Справа № 653/1043/13-ц
Провадження № 2/653/590/13
РІШЕННЯ
іменем України
"21" жовтня 2013 р.
Генічеський районний суд Херсонської області в складі:
Головуючої судді Хоменко В.Г.
При секретарі Кідалові Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Генічеську цивільну справу за позовом ОСОБА_1, третя особа на стороні позивача ФОП ОСОБА_2 до Щасливцівської сільської ради Генічеського району про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з зазначеним позовом посилаючись на те, що їй на праві приватної власності на підставі державного акту на право власності ВЖ № 594697 від 23.10.2009 року, виданого Щасливцівською сільською радою Генічеського району, належить земельна ділянка площею 0,16 га, розташована за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки - 65221186500:22:010:0018.
Відповідно до плану меж, доданого до держакту належна їй земельна ділянка по точкам «А» та «В» межує із землями загального користування відповідача у справі - Щасливцівської сільської Ради.
Між нею та відповідачем постійно виникають суперечки щодо намірів останнього використовувати прилеглу до її земельної ділянки територію, яка згідно листа відповідача від 03.12.2012 року, відповідно до Генерального плану забудови с. Генгірка, є зеленою зоною.
Спочатку відповідач мав намір надати згоду сторонній особі на розміщення на цій земельній ділянці малої архітектурної форми, пізніше, після її численних скарг з цього приводу, посадові особи Щасливцівської сільської Ради стали висловлювати наміри влаштувати на ній парковку автотранспорту.
З метою забезпечення збереження зеленої зони на зазначеній ділянці, вона звернулася до Щасливцівської сільської Ради з листом про закріплення за нею цієї прилеглої до меж її земельної ділянки території, однак їй в цьому було відмовлено.
Вважаючи, що власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його права, або з вимогою, про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню, просить заборонити відповідачу передавати в оренду, продавати, заставляти дарувати, а також використовувати спосіб, відмінний від цільового призначення зазначену прилеглу земельну ділянку, для чого зобов'язати відповідача укласти з нею договір про забезпечення належного утримання зазначеної території розміром 33,93 м. на 20 метрів.
Позивачка за викликом суду в судове засідання не з'явилася, представник позивачки в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, зазначив, що позов позивачем заявлено в цивільному судочинстві, але на його думку, зазначене питання підсудне адміністративному суду. Також вважає, що відсутні ознаки порушення діючого земельного законодавства України з боку Щасливцівської сільської ради, відсутні навіть приклади таких порушень. Стосовно укладання з позивачкою договору про забезпечення належного утримання території загального користування передбаченої під зелену зону пояснив, що території загального користування використовуються на підставі планів забудови території, які виконуються відповідно до генеральних планів, містобудівної документації, містобудівна документація по с. Генгірка на сьогодні не розроблена, тому укласти договір з позивачкою можливості не має. Щодо розміщення малих архітектурних форм, ці питання вирішуються сектором містобудування та архітектури при Генічеської РДА, до компетенції сільської Ради ці питання взагалі не відносяться .
Представник третьої особи на стороні позивачки ОСОБА_2, повідомлений належним чином, в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву, в якій позовні вимоги визнав, просив справу розглянути за його відсутності.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши надані докази встановив слідуючі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини.
На підставі державного акту на право власності ВЖ № 594697 від 23.10.2009 року, виданого Щасливцівською сільською радою Генічеського району, позивачці належить земельна ділянка площею 0,16 га, розташована за адресою: АДРЕСА_1, Генічеського району, Херсонської області.
Відповідно до плану меж зазначеної земельної ділянки по точкам А та В ділянка межує із землями загального користування Щасливцівської сільської ради, передбачених під зелену зону розміром 33.93 метри на 20 метрів.
Між позивачкою та відповідачем постійно виникають суперечки щодо намірів останнього використовувати прилеглу до її земельної ділянки територію, яка згідно листа відповідача від 03.12.2012 року відповідно до Генерального плану забудови с. Генічеська Гірка є зеленою зоною.
Судом встановлено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності проводиться у відповідності з наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності».
Відповідно п. 2.4. глави ІІ вищезазначеного наказу, відповідність намірів щодо місця розташування тимчасових споруд (ТС) комплексній схемі розміщення тимчасових споруд для провадження господарської діяльності (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та
архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради, визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю.
Оскільки в складі виконавчого органу Щасливцівської сільської Ради не має органу з питань містобудування, суд приходить до висновку, що питання про розміщення на спірній земельній ділянці малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності не входить до компетенції Щасливцівської сільської Ради Генічеського району, тому вимоги позивачки в даній частині судом задоволені бути не можуть.
З іншої сторони суд приймає до уваги, що конкретних фактів порушення прав позивачки, окрім посилання нею на наміри відповідача шляхом встановлення чи дачу дозволу на розміщення на цій території малих архітектурних форм для провадження господарської діяльності , з боку відповідача в порушення зазначеного вище законодавства, судом не встановлено.
Відповідно ст. 5 Закону України «Про благоустрій територій», управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Відповідно ст. 20 Закону України «Про благоустрій територій», організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Відповідно ч. 2 ст. 23 Закону України «Про благоустрій територій», благоустрій території житлової та громадської забудови здійснюється з урахуванням вимог використання цієї території відповідно до затвердженої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також в установлених будівельних норм, державних стандартів, норм і правил.
Відповідно ч. 1 ст .124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу, права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди
земельної ділянки.
Відповідно ч. 2 ст .124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами
проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Оскільки позивачкою, відповідно до вимог діючого земельного законодавства, не надано суду належних доказів щодо порушення її прав в сфері землекористування, зокрема рішення Щасливцівської сільської Ради про відмову в укладанні договору купівлі-продажу, права оренди чи оренди спірної землі, протокол чи рішення про участь у земельних торгах, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивачки в частині зобов'язання Щасливцівської сільської Ради в частині про укладення договору про забезпечення належного утримання території загального користування розміром 33,93 х 20 метрів, прилеглої до межі її земельної ділянки.
Керуючись ЗУ «Про благоустрій територій», ст.. 124 ЗК України, ст. ст. 10, 11, 60, 213-215 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1, третя особа на стороні позивача ФОП ОСОБА_2, до Щасливцівської сільської ради Генічеського району про зобов'язання вчинити певні дії, відмовити в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Херсонської області через Генічеський районний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя: В. Г. Хоменко