Постанова № 39170536, 06.06.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2014
Номер справи
813/3276/14
Номер документу
39170536
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2014 року № 813/3276/14 15 год. 40 хв. зал судових засідань №13

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Хміль Х.З.,

за участю:

представника позивача Сидорова Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Золочівському районі Львівської області до Золочівського заводу «Механік» ДП ТДВ «Золочівський радіозавод» про стягнення капіталізованих платежів,-

в с т а н о в и в:

До суду надійшла позовна заява Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Золочівському районі Львівської області до Золочівського заводу «Механік» ДП ТДВ «Золочівський радіозавод» про стягнення капіталізованих платежів в сумі 166668,81 грн.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідач зареєстрований у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Золочівському районі Львівської області як платник страхових внесків, та, у відповідності до ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999р. №1105-XIV зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати та сплачувати страхові внески у встановленому законом порядку. Зазначив, що згідно з ст. 46 вказаного Закону джерелом надходження коштів до Фонду здійснюється за рахунок внесків роботодавців, а також капіталізація платежів. Вказує на те, що капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Відповідач передав для проведення страхових виплат до відділення Фонду особову справу потерпілих на виробництві: а саме: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, по яких на підставі Закону від 23.09.1999р. №1105-XIV Фонд продовжує проводити страхові виплати. Сума платежів, які підлягають капіталізації для розрахунку з потерпілими складає 166668,81 грн. Вказана сума відповідачем не погашена, що призвело до звернення позивача до суду.

Відповідач заперечення на позовну заяву чи заяви про визнання адміністративного позову до суду не подав. 05.06.2014 року відповідач подав до суду заяву № 6 про розгляд справи без участі уповноваженого представника.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з аналогічних підстав, викладених у позовній заяві. Просить позов задовольнити повністю.

Заслухавши пояснення представника позивача, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ДП "Золочівський завод "Механік" Товариства з додатковою відповідальністю «Золочівський радіозавод» зареєстроване 28.05.2001 року за реєстраційним № 1318000225 у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Золочівському районі Львівської області як платник страхових внесків.

Судом встановлено, що засновниками 14.02.2014 року прийнято рішення про припинення ДП "Золочівський завод "Механік" Товариства з додатковою відповідальністю «Золочівський радіозавод». Головою ліквідаційної комісії призначено Масника І.М.

Встановлено, що ДП "Золочівський завод "Механік" Товариства з додатковою відповідальністю «Золочівський радіозавод» проводив страхові виплати по особових справах потерпілих на виробництві ОСОБА_2 (отримав трудове каліцтво, 11.01.1975р., про що складено акт Н-1 від 13.01.1975р.), ОСОБА_3 (отримав трудове каліцтво, 17.09.1976р., про що складено акт Н-1 від 20.09.1976р.), ОСОБА_4 (отримала трудове каліцтво, 21.11.1975р., про що складено акт Н-1 від 24.01.1975р.), що також підтверджується висновками МСЕК від 11.09.1996р., серія 2-18АД №004136, від 23.03.2000р., серія 2-18АИ №003936, від 26.05.1992р. серія ВТЄ-4 №030333.

Отже вказані вище особи, відповідно до п.1 ст.34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" № 1105 від 23.09.1999 року (з наступними змінами та доповненнями) мають право на страхові виплати та інші соціальні послуги внаслідок нещасного випадку на виробництві.

Відповідно до постанов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Золочівському районі Львівської області від 29.03.2013 року №1314/101/101/17 ОСОБА_3 отримує щомісячну страхову виплату в сумі 872,02 грн., починаючи з 01.03.2013р. безстроково., від 29.03.2013р. №1318/38/38/8 ОСОБА_4 отримує щомісячну страхову виплату в сумі 482,28 грн., починаючи з 01.03.2013р. безстроково, від 29.03.2013р. №1318/32/32/27 ОСОБА_2 отримує щомісячну страхову виплату в сумі 966,32 грн., починаючи з 01.03.2013р. безстроково.

