Головуючий у 1 інстанції - Ірметова О.В.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2014 року справа № 812/2361/14
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді - доповідача: Ястребової Л.В., суддів: Бишова М.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 року по справі № 812/2361/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» з позовом до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення про визнання дій протиправними та скасування рішення від 03 березня 2014 року № 6.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 року по справі № 812/2361/14 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення №6 від 03.03.2014 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в частині 491,89 грн. (чотириста дев'яносто одна грн. 89 коп.). В решті позовних вимог відмовлено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» (код ЄДРПОУ 37713861, вул. Комуністична, 6, м. Ровеньки, 94701) на користь Державного бюджету України (р/р 31213206784006 УДКСУ у м. Луганську, код ОКПО 37991503, МФО 804013, код класифікації доходів 22030001) судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1069,71 грн. (одна тисяча шістдесят дев'ять грн. 71 коп.)
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позовної заяви.
Апеляційну скаргу обґрунтовує невірним застосуванням судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права.
Вважає, що постанова суду прийнята при неповному та невсебічному досліджені усіх матеріалів справи, висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що 15 квітня 2013 року Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення проведено планову перевірку відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Ровеньківське» ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за результатами якої складено акт перевірки коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №04-12-83 (а.с.6-9).
Відповідно до п.3.1.1. акту перевірки від 15.04.2013 №04-12-83 вказано, що вибірковою перевіркою дотримання діючого законодавства при призначенні, розрахунку і виплати допомоги з тимчасової втрати працездатності встановлено порушення ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням " від 18.01.2001 - комісією з соціального страхування відокремленого підрозділу призначено та виплачено матеріальне забезпечення учням професіонального гірничого ліцею, які проходили виробниче навчання і виробничу практику на підставі договору №211-74 гп від 03.03.2011 і договору № 212-360 ра від 03.09.2012.
Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення було прийнято рішення № 68/04-09-1421 від 30 квітня 2013 року про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 10798,23 грн., з яких 7198,82 грн. - неправомірно витрачені страхові кошти, 3599,41 грн. - штрафна санкція (50% від неправомірно витрачених страхових коштів) (а.с.10).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2013 року у справі №812/5020/13-а (а.с.11-13), яке було залишено без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2013 року (а.с.14-16), адміністративний позов ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення від 30.04.2013 №68/04-09-1421 був задоволений частково, зазначене рішення було скасовано в частині суми у розмірі 2778,00 грн.
03 березня 2014 року відносно позивача було прийняте рішення № 6 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працезлатності, яким до позивача було застосовано штрафні санкції у розмірі 1563,94 грн. (а.с.21).
З розрахунку штрафу та пені до рішення №6 від 03.03.2014 (а.с.22) вбачається, що штрафна санкція була нарахована на неправомірно витрачені страхові кошти у розмірі 4420,82 грн. та штрафні санкції у розмірі 3599,41 грн., які зазначені в рішенні № 68/04-09-1421 від 30 квітня 2013 року.
Відповідно до ст. 14 Закону України від 14.01.1998 № 16/98-ВР "Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.
Згідно із частиною 3 статті 10 Закону України від 18.01.2008 № 2240 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління.
Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та здійснює діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" визначено правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей. Матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються за цим Законом, є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до вимог ст. 13 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" виконавча дирекція Фонду, серед іншого: забезпечує акумуляцію внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; представляє інтереси страховика в судових та інших органах.
Страхувальники відповідно до статті 2 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" - юридичні та фізичні особи набувають статусу платників страхових внесків до Фонду з дня їх реєстрації у виконавчих дирекціях відділень Фонду.
Відповідно ч.1 ст.21 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" у разі, якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.
Згідно з ч.1 ст. 22 цього Закону страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.30 цього Закону страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
З аналізу зазначених норм вбачається, що відповідачем можуть застосуватися таки види штрафних санкцій, які залежать від сум несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів:
- 50% за порушення порядку використання страхових коштів;
- 10% за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону.
При цьому нормами спеціального Закону визначено, що пеня нараховується на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2013 року у справі №812/5020/13-а встановлена обставина, яка не підлягає доведенню у цій справі, а саме - розмір неправомірно витрачених позивачем страхових коштів у розмірі 4420,82 грн.
