кодом згідно з УКТ ЗЕД 7616 99 10.
Позивач стверджує, що прийняті відповідачами рішення стосовно визначення коду товару на вироблені позивачем алюмінієві та біметалеві радіатори торгівельної марки «Mirado» за кодом згідно з УКТ ЗЕД 7616 99 10 є неправомірними та порушують законні права та інтереси позивача, оскільки створюють для позивача перешкоди у просуванні цього товару в Російській Федерації, в якій кодування цього ж товару згідно УКТ ЗЕД при проходженні митних процедур здійснюється за кодом 7615.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19.03.2014 позовні вимоги задоволені повністю.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, Митниця та Одеська ТПП подали апеляційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судом норм матеріального права та процесуального права, просять постанову суду першої інстанції скасувати та винести нову постанову про відмову у задоволені позову.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини.
Позивач є українським підприємством-виробником радіаторів і котлів центрального опалення.
20.08.2013 року позивачем укладено із ТОВ «РосГазСервіс» (Росія) контракт №0036 (а.с.89-91), згідно з яким позивач здійснює поставку алюмінієвих та біметалевихі радіаторів опалення.
На виконання умов цього контракту позивач звернувся до Одеської ТПП для отримання сертифікату про походження товару форми СТ-1.
Одеська ТПП на підставі зовнішньоекономічного контракту №0036 від 20.08.2013 року, рахунків-фактур №СТР00000222 від 03.10.2013 року та №СТР00000230 від 03.10.2013 року (а.с.97, 101), висновку експерта №ОС-000834 від 07.02.2012 року (а.с.103), сертифікату відповідності, загальних технічних умов виробництва (а.с.40-75), паспортів на товар (а.с.77-78), ліцензії на експорт товарів видала позивачу сертифікати про походження товару на біметалеві та алюмінієві радіатори форми СТ-1 від 16.10.2013 року із зазначенням коду згідно з УКТ ЗЕД 7616 (а.с.39, 107).
Митницею проведене митне оформлення товару за митними деклараціями №500060001/2013/045923 та №500060001/2013/045922 від 17.10.2013 року з визначенням коду товару алюмінієві та біметалеві радіатори т.м. «Mirado» за кодом згідно з УКТ ЗЕД 7616 99 10 (а.с.95-96, 99-100).
04.02.2014 року позивач звернувся до Одеської регіональної торгово-промислової палати з проханням роз'яснити причини віднесення у сертифікаті відповідності СТ-1 для товару «біметалеві радіатори» та «алюмінієві радіатори» до товарної позиції 7616 та зазначило, що «біметалеві радіатори» та «алюмінієві радіатори» відносяться до санітарно-технічного обладнання та повинні бути класифіковані до товарної позиції 7615 (а.с.80-81).
Одеська ТПП листом від 10.02.2014 року надала відповідь (а.с.79), в якій зазначила, що відповідно до Правил 3б Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) та Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності СНД (ТН ЗЕД СНД) суміші, багатокомпонентні вироби, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, і товари, що надходять в наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може проводитися відповідно до Правила 3а, класифікуються відповідно до матеріалу чи складових, які визначають основний характер цих товарів. Так, як алюмінієвий сплав визначає основний характер біметалевих і алюмінієвих радіаторів, то такий товар класифікується в товарній позиції 7616 - інші вироби з алюмінію.
Аналогічної позиції щодо кодування вказаного товару згідно УКТ ЗЕД за кодом 7616 дотримуються відповідачі в своїх письмових заперечення на позов та в апеляційних скаргах.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки основний характер біметалевих та алюмінієвих радіаторів визначає не алюмінієвий сплав носія теплової енергії, а його призначення - опалення приміщень, тому кодування цих радіаторів згідно з УТК ЗЕД слід здійснювати по коду 7615, до якого згідно з Законом України «Про Митний тариф України» відносяться вироби столові, кухонні або інші побутові вироби та їх частини алюмінієві; мочалки для чищення кухонного посуду, подушечки для чищення або полірування, рукавички та аналогічні вироби алюмінієві; обладнання санітарно-технічне та його частини алюмінієві: 7615 10 - вироби столові, кухонні або інші побутові вироби та їх частини; мочалки для чищення кухонного посуду, подушечки для чищення або полірування, рукавички та аналогічні вироби: 7615 10 10 00 - литі; 7615 10 90 00 - інші; 7615 20 00 00 - обладнання санітарно-технічне та його частини.
Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції правильним з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.67 Митного кодексу України Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.
Згідно з ч.2 ст.67 Митного кодексу України в УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.
Згідно положень ст.68 МК України ведення УКТЗЕД передбачає, зокрема розроблення пояснень та рекомендацій до УКТЗЕД.
Статтею 69 МК України передбачено, що митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення відповідно з УКТЗЕД. Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідні з УКТЗЕД при митному оформленні мають інформаційних або довідковий характер.
Митні органи України для цілей класифікації (кодування) товарів при митному оформленні використовують положення товарної номенклатури Митного тарифу України (УКТЗЕД), що затверджені Законом України «Про Митний тариф України».
Так, згідно УКТЗЕД до коду 7615 відносяться наступні групи товарів: вироби столові, кухонні або інші побутові вироби та їх частини алюмінієві; мочалки для чищення кухонного посуду, подушечки для чищення або полірування, рукавички та аналогічні вироби алюмінієві; обладнання санітарно-технічне та його частини алюмінієві: 7615 10 - вироби столові, кухонні або інші побутові вироби та їх частини; мочалки для чищення кухонного посуду, подушечки для чищення або полірування, рукавички та аналогічні вироби: 7615 10 10 00 - литі; 7615 10 90 00 - інші; 7615 20 00 00 - обладнання санітарно-технічне та його частини.
До коду 7616 відносяться інші вироби алюмінієві: 7616 10 00 00 - цвяхи, кнопки, скоби (крім товарної позиції 8305), гвинти, болти, гайки, гаки вкручувані, заклепки, шпонки, шплінти, шайби та аналогічні вироби, інші; 7616 91 00 00 - тканини, решітки, сітки та огорожі з алюмінієвого дроту; 7616 99 - інші: 7616 99 10 00 - литі, 7616 99 90 00 - інші.
Заперечуючи проти позову, відповідачі посилались на те, що класифікація вказаних радіаторів по коду 7616 повинна здійснюватися відповідно до Правила 3б Основних правил інтерпретації класифікації товарів, які викладені у додатку до Закону України «Про Митний тариф України» від 05.04.2001 №2371, який втратив силу з 01.01.2014 року в зв'язку із набуттям чинності Закону України «Про Митний тариф України» від 19.09.2013 року №584-VII.
Відповідно до вказаних Основних правил інтерпретації класифікації товарів при класифікації товарів згідно УКТЗЕД слід враховувати, то назви розділів, груп та підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД. Для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил.
Згідно пункту 3 цих правил у разі якщо згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:
(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі якщо кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;
(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;
(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.
Визнаючи помилковим застосування відповідачем Правила 3б, суд першої інстанції вірно зазначив, що виробництво позивачем алюмінієвих та біметалевих радіаторів відповідає технічним умовам ТУ У 28.2-35901580-001:2010 відповідно до наявного у справі сертифіката відповідності (а.с.76), і згідно цих технічних умов алюмінієві та біметалеві радіатори призначені для систем центрального опалення, що дає підстави віднести ці радіатори до сантехнічного обладнання.
Слід також зазначити, що в Поясненнях до товарних позицій 7615 та 7616, які затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.01.2014 року №15, відсутні висновки, які б прямо виключали алюмінієві та біметалеві радіатори з товарної позиції по коду 7615, або ж прямо відносили їх до товарної позиції 7616.
На підтвердження обґрунтованості позовних вимог позивач додатково надав до суду апеляційної інстанції висновок експертного товарознавчого дослідження Науково-дослідного експертного криміналістичного центру ГУМВС України в Одеській області №59/14 від 04.04.2014 року, згідно з яким наданим на дослідження алюмінієвим та біметалевим радіаторам відповідає код по УКТ ЗЕД - 7615 20 00 00.