Згідно з розрахунками капіталізованих платежів (а.с.6-8) по особових справах потерпілих ОСОБА_3, ОСОБА_2 та ОСОБА_4, загальний розмір виплат по капіталізації платежів становить 166668,81 грн.

При вирішені спору по суті суд зазначає наступне.

Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності.

Згідно з ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі - Закон № 1105-XIV) фінансування Фонду здійснюється за рахунок внесків роботодавців, а також капіталізованих платежів у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.

В силу вимог п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1105-XIV (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду.

Відповідно до ст.ст. 15, 46 цього Закону Фонд - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.

За приписами статті 46 Закону № 1105-XIV фінансування Фонду здійснюється за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення і сплати страхових внесків до Фонду визначений Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженою постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року № 36 (зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за № 867/14134; чинною на час виникнення спірних відносин), пунктом 5.9 якої встановлено, що для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком.

Аналіз наведених вище норм дає підстави вважати, що капіталізація платежів платоспроможної юридичної особи, яка ліквідується, здійснюється на підставі Порядку.

Відповідно до абзацу 2 п. 1 Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

За змістом п. 3 Порядку капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.

Пунктом 4.17 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 № 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 р. за №867/14134, передбачено, що при ліквідації страхувальник зобов'язаний провести повний розрахунок з Фондом на день закінчення процедури банкрутства (ліквідації).

Згідно з п. 5.9 Інструкції, для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року N 765.

Отже, чинним законодавством України передбачено, що підприємства у разі їх ліквідації не звільняються від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів.

Згідно з п. 2 ч. 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" фінансуванням та джерелом надходження коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків є капіталізація платежів, що надходять у разі ліквідації страхувальника. Цією нормою законодавець зобов'язує страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством), із застосуванням порядку, який передбачений Постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 6 травня 2000 року "Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю".

Суд не бере до уваги твердження відповідача про те, що він не є правонаступником ДП ВАТ "Золочівський радіозавод", а тому не зобов'язаний здійснювати страхові виплати потерпілим, а також тим, що довідки потерпілих від трудового каліцтва були наданні Фонду помилково, оскільки ДП "Золочівський завод "Механік" Товариства з додатковою відповідальністю «Золочівський радіозавод» згідно актів-передачі (а.с.12-31) передав справи потерпілих на виробництві на дату передачі особових справ, та які необхідні для продовження страхових виплат Фондом. Окрім того, згідно п.1.4 статуту ДП "Золочівський завод "Механік" Товариства з додатковою відповідальністю «Золочівський радіозавод», затвердженого зборами учасників ТДВ "Золочівський радіозавод" № 3 від 23.05.2012р., підприємство є правонаступником прав і обов'язків Золочівського заводу "Механік" ДП ВАТ "Золочівський радіозавод". Також в матеріалах справи містяться копії трудових книжок потерпілих на виробництві ОСОБА_3, ОСОБА_2 та ОСОБА_4, з яких вбачається, що вказані особи були переведені в новостворене підприємство ДП "Золочівський завод "Механік" Товариства з додатковою відповідальністю «Золочівський радіозавод» у зв'язку із реорганізацією.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а з відповідача слід стягнути на користь бюджету борг зі сплати капіталізованих платежів у сумі 166668,81 грн.

Судові витрати згідно з ст. 94 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Золочівського заводу «Механік» Дочірнього підприємства ТДВ «Золочівський радіозавод», (код ЄДРПОУ - 22330956) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Золочівському районі Львівської області, (код - ЄДРПОУ 2523727) борг зі сплати капіталізованих платежів у сумі 166668 грн. 81 коп. (сто шістдесят шість тисяч шістсот шістдесят вісім гривень вісімдесят одна копійка).

3.Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови складений та підписаний 11.06.2014 року.

Суддя Братичак У.В.