ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10 червня 2014 року Справа № 913/910/14
Провадження №18пд/913/910/14
За позовом
1-го позивача - виконавчого комітету Луганської міської ради, м. Луганськ
2-го позивача - Луганської міської ради, м. Луганськ
до відповідача - Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго», м. Луганськ
про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди)
Суддя Корнієнко В.В.
Секретар судового засідання Антонова І.В.
У засіданні брали участь:
від 1-го позивача: Шинкарьова О.А. за дов. від 20.08.2013;
від 2-го позивача: Шинкарьова О.А. за дов. від 20.08.2013;
від відповідача: представник не прибув.
Суть спору: позивачами заявлено вимоги про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 10.07.1996 (державна реєстрація від 21.08.1996 за № 1643), який укладений між виконавчим комітетом Луганської міської ради та ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго», відносно земельної ділянки розташованої за адресою: радгосп «Декоративних культур і садівництва», зокрема:
- про заміну у преамбулі та по тексту договору слів: «Исполком Луганского городского совета народных депутатов», «Луганский горисполком» на слова: «Луганский городской совет», у відповідних відмінках;
- про викладення п. 2.1. розділу 2 договору «Плата за землю» в новій редакції:
« 2.1. Годовая арендная плата устанавливается в размере земельного налога с применением к нему договорного коэффициента 3.»;
- про доповнення розділу 2 договору «Плата за землю» новим пунктом 2.2. наступного змісту:
« 2.2. Арендная плата платится за базовий налоговый (отчетный) период, которьй равен календарному месяцу, в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарних дней, следующих за последним календарним днем отчетного (налогового) месяца.».
Відповідач витребувані матеріали суду не подав, його представник в судове засідання не прибув, не зважаючи на те, що його було своєчасно та належним чином повідомлено судом про час і місце розгляду справи.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників позивачів, суд
ВСТАНОВИВ:
10.07.1996 між виконавчим комітетом Луганської міської ради та ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) (державна реєстрація від 21.08.1996 № 1643), згідно якому, виконавчий комітет Луганської міської ради передав ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» в оренду строком на 49 років земельну ділянку загальною площею 0,4242 га, для розміщення котельні та допоміжних споруд, які обслуговують радгосп «Декоративних культур і садівництва».
Спірним пунктом 2.1. вказаного договору встановлено, що плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати у розмірі земельного податку.
З метою приведення вказаного договору у відповідність до діючого законодавства (законодавчо збільшено розмір орендної плати та встановлено, що остання не може бути меншою трикратного розміру земельного податку), на підставі заяви відповідача від 17.01.2012 Луганською міською радою прийнято рішення від 30.03.2012 № 22/167 про внесення змін до вказаного договору.
Пунктом 2 зазначеного рішення Луганської міської ради відповідач був зобов'язаний у місячний термін з моменту прийняття цього рішення звернутися до управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів для оформлення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди).
Однак, відповідач до теперішнього часу для оформлення змін до вказаного договору до уповноваженого органу не звертався.
На підставі вказаних доводів позивачами заявлено позов про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 10.07.1996 (державна реєстрація від 21.08.1996 за № 1643), зокрема:
- про заміну у преамбулі та по тексту договору слів: «Исполком Луганского городского совета народных депутатов», «Луганский горисполком» на слова: «Луганский городской совет», у відповідних відмінках;
- про викладення п. 2.1. розділу 2 договору «Плата за землю» в новій редакції:
« 2.1. Годовая арендная плата устанавливается в размере земельного налога с применением к нему договорного коэффициента 3.»;
- про доповнення розділу 2 договору «Плата за землю» новим пунктом 2.2. наступного змісту:
« 2.2. Арендная плата платится за базовий налоговый (отчетный) период, которьй равен календарному месяцу, в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарних дней, следующих за последним календарним днем отчетного (налогового) месяца.».
Позивачі обґрунтовують позовні вимоги необхідністю приведення договору у відповідність до вимог діючого законодавства.
Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення питань регулювання земельних відносин є виключно компетенцією місцевої ради (позивача по справі).
Відповідач позовні вимоги не оспорив, доказів, які б спростовували доводи позивача, суду не подав.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників позивачів, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав:
Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Враховуючи, що відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення питань регулювання земельних відносин є виключно компетенцією місцевої ради (2-го позивача по справі), вимоги позивачів про заміну у преамбулі та по тексту договору слів: «Исполком Луганского городского совета народных депутатов», «Луганский горисполком» на слова: «Луганский городской совет», у відповідних відмінках, підлягають задоволенню.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 № 309-УІ, внесені зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України «Про оренду землі», а саме, було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Попередня редакція наведеної статті Закону визначала, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
З 01.01.2011 зазначені частини четверта та п'ята статті 21 Закону України «Про оренду землі» виключені в зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України (Закон України від 02.12.2010 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України), який діє з 01.01.2011 і має аналогічні положення закріплені у ст. 288 Податкового кодексу України.
Разом з цим, пунктом 2.1. договору встановлено орендну плату у розмірі земельного податку, що не відповідає вимогам вищевказаного законодавства, так як річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку.
У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (ч. 1, ч. 2 ст. 632 ЦК України).
Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно п. 3.1. договору щодо якого заявлено позовні вимоги виконавчий комітет Луганської міської ради має право, в тому числі, змінювати орендну плату при зміні ставки земельного податку.
У абз. 4 п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», від 17.05.2011 № 6, зазначено, що статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.
За таких обставин, позовні вимоги про викладення п. 2.1. розділу 2 договору «Плата за землю» в новій редакції: « 2.1. Годовая арендная плата устанавливается в размере земельного налога с применением к нему договорного коэффициента 3.», підлягають задоволенню в зв'язку з їх законністю та обґрунтованістю.
Вимоги про доповнення розділу 2 договору «Плата за землю» новим пунктом 2.2. щодо строків внесення орендної плати обґрунтовуються позивачами положеннями ст. 287 Податкового кодексу, якою встановлено запропонований позивачами порядок внесення орендної плати за землю.
Згідно п. 287.3. ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
За таких обставин, вимоги про доповнення розділу 2 договору «Плата за землю» новим пунктом 2.2. наступного змісту:
« 2.2. Арендная плата платится за базовий налоговый (отчетный) период, которьй равен календарному месяцу, в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарних дней, следующих за последним календарним днем отчетного (налогового) месяца», підлягають задоволенню в зв'язку з їх законністю та обґрунтованістю.
Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України судові витрати (судовий збір) в сумі 1218 грн. підлягають відшкодуванню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести змінити до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 10.07.1996 (державна реєстрація від 21.08.1996 за № 1643), який укладений між виконавчим комітетом Луганської міської ради (м. Луганськ) та Луганським обласним комунальним спеціалізованим теплозабезпечуючим підприємством «Луганськтеплокомуненерго» (м. Луганськ), зокрема:
- замінити у преамбулі та по тексту договору слова: «Исполком Луганского городского совета народных депутатов», «Луганский горисполком» на слова: «Луганский городской совет», у відповідних відмінках;
- викласти п. 2.1. розділу 2 договору «Плата за землю» в новій редакції:
« 2.1. Годовая арендная плата устанавливается в размере земельного налога с применением к нему договорного коэффициента 3.»;
- доповнити розділ 2 договору «Плата за землю» новим пунктом 2.2. наступного змісту:
« 2.2. Арендная плата платится за базовий налоговый (отчетный) период, которьй равен календарному месяцу, в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарних дней, следующих за последним календарним днем отчетного (налогового) месяца.».
3. Стягнути з Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго», м. Луганськ, вул. Карла Маркса, 54, ідентифікаційний код 03340529, на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідентифікаційний код 26070794, судовий збір в сумі 1218 грн.; наказ видати.
10 червня 2014 р. було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 12 червня 2014 р. і може бути оскаржене протягом 10 днів з цієї дати.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя В.В. Корнієнко