Виходячи з встановлених обставин справи та наведених нормативних положень, які врегульовують підстави класифікації виробляємих позивачем алюмінієвих та біметалевих радіаторів за кодами УКТ ЗЕД, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що ці радіатори повинні бути класифіковані згідно з УТК ЗЕД по коду 7615.
Стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій Митниці по визначенню коду товару та оформленню товару згідно вантажними митними деклараціями №500060001/2013/045923 та №500060001/2013/045922 від 17.10.2013р. за кодом Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності 76169910, то в ході апеляційного розгляду даної справи позивач звернувся із письмовою заявою від 27.05.2014 року (вх.№10121 від 27.05.2014 року) в якій відмовився від цих позовних вимог до Південної митниці.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо позивач відмовився від адміністративного позову і відмову прийнято судом.
Згідно ч.2 ст.203 КАС України якщо судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване судове рішення, а обставини, які стали підставою для закриття провадження у справі, виникли після його ухвалення, суд апеляційної інстанції визнає таке рішення нечинним і закриває провадження у справі.
Таким чином, постанова суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій Митниці по визначенню коду товару та оформленню товару згідно вантажними митними деклараціями №500060001/2013/045923 та №500060001/2013/045922 від 17.10.2013 року за кодом Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності 76169910 підлягає визнанню нечинною, а провадження у справі в частині цих позовних вимог підлягає закриттю.
Що стосується позовних вимог до Одеської ТПП, то враховуючи викладені вище висновки суду про необхідність класифікації виробляємих позивачем алюмінієвих та біметалевих радіаторів за кодом УКТ ЗЕД 7615, колегія суддів вважає обґрунтованим рішення суду першої інстанції про задоволення таких позовних вимог.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» торгово-промислова палата є недержавною неприбутковою самоврядною організацією, яка об'єднує юридичних осіб, які створені і діють відповідно до законодавства України, та громадян України, зареєстрованих як підприємці, та їх об'єднання.
Торгово-промислові палати мають право засвідчувати і видавати сертифікати про походження товарів, сертифікати визначення продукції власного виробництва підприємств з іноземними інвестиціями та інші документи, пов'язані із здійсненням зовнішньоекономічної діяльності. (абз.6 ч.1 ст.11 вказаного закону).
Відповідно до абз.1 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2003 року №255 «Про визначення Торгово-промислової палати уповноваженим органом з видачі сертифікатів про походження товару» у разі вивезення товарів з митної території України сертифікат про походження товару в тих випадках, коли він необхідний і це відображено в національних правилах країни ввезення чи передбачено міжнародними договорами, видається Торгово-промисловою палатою або регіональними торгово-промисловими палатами.
Отже, Одеська ТПП при видачі сертифіката про походження товару форми СТ1 виконує делеговані державою функції, а відтак у спірних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень.
На підставі вищенаведеного колегія суддів приходить до висновку, що застосований судом першої інстанції спосіб захисту прав позивача шляхом зобов'язання Одеську ТПП видати позивачу сертифікат відповідності форми СТ-1 на товар за описом «біметалеві радіатори», «алюмінієві радіатори», що експортується за кодом УКТ ЗЕД 7615, є правильним, в зв'язку з чим постанова суду першої інстанції в цій частині є законною та не підлягає скасуванню.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
За таких обставин, апеляційні скарги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ч.5 ст.254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційні скарги Південної митниці Міндоходів, Одеської регіональної торгово-промислової палати - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 березня 2014 року в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій Південної митниці Міндоходів по визначенню коду товару та оформленню товару згідно вантажними митними деклараціями №500060001/2013/045923 та №500060001/2013/045922 від 17 жовтня 2013 року за кодом Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності 76169910 - визнати нечинною, а провадження у справі в частині цих позовних вимог - закрити.
В іншій частині постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 березня 2014 року - залишити без змін
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення виготовлений 10.06.2014 року.
Головуючий суддя:К.В. Кравченко Суддя: Суддя: Ю.М. Градовський А.Г. Федусик