З розрахунку штрафу та пені до рішення №6 від 03.03.2014 (а.с.22) вбачається, що відповідачем було застосовано штрафні санкції у розмірі 10% до штрафу у розмірі 3599,41 грн.
Проте, відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. При цьому, як вірно зазначив суд першої інстанції, дана норма не визначає право Фонду на нарахування штрафу на суму штрафних санкцій, застосованих за порушення порядку використання страхових коштів.
В судовому засіданні встановлено, що сума неправомірно використаних страхових коштів склала 4420,82 грн., яку фактично відповідач узяв до розрахунку штрафної санкцій за несвоєчасне повернення страхових коштів, та сума штрафних санкцій розрахована з даної суми відповідачем правильно - 442,08 грн. Оскільки у відповідача відсутні підстави для нарахування штрафних санкцій на суму штрафних санкцій, застосованих за порушення порядку використання страхових коштів, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставне нарахування відповідачем суми штрафу у розмірі 359,94 грн.
При вирішенні питання щодо застування пені, суд першої інстанції, виходив з того, що оскільки судом під час розгляду справи № 812/5020/13-а не вирішувалося питання в частині визначення розміру штрафних санкцій, самостійно визначив суму штрафних санкцій, яка повинна бути стягнена з позивача за неправомірно витрачені кошти та повинна складати 2210,41 грн., що є помилковим.
Нормами чинного законодавства встановлено, що пеня нараховується на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій за кожний день прострочення платежу.
Нормами чинного законодавства встановлено, що пеня нараховується на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій за кожний день прострочення платежу.
Постанова Луганського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2013 року у справі №812/5020/13-а, якою було скасовано рішення № 68/04-09-1421 від 30 квітня 2013 року в частині суми 2778,00 грн., набрало законної сили з моменту проголошення ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду по даній справі - 29 жовтня 2013 року.
З урахуванням вимог чинного законодавства, строк добровільного перерахування неправомірно витрачених коштів та відповідних штрафних санкцій сплив 08.11.2013. З платіжного доручення №264662 від 12.02.2014 (а.с.42) вбачається, що позивачем на рахунок Фонду було перераховано 8020,23 грн. за актом перевірки №04-12-83 від 15.04.2013. Таким чином, позивачем було перераховано кошти з порушенням строку сплати - 95 календарних дні.
Рішення № 68/04-09-1421 від 30.04.2013 в частині розрахунку штрафної санкції у розмірі 3599.41 грн. позивачем не оскаржувалося та на час розгляду справи не скасовано.
За таких обставин, суд першої інстанції помилково при розрахунку пені врахував суму 2210,41 грн. замість 3599,41 грн.
З урахуванням вимог чинного законодавства, за несвоєчасне повернення неправомірно використаних страхових коштів повинна бути застосована штрафна санкцій у розмірі 10% від розміру неправомірно використаних страхових коштів, а саме 4420,82 х 10% = 442,08 грн.
З урахуванням вимог чинного законодавства сума пені повинна складати (4420,82 грн. + 3599,41 грн.) х 0,1% х 95 к.д. = 761,92 грн.
За таких підстав, сума штрафних санкцій та пені, яка повинна бути сплачена позивачем за несвоєчасне повернення неправомірно витрачених страхових коштів, складає 442,08 грн. + 761,92 грн. = 1204,00 грн.
З урахуванням вищевикладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що сума фінансових санкцій, зазначеної у рішенні №6 від 03.03.2014, в частині 359,94 грн., застосована відповідачем в порушення вимог чинного законодавства, при цьому помилково самостійно зробив перерахунок штрафної санкції за рішенням від 30.04.2013 року № 68/04-09-1421 при розрахунку пені, тому постанова суду першої інстанції підлягає зміні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 року по справі № 812/2361/14 - задовольнити частково.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 року по справі № 812/2361/14 - змінити.
В абзаці другому резолютивної частини цифри «491,89 грн.» замінити на «359,94 грн.».
В іншій частині постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 року у справі № 812/2361/14 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Колегія суддів Л.В.Ястребова
М.В. Бишов
С.Ю.Чумак