ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 червня 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/4445/13-а
Категорія: 10.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Гомельчук С.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Зуєвої Л.Є.,
суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобудпроект-1" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10.12.2013 року по справі за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобудпроект-1" про стягнення пені, -
В С Т А Н О В И В:
В листопаді 2013 року Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобудпроект-1" про стягнення пені.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що ТОВ "Енергобудпроект-1" у період з 27 листопада 2012 року по 08 жовтня 2013 року на підставі рішення суду у справі №2а-13241/09/2170 перераховано кошти на погашення заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 71914 грн. 38 коп. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. На дату фактичної сплати боргу відповідачу донараховано пеню в сумі 17065 грн. 10 коп., про що його повідомлено листом від 05 листопада 2013 року №03-08/733. Станом на 26 листопада 2013 року заборгованість зі сплати пені боржником не сплачена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 10.12.2013 року позов задоволено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобудпроект-1", на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 17065 (сімнадцять тисяч шістдесят п'ять) грн. 10 коп.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергобудпроект-1" в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позову.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення почтових відправлень та до канцелярії Одеського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про розгляд справи за їх відсутності, тому апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст.197 КАС України за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, що постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2010 року у справі № 2а-13241/09/2170 з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобудпроект-1" стягнуто адміністративно-господарські санкції за 2007, 2008 роки на загальну суму 71914 грн.38 коп., у тому числі пеня, нарахована станом на 29 вересня 2009 року.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2012 року постанова суду першої інстанції залишена без змін. Ухвала набрала законної сили негайно після її проголошення.
Після вступу в законну силу рішення суду щодо стягнення адміністративно-господарські санкції за 2007, 2008 роки на загальну суму 71914 грн.38 коп., у тому числі пеня, нарахована станом на 29 вересня 2009 року, ТОВ "Енергобудпроект-1" звернулося до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів з клопотанням від 07 листопада 2012 року № 252 (а.с.27), в якому відповідач у зв'язку зі скрутним фінансовим становищем просив надати підприємству розстрочку виконання рішення суду щодо виплати адміністративно-господарських санкцій строком на 12 місяців, долучивши графік погашення заборгованості. Зазначене клопотання було задоволено Фондом та погоджено в.о. директора обласного відділення ФСЗІ О.Ракша.
Відповідач своєчасно без порушення строків погашення заборгованості, визначеним графіком про надання розстрочки виконав свої зобов'язання та у повному обсязі розрахувався з фондом в сумі 71914,38 грн., що не заперечувалось позивачем та встановлено судом першої інстанції.
Однак, не зважаючи на повне погашення боргу, позивач звернувся до суду з окремим позовом, предметом якого є стягнення пені в сумі 17065 грн., нарахованої на дату 08.10.2013р., коли фактично було здійснено останній платіж по погашенню боргу за кожний день прострочення платежу.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року № 875-ХІІ встановлено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно з п.1, п.4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 цей Порядок визначає процедуру сплати підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.
Однак з огляду на обставини справи судова колегія вважає за необхідне зазначити наступне.
Порядок нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 р. № 223, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 травня 2007 р. за № 552/13819 (далі-Порядок), встановлює механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Відповідно до п.п. 2.2. п.2 Порядку пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.
Згідно з п.п.3.4., 3.5.,3.6. п.3 Порядку нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно. У випадку, коли строк сплати збігається з вихідним (святковим) днем, то останнім днем граничного строку сплати вважається перший робочий день після вихідного (святкового) дня, а пеня нараховується, починаючи з другого робочого дня після вихідного (святкового) дня.
Нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу. При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.
З моменту вступу в законну силу рішення суду у справі № 2а-13241/09/2170 щодо стягнення адміністративно-господарські санкції за 2007, 2008 роки на загальну суму 71914 грн.38 коп., у тому числі пеня, нарахована станом на 29 вересня 2009 року та узгодження графіку розстрочки виконання цього рішення, строки виконання цього зобов'язання були визначені обома сторонами у графіку погашення заборгованості.
Відповідно до ст. 251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. При цьому строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.
Крім того ст. 253 ЦК України передбачає, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
ТОВ "Енергобудпроект-1" звернулося до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів з клопотанням від 07 листопада 2012 року № 252 (а.с.27), в якому відповідач у зв'язку зі скрутним фінансовим становищем просив надати підприємству розстрочку виконання рішення суду щодо виплати адміністративно-господарських санкцій строком на 12 місяців, долучивши при графік погашення заборгованості. Зазначене клопотання було задоволено Фондом та погоджено в.о. директора обласного відділення ФСЗІ О.Ракша.
Таким чином, початком перебігу строку виконання зобов'язань в даному випадку є дата отримання та погодження Херсонським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів графіку, за яким було надано розстрочку виконання рішення суду.
Як вбачається з копії виписки ГУДКСУ у Херсонській області (а.с.12) відповідачем повністю погашено суму заборгованості з адміністративно-господарських санкцій та пені, починаючи сплату з 27 листопада 2012 року. Останній платіж на погашення заборгованості здійснено 08 жовтня 2013 року.
Слід зазначити, що в момент узгодження сторонами графіку погашення суми боргу було встановлено граничні строки сплати заборгованості, які, як вбачається з матеріалів справи, не були порушені боржником.
Судова колегія вважає, що для визначення підстав та обґрунтованості нарахування пені за термін починаючи з 30.09.2009 року необхідно встановити юридичну природу цієї категорії неустойки відповідно до вимог діючого законодавства.
Так, відповідно до ст.. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. При цьому пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Стаття 610 ЦК України визначає, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
При цьому ст. 612 ЦК України визначає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як вже зазначалося вище позивач не звертався до виконавчої служби із заявою про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2010 року у справі 2а-13241/09/2170, а самостійно у добровільному порядку визначив за клопотанням боржника графік погашення заборгованості ,надавши відповідачу розстрочку виконання зобов'язань на один рік.
Таким чином, на думку судової колегії, відповідачем не було допущено порушення строків виконання своїх зобов'язань, оскільки графік погашення заборгованості ним виконано без прострочення строків у повному обсязі.
Фактично пеня в розмірі 17065,10 грн. була нарахована позивачем за період, починаючи з 30.09.2009 р., включаючи термін, на який була надана розстрочка виконання зобов'язань за заборгованістю підприємства.
Проте з даною позицією погодитись не можна, оскільки пеня за основним боргом позивача вже розрахована та входить до складу боргу в сумі 71914,38 грн., та з цього приводу вже прийнято вступивше в законну силу рішення суду, а нарахування пені за період з листопада 2012 року по 31.10.13 року є безпідставним, оскільки позивачем відповідно до графіку розстрочки зобов'язання не було порушено термінів сплати коштів.
Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також те, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3,4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відмовити в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобудпроект-1" - задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10.12.2013 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відмовити в повному обсязі.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя Зуєва Л.Є.
суддя Шевчук О.А.
суддя Федусик А.Г.